FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod a podnikání

Pěkný den.V r.2008 jsme náš rod.dům,společně s manželem, rekonstruovali a z části-1/2,zbudovali penzion-10 lůžek. Povozovala jsem penzion na ŽL,souběžně se zaměstnáním-OSVČ-vedl.výděl.činnost.Z práce jsem byla v 56 letech propuštěná pro nadbytečnost a 11 měsíců jsem byla na ÚP/23.4.2010-22.3.2011/.Provozování penzionu jsem proto přerušila a zažádala o předčasný starob.důchod o 2 roky dříve/3 děti/.Od 23.3.2011 pobírám/nízký/předč.starob. důchod.V dubnu 2011,jsem obnovila provoz penzionu jako OSVČ-vedlejší výděl.činnost.Dříve mi"danění"dělala účetní,v současné době jsem v pasti.Musím si udělat daňové přiznání za r.2011 sama.Vím,že nesmím překročit limit 59.374 Kč/rok,ale...1/ Kolik jsem si mohla vydělat za r.2011 na"vedlejšák",když jsem od 23.3.11 v předč.st. důchodu a nechci o něho přijít? Poměrná část=kolik Kč? 2/ Jaké % se používá při uplatnění výdaj.paušálu/ŽL-ubytovací služby-bez poskytování snídaní,pouze úklid/ Moc Vám děkuji za odpovědi.S pozdravem Marircela.


odpovídal(a): Redakce

Žádost o zvýšení důchodu

dotaz na možnost zvýšení starobního důchodu při zaměstnání v důchodu / OSVČ/ po dobu 2 let,kde mohu požádat, je daný nějaký limit výdělku ? / Samozřejmě při hrazení pojistného /Je možno požádat o navýšení již po jednom roce ?



odpovídal(a): Redakce

Úročení na penzijním připojištění

Dobry den. Chci se zeptat jakym zpusobem se pocita urok na penzijnim pripojisteni. Zkousel jsem slozene uroceni a i jednoduchy urok prepocteny na mesicni a stale se neshoduji s internetovymi kalkulackami.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet důchodu

Dobrý den, mohl by mi prosím někdo spočítat, kolik bych brala důchodu při odchodu o 3 roky dříve? Nyní pobírám invalidní důchod I. stupně 6.600,- Kč. Jsem narozena v prosinci 1956 a vychovala jsem 3 děti. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zvláštní důchodový věk

dobrý den od 1.9.1982 do současné doby pracuji v dole v1AA kategorii.Jsem ročník 1961.Kdy mám nárok na starobní důchod. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zvláštní důchodový věk

Zdravím. Jsem bývalý horník. V době od roku 1975, až do roku 1986 jsem pracoval celou dobu v podzemí (na uhelném dole), v kateg. 1AA. Celkem mám odfáráno v uvedné kateg. 11 roků a tři měsíce. Jaký je můj důchodový věk? Tedy můj věk, kdy mohu odejít do řádného (nikoliv předčasného)důchodu. Je pravda, že i po poslední reformě důchodového systému, to může být v mém věku 59 roků? Jsem ročník 1956. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výše důchodu v příštích letech

Dobrý den. Na kalkulačce ČSSZ jsem si vypočítal starobní důchod ve výši - uvedu příklad 8000 Kč do roku 2011. Zdědím majetek, nepracuji, neplatím sociální pojištění, do starobního důchodu půjdu v roce 2020. Zůstane mi zachována výše 8000 Kč, když mám ke dni, kdy již nepracuji odpracováno 35 let nebo se mi tato částka bude rozmělňovat v důsledu neplacení sociálního pojištění po dobu např.deseti let? Děkuji za idoivěď.


odpovídal(a): Redakce

Zvýšení důchodu

V letošním roce budu jako starobní důchodce přihlášena k zdravotnímu a sociálnímu pojištění i když pracuji na DPČ. To se mi tedy zvýší důchod i přesto že mi byl vyměřen?


odpovídal(a): Redakce

Přeměna starobního důchodu na invalidní

Dobrý den, v letošním roce dovrším 65 let a invalidní důchod 3. stupně se změní na starobní důchod. Ráda bych požádala o přepočet. Nejsem si však jistá, zda se bude přepočítavat podle nových pravidel nebo po staru. Domnívám se, že podle nových bych si polepšila. V plném invalidním jsem od prosince 2001 jen nevím, jak se vyplní formulář v kalkulačce - vyloučená doba. Počítám ji až do letošního roku? A budu vypočítávat podle nových pravidel? Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zvýšení důchodu při práci

Dobrý den, můj dotaz směřuje do situace, kdy důchodce ještě dva roky pracuje, současně pobírá i řádný důchod. O kolik mu bude zvýšen důchod (o toto zvýšení si asi musí sám zažádat na OSSZ)za tyto dva roky nad věkovou hranici pro odchod do důchodu ? Děkuji za odpověď.M.G.



odpovídal(a): Redakce

Dohoda a předčasný důchod

Dobrý den, chci si ověřit jednu informaci a to, když budu v předčasném důchodě, tak si mohu přivydělat na Dohodu o provedení práce částku nepřesahující 10.000,- Kč. Můj dotaz zní, zda může být na Dohodě částka 10.000,- nebo musí být těsně pod 10.000,- Kč. Děkuji za odpověď. D.


odpovídal(a): Redakce

Obnova vdovského důchodu 2009

Chtěla bych se zeptat zda mám nárok na obnovení vdovského důchodu v 55 letech.Manžel zemřel 26.5.2009 byl plně invalidní.Jsem narozena 19.9.1957(2 děti narozené 1978,1979) Děkuji předem za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Zvláštní důchodový věk

Dobrý den, mám nárok na hornický důchod v 55 letech? Jsem vyučen důlním elektromechanikem - zařazení 1AA, zaměstnán od 1.1.1983 na šachtě až dosud, tedy s vyučením (září 1979 - prosinec 1982) 31 let, datum narození 7.1.1964 a dále mne zajímá, odkdy bych mohl jít do předčasného hornického důchodu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Obnova vdovského důchodu

Dobrý den.budu mít znovu nárok na vdovský důchod?Vdovou jsem od r.2006.(manžel rok nar.1957) Do r.2009 jsem vdovský důchod pobírala - nezaopatřené dítě. V r.2012 mi bude 55 let.(rok nar.1957)Vychovala jsem 3 děti. Děkuji za odpověď. MS


odpovídal(a): Redakce

Důchod u OSVČ

Dobrý den, zajímalo by mě co je důležité pro výši důchodu u OSVČ . Jsem muž ročník 1961 a od roku 2011 jsem OSVČ. Jak mám postupovat, mám si platit jen minimum nebo si mám připlácet více. Jaký budu mít asi důchod když budu platit jen minimální částku? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Obnova vdovského důchodu

Dobrý den. Od 10.5.2011 do 9.5.2012 budu pobírat vdovský důchod. Pak dojde k přerušení a podle platných předpisů mám prý na něj nárok v 12/2016. Můj věk na odchod do důchodu je 12/2020 ./bezdětná/ Dočetla jsem se, že od roku 2015 se výplaty vdovských důchodů mají zrušit. Přijdu proto o obnovení vdovského důchodu v roce 2016? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod a předčasný důchod

Prosím o zodpovězení mé otázky : Pobírám přiznán invalidní důchod II.stupně od r. 2010. Do starobního důchodu bych měla jít 20.3.2013.Odpracováno mám 40 let.Prosím o sdělení , zda mám nárok na dočasně krácený starobní důchod a zda tím něco neztrácím,když si o něj požádám.Pak zřejmě budu muset žádat o přepočet na plný starobní důchod, že ? Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zpětný nárok na vdovský důchod

Dobrý den,chtěla bych požádat o radu týkající se vdovského důchodu. Moje maminka ovdověla už v roce 2000.Zajímalo by mě,jesti se dá o tento důchod zažádat i po 12 letech a pokud ano,jestli by na něj měla nárok. Taťka se narodil v roce 1944 a zemřel v roce 2000.Mamka se narodila v roce 1946,měla 3 děti (třetí dítě 2 měsíce po narození zemřelo).Ze zdravotních důvodů šla o 2 roky dříve do předčasného důchodu. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Péče o maminku a důchodový věk

Dobrý den. Jsem nezaměstnaná a do řádného důchodu bych mohla odejít v lednu 2014. V současné době pečuji o invalidní (II.stupeň), 85-ti letou maminku. Na PSSZ i Ministerstvu práce a sociálních věcí jsem se dozvěděla, že "Péče o osobu blízkou" již neexistuje. Místo toho lze požádat o příspěvěk na péči, ale můj čas péče o maminku se mi nezapočítává do odpracované doby. Můžete mi vysvětlit, jak to skutečně je a kdy mi vznikne skutečný nárok na odchod do důchodu, pokud při péči o maminku nemohu pracovat z časových důvodů? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zvýšení důchodu u OSVČ

Dobry den,doposud jsem si platila minimalni castku na duchod,na zivnost pracuji od r.1992.Rada bych si svuj duchod jeste pokusila zvysit,nar.prosinec 1957,mam se nechat zamestnat k me zivnosti za min.mzdu,nebo mam zvysit sve castky na duchod? Ma to jeste efekt,rada bych sla do predcasneho duchodu.Dekuji za radu.Zabranska