FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den, jsem bývalý horník, v době od 1.4. 1982 do 31.5 1994 jsem pracoval v dole v kategorii 1AA. Celkem mám odfáráno 12,06 let. Jsem narozen 5.1.1960. Můj dotaz zní, jaký je můj důchodový věk a kdy můžu odejít do důchodu? Také se chci zeptat, kde jsi mám ověřit délku a pracovní kategorii, když je šachta 19 let zavřená. Momentálně jsem OSVČ. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk Rakousko

Dobrý den, zajímalo by mě, od kdy platí zákon o tom, že se v Rakousku odchází v 65 letech do důchodu. Moji známí důchod z Rakouska pobírali i přesto, že nedovršily v době kdy odcházeli do důchodu 65 roků. Děkuji, s pozdravem, Václav Opluštil



odpovídal(a): Redakce

Jejej, netusila jsem, ze odpoved je zpoplatnena..…

Jejej, netusila jsem, ze odpoved je zpoplatnena...:( Michaela


odpovídal(a): Redakce

Vdovský důchod při studiu dítěte

Dobry den, v lednu r.2000 jsem ovdovela,dcera je narozena v cervnu 1998, pobiram stale vdovsky i sirotci duchod. Sirotci je jasny, dokud nebude dcera vydelecne cinna, sirotci ji bude chodit, ale vdovsky? Dcera sla na vicelete gymnasium ze 7 tridy ZS, cili stredni skolu dochodi ve svych 18ti letech.(6 let SS). Dokdy budu pobirat vdovsky duchod? Do dcerinych 15ti let, nebo dokud bude studovat? Ja jsem zamestnana, smlouvu mam na dobu neurcitou. Dekuji Michaela


odpovídal(a): Redakce

Odpracované roky

Dobrý den, jsem narozen dne 10.5.1950, nárok na odchod do starobního důchodu mi byl stanoven na 10.11.2012. Chci se zeptat, zda se mi bude započítávat ještě celý odpracovaný rok, pokud do důchodu odejdu k 31.12.2012? Odpracované roky se počítají k datu narození, k datu nástupu do prvního zaměstnání resp. k nástupu na SŠ (1.9.) nebo je to shodné s kalendářním rokem (od 1.1. do 31.12.)? Děkuji za odpověď Uher Herálec


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod

Chtěla bych se zeptat zda mám nárok na sirotčí důchod. V případě, když jsem rok byla vedena na pracovním úřadě a v následujícím školním roce budu opět studentem? pokud ano, tak kdy je nejvhodnější doba si důchod vyřízovat, abych na něj měla nárok už od září? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Podpora v nezaměstnanosti a důchod

Dobrý den. Dotaz zní. Jak se počítá evidence na úřadu práce do doby pojištění. Příklad. Do 55 let evidence 2 roky, po 55 letech evidence 3 roky. Sčítá se podpora z obou případů plus 3 roky / tj. 8 měsíců podpora plus 11 měsíců podpora plus 3 roky,nebo do tří let je zahrnuta doba pobírání podpory v nezaměstnanosti? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zvláštní důchodový věk

Odchod do důchodu. Dobrý den, můj otec se narodil r. 1958. Vyučil se jako horník. Odpracováno má 4454 dnů ve třídě IAA. Má nárok na předčasný důchod, pokud ano tak v kolika letech? Započítává se také práce během "vyučení" v OKD? Děkuji předem za Vaší odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Práce a sirotčí důchod

Dobrý den,pobírám sirotčí důchod ve výši 5200,-.Chtěl bych se zeptat kolik si můžu přivydělat nějakou brigádou? Stále studuji.Nevím to přesně,ale slyšel jsem,že je to jenom 3-4000,-,ale každý normální zaměstnavatel mi dává 50,-Kč na hodinu z toho vyplývá že mi mzda přesáhne 5000,- Prosím kolik je to doopravdy?Kolik si mohu přivydělat? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdanění penzijního připojištění

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem a ráda bych Vás požádala o jeho zodpovězení. Zajímalo by mne, 1. zda je celková naspořená částka u penzijního připojištění (konkrétně ČSOB - invalidní penze) nějak daněna např. 15 procentní daní, o kolik mi naspořenou částku, příspěvek státu + výnos penzijního fondu prostě zdaní.. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod a práce

Dobrý den. Je mi 53 let a jsem v částečně invalidním důchodu a zároveň pobírám vdovský důchod a chtěla bych se zeptat jestli mohu pracovat. Na jaký úvazek a na jakou dohodu nebo na jaký pracovní poměr. Děkuji pěkne za odpovědi a přeji hezký víkend.


odpovídal(a): Redakce

Výdělek v invalidním důchodu

Dobrý den,mám plný invalidní důchod a dočetla jsem se,že si mohu libovolně přivydělat.Chtěla bych se zeptat,kolik hodin mohu pracovat měsíčně a za jakou částku se odvádějí daně.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Obnova vdovského důchodu po více než 10 letech

dobrý den , chtěla jsem se zeptat zda má maminka nárok na vdovský důchod. Maminka je ročník 1955 a v roce 2000 zemřel její manžel. Důchod pobírala rok. A je možnost že by požádala o důchod znovu. děkuju


odpovídal(a): Redakce

Práce a invalidní důchod

dobrý den,mám částečný inv.důchod 6086 kč kolik si mohu měsíčně přivydělat na dohodu o provedné práci? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Důchodové podmínky

Důchod Chtěl bych se zeptat, nabíhá mi důchodový věk, jsem nezaměstnaný a nemám odpracovaná požadovaná léta. Zůstanu bez peněz nebo budu dostávat nějakou dávku. Do práce mě nikam nechtějí.


odpovídal(a): Redakce

Sloučení fondu

Dobrý den.Rád bych se zeptal zda jsem nucen zaplatit poplatek při převodu prostředku k jinemu penzijnímu fondu v případě ,že stávající p.f.byl zrušen sloučením.


odpovídal(a): Redakce

Důchod při emigraci

Mám přítele, který v roce 1969 emigroval. Je ročník 1944. Do té doby pracoval u nás. Nyní má kanadské a české občanství. Půl roku žije v Kanadě a půl roku v Česku. Chtěl by v budoucnu žít jen v Česku. Pobírá důchod v Kanadě, ale musí tam být půl roku, aby mu důchod nebyl krácen. Má nárok u nás aspoň na minimální důchod?


odpovídal(a): Redakce

Chybějící doba evidence na ÚP

Dobrý den, ve výpisu IOLDP není započítána doba evidence na úřadu práce - znamená to, že tato doba patří mezi neevidované doby na ČSSZ? Když chybí evidence ÚP z dřívější doby (r.1991) a není žádný doklad, jaká je možnost dodatečného zápočtu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Souběh důchodu

Od r.1986 pobírám vdovský důchod ve výší 8400 kč. 5.4.2013 mi vznikne nárok na starobní důchod.Kdyby mi hypoteticky byl vypočten ve výší 8000 kč,kolik bude výše mého důchdu po souběhu obou důchodů.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní a sociální pojištění před odchodem do dů

Dobrý den, jsem propuštěn z důvodu zrušení mé pracovní pozice k poslednímu březnu 2012, po odpracování cca 40 let + střední škola + 2 roky prezentační služby. Termín starobního důchodu je únor 2013. Odstupné činí 13 platů. Z odstupného (tedy za 13 měsíců) odvede zaměstnavatel sociální a zdravotní pojištění. V případě, že bych až do února 2012 (začátek starobní penze) nesehnal práci, mohu považovat svou povinnost platit sociální a zdravotní pojištění (za tuto dobu) za splněnou? Vycházím z toho, že ten, kdo obdrží odstupné, nedostává na pracovním úřadě podporu v nezaměstnanosti po dobu 3 měsíců (doba odstupného ze zákona), takže zákon počítá s odstupným jako s měsíčními platy. Děkuji za Vaší odpověď.