FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Souběh plného invalidního a starobního důchodu

Přeji dobrý den. Pobírám plný invalidní důchod. Mám již nárok na starobní důchod.Je možno si nechat nezávazně přepočítat plně invalidní důchod na starobní důchod. Po té si vybrat výhodnější důchod. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výdělečná činnost a předčasný důchod

Pokud bych odešel do předčasného důchodu, nemohu být výdělečně činný. Nechápu proč, je výhodné pro stát platit mi podporu ?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem český státní občan, je mi 50,…

Dobrý den, jsem český státní občan, je mi 50, a protože pracuji jenom v zahraničí, chtěl bych odvádět do státního penzijního fondu tzv. dobrovolné penzijní pojištění. Jakou optimální částku bych měl platit, když můj dosavadní hrubý měsíční příjem do minulého roku činil v průměru 15 tis. Kč?


odpovídal(a): Redakce

Zajímalo by mně jakým způsobem mně bude vypočten…

Zajímalo by mně jakým způsobem mně bude vypočten starobní důchod. Je mi 49 let, v roce 1991 jsem šla do plného inv. důchodu s nemocí z povolání, který jsem pobírala do února 1995. Od té doby pobírám část. inv. důchod na nemoc z povolání. Do listopadu loňského roku jsem byla vedena na ÚP jako uchazeč o zaměstnání. Nyní pracuji na zkrácený prac. úvazek. Můj bývalý zaměstnavatel u něhož jsem získala nemoc z povolání v roce 1992 ukončil svoji činnost. Od té doby závazky převzala Kooperativa a.s. pojišťovna. Můj předpokládaný výdělek činí 8 600Kč. Protože můj část. inv. důchod a výdělek ze zaměstnání činí více než 8 600Kč nemám nárok na rentu. Podle výpočtu bych do starobního důchodu dle nynějších zákonů měla odejít v září 2013. Vychovala jsem 4 děti a plný inv. důchod mně byl vypočítán s tím, že mám odpracováno 39 let. Byl to dopočet do mého důchodového věku podle tehdejších zákonů. Jaká částka bude pro můj výpočet starobního důchodu rozhodující? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Vyloučené doby při evidenci na UP

Dobrý den. Chci se zeptat na vyloučené doby. Jak se započítávají při evidenci na úřadu práce při pobírání podpory, při následné době 3 let bez podpory a později? Děkuji za odpověď. Pavel Musil


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám na Vás dotaz.V červenci bych chtěla…

Dobrý den,mám na Vás dotaz.V červenci bych chtěla otevřít novou kavárnu.Je možné u Vás získat hotovost nebo leasing na nábytek?Co k tomu všechno potřebuji?Jsem začínající podnikatelka.Poradíte mi.Děkuji předem za odpověď.