FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rozhoduji se,u kterého PF mám uzavřt…

Dobrý den, rozhoduji se,u kterého PF mám uzavřt smlouvu a v jakém rozsahu.Jsem 38 let stár,státní zaměstnanec(lékař).Zajímali bz mě podrobnější informace o Průmyslovém PF-kde je mohu získat ev.možnosti uzavření smlouvy(příp.možnost použití internetu??).Pokud je to možné,co Vy by jste doporučoval ev.dle jakých ukazatelů se mám jako laik ve finančnictví totální "analfabet! orientovat.Jsem s pozdravem a za poskytnuté informace předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

chci přestoupit k VOPF od PFKB platím měsíčně 500…

chci přestoupit k VOPF od PFKB platím měsíčně 500 Kč.Můžete mi poradit.Děkuji mnohokrát



odpovídal(a): Redakce

V kolika fondech souběžně mohu spořit, jaké jsou…

V kolika fondech souběžně mohu spořit, jaké jsou podmínky, jaká omezení. Kolik bych měl spořit, abych měl po odchodu do důchodu zajištěn příjem z fondu ve výši trojnásobku minimální mzdy. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Jsem klientem PF Vyšehrad, který je rozhodnutím…

Jsem klientem PF Vyšehrad, který je rozhodnutím valné hromady v likvidaci. Uzavřel jsem novou smlouvu s PF Komerční banky s platností od 1.7. Současně jsem PF Vyšehrad odeslal výpověď s žádostí o převod prostředků. Mám ještě za květen a červen poukázat PF Vyšehrad příspěvek? Jak dále postupovat, aby bylo možno převod realizovat dříve než k 30. 6.?


odpovídal(a): Redakce

Mam sjednane penzijni pripojsteni u Vojenskeho…

Mam sjednane penzijni pripojsteni u Vojenskeho penz. fondu. Omylem /spise spatnou informovanosti/ jsem podepsal smlouvu na novy penzijni plan. Vim, ze ceskomoravsky penzijni fond jeste do konce dubna dela smlouvy podle stareho penzijniho planu. Mohu tedy prejit z Vojenskeho fondu na ceskomoravsky penzijni fond a uzavrit smlouvu korespondencne. Dekuji. Stenchly.


odpovídal(a): Redakce

Mám uzavřené penzijní připojištění u Vojenského…

Mám uzavřené penzijní připojištění u Vojenského penzijního fondu. Po třech letech chci toto ukončit. Lze takto postupovat, případně jaké důsledky z tohoto přístupu mohu očekávat. Nezanikne tímto krokem nárok na státní příspěvěk. Děkuji. Ing, Popelka


odpovídal(a): Redakce

Sestavte prosím program pro porovnání penzijního…

Sestavte prosím program pro porovnání penzijního připojištění u PF KB a PF Allianz pro starobní penzi při ukládání 200 Kč měsíčně. Počáteční věk spoření 34 let a nárok na výplatu v 50 a 60 letech.


odpovídal(a): Redakce

Z ceho se vychazi pri stanoveni vyse duchodu,…

Z ceho se vychazi pri stanoveni vyse duchodu, respektive ze kterych let.Je mi 27 let a mam mesicni prijem cca 20.000,- Kc , kolik musim sporit abych v duchodu moc nestradal.


odpovídal(a): Redakce

Je možné Vás požádat o radu jak dále postupovat…

Je možné Vás požádat o radu jak dále postupovat ve věci žískání uložených financí v kampeličce - ČMD záložně?


odpovídal(a): Redakce

Kam byste mi poradili investovat, pokud bych…

Kam byste mi poradili investovat, pokud bych chtel po dobu cca 4 let nekam kazdy mesic ukladat 3 - 4 tisice Kc za techto podminek: (i) vetsi vynosnost nez soucasny cca 6% urok v bance (ii)relativni nerizikovost teto investice (iii) moznost penize (nebo jejich) cast v pripade potreby vybrat pred uplynutim zminenych 4 let.



odpovídal(a): Redakce

Na jaký penzijní fond se mohu do konce března…

Na jaký penzijní fond se mohu do konce března obrátit v případě,že požaduji uzavření smlouvy na věkovou hranici nároku výplaty starobního důchodu 50 let. Děkuji S.


odpovídal(a): Redakce

Vyse mesicni ulozky? V dubnu mi bude 57 let,…

Vyse mesicni ulozky? V dubnu mi bude 57 let, mesicni plat mam 17 000Kc. Muzu vubec jeste se sporenim zacit, abych pobiral stejny duchod, nebo uz to nema smysl, nebo to ani nejde? Dekuji Neumann


odpovídal(a): Redakce

Přeji hezký den mám uzavřenou smlouvu o…

Přeji hezký den mám uzavřenou smlouvu o penzijním připojištěni od 1.1.1995 u PF KB s roční úložkou 6 000.- Kč. V tomto roce hodlám uzavřít smlouvu ještě u VOPF s roční úložkou 12 000.- Kč. Je mi 55 let měl zájem o smlouvu podle dřívější zákonné úpravy. Smlouvu s PF KB rovněž nehodlám měnit. Spořit hodlám do svých 65 let a pak mám v úmyslu čerpat doživotní výplatu penze od obou PF. Druhou alternativu, kterou zvažuji, je čerpání penze po dobu 10 let. Záleží na propočtu, o který bych Vás chtěl zdvořile požádat, pro kterou alternativu se mám rozhodnout. Uvažujte, prosím, s průměrným ročním zhodnocením ve výši 6 %. Ještě jednou základní údaje potřebné k propočtu: PF KB ? od 1.1.1995 do 31.12.2010 roční úložka 6000.- Kč VOPF ? od r. 2000 do 31.12.2010 roční úložka 12000.- Kč Průměrné zhodnocení 6 % Počátek čerpání doživotní penze 1.ledna 2011 do nekonečna :-) Počátek čerpání penze po dobu 10 let, tj. od 1.ledna 2011 do 31.prosince 2021 Rád upřesním jakýkoliv dotaz na mé e-mail adrese. Zároveň prosím o posouzení, zda mé úvahy jsou rozumné, a pokud ano, pak prosím o zaslání návrhu smlouvy o penz. připojištění u VOPF. Děkuje -- Karel Sztula mailto:sztula@ugn.cas.cz


odpovídal(a): Redakce

Chci přejít do jiného penzijního fondu. 1)Pokud…

Chci přejít do jiného penzijního fondu. 1)Pokud vím,tak PF HYPO nabízí jako jediný při přechodu do konce dubna možnost výběru peněz podle starého způsobu, tj. nemuset čekat do 60 let 2)Je to zřejmě nově založený PF, jaký je Váš názor na důvěryhodnost tohoto PF? Děkuji. E. Matoušková


odpovídal(a): Redakce

Vazeny p. Skopaliku, Muj tatinek, kteremu bude…

Vazeny p. Skopaliku, Muj tatinek, kteremu bude letos v zari 57 let ( zenaty 3 deti ) prisel letos v unoru o praci. Jeho prumerny hruby mesicni prijem cinil 17.000 CZK. Zajimalo by me o kolik CZK, by tatinek prisel na duchodu, kdyby uz nenasel praci ? Existuje moznost odejit do predcasneho duchodu ? Jaky by to melo vliv na vysi jeho duchodu ? Dekuji predem za Vasi odpoved S pozdravem R. Jirka


odpovídal(a): Redakce

vazeni, slysel jsem, ze podle novely zakona o…

vazeni, slysel jsem, ze podle novely zakona o penzijnim pripojeisteni se muzou splatky odecist od danoveho zakladu je tomu tak a od kdy to plati prosim ? dekuji barbuscak


odpovídal(a): Redakce

Zajímá mě, jaký PF byste doporučili pro důchodce …

Zajímá mě, jaký PF byste doporučili pro důchodce (již pobírá starobní penzi), aby musel spořit co nejméně let. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Kolik musím spořit během 10let do penzijního …

Kolik musím spořit během 10let do penzijního fondu abych si poté mohla nechat doživotně vyplácet 5000Kč měsíčně?


odpovídal(a): Redakce

Od jakého věku je vhodné začít s penzijním…

Od jakého věku je vhodné začít s penzijním přpojištěním? Existuje nějaká vhodná tabulka závislosti mezi věkem, kdy začnu s pojištěním, a částkou, kterou mám ukládát (tak, aby byl příjem v důchodu roven příjmům v produktivním věku)


odpovídal(a): Redakce

Je mi 29 let, můj hrubý měsíční příjem je cca 13…

Je mi 29 let, můj hrubý měsíční příjem je cca 13 000 Kč.Máme jedno dítě (3 měsíční), žena bude na mateřské dovolené 3 roky. Chtěl bych měsíčně spořit okolo 1500 Kč, část krátkodobě (5let)a část dlouhodobě (na důchod; zaměstnavatel by mi přispíval 100 kč na penzijní připojištění). Je lepší penzijní či kapitálové pojištění, nebo stavební spoření? Děkuji Vladimír Mikulík