FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod ze Slovenska

Dobrý den, nedávno mi zemřel taťka, který pobíral důchod i ze Slovenska, chtěla jsem se zeptat, zda tak mám nárok na sirotčí a mamka vdovský důchod i ze Slovenka nebo máme žádat pouze v České republice? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Možnost invalidního důchodu

Invalidní důchod Dobrý den, měla bych dotaz ohledně invalidního důchodu, zda bych měla šanci ho dostat, když jsem 7 let po rakovině hlasivek, při které jsem přišla o jednu hlasivku kvůli nádoru. Takže z toho důvodu jsem dosti hlasově indisponována zvlášť pokud jde o získání pracovních příležitostí (chrapot, potichá mluva,až sypavý hlas). děkuji za informace



odpovídal(a): Redakce

Žádost o obnovu vdovského důchodu

Dobrý den chtěla jsem se zeptat ohledně vdovského důchodu.Manželzemřel v prosinci2011.Rokk jsem brala vdovský důchod,kdy moh požádat opět o důchod po manželovi jsem ročník 1955 srpen manžel byl ročník 1951leden.já jsem také v předčasném důchodu děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Výpočet starobního důchodu z invalidního

Dobrý den prosí o odpověď na dotaz jak mi bude vypočten starobní důchod.Mám odpracováno v tomto roce 42 let a z této doby pobírám 8.let částečný ivalidní důchod 1.stupně. tedy v posledních letech pracuji na částečný ůvazek 4h. deně. jak mi bude vypočítán tedy započítán výdělek k již už vypočtenému částečnému invalidnímu důchodu nebo bude vypočten celkově nový výměr starobního důchodu. Děkuji za odpověď Miluše Jágerová


odpovídal(a): Redakce

Nárok na vdovský důchod

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat,zda mám nárok vdovecký důchod,když manželka zemřela 19.7.2000.Jsem narozen 26.11.1952 a jsem ČID 2. st. od roku 2004. Děkuji za odpověď Vlastimil Theodor


odpovídal(a): Redakce

Výdělek v invalidním důchodu

Dobrý den, manžel pobírá invalidní důchod I. stupně a zároveň je OSVČ (jako vedlejší činnost). Nyní dostal nabídku na přivýdělek na zkrácený pracovní poměr (cca 60 hod./měsíčně) v Německu. Může být k inv. důchodu OSVČ a ještě si přivydělat ve zkráceném prac.poměru v Německu? Nemohou mu kvůli tomu důchod odebrat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vypovězení starého penzijního připojištění

Dobrý den. Mám u AXA zmrazené penzijní pojištění podle starých podmínek (možné ukončení v 50ti letech) a rok spořím na novém penzijním připojištění u Allianz. Tento týden jsem dosáhla 50 let a penzijní u Axy chci zrušit - jednorázové vyrovnání. Mohu smlouvu vypovědět již v tomto měsíci? Vypovídá se volnou formou? Je pravda, že pokud si nechám peníze vyplatit ve dvou částkách, nebudu platit žádnou daň? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Obnova vdoveckého důchodu

Vdovecký důchod. Prosím o zodpovězení dotazu ohledně obnovení vdoveckého důchodu. V lednu 2009 jsem ovdověl. V té době dcera studovala VŠ, kterou dokončila v roce 2012. Od té doby již důchod nepobírám. Jsem narozen 26.7.1956 a moje žena v roce 1956. Od kdysi můžu znovu zažádat o obnovení vdoveckého důchodu? Děkuji, Zdeněk.


odpovídal(a): Redakce

Výše vdovského důchodu

Dobrý den, potřebuji vypočítat vdovský důchod, manžel zemřel 8.9.2013 do té doby měl starobní důchod 11350kč, já dosud důchod nepobírám.V prosinci mi bude 56 let a mám dvě děti, bude mi důchod již ponechán až do odchodu do mého starobního důchodu ?


odpovídal(a): Redakce

Vdovský důchod

Vdovský důchod Dobrý den, mám dotaz ohledně obnovení vdovského důchodu. V listopadu 2010 jsem ovdověla a rok jsem pobírala vdovský důchod. Můj datum narození je 28.10.1955. manžel se narodil v roce 1956, vychovali jsme dvě děti. Od kterého roku si můžu znovu zažádat o obnovení vdovského důchodu? Děkuji za odpověď a zdravím. Nina.



odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Od r. 1980 do 2003 jsem sloužil v armádě včetně základní voj. služby. Mám nárok na zkrácení doby při odchodu do důchodu? 65 let mi bude v r.2028. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk a pracovní smlouva

Dobrý den, v srpnu 2013 mám nárok na důchod. Chci dále pracovat.Zajímá mne, zda mi bude ukončena pracovní smlouva a uzavřena nová. Sdělte mi, prosím, oba případy - 1. o důchod nepožádám 2. o důchod požádám Děkuji za odpověď Zemanová


odpovídal(a): Redakce

Nutná doba pojištění

Dobrý den, jsem ročník 1968.Mám 3 děti,1987-1989 ZVS,dale vždy zaměstnání a od roku 1998 podnikám.Jestli to chápu správně můj ročník musí mít odpracováné 35 let kdy se platilo pojištění.To mi vychází na 52 rok života.jakmile dosáhnu předepsaných 35 let nechci si dál už platitžádné sociální pojištění.mám naspořeno,hodlám si platit pouze zdrav.poj.po státu nechci žádný předčasný důchod.jen mě zajímá jestli budu mít nárok až dosáhnu důchodového věku nárok na starobní důchod a přibližně v jaké výši.když to vezmu zhruba tak můj hrubý příjem po celých 35 let mého placení bude dělat zhruba 10000,-Kč.budu brát jen základní důchod,nebo se bude brát v potaz i výdělek za těch 35 let co jsem si platil soc.poj.A přibližně v jaké procent.výši.Nikdo mi zatím nedokázal odpovědět.Mnohokrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zahraniční důchod

Dobrý den, jsem občan Ukrajiny a mám Ukrajinskou penzi s roku 2011. V Česku mám trvalý pobyt a taky pracuji. Dostal jsem příslib ministerstva vnitra o udělání občanství České republiky. Je mi 64 let. Jak se bude připočítávat výše důchodu v tomto případě po přijetí občanství České republiky? Děkuji předem, s pozdravem Vladislav Vasylev


odpovídal(a): Redakce

Vdovský důchod

Dobrý den ovdověla jsem v květnu 2011 v červnu mě bylo 50. Vdovský důchod jsem brala do roku 2012 květen. Kdy budu mít nárok na obnovení vdovského důchodu děkuji


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod III. stupně bez práce

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, tento týden jsem byl na OSSZ a tam mi bylo řečeno, že budu pobírat Invalidní důchod III. stupně. Jelikož jsem nikdy nepracoval(Jsem student) nemám žádný příjem, tak by mě zajímalo podle čeho mi bude daný úřad určovat výši invalidního důchodu? + Žádost o důchod jsem si podával před dosažením zletilosti ovšem u komise jsem byl už zletilý, tak nevím, jestli to má na výši důchodu nějaký vliv. Děkuji Předem za odpověď. Jedlička Petr


odpovídal(a): Redakce

Vyloučená doba

Dobrý den, mám konkrétní dotaz týkající se vyloučené doby. Jedná se o ženu, která má 6 dětí a vyloučená doba jí činí z důvodu péče o děti celkem 5794 dny. Četla jsem, že po 31.12.1995 se vyloučená doba nad 1825 dnů počítá pouze jednou polovinou.Týká se to i doby péče o děti? V případě, že ano, kolik vyloučených dnů jí bude započteno, když před 31.12.1995 jich bylo 1697 a po 31.12.1995 4097 dnů? Děkuji, Marie.


odpovídal(a): Redakce

Odvod do II. pilíře

Dobrý den, v červnu tohoto roku jsem uzavřel smlouvu o důchodovém spoření. Následně mi přišly všechny dopisy a konečné "oznámení o nabytí právní moci" ke dni 6.8.2013 a registrace smlouvy je proto účinná ode dne 1.9.2013. Ihned jsem odevzdal podklady své účetní v práci a trochu mě zarazilo, že už jsem měl strhnutou částku do II. pilíře na výplatnici za odpracovaný měsíc srpen. Na internetu jsem však pochopil, že by to mělo být až za měsíc září. Účetní mi sdělila že je to tak správné, že částku odesílá 20.září. Můžete mi prosím sdělit, kdo má pravdu, popřípadě jestli mi jako zaměstnanci hrozí nějaké sankce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nesrovnalosti na IOLDP

Dobrý den, dnes mi přišel informativní list důchodového pojištění, ale moc se v tom nevyznám. Mám tam napsanou ND uchazeč o zaměstnání v letech od 12.10.98 do 14.9.99 a dále od 1.7.2002 do 23.8.2004 obě doby byly bez podpory. Mám to chápat tak, že je to započteno všechno? Myslela jsem, že do 55 let se započítává jen rok. Dále tam není ani zmínka o péči o dítě do 4 let. Měla jsem 3 roky mateřskou, ta je tam jako zaměstnání ale byla jsem doma 4 roky. Ten 1 rok tam chybí. Jak ho mám doložit? Dále jsem byla zaměstnaná od 19.12.85 do 9.4.95 tak je to v zápočtovém listě v důchodovém listu je to ale jen do 31.12.95. Znamená to snad, že zaměstnavatel ty 3 měsíce neodeslal na sociální zabezpečení? Mám se na něj obrátit? Děkuji za odpověď Soňa V.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den, narodila jsem se 25.12.1959 a vychovala 1 dítě. Od ukončení maturity v roce 1979 pracuji. Bylo by možné teď odejít do důchodu a co by z toho pro mě vyplývalo? Musela bych si platit sociální a zdravotní pojištění a v jaké částce? A ještě mám dotaz, zda bych nějakou částku dostávala nebo vůbec nic? Jen se ptám orientačně, zjišťuji, jaké mám možnosti. Velice děkuji za odpověď a ochotu a přeji hezký den. Eva