FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod a s tím související podmínky

Dobrý den, chci odejít do předčasného důchodu a mám informativní list důchodového pojištění. V něm jsou některé doby strávené v evidenci na Úřadu práce bez vypočtených dní. Podle všeho to jsou dny, kdy jsem nepobírala dávky v nezaměstnanosti. Znamená to, že tyto dny se do odpracovaných roků nepočítají? A jak je to s péčí o dítě? Na první mám dobu započtenou. Když jsem s ním byla doma, tak jsem před skončením mateřské dovolené znovu otěhotněla a do práce už znovu nanastoupila. Po porodu jsem pečovala o druhé dítě téměř 3 roky. Tato doba se však na informativním listu neobjevila. Znamená to, že v tomto případě se péče o druhé dítě se nezapočítává? Děkuji Vám za Vaší odpověď


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod a založení živnosti

Dobrý den, pobírám sirotčí důchod za oba rodiče, ale ráda bych si založila živnost. Zajímalo by mě, zda tím ztratím nárok na svůj důchod?



odpovídal(a): Elena

Výplata starobního důchodu

Dobrý den,prosím o radu. Jsem v částečném invalidním důchodu a pracuji na poloviční prac. úvazek, čemuž odpovídá i výdělek. Při odchodu do starobního důchodu v 1/2018 mi bude zohledněno pobírání inv.důchodu,nebo se důchod bude vypočítávat pouze z výdělku?


odpovídal(a): Elena

Podmínky předčasného důchodu

Mám nárok odejít do předčasného starobního důchodu o 2 nebo 3 roky dříve tj. v roce 2012 nebo 2013,když v současné době nepracuji ale jsem vedena na Úřadě práce? Děkuji


odpovídal(a): Elena

Zvýšení důchodu

Dobrý den, měla bych dotaz ke zvyšování penze v srpnu let. roku. Psalo se, že dostane každý přidáno o 470,- Kč, dostala jsem 425,- a nevím proč. Nebo jen proto, že jsem posledních 6 let před penzí nepracovala v ČR? Už tak jsem dostala velmi nízký důchod a za zbyvající léta odpracovaná v zahraničí dostanu až v 65 letech, přitom nárok na důchod vzniká prozatím po 25 letech, mám 31 a žiji opět v ČR. Přitom těm, co třeba i při inv. důchodu pracují se to nekrátilo. Děkuji za případnou odpověď


odpovídal(a): Elena

Souběh výplaty důchodů

Dobrý den, od roku 1978 pobírám vdovský důchod, nyní v částce 6.000,- Kč. V letošním roce bych mohla odejít do důchodu. S jakou částkou vdovského důchodu bych mohla počítat, manžel zemřel v 27 letech a měl odpracováno 5 let, před tím 1 rok VŠ a 2 roky zákl. vojenské služby. Za odpověď vřele děkuji.


odpovídal(a): Elena

Dobrý deň, som cudzunec, občan Slovenskej…

Dobrý deň, som cudzunec, občan Slovenskej republiky pracujúci v ČR od 1.7.2001 a s povolením k trvalému pobytu od 16.6.2004. Rok narodenia 1952. Pri nástupe do zamestnania v ČR v r.2001 pre získanie českého dôchodku bola podmienka platiť dôchodkové poistenie 15 rokov a dosiahnuť dôchodkový vek. Teraz je potrebné platiť 35 rokov. Mám tieto otázky: - platí 35 rokov platenia aj pre mňa, keď som začal pracovať v ČR ešte pred prijatím tejto zmeny? - nie je problém pre mňa získať české občianstvo. Bude sa mi počítať v tomto prípade do platenia dôchodkového poistenia aj platenie v Slovenskej republike pred rokom 1993, počas spoločného štátu? Zdravi Vás Ing. Ľubomír Lazar, CSc.


odpovídal(a): Elena

Důchod z ČR I SR

Dobrý den, chci se zeptat na důchod. Muž, který dosáhne důchodového věku v 2/2009, pracoval část svého života v ČR a část v SR. Posledních 10 let je v ČR zaměstnancem a v SR soukromým podnikatelem zároveň. Sociální pojištění odvádí v obou státech. Občanství má české i slovenské a trvalé bydliště taktéž v ČR i na Slovensku. Ve kterém státě žádat o důchod a zda může být rozdíl ve výši důchodu mezi těmito státy (tzn. pokud by mohl mít např. důchod vyšší, pokud by si zažádal v SR než pokud by si zažádal v ČR)anebo výše důchodu bude stejná bez ohledu na to, ve kterém státě si žádá. Děkuji Sedláčková


odpovídal(a): Elena

Invalidní důchod a předčasný odchod do starobního

Od roku 1981 pobírám částečný invalidní důchod,jsem ročník 1952,jsem muž a chci vědět v kolika létech mám nárok na odchod do důchodu a popřípadě,zda jsou nějaké možnosti dřívějšího odchodu do důchodu(bez snížení výše výplat důchodu)vzhledem k částečné invaliditě.


odpovídal(a): Elena

Zvýšení důchodů od srpna

Dobrý den, jsem před důchodem, do kterého můžu jít teď v červenci. T.zn., že se mi myslím že v srpnu zvýší důchod tak jako všem důchodcům asi o 500 Kč. Když půjdu do důchodu až na konci roku, bude toto navýšení při výpočtu také o tuto částku zohledněno ? Děkuji. Tomek ptpt@volny.cz



odpovídal(a): Elena

Příjmy do důchodu

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat,z čeho se vypočítá důchod? Z hrubé či čisté mzdy?Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Informativní list o době pojištění

Dobrý den, slouží prosím při žádosti o důchod informativní list o době pojištění jako plnohodnotný doklad prokazující dobu pojištění.A pokud ano,a jsem-li si jist, že pokrývá veškeré období, je nutno ho při podávání žádosti mít a nebo si je příslušná okresní správa vyžádá sama? Děkuji


odpovídal(a): Elena

Sirotčí důchod a ukončení studia

Dobrý den, můžete mi, prosím, zodpovědět dotaz ohledně sirotčího důchodu? Otec našeho syna před lety zemřel, byli jsme v té době 1 rok rozvedení. Synovi byl přiznán sirotčí důchod. Letos 4.června syn odmaturoval. Na vyšší školu ho nevzali, takže zřejmě nebude pokračovat dál ve studiu. Mezitím přišlo v květnu Rozhodnutí ČSSZ, že mu sirotčí důchod odebírají, tzn. že jej v červencové splátce již nedostane. Je toto oprávněné? Kdyby studoval dál, tak má dál nárok. Ale i když studovat nebude, nenáleží mu sirotčí důchod i po dobu 2 měsíců prázdnin?


odpovídal(a): Elena

Doplacení důchodového pojištění

Dotaz za mého otce. ročník 1946.Z důvodu nemoce z povolání pobírá od r.1988 částečný ivalidní důchod +náhradu ušlého výdělku za nemoc z povolání.Od 01/1999 evidován na UP.Do konce roku 2001 UP platil sociální pojištění.Od té doby se soc.poj.neplatí.Jak vypočítat starobní důchod a mělo by význam event.doplatit ještě nějaké sociální pojištění a lze to?


odpovídal(a): Elena

Daně z příjmů při důchodu

Dobrý den, zajímalo by mne, jestli důchodce, který si vydělá více jak 144 tis. Kč ročně musí platit daň z důchodu. Nenašla jsem to nikde oficiálně, prohledala jsem Zákon 586/92 Sb. i 155/95 Sb. ale přesnou částku, od které se daň platí či neplatí nenajdu. Děkuji M. Semorádová


odpovídal(a): Elena

Důchod při péči o osobu blízkou

Dobrý den, jaká bude výše starobní penze ženy,která všechny roky dostávala sociální dávku - péče o osobu blízkou a neměla žádný jiný zdroj příjmu ? Děkuji


odpovídal(a): Elena

Zpětné přiznání důchodu

Dobrý den, 7.5.2008 jsem dovršila věk pro odchod do důchodu. Ráda bych se zeptala, jestli mohu podat žádost o přiznání důchodu zpětně kdykoliv do konce tohoto roku, pokud budu mít sjednánu se zaměstnavatelem smlouvu na dobu určitou a budu nadále pracovat. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Elena

Období pro výpočet důchodu

Dobrý den, ráda bych se dotázala z kterého období se vypočítává výše důchodu.(odparcované roky-za jaké období, studium atd.)Děkuji


odpovídal(a): Elena

Souběh důchodů

Dobrý den,manželce přiznali částečný invalidní důchod v 39 letech,bude mít nárok na starobní důchod? Dekuji.


odpovídal(a): Elena

Stabilita penzijních fondů

Dobrý den, hodlám v nejbližších dnech uzavřít penzijní připojištění. Na trhu existuje spousta nabídek. Mám však obavy o stabilitu těchto fondů. Jsou penzijní fondy chráněny zákonem proti úpadku? Nerad bych v budoucnu přišel o úspory špatnou volbou penzijního fondu. Děkuji