FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Řádný nebo předčasný důchod

Dobrý den, jsem muž, je mi 59 let a jsem zaměstnán přes 40 let u jedné firmy, která se v současné době potýká s konkurzem. Díky této situaci uvažuji o předčasném odchodu do starobního důchodu. Podstatně mi snížili mzdu, která se téměř rovná částce důchodu, kterou mi předběžně vypočítali na důchodovém k datu 1.12.2008 ( cca 10 250). Chtěl bych se tedy touto cestou informovat, jak ovlivní výši důchodu případná valorizace těm, kteří ještě starobní důchod nenastoupili. V podstatě bych tedy chtěl vědět, zda se těm, kteří jestě pracují, důchod také valorizačně zvedne a zda se mi vůbec vyplatí odejít o téměř 3 roky dříve do důchodu. Finální otázkou tedy je, jestli je lepší jít do předčasného důchodu teď, s tím, že můj současný plat je stejný, jako vypočtený předčasný důchod, nebo odpracovat někde ještě 3 roky, za menší plat a jít do důchodu v řádném termínu. Jaký by byl rozdíl mezi výpočtenou částkou předčasného a regulérního důchodu, a jestli by se valorizací částka předčasných důchodců časem alespoň přiblížila častce regulerního důchodu. Velmi děkuji za odpověď. Jiří


odpovídal(a): Redakce

Výše důchodu a důchodový věk

Dobrý den, do důchodu mám víc než devět let, ale zajímá mne, jak se vypočítává výše důchodu a doba odchodu do důchodu, když jsem od 18 let pracovala na Slovensku v období Československa asi jeden rok a pak jsem byla na mateřské dovolené při třech dětech asi čtyři roky. Celkem mám potvrzení ze Slovenska o zápočtu roků na 7 let. Bude mi toto období započteno do důchodu? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manželka pobírá částečný invalidní…

Dobrý den, manželka pobírá částečný invalidní důchod a na Úřadu práce jí sdělili, že je vyřazena z evidence žadatelů o práci a že na úřad nemusí docházet. Má to vliv na výši starobního důchodu? Děkuji Novák


odpovídal(a): Redakce

Chtěla bych se zeptat, jak se vypočítavá důchod.…

Chtěla bych se zeptat, jak se vypočítavá důchod. Sestra je svobodná , narodila se v 1951 a je zaměstnaná od roku 1970 do roku 2004 a potom se starala o maminku a brala jen sociální příspěvky (1.12.2004 3712,- od 1.1.2005 3776,-od 1.10.2005 5310,-a od 1.1.2006 5400,- do 31.12.2006 potom už peníze brala maminka). Podle vašich tabulek si spočítám zbytek. Jde mi jen o roky, co má sociálni přispěvky. Ještě bych se chtěla zeptat, kdy by mohla jit do předčasného důchodu a o kolik by přisla? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat, jestli není lepší odejít do předčasného důchodu o dva roky dříve, když má hrubá mzda klesla od letošního roku z 11,000 na 8,000. Jsem narozená 29.12.1952 , mám 3 děti, odpracováno zhruba 39 let. Jak se mi počítá doba studia, když jsem jej ukončila v roce 1972 ( bylo mi 19,5 let při ukončení 4letého studia)? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvky zaměstnavatele na PP

Dobrý den, mám zaloležené penzijní připojištění, na které si měsíčně přispívám částkou 1500Kč. Nyní nám zaměstnavatel poskytl jednorázový příspěvek na připojištění ve výši 24000Kč.Zašle nám tuto částku na účet. Je možné si takto vložit kdykoliv nějakou částku navíc? Děkuji za odpověď. J. Marková


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den, je mi 54 let a jsem dva měsíce nezaměstnaná, zatím pobírám část výdělku z prac. úřadu a chci se zeptat, pokud bych už nesehnala práci, je výhodnější jít do penze o tři roky dříve, nebo být vedena na pracovním úřadě až k věkové hranici starobního důchu? A jak se to počítá když je daná hranice pro výpočet a já bych v ní nesplňovala optřebné odpracované roky i když ve skutečnosti jich mám dost? Děkuji konečná


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod při částečné invaliditě

Dobrý den, mám dotaz. Je mi 54, jsem žena, mám dvě děti. Pobírám ČID a jsem vedená na úřadu práce. Chci se zeptat, v kolika letech si můžu zažádat o starobní ,předčasný důchod (bez zkrácení). Mám odpracováno 30 let. Děkuji Caltová


odpovídal(a): Redakce

Souběh důchodů

Manželka je od roku 1994 v plném invalidním důchodu. Je ročník 1940. Má dvě děti a tak by měla přejít do plného důchodu v roce 1996. Stále jí však chodí výměry plných inval.důchodů při zvýšování. Taky na ústřižcích každý měsíc je plný ivalidní. 5.797 kč je její plný ivalidní důchod ve věku 68 let. Existuje nějaký minimální důchod?


odpovídal(a): Redakce

Valorizace důchodů v roce 2008

Dobrý den prosím o informaci v jaké částce se valorizovali důchody v letošním roce 2008 Děkuji za informaci Červený



odpovídal(a): Redakce

Penzijní připojištění jako daňový náklad

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s příspěvkem zaměstnavatele na penzijní připojištění v případě odchodu ženy na mateřskou a pak rodičovskou dovolenou, zda příspěvek zam.le v tomto případě je nadále daňově uznatelným nákladem (v rámci zákonného limitu)?! Pokud by příspěvek zam.le nebyl pro něho výhodný a po dobu MD a RD by jej ženě neplatil, má se dotyčná obrátit na penzijní fond a změnit smlouvu? Jaký to bude mít dopad? Mnohokrát děkuji za rychlou odpověď. Sládková


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den, mám dotaz. Je mi 54, jsem žena, mám dvě děti. Pobírám ČID a jsem vedená na úřadu práce. Chci se zeptat, v kolika letech si můžu zažádat o starobní důchod (bez krácení). Mám odpracováno 30 let. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod při sníženém důchodovém věku

Dobrý den, jsem bývalý státní zaměstnanec - policista. Při odchodu na výsluhu mě byl vypočten odchod do starobního důchodu v mých 57 letech. Pokud bych chtěl odejít do předčasného důchodu o tři roky, platí stále výše uvedený věk starobního důchodu, nebo při předčasném odchodu platí jiný věk odchodu než v původních 57 letech. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Studium jako náhradní doba pojištění

Započítává se doba tříletého učebního oboru do doby pojištění? ano, ne. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Správné datum nástupu do důchodu

Dobrý den! Jsem žena narozena 27.4.1949 s jedním dítětem, pracuji(mimo 6měsičnímateřskou)nepřetržitě v jednom podniku.V září 2009 mi vznikl nárok na starobní důchod, ještě pracuji. Chci se zeptat kdy je výhodnějši nastoupit do důchodu: a) 1.12.2008 b) 1.1.2009 Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Doba učení jako náhradní doba pojištění

- Započítává se doba učení, tj. tříletý učební obor, do doby pojištění?(1963 - 1965); - Vypočtěný vyměřovací základ u OSVČ: např. příjmy po odpočtu výdajů (2003) 160 002,- vypočtený vyměřovací základ (x0,35) 56 001,-Proč to tak je,prosím o vysvětlení, je možno zvýšit zálohy na DP?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Doklady na výpočet penze

Dobrý den.Kam je se možno se obrátit pro zjištění dokladů na výpočet penze? Nemám žádné doklady o odpracovaných letech uschovány.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Jsem částečně invalidní.Pracuji šest…

Dobrý den.Jsem částečně invalidní.Pracuji šest hodin.Chtěla jsem se zeptat jestly mě bude odebrán částečný důchod jestly otěhotním,a jak po porodu?Děkuji D.S.


odpovídal(a): Redakce

Penzijní připojištění a změna trvalého bydliště

Dobrý den, je mi 24 let a uvažuji o penzijním připojištění. Je pro mě výhodné PP uzavřít? Pokud ano, jakou částku bych měl spořit za předpokladu, že příjmem omezen nejsem? Uvažuji spoření bez příspěvků zaměstnavatele a beru v úvahu, že v horizontu 5 až 10 let je možné, že změním trvalé bydliště a nebudu ho mít nadále na území ČR. Děkuji za cennou radu.


odpovídal(a): Redakce

Částečný invalidní důchod a těhotenství

Dobrý den.Bude mě odebrán částečný invalidní důchod, když otěhotním?A jak to je po porodu?Jsem zaměstnána na šest hodin.Děkuji za odpověd.Denca