FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Výpočet důchodů v roce 2009

Můžete mi sdělit koeficienty přepočtu hrubého ročního příjmu pro roky 1986-2008 pro odchod do starobního důchodu v roce 2009?


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanecký poměr a starobní důchod

Jaké jsou podmínky pro souběh prac. poměru a starobního důchodu ? Slyšel jsem, že od 1.1.2009 neplatí již omezezení prac. poměru na dobu určitou. Je možné zažádat o důchod při prac. poměru na dobu neurčitou ? Je nutný souhlas nebo informování zaměstnavatele? Děkuji. Bicek



odpovídal(a): Redakce

Výdělečná činnost

Můj dotaz: Zažádala jsem si o předčasný odchod do starobního důchodu. Vím, že při něm nesmím nikde pracovat, ptám se však, zda mohu nepravidelně pobírat honorář za dílo,provedené na smlouvu, kdy nejsem sociálně pojištěna u toho, kdo mi tuto smlouvu o dílo poskytuje. Druhá část mého dotazu je, až mi nastane věk k odchodu do normálního starobního důchodu, musím o něj znova žádat, když už mám předčasný starobní důchod?


odpovídal(a): Redakce

Nárok na vdovský důchod

Dobrý den.Chtěl bych se zeptat jestli má tchýně nárok na vdovský důchod po zemřelém manželi,když jí není 55 let ale má uznaný plný invalidní důchod,který ještě nepobírá.Vdovský důchod jí končí příští měsíc,protože ho pobírá již rok od tchánova úmrtí.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Žádost o důchod

Dobrý den, dne 8.10.2009 mám nárok na starobní důchod. Co mám a kdy udělat, abych včas požádala o důchod.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den, kdy se vyplatí kolegyni z práce odejít do starobního důchodu. OSSZ ji sdělila, že v Praze vypočítají, co je výhodnější. Buď 31.12.2008 nebo 1.1.2009 /bez valorizace/. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

Dobrý den.V tomto měsíci mi byl odebrán plný invalidní důchod a byl přiznán důchod částečný.Chěla bych ale odejít do předčasného starobního důchodu.Jsem narozená v polovině měsíce června 1952,mám dvě děti.Invalidní důchod pobírám ve výši 11.232 Kč. Zajímalo by mě, o kolik Kč (přibližně) se mi sníží starobní důchod?


odpovídal(a): Redakce

Jaké příjmy vstupují do důchodu

Od r.1999 jsem v částečném invalidním důchodu. Jsem narozena 21.6.1951 a do řádného starobniho důchodu bych měla odcházet údajně v únoru 2010. K ČID si přivydělávám na 4hod, ale jen minimální mzdu. Zajímalo by mě,z čeho se mi bude vypočítávat star.důchod, když jsem zaměstnána nepřetržitě od r.1969 včetně mateř.dov.Podle rozhodnutí ze dne 14.10.1999 mi tehdy bylo přiznáno 3970,-(dnes 6001,-). Do přiznání ČID jsem měla na tu dobu celkem slušné výdělky(posledních 5 let (81,94,116,138,146tisíc roční vyměř.základ), potom však na zkrác.úvazek vždy jen min.mzdy(vzhledem k mé nemoci jsem již původní zaměstnání v žádném případě vykonávat nemohla). Budou se i tyto "mizerné roky" počítat do mého starobního důchodu?


odpovídal(a): Redakce

Jak zažádat o důchod?

Dobrý den mam na Vás dotaz ohledně mého otce a nástupu na řádný starobní důchod.Je narozen 17.2.1947 a dotaz zní-jak má nastoupit na řádný důchod-je potřeba podat výpověď v práci jak ho nutí nebo prac.poměr automaticky 17.2.2009 zanikne a on může nastoupit do důchodu?Kam a jaké žádosti je potřeba zaslat?Děkuji za emailovou odpověď na adresu lubos.fencl@email.cz a přeji krásný den


odpovídal(a): Redakce

Vstupuje částečný invalidní důchod do starobního d

Dobrý den,jsem v částečném invalidním důchodu a pracuji na poloviční úvazek.Mám dotaz,zda se pro výpočet starobního důchodu započítává celkový příjem, tzn.částečný invalidní důchod + výdělek.Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Manžel se narodil 19.5.1951, od roku 2000 pobírá částečný invalidní důchod, chtěla bych se zeptat, kdy bude mít nárok na starobní důchod.


odpovídal(a): Redakce

Zahraniční důchod

Dobry den, zijem na Slovensku. Som narodeny v roku 1947, t.j. moj odchod do dochodku je dovrsenim 62. roku zivota. Do rozdelenia Ceskoslovenska som pracoval vo firme, ktora mala sidlo v Prahe( od roku 1974 - 1992). Od 1.1.1993 pracujem vo firme so sídlom na Slovensku. Mam narok priznanie dochodku v Ceskej republiky dovrsenim 62. roku zivota, t.j. na buduci rok??


odpovídal(a): Redakce

Dočasně krácený předčasný důchod

Prosil bych vás o zodpovězení dotazu ohledně předčasného důchodu: Od roku 2005 jsem byl v plném invalidním důchodu po dobu 2 let a 3 měsíců, nyní mám částečný invalidní důchod a jsem veden na pracovním úřadě, kde pobírám podporu která mi skončí letos v prosinci. Práci s ohledem na můj zdravotní stav nemohu sehnat. Jestliže požádám o předčasný starobní důchod dne 1.1.2009 dorovná se mi částka o kterou budu krácen po dovršení důchodového věku 62 let a 4 měsíců ke dni 28.8.2011. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Doba péče jako náhradní doba pojištění

Dobrý den,jsem ročník 1960 do září letošního roku jsem pracovala s přestávkou roku mateřské dovolené.Nyní jsem doma a pečuji o nemocnou maminku, na kterou budu pobírat příspěvek na péči.Doba péče se mi bude započítávat do důchodu,ale nevím z kolika let se mi bude počítat důchod, pokud zůstanu doma. Děkuji za odpovědˇ


odpovídal(a): Redakce

Kooficienty za rok 2007 pro výpočet důchodu

Můžete mi sdělit kdy budou vyhlášeny koeficienty pro výpočet starobního důchodu za rok 2008 (pro odchod do důchodu v roce 2009)? Dosáhnu v roce 2009 důchodového věku a rád bych si optimalizoval případný předčasný odchod do starobního důchodu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den, zvažuji odchod do předčasného důchodu. Prosím o radu, zda bude výhodnější pro výpočet výše důchodu zažádat si o předčasný důchod od prosince 2008 nebo až od ledna 2009? Nárok na starobní důchod mi vznikne 27. 2. 2011 po dosažení 59 let (žena, 2 děti). Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dopad ztráty dokladů o výdělku na důchod

Prosím o radu ohledně výpočtu důchodu.Dne 16.ll.2008 mi vznikne nárok na starobní důchod. Pro výpočet důchodu nemohu doložit výdělky za období 1986 až 1991 - zrušení nakladatelství a následná povodeň v Praze a zničení dokladů. V rekonstrukci evidenčního listu mi byla potvrzena pouze doba zaměstnání na chybějící období, ale chybí mi výše výdělků. Výši výdělku mohu doložit jen platovým výměrem. Jak velký vliv to má na výpočet důchodu.


odpovídal(a): Redakce

Souběh nároku na důchod a výdělečné činnosti

Chtěl bych v důchodu dále pracovat. Kde najdu podmínky? Liší se tyto podmínky při předčasném důchodu a "normálním" ?


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobry den, ja bych se chtela zeptat, kdy moje maminka muze jit do duchodu/predcastneho duchodu, maminka se narodila 4.9.1952, pracovala od 18 let a ma dve deti. Predem dekuji za vasi odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Souběh starobního a vdoveckého důchodu

Přeji pěkný den. Po mé manželce pobírám vdovecký důchod.Pokud bych chtěl v listopadu 2009 odejít do předčasného starobního důchodu, bude mi tento krácen nebo pozastaven? Zůstává nárok na vyplácení vdoveckého důchodu i po odchodu do normálního starobního důchodu a v jaké výši? Děkuji předem za odpověď.