FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Opětovný vznik na vdovský důchod

Dobrý den, jsem vdovou od roku 1994 a vdovský důchod jsem pobírala do roku 1998 do doby nabytí zletilosti svých dětí( mám 2 děti). V březnu letošního roku mně bude 55 let. Vzniká mi nárok na opětné pobírání vdovského důchodu, nebo nárok na tento důchod vznikne až odchodem na starobní důchod? Za odpověď předem děkuji. Alena Vášková


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o provedení práce

Dobrý den! Jsem starobní důchodce a nemám důchod vyšší než 198.000 Kč/rok.Jestli tomu dobře rozumím,tak mohu na DPP pracovat max.150 hodin/rok. Pokud moje superhrubá mzda nepřesáhne 13.800 Kč/měs. a podepíši Prohlášení poplatníka,tak neplatím zdravotní ani sociální pojištění a daň je také 0 Kč. Zaměstnavatel však platí 9% zdrav.poj. a 26% sociál.poj.Je to tak? Jak ale je nejlepší postupovat,pokud bude zaměstnavatel požadovat další práci nad 150 hodin,nebo mi bude vyplácet více než 13800 superhrubé mzdy? Co je v tomto případě nejvýhodnější?



odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu při sníženém důchodovém věku

Dobrý den! Můj otec narozený 23.7.1951 odpracoval 17let jako "bílý havíř" a v účtárně mu sdělili, že může do důchodu odejít v 59letech. Rád by se zeptal, zdali může odejít do předčasného důchodu a kdy nejdříve a o kolik korun se mu v tom případě zkrátí výplata důchodu. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Snížený důchodový věk

Prosím o sdělení,jak je vypočítáván snížený důchodový věk u horníků, kde je možné najit přesné informace.Vzhledem k tomu, že mi neporadili ani na OSSZ v Příbrami. Absolovoval jsem kolečko po několika úřednících, ale vzhledem k nepřesnostem mi nebylo nic konkrétního sděleno. DĚKUJI.


odpovídal(a): Redakce

Vdovský důchod po roce 2009

Dobrý den. Prosím o pomoc s tímto problémem: ovdověla jsem v roce 2005, kdy mi bylo 49 let. Dál jsem se starala o studující dceru do roku 2006, tedy do mých 50 let. Poté mi byl odebrán vdovský důchod s tím, že o jeho další vyplácení mohu zažádat v 55 letech. Vzhledem k úpravám od roku 2010 mi není jasné, bude-li se mě týkat systém původní nebo už nový, kdy bych zřejmě další důchod nedostávala. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání a plný invalidní důchod

Dobrý den, od října 2008 jsem v plném invalidním důchodu. Mohu si přivydělávat u bývalého zaměstnavatele? Jsou nějaká omezení? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pobírání vdovského důchodu

Vdovský důchod Dobrý den,obracím se na Vás s prosbou o radu...V prosinci mi zemřel manžel,s kterým jsem ve společné domácnosti vychovávala svou 14-ti letou dceru z mého prvního manželství,nyní si vyřizuji vdovský důchod a zajímalo by mne,jak dlouho ho budu pobírat.Za Vaši odpovědˇ předem děkuji.Večerková


odpovídal(a): Redakce

Pracovní smlouva pro penzisty

Dobrý den.Můj odchod do starobního důchodu mi začíná 13.4.2009. Od 14.4.2009 mám požádat zaměstnavatele o novou pracovní smlouvu na dobu určitou t.j. do 31.12.2009,nebo 14.4.2010?O jaký druh smlouvy by se mělo jednat a kolik kč si mohu jako zaměstnanec( důchodce) vydělat? Je za mě zaměstnavatel povinen odvádět dávky jako:daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění?Nebo poraďte-prosím-jakou nejvýhodnější smlouvu bych měla uzavřít.Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Snížený důchodový věk

Dobrý den. Chci se zeptat na kolik se snižuje důchodový věk u muže narozeného 23.7.1951, který má odpracováno 17 let jako "bílý havíř" (řidič rypadla), a to v letech 1.1.76 - 31.12.92. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Starobní důchod OSVČ

Dobrý den. Byl zde zodpovězen dotaz o výši starobního důchodu pro OSVČ (http://poradna.finance.cz/penze/38936-starobni-duchod-osvc/), kde bylo napsáno, aby si OSVČ vypočítala sociální pojištění pro fiktivní příjem zaměstnance. Část sociálního pojištění platí ale zaměstnavatel a část zaměstnanec. Chtěl bych se zeptat, jestli byla myšlena jen ta část pro zaměstnance nebo obě dohromady. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Nesouhlas se změnou PID na ČID

Dobrý večer,jsem po těžkém úrazu při autonehodě v roce 2004.Rok jsem byla v neschopnosti a od května 05 v PID.Jsem stále v léčení s následky úrazu.Dnes revizní lékař rozhodl o změně na ČID.Jak mám postupovat při odvolání.Děkuji velmi pěkně za pomoc.Nina.Z.


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den,jsem nar.24.10.1953,3 roky odb.uč.,2roky voj.služba,od té doby pracuji.zajímalo by mě zda mohu jít do penze děkuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod při pobírání ČID

Dobrý den, mám CID ,chtěl bych jit o 6 měsicu předčasně do důchodu jak se mi bude důchod počitat,nebo jaké řešení bych měl zvolit. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Přechod z invalidního na starobní důchod

Dobrý večer,chtěla bych vědět o jakou finanční částku by se mi krátil invalidní důchod kdybych přešla na důchod starobní?Děkuji za odpověď M.Kkejčí


odpovídal(a): Redakce

Prázdniny jako doba pojištění

Dobrý den.Prosím o radu.27.2.t.r.mám nárok na odchod do st.důchodu.Mám problém dobrat se k počtu let doby pojištění.Již vím,že 3 roky do 18let jsou počítány 100%,dalších max.6 let 80%.Jak jsou započítány prázdniny mezi SŚ a VŚ? A pokud by mi chybělo 27.2.např.80 dní do 42 let,při mém odchodu do důchodu 31.5.by mi bylo 90 dnů započítáno do doby pojištění i navýšen důchod o 1,5% z výpočtového základu? Moc děkuji.B


odpovídal(a): Redakce

Výše předčasného důchodu

Dobrý den, měla bych jít do důchodu 22.12.2009,chci jít dřív a to od 22.4.2009, co po to musím udělat a o kolik bych byla krácena. 1965 - 1968 učební obor od 1968 - 1991 PORS OD 1991 - 2009 Opavia Lu


odpovídal(a): Redakce

Změna penzijního fondu

Dobrý den,zaměstnavatel mi přispívá na penzijní připojištění,které jsem uzavřela s fondem, který mi zaměstnavatel určil. Já ale chci využívat jiného fondu. Můžu si tento fond změnit, aniž bych přišla o další příspěvky od zaměstnavatele? Bude mi tuto změnu zaměstnavatel tolerovat? Děkuji. Koucká


odpovídal(a): Redakce

Doba evidence na ÚP jako vyloučená doba

Jsem veden na UP a beru podporu v nezaměstnanosti. Současně pobírám ČID a rentu ve výši 2 tis.Kč. Dotaz:Doba na UP je pro výpočet SD vedena jako vyloučená doba.Dle výpisu z ČSSZ je mi však počítána tato doba jako kdybych pracoval s příjmem 2 tis.Kč/měsíc. Domnívám se ,že tento postup pro výpočet SD je nesprávný, nebo je špatný zákon.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nezaopatřené dítě

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně sirotčího důchodu. Již 5 rokem pobírám kvůli smrti mé maminky sirotčí důchod. Letos bych měla končit Nástavbové studium na Střední škole a již jsem ve 2. ročníku. Nastaly ale nějaké potíže a musela jsem přejít na jinou školu do 1.ročníku na stejný obor. Myslíte že mi dávky nezruší, když jsem z 2 roč. přestoupila do 1.roč? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Minimální mzda a starobní důchod

Je minimální vyměřovací základ u OSVČ brán jako minimální mzda a pro účel vyměření starobního důchodu ? Jak známo, je výše vyměřovací základ pouze 50% min. mzdy.