FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Stupně invalidity

Budou se podle novely o důchodech znovu posuzovat invalidní důchody? Pamatuji si že mi v rozhodnutí napsali že jsem invalidní vice než 33% ale méně než 66%, tak jak bych byl posuzován ?Děkiji P.S.


odpovídal(a): Redakce

Změna výše státní příspěvku k penzijnímu připojišt

Dobrý den, chtěla bych se optat, zda je pravda, že se od 1. 6. 2009 budou měnit výše státních příspěvků k penzijnímu připojištění. Například při měsičním vkladu uživatele 100,-Kč už nebude výše příspěvku od státu 50,-Kč, ale bude nižší? Je to opravdu pravda? Předem děkuju. S pozdravem M. Doubková



odpovídal(a): Redakce

Zpětné vyplacení důchodu

Dobrý den! Ocitl jsem se v situaci,kdy mám přiznán rozhodnutím ze dne 20.5.2009 důchod zpětně k 20.3.2008, ale ČSSZ mi odmítá jeho výplatu zpětně kvůli tomu, že pracuji na dobu neurčitou. Žádost o důchod jsem podal přitom již 18.12.2007 ke dni 20.3.2008. Ta byla nejdříve zamítnuta 5.5.2008, poté jsem podal žalobu k soudu, který 25.3.2009 doporučil ČSSZ mi vyhovět což se stalo 20.5.2009. Myslím, že takto dlouhé prodlení jsem nazavinil a protože jsem nevěděl do poslední chvíle jak vše dopadne, nezměnil jsem si prac. poměr na dobu určitou z důvodu možného propuštění po roce atd. Podle ČSSZ tedy přijdu o cca 14 výplat důchodu. Prosím o radu, co se dá v tomto podniknout. Předem děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Důchod slovenského občana z Česka

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jak funguje žádost o předčasný starobní důchod pro občana Slovenské republiky nar. 19.10.1949 pracujícího v České republice od roku 1965. Odešel od nás ze zaměstnání k 30.4.2009 s odstupným z důvodu rušení prac. místa. Zajímalo by mě jaký je postup při žádosti o předčasný starobní důchod, protože u nás má na něho nárok 3 roky před dovršením důchodového věku a na Slovensku je nárok jen dva roky před dovršením důchodového věku. Zajímá mě kdy se mu začne vyplácet důchod a zda se musí na Slovensku přihlásit na pracovní úřad jako nezaměstnaný, jelikož mi tvrdí že důchod zatím pobírat nebude a na Slovensku je teď veden na úřadu práce jako nezaměstnaný. Za odpověď popřípadě odkaz na místa kde mohu sehnat více informací o tomto problému předem děkuji. S pozdravem Kamil Branný


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk

Jsem muž, narozen v dubnu 1953. Kdy budu moci požádat o starobní důchod? Jsem zaměstnán bez přerušení od 1.8.1972 postupně u třech zaměstnavetelů bez přerušení doposud (05/2009).Z celkově odpracované doby mám odpracováno 14 a půl roku v 1.důchodové kategorii jako pracovník v podzemí uhlených dolů. Ostatní zaměstnání jsou odpracována v normální kategorii.


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk

Jsem narozená v roce 1952 a mám dvě děti. Jak změní nová danová reforma můj odchod do důchodu?


odpovídal(a): Redakce

Výše předčasného důchodu

Dobrý den. Letos v říjnu bych mohla odejít do předčasného důchodu.Důchod krácen o 0.9% za každých 90dní. Když bych šla na pracovní úřad na 11.měsíců,zda mi bude krácen o těch 0.9% nebo už o 1.5% co má být v roce 2010 v platnosti. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,slyšel jsem, že je možné nechat si…

Dobrý den,slyšel jsem, že je možné nechat si přepočítat důchod u ročníků které chodily do deváté třídy, která byla nepovinna.Co je na tom pravdy?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, moje bývalá spolužačka mi…

Dobrý den, moje bývalá spolužačka mi telefonovala, že nastala "jakási" změna ve výpočtu důchodu pro náš ročník 1946, což je prý díky tomu, že jsme jako první ročník absolvovali i devátou třídu základní školy. Nemělo by to být prý nic nového, protože prý lze žádat až s tříletou prodlevou. Chci se touto cestou zeptat, zda je tato informace pravdivá a v případě, že ano, jakým způsobem mám o navýšení ("započítání onoho roku") požádat. Děkuji Nejmanová K.


odpovídal(a): Redakce

Žádost o důchod

Dobrý den, prosím o zodpovězení následujícího dotazu: Informovala jsem se na odchod do PŘEDČASNÉHO důchodu. Nárok mi vzniká 1.6.2009 (jsem narozena 1.2.1952). Zajímalo by mne, proč mi pracovnice na oddělení důchodů navrhuje požádat o předčasný důchod od 17.6.2009. Má to nějaký význam na výši přiznaného předčasného důchodu? Když jsem se ptala, tak mi bylo řečeno, že je to výhodnější....Ale neodpověděla mi na dotaz proč... Můžete mi to vysvětlit? Děkuji za opověď.



odpovídal(a): Redakce

Kdy a kde žádat o důchod

Prosím o informace,kdy a kde bych si mněl podát žadost o vyřižení předčasného duchodu,po Vašem prvotně odpovědí nebylo ták jasně,kriteria splnují do odchodu do předčasného duchodu.Děkují předém za Vaší odpovědí S pozdravém J.Novotný


odpovídal(a): Redakce

Vdovský a sirotčí důchod

Obracím se na vás s následujícím dotazem: Je mi 45 let a mám rakovinu v pokročilém stádiu s predikcí života řádově v týdnech. Manželka má 34 let. Z prvního manželství mám dceru (22 let - studující). V případě mého úmrtí má nárok manželka na vdovský důchod a dcera na sirotčí důchod ? Případně, na co nárok mají ?


odpovídal(a): Redakce

Doba pojištění po ukončení VŠ

Dobrý den, nikde nemohu najít, jak se započítává doba důchodového pojištění po skončení VŠ. Dle inf.osobního listu důch.pojištění jsem skončila VŠ 30.6.1975 /začátek studia 1.10.1970/. Státnice a diplomovou práci jsem dělala ale až na podzim 1975. 20.9.1975 se mi narodila dcera.Jedná se mi tedy o dobu od 1.7.1975 do 20.9.1975.Do zaměstnání jsem v tomto období nikam nenastoupila,ale byla jsem v evidenci tehdejšího Národního výboru,brala jsem nějaké dávky.Bohužel žádný doklad o tom nemám. Děkuji za odpověď a přeji hezký den!


odpovídal(a): Redakce

Daňové úlevy penzijního připojištění

Dobrý den, mám penzijní pojištění na které měsíčně platím 200 kč a zaměstnavatel mi přispívá fixní částkou podle výše mého příspěvku. Dozvěděl jsem se, že mám možnost daňových úlev. Chci se zeptat v čem pro mě tyto daňové výhody jsou výhodami a jak je mohu uplatnit? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Kdy odejít do důchodu

Dotaz: Oprava dotazu z 18.5.- chyba v datu narození moc se omlouvám. Dobrý den, prosím o radu. Jsem zaměstnaná,nar.21.4.1952, 3 děti, 21.12.2009 mi vzniká nárok na starobní důchod. K jakému datu je pro mne nejvýhodnější o důchod zažádat? (21.12.2009, 31.12.2009,v roce 2010)? Děkuji za odpověď, Irena Poláková


odpovídal(a): Redakce

Odchod do předčasného duchodu

Chtěl bych se zeptát na odchod do předčasneho duchodu,v řijnu 2009 budu mít dovršenim 60lět,prosím o informace kdy bych mněl začít si vyřízovát naležítostí s tím spojení.Diky za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Kdy odejít do důchodu

Dobrý den, prosím o radu. Jsem zaměstnaná,nar.21.12.1952, 3 děti, 21.12.2009 mi vzniká nárok na starobní důchod. K jakému datu je pro mne nejvýhodnější o důchod zažádat? (21.12.2009, 31.12.2009,v roce 2010)? Děkuji za odpověď, Irena Poláková


odpovídal(a): Redakce

Výše předčasného důchodu

Dobrý den, můžete mi prosím sdělit jak se změní doba odchodu do důchodu v roce 2010? Jsem narozena 23.7.1951 a mám jedno dítě, kterému letos bude 26 let. Stále nevím, co je pro mne výhodnější. Zda odejít do předčasného důchodu nebo pracovat dál. Otázka mé další práce v případě odchodu do předčasného důchodu není zcela jistá. DĚKUJI.


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk

Narodil jsem se 30.4.1956. po rozvodu jsem měl 3 a 1/2 letého syna ve vlastní péči. Kdy tedy půjdu do důchodu? Zdeněk Melín


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

Dobrý den , pobírám částečný invalidní důchod .Po úrazu v roce 1989 jsem měla plný pak po vyjmutí šroubů částečný, nějaký čas jsem mohla pracovat ,ale v současné době vzhledem ke zdravotnímu omezení a nedostatku pracovních míst to není možné.Jsem narozená 4.10.1954 ,mám tři děti a chtěla bych vědět ,kdy bych mohla požádat o předčasný důchod .