Mzdové poradenství

Nevíte si rady v oblasti mezd? Zde máte možnost komplexně vyřešit problémy týkající se mezd, mzdového účetnictví, sociálního a zdravotního pojištění. Pomůžeme vám nejen při řešení těchto problémů:

  • Problémy při výpočtu čisté mzdy
  • Stanovení nemocenské dávky
  • Výpočet výše odvodů na sociálním a zdravotním pojištění
  • Nesrovnalosti mzdového účetnictví
  • Výpočet mateřské aj.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrýden, jsem studentka vysoké školy, začátkem…

Dobrýden, jsem studentka vysoké školy, začátkem roku jsem pracovala pro jednu pracovní agenturu, kde jsem podepsala přiznání k dani. Teď pracuji pro jinou agenturu a ta tvrdí, že u nich přiznání k dani nemůžu podepsat a výplatu mi počítají s nejvyššími daněmi. Tak mě zajímá jak to tedy je. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, muj dotaz se tyka naroku na podporu v…

Dobry den, muj dotaz se tyka naroku na podporu v nezamestnanosti po navratu ze zahranici. V listopadu se vratim po osmi mesicich prace v Anglii zpatky do Cech a chtela bych se potom prihlasit do evidence uchazecu o zamestnani a zajima me jestli mam potom narok na vyplaceni podpory a z jake castky bude podpora pripadne vypocitana, tedy jestli se vypocitava ze skutecneho vydelku v zahranici nebo nejakym koeficientem atp. Dale by me zajimalo jake dokumenty musim na UP predlozit aby mi byla podpora priznana. Dekujiodpovídal(a): Redakce

S manželkou jsme rozvedeni. Soud svěřil děti do…

S manželkou jsme rozvedeni. Soud svěřil děti do její péče. Mohu uplatňovat po písemném prohlášení a souhlasu mojí bývalé manželky odečitatelné položky ze mzdy? I když nežijeme ve společné domácnosti?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj syn 22 let ukončil v květnu…

Dobrý den, můj syn 22 let ukončil v květnu bakalářské studium. V září bude pokračovat ve studiu na VŠ. Nyní pracuje brigádně na dohodu o prac. činnosti. Chtěla bych vědět, zda platí stále položka, která se nedaní 4.120,-. Někde jsme četli, že by snad měla být 4.700,-. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Děkuji za odpověď paní Sedláčkové Andree na…

Děkuji za odpověď paní Sedláčkové Andree na otázku, jaká je minimální mzda. bylo mi odpovězeno, že 8.175 - 6553 čistá mzda. prosím za kolik pracovních dní se tato mzda vztahuje při osmi hodinové pracovni době. Je možné, aby mzda činila pouze 5.770 kč čistého? Děkuji za odpověď POŠTOLKA


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na následující. …

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na následující. Pracuji jako zaměstnanec v soukromé firmě. Při nástupu do práce mi bylo přiděleno firemní auto, které můžu používat i k soukromým účelům. 1% z jeho pořizovací ceny mi připočítávají k HM. Jelikož auto bylo koupeno na leasing jeho pořizovací cenu byla navýšena. Můj dotaz je následující: Z jaké částky se počítá to 1% ? Ze základní ceny auta (např. 450 000,- Kč) nebo z navýšené od leasingové firmy (628 000,- Kč). Základ pro výpočet je s DPH nebo bez DPH ? děkuji předem za odpověď S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Na jaké volno má nárok zaměstnanec , který jde …

Na jaké volno má nárok zaměstnanec , který jde na 10 hod. dopoledne darovat krev dobrovolně. Žádá po mně zaplatit celý den průměrem. Mám jen jednoho zaměstnance a jeho rozhodnutím mně vzniká ztráta/provozuji autodopravu/, vozidlo nevyjede atd. Mám nárok na nějakou kompenzaci od zdr. zařízení.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s vyplácením mateřského příspěvku pokud mám dvě zaměstnání (HPP a dohodu o pracovní činnosti) a z obou je odváděno zdravotní i sociální pojištění. Budu mít nárok na vyplácení jedné nebo dvou částek?


odpovídal(a): Redakce

Musim jako drzitel prukazu ZTP tuto skutecnost…

Musim jako drzitel prukazu ZTP tuto skutecnost nahlasit zamestnavateli ? Ovlivni to nejak moje odecitatelne polozky ? (Jsem v castecnem invalidnim duchodu). Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem OSVČ 1rok. Jsem samoživitelka s 1…

Dobrý den. Jsem OSVČ 1rok. Jsem samoživitelka s 1 dítětem 9let. Do 1.7.05 jsem pobírala přídavky, soc. příspěvek, příspěvek na bydlení asi 2300,-. Není to sice moc,ale aspoň něco. Vydělám asi 7tis. čistého, jak se daří. Teď mi přišel dopis, že mi dávky zanítají, že pry mám měsiční příjem 11615,-. Tolik jsem neměla ani jednou za celou dobu co podnikám. Kde na to přišli a proč mi zamítli příspěvky?Děkuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

Dne 16.8. jste odpověděla, že min. mzda je 8.175,…

Dne 16.8. jste odpověděla, že min. mzda je 8.175,- Kč. Od kdy prosím? Já jsem se domnívala, že je to 7.185,- Kč.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím jaká je minimální čistá mzda.…

Dobrý den, prosím jaká je minimální čistá mzda. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prosím o informaci, jsem zaměstnanec a měl jsem…

Prosím o informaci, jsem zaměstnanec a měl jsem pracovní úraz, jaký mám nárok na odškodné od firmy mimo dávky nemocenské a jaká částka by to měla být. Měl jsem zlomenou ruku, nemocenská trvala 4 měsíce. Můj hrubý plat je cca 14.ooo,- Kč měsíčně. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentka VŠ a ráda bych během…

Dobrý den, jsem studentka VŠ a ráda bych během roku chodila na brigádu. Je možné, že rodiče přijdou o přídavky jak na mě, tak na mého sourozence? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak by měl…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak by měl dostat pracovník THP/odměňovaný měs. mzdou/, pracující na zkr. úvazek 20 hod. týdně, spravně dostat zaplatit- jestliže pracoval 5.7. -1,5 hod. a 6.7.-3 hod. Já jsem mu dala pouze 100% příplatek za 4,5 hod. Jinak jsem vycházela z toho , že má svátky již placeny v měs. mzdě. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o sdělení k daňovému bonusu.…

Dobrý den, prosím o sdělení k daňovému bonusu. Zaměstnanec má HM 10000 a uplatňuje daň. bonus na 2 děti. Čili po výpočtu mi vychází - 160 Kč. Kdy můžu zažádat o vrácení této částky a jak. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující:…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující: Američan s trvalým pobytem v ČR je zaměstnán. Zaměstnavatel má sídlo v Německu. Pracovní činnost bude prováděna na území ČR. Podléhá tento příjem ze zahraničí zdravotnímu a sociálnímu pojištění v ČR? Jestliže ano, jakým způsobem bude placeno a vykazováno? Děkuji za odpověď. S pozdravem Vlaďka Marlow


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu: Má právo zaměstnavatel…

Dobrý den, prosím o radu: Má právo zaměstnavatel přikázat, kdy si musí zaměstnanec vybrat přesčasové hodiny? Nebo záleží na domluvě se zaměstnancem? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, mám takový problém. Podala jsem u…

Dobrý večer, mám takový problém. Podala jsem u svého zaměstnavatele "Prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti" . Vyplnila jsem všechny údaje o mé osobě, rok na který uplatňuji nezdanitelnou částku, datum nástupu do zaměstnání a podpis do kolonky změn, a po uplynutí zdaňovacího období jsem opět vyplnila kolonky změn, kde jsem uvedla, že k žádné změně nedošlo, datum do 15. 2. a podpis. Do kolonky Potrvzuji pravdivost údajů jsem vyplnila datum do 15.2. následujícího roku a podepsala pravdivost a úplnost uvedených údajů. Podle finančního úřadu jsem nepostupovala dobře a moje prohlášení bylo vzato, jako bych jej vůbec nepodala. Jak mám postupovat? Děkuji za odpověď. Kadlecová Vlaďka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, kdy ukončit platbu…

Dobrý den, prosím o radu, kdy ukončit platbu výživného zletilému potomkovi (23 let), který nežije s rodičem ve společné domácnosti, ale: studuje denní VŠ a dle jeho vyjádření i dle ŽL podniká v oboru obchodní činnost-formou zásilkového prodeje. Soudně vyměřené výživné jsem při nástupu potomka na VŠ sám od sebe navýšil, neboť jsem měl zájem na studijních výsledcích potomka. Potomek však studuje tak, že po dvou letecvh studia nemá ukončen ani 1.ročník, podniká a navíc se nechová ke mně v souladu s dobrými mravy. Prosím o radu, kdy a v jakém případě a zda vůbec, mohu sám přestat výživné platit. Stačí mít zjištěno, že jeho příjmy dosahují životního minima i bez mého příspěvku? Děkuji za odpověď.