Dobrý den, Jsem studen je mi 19 let a chtěl bych…

Sekce: Investiční poradenství | Téma: Kam investovat?

Otázka: 08.01.2012 15:22


Dobrý den, Jsem studen je mi 19 let a chtěl bych měsíčně investovat cca 3000 Kč s úrokem kolem 10%. Jak a do čeho je nelepší investovat. A mohu o své peníze príd ?

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 09.01.2012 10:27


Dobrý den, vítejte ve světě investic. Strategie pravidelných měsíčních úložek/investic pro Vás může být určitě výhodná, bohužel očekávaný úrok 10% Vám nezaručí žádný investiční nástroj. Takový výnos sice je možné dosáhnout, ale za cenu tomu přiměřeného (tedy vyššího) rizika. Otázka by neměla znít "Do čeho je nejlepší investovat" ale spíše "Jak chci investovat". Každý investor má svůj specifický vztah k riziku a očekávanému výnosů, proto neexistuje strategie, kterou by šlo univerzálně doporučit jako nejlepší, proto bude tato odpověď jen obecná. O peníze při investování přijít můžete (resp. hodnota vaší investice se může měnit, i pod původní vloženou částku), záleží opět jen na vás, jakou formu investic zvolíte. Asi nejnižší riziko nabízejí spořící účty, kde je vcelku nemyslitelné, že byste o své peníze přišel, finanční trh nabízí celou škálu dalších investičních nástrojů, od zajištěných fondů (tam máte zaručeno, že dostanete obvykle nejméně 100% své částky, tedy 0% výnos, plus případné zisky),přes nejrůzněji složené investiční fondy (akciové, dluhopisové, komoditní, smíšené, regionálně nebo oborově specializované), dále jednotlivé akcie (naše společnost nabízí možnost investování v podstatě do jakéhokoliv nástroje v USA nebo Evropě, pražskou burzu samozřejmě nevyjímaje), až po pokročilejší investice do certifikátů (včetně pákových) nebo do derivátů typu opce nebo futures. To už je však oblast pro zkušené investory s praxí a investičními zkušenostmi. Navíc existují možnost investic typu stavební spoření nebo důchodové pojištění. Investice je vždy kompromisem mezi rizikem a výnosem, je vhodné si také uvědomit časový horizont své investice. Pro začátek bych Vám doporučil jako méně zkušenému investorovi spíše konzervativní investiční strategie, tam je riziko snížení hodnoty investice znatelně nižší. S přáním dobré volby a investorského štěstí, Ondřej Moravanský


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: INVESTIČNÍ PORADENSTVÍ

odpovídal(a): Redakce

Povodňové dluhopisy

Kdo vyplácí povodňové dluhopisy ČESKÉ REPUBLIKY 1997-2002 19. emise


odpovídal(a): Redakce

Dividenda Kofola

Dobrý den, chtěl by jsem nakoupit nějaké dlouhodobé akcie pro zisk z dividentu. Nejsem si však jistý zda-li to chápu dobře. Například u kofoly, která nyní prodává akcie v rozmezí 500-650 kč. Dividenda za rok 2014 byla 11,1kč. Jestli to dobře chápu tak tuto částku nutno ještě zdanit tudíž 11,1*0,85 což je 9,435 kč za rok. Návratnost investice je tudíž až za 53 let?


odpovídal(a): Redakce

Náklady podílového fondu

Dobrý den, zabývám se možností investování do podílových fondů a není mi zcela jasná jedna věc: Ve všech odborných článcích na toto téma se především rozebíraly poplatky s fondem spojené. Je však pravda následující: 1) Celkové roční náklady jsou zahrnuty v ukazateli celkové nákladovosti TER, tj. VČETNĚ vstupního poplatku? 2) Ukazatel výkonnosti podílového fondu je již o tyto veškeré poplatky očištěn, tudíž výkonnost za X let p.a. nám říká, kolik skutečně za rok dostaneme (resp. v předchozích letech dostali) z vloženého vkladu? 3) Členství v podílovém fondu je na dobu neurčitou a mohu kdykoliv vystoupit? Jak dlouho případně vystoupení trvá? 4) Pokud z fondu vystoupím, znamená to, že mi automaticky bude vyplacena hodnota všech mých vkladů podle jejich aktuální hodnoty? Jaké datum (a čas) je v takovém případě určující pro vyplácenou částku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Akcie Čechofracht

V roce 2005 jsem převzal akcie na majitele, firmy Čechofracht a.s., a nevím zda mají nějakou cenu. Jedná se o Sérii A 000751 - 000753. Prosím o radu.


odpovídal(a): Redakce

Vývoj měn

Dobrý den, zajímala by mě prognóza vývoje USD vůči CZK v příštích 3 měsících. V současné době USD výrazně posiluje a mě by zajímalo, jak může jeho kurz vypadat v lednu 2016, o kolik se může měna zdražit. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Tajné investice a dědictví

Dobrý den, zajímalo by mne jak může notář zjistit, že po smrti osoby zůstaly někde například investice v případě, kdy o této investici věděl pouze daný člověk, odeslal investici jednorázově poukázkou, a od investice nenávratně uschoval smlouvy, výpisy nechodí. Zkrátka rodina nemůže dát žádně "echo" ani neexistují informace na bankovním účtě o platbách. Ověřuje se při dědickém řízení nějak existence takových tajných prostředků, které dle zákona spadají do dědického řízení? Předem děkuji za informaci.


odpovídal(a): Redakce

Akcie z privatizace

Dobrý den, v kuponové privatizaci jsem získal nějaké akcie, které byly v roce 2001 změněny na listinou podobu. Jsou mi takovéto akcie k něčemu, dá se někde zjistit jestli mají nějakou hodnotu a zda se dají prodat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vývoj kurzu NZD

Dobrý den, vrátila jsem se po roce z Nového Zélandu a přivezla si s sebou i NZD (valuty). Směnu na CZK odkládám, protože je nyní pro mě velmi nevýhodný kurz (např. oproti dubnu 2015). Ač se směnou nijak nespěchám, ráda bych se zeptala, co lze v nadcházejících měsících očekávat a zda spíš nehrozí další posílení CZK? Čím je tento trend ovlivněn? Mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebuju "nalít" do sro. peníze z…

Dobrý den, potřebuju "nalít" do sro. peníze z mých zdrojů, ale nechci zvyšovat zákl. kapitál. Jaké jsou možnosti prosím? Díky Tomáš B.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jelikož jsem potřeboval nový telefon a…

Dobrý den. Jelikož jsem potřeboval nový telefon a neměl jsem finanční hotovost, musel jsem si ho koupit v obchodě na splátky přes Home Credit. Součástí smlouvy kterou jsem ale v obchodě podepisoval byla i smlouva o nějaké Premia kartě. Můj dotaz tedy je, zda pokud nebudu tuto kartu žádným způsobem využívat, budu platit za ní nějaké poplatky nebo pokuty? Chci pouze splácet telefon pomocí nastavených měsíčních splátek po dobu 11 měsíců, nic víc. Děkuji za odpověď.