Financování nemovitosti

Sekce: Firmy a podnikatelé | Téma: Start firmy

Otázka: 07.07.2010 12:18


Dobrý den, chtěla bych koupit dům, ve kterém je v přízemí vyklizený prostor po bývalé půjčovně DVD a zřídit zde nový obchod. Dům se nachází hned vedle školy, proto si myslím, že kdyby se zde prodávaly věci do školy, či různé pro děti vhodné věci, samozřejmě příjemnou paní prodavačkou, mohl by prosperovat. Cena domu je kolem 2 100 000 Kč + finance na koupi zboží. Nikdy jsem si nechtěla půjčovat, ale zjistila jsem, že každý podnikatel si v podstatě vypůjčil, jinak by se ode dna neodrazil a nemohl by si splnit svůj sen. Prosím tedy o radu, pomoc a Váš zájem. Děkuji Svatošová

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 07.07.2010 12:47


Dobrý den,
1. Máte pravdu, že většina začínajících projektů se neobejde bez cizí pomoci, ale zároveň je třeba do vlastního podnikání vložit i vlastní prostředky.
2. Ve Vašem případě půjde o hypotéční úvěr na nákup nemovitosti. Nevím, zda uvedený dům zamýšlíte používat jen pro podnikání nebo pro podnikání a zároveň bydlení. Pokud to první, pak bych zvážil investici do této nemovitosti a Vaši situaci bych řešil spíše pronájmem jiných nebytových prostor. Pokud by se Vám totiž nedařilo, řešení vzniklé situace by přivodilo více problémů než užitku. Ale i tato situace by se dala řešit, ať už prodejem nebo pronájmem jiným podnikatelům. Pokud byste nemovitost kupovala jako podnikatel, patrně by Vás banky odmítli. Protože začínajícím podnikatelům banky příliš nepomáhají. Navíc Váš business není pro mnohé banky "atraktivní". Musela byste buď zkusit získat některé dotace z EU nebo od státu (viz naše dotační poradna) nebo byste mohla jít do družstevní záložny. Například WPB Capital poskytuje hypotéky i začínajícím podnikatelům. Minimální částka je 3 mil. Kč s tím, že 20 % můžete čerpat neúčelově (tedy například nákup zboží). Ovšem nerad bych Vás směřoval jen k této instituci. Výčet všech relevantních institucí najdete na této adrese http://www.firemnifinance.cz/firmy-a-urady/financni-spolecnosti/.
3. Zboží bych doporučil kupovat buď s využitím provozního úvěru nebo kontokorentu. Snažte se získat, co nejdelší dobu splatnosti od svých dodavatelů. Pokud víte, že zboží prodáte během například 50 dnů, pak je ideální nastavit splatnost právě na 50 dnů. Pokud to nepůjde, tedy budete muset dodavatelům zaplatit dříve, budete muset využít například kontokorentu nebo provozního úvěru. Srovnání úvěrů najdete na http://www.firemnifinance.cz/srovnani-financnich-produktu/uvery-a-hypoteky/.
4. Na závěr bych napsal, že financování cizími prostředky je v podnikání naprosto běžným jevem. Ale žádný extrém není dobrý. Takže rozhodně si nikdy nepůjčujte, pokud budete vědět nebo pokud budete mít vážné obavy, že nevyděláte na úmor (splácení nominální hodnoty úvěru) a úrok. Proto, než půjdete do banky či jiné instituce, udělejte si plán včetně finančního. Tedy co budete prodávat, za kolik, jaké tedy budete mít tržby, a od toho odečtěte výdaje (na mzdy, energie, údržbu atp.).


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FIRMY A PODNIKATELÉ

odpovídal(a): Redakce

Sdružení fyzických osob

Dobrý den, rozhodly jsme se s kamarádkou založit vlastní e-shop, tj. ve spolupráci 2 OSVČ:
1)Musíme pro tuto vzájemnou spolupráci uzavřít Smlouvu o sdružení, nebo je možné spolupracovat jen na základě ústní dohody (záleží rozhodnutí jen na nás)?
2)K e-shopu by byly napojeny 2 příjmové účty. Je možné, aby pro účely daně z příjmu jedna OSVČ přiznala příjmy z pouze z jednoho účtu a druhá OSVČ přiznala příjmy pouze z onoho druhého účtu (nebo musíme mít jen jeden účet v souvislosti se společným e-shopem a případně podepsanou smlouvou o sdružení)?
3) Pokud tedy bude e-shop veden dvěma OSVČ, mohou tyto osoby při daňovém přiznání uplatňovat rozdílným způsobem své náklady - tj. jedna jako skutečné náklady a druhá paušálem?
Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kompletace PC sestav - živnost

Potřebovala bych vědět, jakou živnost si mám zřídit, když chci kompletovat počítače z originálních poč. komponentů. Popř. jaké je nutné vzdělání.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a pojistné

Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně začátku podnikáni. V Pondělí 1.8. 2011 se chystám založit si živnost. Budu pracovat pro firmu (tiskárna) jako manager obchodního oddělení. Každý měsíc budu firmě fakturovat částku ve výši 13.000Kč.

Chtěl bych se zeptat, kolik budu platit na zdravotním a sociálním pojištění? Musím si platit i sociální pojištění? Příjmy budu mít jak z provozování živnosti, tak i z dřívějších dob z inevsticí.

Děkuji moc za velmi vzácné informace pro mne.

S uctivým pozdravem, Michal Glöckner


odpovídal(a): Redakce

Pojistné a podnikání držitelů ZTP

Dobrý den, má známá je v důchodu, má ZTP, pobírala invalidní důchod, nyní už pobírá starobní důchod. Chtěla by si založit živnost. Nevíme však,jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění. Můžete nám sdělit, jak vysoké by musela platit (měsíčně) pojistné na zdravotní a sociální pojištění? Hledali jsme to v zákonech, ale je to na nás moc složité. A číslo účtu pro placení zdr. a soc. pojištění obdrží poštou po ohlášení živnosti? Děkuji za odpověď. Spurný.


odpovídal(a): Redakce

Kdy začít podnikat

Dobrý den,jsem ještě zaměstnaná v pracovním poměru do konce srpna.Od září chci začít podnikat.Je výhodnější si vyřídit ŽL již nyní a 2 měsíce podnikat na vedl.OSVČ a nebo počkat s vyřízením a podnikáním až od 1.9.2011?Práci bych začala až od září t.r.Potřebuji si však již nyní pořídit drahý software ke své práci a další věci..Jak by to bylo s účtováním (odpisy)v případě, že bych měla ŽL až od září?


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na podnikání od ÚP

Dobrý den. V letošním roce jsem byla od 1.1. do 31.3.2011 v zaměst. poměru. Od 1.4. jsem evidována na ÚP. Uvažuji o začátku podnikání - obchod a prodej bez provozovny. Jak budu postupovat vzhledem k ÚP, až získám ŽL a jak bude probíhat mé vyúčtování daně z příjmu a záloh na zdravotní a socilání pojištění? Děkuji za odpověď. Bendová


odpovídal(a): Redakce

Začátek podnikání - zprostředkování

Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o Vaši radu ohledně začátku podnikání. Plánuji podnikat v oblasti zprostředkování prodeje služeb pro firmy, které sami služby nabízejí. Ze začátku bych zprostředkovávala prodej pouze přes internet ve formě poukázek, balíčů. Do budoucna bych teprve uvažovala o kamenném obchodě. A proto nevím, jakou formu podnikání zvolit, uvažovala jsem o ŽIVNOSTI (volné). Dále bych se chtěla zeptat, zda bude stačit, budu-li vést pouze daňovou evidenci? Pochybuji, že budu mít ze začátku velké obraty. Budu-li mít pouze internetový obchod, bude to mít na něco vliv? Děkuji předem za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přechod ze zaměstnání do podnikání

Dobrý den,chci začít podnikat, zatím jsem zaměstnanec, ale od srpna chci v zaměstnání dát výpověd a začít podnikat na ŽL. Bude se pro tento rok jednat o hlavní nebo vedlejší poměr.Jak budu platit zdravotní a sociální pojištění? Pokud budu mít provozovnu,potřebuji na její otevření nějaké povolení a na jaké úřady to musím nahlásit.Děkuji Kadlecová


odpovídal(a): Redakce

Složené odúročení

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu. Podle jakého vzorečku spočítat odečet každodenní částky. Například. Mám na účtě např. 100Kč, úrok jsou denně 2%, první den se mi strhne 2Kč (2% ze 100Kč), druhý den se odečte 1,96Kč ( 2 % z 98Kč), třetí den se mi strhne 1,96Kč ( 2% z 96,04Kč) atd, každý den. Kolik bude částka např. za 5 dní? Hledám konkrétní vzoreček, podle kterého se to vypočítává.( nejlépe v excelu) Děkuji Petra Vostřelová


odpovídal(a): Redakce

Půjčka - zástava nemovitostí

Dobrý den,rád bych Vás požádal o radu. V současné době mé závazky převyšují příjmy. Požádal jsem o bankovní půjčku oproti zástavě bytem. Problém je však v tom,že v kupní smlouvě je předkupní právo městského úřadu po dobu ještě 3let. Banky mě právě odmítli možnost financování z výše uvedeného důvodu. Děkuji za Vaši odpověď s pozdravem Petr Procházka.