Pozastavení živnostenského listu

Sekce: Firmy a podnikatelé | Téma: Start firmy

Otázka: 25.01.2009 22:03


Dobrý den, jsem OSVČ, žl mám v provozu od září 2008, do konce října jsem ještě byla na rodičovské dovolené do 4 let věku dítěte, od 1.11.2009 platím všechny zálohy na zdravotní, důchodové i nemocenské pojištění. Jsem znovu těhotná, termín porodu mám stanoven na konec června. Vzhledem k tomu, že do nástupu na mateřskou nebudu mít placeno 270 dnů nemocenské pojištění, nemám zřejmě nárok na PPM. Jak mám postupovat, když bychom chtěli, aby PPM byl přiznán manželovi? 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu bych asi měla být na neschopence v souvislosti s porodem (z čeho se vypočítá její výše? i v tomto případě platí, že se vyplácí až od 15.dne? mám si od ledna 2009 platit vyšší nemocenské pojištění - na kolik to ovlivní výši nemocenské?) Od sedmého týdne po porodu by měl na "mateřskou" nastoupit manžel - zatím mi nikdo nedokázal sdělit, zda je služební poměr v tomto případě nějaká překážka... Pokud by nebyla, jak máme postupovat - kolik dní musí být oficiálně na "mateřské" než se opět vrátí do práce a o dítě budu pečovat znovu já? Jak mám naložit se svým živnostenským listem, abych nemusela platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, když nebudu mít žádné příjmy? Mám žl pozastavit a zaevidovat se na úřadu práce, abych měla pokryté i nemocenské pojištění? V případě, že by manžel o PPM žádat nemohl, nastoupím hned po porodu rodičovskou dovolenou (v té nejdelší variantě - jinou možnost asi nemám, že..) a jak je to s pobíráním rodičovského příspěvku a nemocenské po porodu? Vyplácejí se obě dávky současně nebo nemocenská má být hned po porodu ukončena, abych mohla dostat rodičovský příspěvek? V případě, že ještě před porodem během nemocenské pozastavím žl, mám se jít zaevidovat na úp a žádat podporu v nezaměstnanosti? Pokud žl nepozastavím, nebudu mít opět placené nemocenské pojištění, pokud si ho nebudu platit sama (důchodové není podle informací z ossz povinnost platit) a jak je to se zdravotním v tomto případě? Děkuji za odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 28.01.2009 13:10


Dobrý den, A) zdravotní pojištění - minimální vyměřovací základ pro účely zdravotního pojištění nemusíte dodržovat, pokud celodenně, osobně a řádně pečujete alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. B) sociální pojištění - pokud máte nárok na rodičovský příspěvek nebo pobíráte PPM, považuje se Vaše SVČ za vedlejší a pokud nebudete mít žádné příjmy, pak nemusíte platit ani zálohy na sociální pojištění. Nemocenské pojištění je v každém případě dobrovolné. Nejrozumější varianta je ale pozastavení živnosti, případně se přihlásit na úřadu práce (podpora v nezaměstnanosti nenáleží, pokud zároveň pobíráte dávky nemocenského pojištění). Reagoval jsem pouze na ty otázky týkající se ŽL. Otázky týkající se PPM, prosím, směřujte na mzdové poradenství (http://poradna.finance.cz/mzdy/), kde máme samostatnou sekci Mateřská a rodičovská dovolená.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FIRMY A PODNIKATELÉ

odpovídal(a): Redakce

Sdružení fyzických osob

Dobrý den, rozhodly jsme se s kamarádkou založit vlastní e-shop, tj. ve spolupráci 2 OSVČ:
1)Musíme pro tuto vzájemnou spolupráci uzavřít Smlouvu o sdružení, nebo je možné spolupracovat jen na základě ústní dohody (záleží rozhodnutí jen na nás)?
2)K e-shopu by byly napojeny 2 příjmové účty. Je možné, aby pro účely daně z příjmu jedna OSVČ přiznala příjmy z pouze z jednoho účtu a druhá OSVČ přiznala příjmy pouze z onoho druhého účtu (nebo musíme mít jen jeden účet v souvislosti se společným e-shopem a případně podepsanou smlouvou o sdružení)?
3) Pokud tedy bude e-shop veden dvěma OSVČ, mohou tyto osoby při daňovém přiznání uplatňovat rozdílným způsobem své náklady - tj. jedna jako skutečné náklady a druhá paušálem?
Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kompletace PC sestav - živnost

Potřebovala bych vědět, jakou živnost si mám zřídit, když chci kompletovat počítače z originálních poč. komponentů. Popř. jaké je nutné vzdělání.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a pojistné

Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně začátku podnikáni. V Pondělí 1.8. 2011 se chystám založit si živnost. Budu pracovat pro firmu (tiskárna) jako manager obchodního oddělení. Každý měsíc budu firmě fakturovat částku ve výši 13.000Kč.

Chtěl bych se zeptat, kolik budu platit na zdravotním a sociálním pojištění? Musím si platit i sociální pojištění? Příjmy budu mít jak z provozování živnosti, tak i z dřívějších dob z inevsticí.

Děkuji moc za velmi vzácné informace pro mne.

S uctivým pozdravem, Michal Glöckner


odpovídal(a): Redakce

Pojistné a podnikání držitelů ZTP

Dobrý den, má známá je v důchodu, má ZTP, pobírala invalidní důchod, nyní už pobírá starobní důchod. Chtěla by si založit živnost. Nevíme však,jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění. Můžete nám sdělit, jak vysoké by musela platit (měsíčně) pojistné na zdravotní a sociální pojištění? Hledali jsme to v zákonech, ale je to na nás moc složité. A číslo účtu pro placení zdr. a soc. pojištění obdrží poštou po ohlášení živnosti? Děkuji za odpověď. Spurný.


odpovídal(a): Redakce

Kdy začít podnikat

Dobrý den,jsem ještě zaměstnaná v pracovním poměru do konce srpna.Od září chci začít podnikat.Je výhodnější si vyřídit ŽL již nyní a 2 měsíce podnikat na vedl.OSVČ a nebo počkat s vyřízením a podnikáním až od 1.9.2011?Práci bych začala až od září t.r.Potřebuji si však již nyní pořídit drahý software ke své práci a další věci..Jak by to bylo s účtováním (odpisy)v případě, že bych měla ŽL až od září?


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na podnikání od ÚP

Dobrý den. V letošním roce jsem byla od 1.1. do 31.3.2011 v zaměst. poměru. Od 1.4. jsem evidována na ÚP. Uvažuji o začátku podnikání - obchod a prodej bez provozovny. Jak budu postupovat vzhledem k ÚP, až získám ŽL a jak bude probíhat mé vyúčtování daně z příjmu a záloh na zdravotní a socilání pojištění? Děkuji za odpověď. Bendová


odpovídal(a): Redakce

Začátek podnikání - zprostředkování

Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o Vaši radu ohledně začátku podnikání. Plánuji podnikat v oblasti zprostředkování prodeje služeb pro firmy, které sami služby nabízejí. Ze začátku bych zprostředkovávala prodej pouze přes internet ve formě poukázek, balíčů. Do budoucna bych teprve uvažovala o kamenném obchodě. A proto nevím, jakou formu podnikání zvolit, uvažovala jsem o ŽIVNOSTI (volné). Dále bych se chtěla zeptat, zda bude stačit, budu-li vést pouze daňovou evidenci? Pochybuji, že budu mít ze začátku velké obraty. Budu-li mít pouze internetový obchod, bude to mít na něco vliv? Děkuji předem za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přechod ze zaměstnání do podnikání

Dobrý den,chci začít podnikat, zatím jsem zaměstnanec, ale od srpna chci v zaměstnání dát výpověd a začít podnikat na ŽL. Bude se pro tento rok jednat o hlavní nebo vedlejší poměr.Jak budu platit zdravotní a sociální pojištění? Pokud budu mít provozovnu,potřebuji na její otevření nějaké povolení a na jaké úřady to musím nahlásit.Děkuji Kadlecová


odpovídal(a): Redakce

Složené odúročení

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu. Podle jakého vzorečku spočítat odečet každodenní částky. Například. Mám na účtě např. 100Kč, úrok jsou denně 2%, první den se mi strhne 2Kč (2% ze 100Kč), druhý den se odečte 1,96Kč ( 2 % z 98Kč), třetí den se mi strhne 1,96Kč ( 2% z 96,04Kč) atd, každý den. Kolik bude částka např. za 5 dní? Hledám konkrétní vzoreček, podle kterého se to vypočítává.( nejlépe v excelu) Děkuji Petra Vostřelová


odpovídal(a): Redakce

Půjčka - zástava nemovitostí

Dobrý den,rád bych Vás požádal o radu. V současné době mé závazky převyšují příjmy. Požádal jsem o bankovní půjčku oproti zástavě bytem. Problém je však v tom,že v kupní smlouvě je předkupní právo městského úřadu po dobu ještě 3let. Banky mě právě odmítli možnost financování z výše uvedeného důvodu. Děkuji za Vaši odpověď s pozdravem Petr Procházka.