Začátek podnikání - překladatelství

Sekce: Firmy a podnikatelé | Téma: Start firmy

Otázka: 21.10.2008 10:23


Vážený pane Pospíšilíku, právě hledám na internetu odpovědi na různé otázky týkající se podnikání po dokončení vysokoškolského studia a vykouklo na mě Vaše jméno z Finance.cz stránky. Omlouvám se předem, jestli obtěžuji tu nesprávnou osobu. Pokud ano, ocením, když moje dotazy přepošlete na tu správnou osobu. Letos v květnu jsem dodělala bakalářské studium jazyků v Anglii a teď se pokouším prosadit jako externí překladatelka u českých i zahraničních agentur. Posílám životopisy a průvodní dopisy a z formulářů agentur (hlavně těch českých) zjišťuji, jak moc toho ještě nevím :-) Např. placení DPH ... vyčetla jsem, že DPH platí pouze velké firmy, co maji ročně milionový obrat. To znamená, že se o DPH nemusím starat? Potřebuji být registrovaná u Živnostenského úřadu? Na stránkách Finance.cz z roku 2004 jsme si přečetla, že překladatelé nemusí mít živnostenký list, ale mohou vykonávat činnost pouze na základě ustanovení autorského zákona. Otázka 5:http://www.finance.cz/zpravy/finance/38507-podnikat-muze-kazdy-i-cerstvy-absolvent-/ Mohl byste mně, prosím, poradit, jak mám začít, co všechno musím brát do úvahy (zdravotní, sociální pojištění, faktury, jak fakturovat..). Je toho moc a nevím, na koho se obrátit. Děkuji za jakoukoliv pomoc. S pozdravem, Klára

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 21.10.2008 10:27


Vážená slečno Šmídová, Je toho opravdu hodně. Předem doporučuji nějaký dobrý kurz o tom, jak začít podnikat. V každém větším městě by měla fungovat organizace podporující začínající podnikatele. Např. v Brně, které dobře znám, toto vykonává Jihomoravské inovační centrum a řada dalších institucí. Tyto kurzy pořádají i úřady práce. Pokud nejsou zdarma, vyjdou Vás zhruba na 1000 Kč. Je možné překládat podle autorského zákona, ale osobně se přikláním k živnosti. Vaše podnikání bude soustavnou činností, v případě živnostenského oprávnění budete snadněji žádat o případnou finanční podporu a navíc řada Vašich budoucích klientů bude živnostenský list vyžadovat. V případě překladatelství půjde o živnost volnou Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Co byste měla udělat nejdříve, je sepsat si nějaký dokument - podnikatelský plán. Utřídit si myšlenky, kde byste chtěla pracovat, pro koho, jaké máte kontakty, kde získáte finance atp. (vzor najdete např. zde http://www.czechinvest.org/ke-stazeni). S tímto plánem pak můžete jít do banky a žádat o úvěr nebo např. do podnikatelského inkubátoru (o něm více zde http://firmy.finance.cz/start-a-rozvoj-firmy/informace/podnikatelske-inkubatory/). Pokud máte na podnikání vlastní prostředky a nechcete se zadlužit, je to na Vás.Sehnat potřebné finance a nezadlužit se příliš moc, je hodně důležité. Co se týče účetnictví, je důležité, zda se necháte zapsat do obchodního rejstříku. Tuto povinnost nemáte. Pokud se tedy nenecháte zapsat do rejstříku dobrovolně, nebudete muset vést účetnictví, ale pouze daňovou evidenci (vzor najdete zde http://www.jakpodnikat.cz/neplatce-dph-navod.php). Tu určitě zvládnete, stačí i excelovská tabulka. Opět doporučuji nějaký kurz. K tomu DPH. Budete vystupovat jako neplátce. To znamená, že na faktuře, kterou budete vystavovat se objeví pouze cena bez daně. Ale za vstupy budete platit DPH. Vůči pojištění budete vystupovat jako OSVČ, hlavní výdělečná činnost. Sociální a zdravotní pojištění si budete platit sama. U zdravotního pojištění je povinnost zaplatit minimálně 1456 Kč měsíčně. Takže i když nebudete mít žádné příjmy, tuto částku budete muset platit. U sociálního pojištění je minimum 5390 Kč. Více zde http://firmy.finance.cz/firmy-a-dane/informace/dane-z-prijmu/. K založení živnosti budete muset oběhat pár úřadů nebo využijte elektronických služeb. Více zde http://firmy.finance.cz/start-a-rozvoj-firmy/informace/zacatek-podnikani/. Přeji hodně úspěchů.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FIRMY A PODNIKATELÉ

odpovídal(a): Redakce

Sdružení fyzických osob

Dobrý den, rozhodly jsme se s kamarádkou založit vlastní e-shop, tj. ve spolupráci 2 OSVČ:
1)Musíme pro tuto vzájemnou spolupráci uzavřít Smlouvu o sdružení, nebo je možné spolupracovat jen na základě ústní dohody (záleží rozhodnutí jen na nás)?
2)K e-shopu by byly napojeny 2 příjmové účty. Je možné, aby pro účely daně z příjmu jedna OSVČ přiznala příjmy z pouze z jednoho účtu a druhá OSVČ přiznala příjmy pouze z onoho druhého účtu (nebo musíme mít jen jeden účet v souvislosti se společným e-shopem a případně podepsanou smlouvou o sdružení)?
3) Pokud tedy bude e-shop veden dvěma OSVČ, mohou tyto osoby při daňovém přiznání uplatňovat rozdílným způsobem své náklady - tj. jedna jako skutečné náklady a druhá paušálem?
Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kompletace PC sestav - živnost

Potřebovala bych vědět, jakou živnost si mám zřídit, když chci kompletovat počítače z originálních poč. komponentů. Popř. jaké je nutné vzdělání.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a pojistné

Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně začátku podnikáni. V Pondělí 1.8. 2011 se chystám založit si živnost. Budu pracovat pro firmu (tiskárna) jako manager obchodního oddělení. Každý měsíc budu firmě fakturovat částku ve výši 13.000Kč.

Chtěl bych se zeptat, kolik budu platit na zdravotním a sociálním pojištění? Musím si platit i sociální pojištění? Příjmy budu mít jak z provozování živnosti, tak i z dřívějších dob z inevsticí.

Děkuji moc za velmi vzácné informace pro mne.

S uctivým pozdravem, Michal Glöckner


odpovídal(a): Redakce

Pojistné a podnikání držitelů ZTP

Dobrý den, má známá je v důchodu, má ZTP, pobírala invalidní důchod, nyní už pobírá starobní důchod. Chtěla by si založit živnost. Nevíme však,jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění. Můžete nám sdělit, jak vysoké by musela platit (měsíčně) pojistné na zdravotní a sociální pojištění? Hledali jsme to v zákonech, ale je to na nás moc složité. A číslo účtu pro placení zdr. a soc. pojištění obdrží poštou po ohlášení živnosti? Děkuji za odpověď. Spurný.


odpovídal(a): Redakce

Kdy začít podnikat

Dobrý den,jsem ještě zaměstnaná v pracovním poměru do konce srpna.Od září chci začít podnikat.Je výhodnější si vyřídit ŽL již nyní a 2 měsíce podnikat na vedl.OSVČ a nebo počkat s vyřízením a podnikáním až od 1.9.2011?Práci bych začala až od září t.r.Potřebuji si však již nyní pořídit drahý software ke své práci a další věci..Jak by to bylo s účtováním (odpisy)v případě, že bych měla ŽL až od září?


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na podnikání od ÚP

Dobrý den. V letošním roce jsem byla od 1.1. do 31.3.2011 v zaměst. poměru. Od 1.4. jsem evidována na ÚP. Uvažuji o začátku podnikání - obchod a prodej bez provozovny. Jak budu postupovat vzhledem k ÚP, až získám ŽL a jak bude probíhat mé vyúčtování daně z příjmu a záloh na zdravotní a socilání pojištění? Děkuji za odpověď. Bendová


odpovídal(a): Redakce

Začátek podnikání - zprostředkování

Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o Vaši radu ohledně začátku podnikání. Plánuji podnikat v oblasti zprostředkování prodeje služeb pro firmy, které sami služby nabízejí. Ze začátku bych zprostředkovávala prodej pouze přes internet ve formě poukázek, balíčů. Do budoucna bych teprve uvažovala o kamenném obchodě. A proto nevím, jakou formu podnikání zvolit, uvažovala jsem o ŽIVNOSTI (volné). Dále bych se chtěla zeptat, zda bude stačit, budu-li vést pouze daňovou evidenci? Pochybuji, že budu mít ze začátku velké obraty. Budu-li mít pouze internetový obchod, bude to mít na něco vliv? Děkuji předem za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přechod ze zaměstnání do podnikání

Dobrý den,chci začít podnikat, zatím jsem zaměstnanec, ale od srpna chci v zaměstnání dát výpověd a začít podnikat na ŽL. Bude se pro tento rok jednat o hlavní nebo vedlejší poměr.Jak budu platit zdravotní a sociální pojištění? Pokud budu mít provozovnu,potřebuji na její otevření nějaké povolení a na jaké úřady to musím nahlásit.Děkuji Kadlecová


odpovídal(a): Redakce

Složené odúročení

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu. Podle jakého vzorečku spočítat odečet každodenní částky. Například. Mám na účtě např. 100Kč, úrok jsou denně 2%, první den se mi strhne 2Kč (2% ze 100Kč), druhý den se odečte 1,96Kč ( 2 % z 98Kč), třetí den se mi strhne 1,96Kč ( 2% z 96,04Kč) atd, každý den. Kolik bude částka např. za 5 dní? Hledám konkrétní vzoreček, podle kterého se to vypočítává.( nejlépe v excelu) Děkuji Petra Vostřelová


odpovídal(a): Redakce

Půjčka - zástava nemovitostí

Dobrý den,rád bych Vás požádal o radu. V současné době mé závazky převyšují příjmy. Požádal jsem o bankovní půjčku oproti zástavě bytem. Problém je však v tom,že v kupní smlouvě je předkupní právo městského úřadu po dobu ještě 3let. Banky mě právě odmítli možnost financování z výše uvedeného důvodu. Děkuji za Vaši odpověď s pozdravem Petr Procházka.