Dobrý den, v současné době jsem jednatelem a…

Sekce: Firmy a podnikatelé

Otázka: 06.06.2005 09:39


Dobrý den, v současné době jsem jednatelem a společně se svými rodinnými příslušníky také spolumajitelem spol. s r. o. Firma se zabývá 1.) výrobní činností v oblasti stavebnictví (stavební prvky - zákazníky jsou především velkoodběratelé jako prodejny stavebnin) a 2.) obchodní i výrobní činností + službami (specializovaná oblast stavebnictví, vybavení domů a bytů). Své aktivity provozujeme v poměrně velkém areálu, který je v našem vlastnictví. V obou oblastech má firma svou podstatnou část trhu a je dobře "životaschopná", ale vzhledem k rozmanitosti činností a přibývající práci bychom rádi učinili rázný krok a první část firmy nabídli a odprodali jako fungující subjekt s tím, že z prodeje bychom rádi financovali investice do rozvoje druhé části, ale již jako jiný práv. subjekt. Rádi bychom zakoupili konkrétní nemovitost a investovali do vybavení a strojního zařízení. Rád bych Vás požádal o několik rad: 1.) Na koho se obrátit s nabídkou prodeje FUNGUJÍCÍ společnosti? 2.) Pokud by nebyl seriózní zájemce, lze ručit obchodním podílem v jedné společnosti pro udělení úvěru jiné společnosti (pokud je jednatelem, případně vlastníkem obou stejná osoba)? 3.) Existuje možnost financování podnikatelského záměru pouze na základě jištění kupovanou nemovitostí a zpracovaného podnikatelského záměru (kup. nemovitost za cca 3 mil. Kč, požadovaná výše úvěru cca 5 mil. Kč)? Velice děkuji alepoň za stručné odpovědi. S pozdravem J.T.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 08.07.2005 15:57


Dobrý den, v oblasti prodeje společnosti Vám nemůžu poskytnout dostatečně přesné informace o tom na koho se obrátit při prodeji společnosti. Již samotný prodej lze realizovat různými způsoby, např. prodej obchodních podílů, prodej podniku apod. a každý z nich má jiný dopad do finanční i daňové oblati Vašeho podnikání. Doporučil bych každopádně spolupráci minimnálně s advokátní kanceláří zabývající se zakládáním či prodejem obchodních společností nebo se dotázat odborníků z renomovaných poradenských společností PWC, Ernst and Young apod. Ručení obchodním podílem je pro většinu bank stěží akceptovatelné, spíše se jedná o klasické ručení společnosti za jiný subjekt, resp. osobní ručení vlastníka společnosti. Pro financování koupi nemovitosti můžete použíti podnikatelské hypotéky, které jsou již bankami vcelku standardně nabízené. Vždy je však ze strany banky požadovaná určitá míra spoluúčasti podnikatele na financovaném objektu (zpravidla minimálně 30%). Živnostenská banka nabízí pro podnikatele Hypoteční business úvěr již od 3,8% p.a. v případě 1 leté fixace úrokové sazby. Výše úvěru je závislá na výši tržní hodnoty nemovitosti a na Vaší schopnosti úvěr splácet, přičemž úvěr můžete splácet až 15 let. Pro bližší informace můžete kontaktovat kteroukoli pobočku Živnostenské banky nebo využít bezplatnou linku 800 12 24 12, resp. www.zivnobanka.cz S pozdravem Ing. Juraj Valkovič Živnostenská banka, a.s. Na Příkopě 858/20 113 60 Praha 1


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FIRMY A PODNIKATELÉ

odpovídal(a): Redakce

Sdružení fyzických osob

Dobrý den, rozhodly jsme se s kamarádkou založit vlastní e-shop, tj. ve spolupráci 2 OSVČ:
1)Musíme pro tuto vzájemnou spolupráci uzavřít Smlouvu o sdružení, nebo je možné spolupracovat jen na základě ústní dohody (záleží rozhodnutí jen na nás)?
2)K e-shopu by byly napojeny 2 příjmové účty. Je možné, aby pro účely daně z příjmu jedna OSVČ přiznala příjmy z pouze z jednoho účtu a druhá OSVČ přiznala příjmy pouze z onoho druhého účtu (nebo musíme mít jen jeden účet v souvislosti se společným e-shopem a případně podepsanou smlouvou o sdružení)?
3) Pokud tedy bude e-shop veden dvěma OSVČ, mohou tyto osoby při daňovém přiznání uplatňovat rozdílným způsobem své náklady - tj. jedna jako skutečné náklady a druhá paušálem?
Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kompletace PC sestav - živnost

Potřebovala bych vědět, jakou živnost si mám zřídit, když chci kompletovat počítače z originálních poč. komponentů. Popř. jaké je nutné vzdělání.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a pojistné

Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně začátku podnikáni. V Pondělí 1.8. 2011 se chystám založit si živnost. Budu pracovat pro firmu (tiskárna) jako manager obchodního oddělení. Každý měsíc budu firmě fakturovat částku ve výši 13.000Kč.

Chtěl bych se zeptat, kolik budu platit na zdravotním a sociálním pojištění? Musím si platit i sociální pojištění? Příjmy budu mít jak z provozování živnosti, tak i z dřívějších dob z inevsticí.

Děkuji moc za velmi vzácné informace pro mne.

S uctivým pozdravem, Michal Glöckner


odpovídal(a): Redakce

Pojistné a podnikání držitelů ZTP

Dobrý den, má známá je v důchodu, má ZTP, pobírala invalidní důchod, nyní už pobírá starobní důchod. Chtěla by si založit živnost. Nevíme však,jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění. Můžete nám sdělit, jak vysoké by musela platit (měsíčně) pojistné na zdravotní a sociální pojištění? Hledali jsme to v zákonech, ale je to na nás moc složité. A číslo účtu pro placení zdr. a soc. pojištění obdrží poštou po ohlášení živnosti? Děkuji za odpověď. Spurný.


odpovídal(a): Redakce

Kdy začít podnikat

Dobrý den,jsem ještě zaměstnaná v pracovním poměru do konce srpna.Od září chci začít podnikat.Je výhodnější si vyřídit ŽL již nyní a 2 měsíce podnikat na vedl.OSVČ a nebo počkat s vyřízením a podnikáním až od 1.9.2011?Práci bych začala až od září t.r.Potřebuji si však již nyní pořídit drahý software ke své práci a další věci..Jak by to bylo s účtováním (odpisy)v případě, že bych měla ŽL až od září?


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na podnikání od ÚP

Dobrý den. V letošním roce jsem byla od 1.1. do 31.3.2011 v zaměst. poměru. Od 1.4. jsem evidována na ÚP. Uvažuji o začátku podnikání - obchod a prodej bez provozovny. Jak budu postupovat vzhledem k ÚP, až získám ŽL a jak bude probíhat mé vyúčtování daně z příjmu a záloh na zdravotní a socilání pojištění? Děkuji za odpověď. Bendová


odpovídal(a): Redakce

Začátek podnikání - zprostředkování

Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o Vaši radu ohledně začátku podnikání. Plánuji podnikat v oblasti zprostředkování prodeje služeb pro firmy, které sami služby nabízejí. Ze začátku bych zprostředkovávala prodej pouze přes internet ve formě poukázek, balíčů. Do budoucna bych teprve uvažovala o kamenném obchodě. A proto nevím, jakou formu podnikání zvolit, uvažovala jsem o ŽIVNOSTI (volné). Dále bych se chtěla zeptat, zda bude stačit, budu-li vést pouze daňovou evidenci? Pochybuji, že budu mít ze začátku velké obraty. Budu-li mít pouze internetový obchod, bude to mít na něco vliv? Děkuji předem za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přechod ze zaměstnání do podnikání

Dobrý den,chci začít podnikat, zatím jsem zaměstnanec, ale od srpna chci v zaměstnání dát výpověd a začít podnikat na ŽL. Bude se pro tento rok jednat o hlavní nebo vedlejší poměr.Jak budu platit zdravotní a sociální pojištění? Pokud budu mít provozovnu,potřebuji na její otevření nějaké povolení a na jaké úřady to musím nahlásit.Děkuji Kadlecová


odpovídal(a): Redakce

Složené odúročení

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu. Podle jakého vzorečku spočítat odečet každodenní částky. Například. Mám na účtě např. 100Kč, úrok jsou denně 2%, první den se mi strhne 2Kč (2% ze 100Kč), druhý den se odečte 1,96Kč ( 2 % z 98Kč), třetí den se mi strhne 1,96Kč ( 2% z 96,04Kč) atd, každý den. Kolik bude částka např. za 5 dní? Hledám konkrétní vzoreček, podle kterého se to vypočítává.( nejlépe v excelu) Děkuji Petra Vostřelová


odpovídal(a): Redakce

Půjčka - zástava nemovitostí

Dobrý den,rád bych Vás požádal o radu. V současné době mé závazky převyšují příjmy. Požádal jsem o bankovní půjčku oproti zástavě bytem. Problém je však v tom,že v kupní smlouvě je předkupní právo městského úřadu po dobu ještě 3let. Banky mě právě odmítli možnost financování z výše uvedeného důvodu. Děkuji za Vaši odpověď s pozdravem Petr Procházka.