Vážení rád bych získal informaci nebo tip na…

Sekce: Firmy a podnikatelé

Otázka: 17.01.2005 17:26


Vážení rád bych získal informaci nebo tip na finacování projektu rekonstrukce zchátralého objektu v městské památkové zóně v Třebíči zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Objekt sám není památkově chráněn - jen příslušnost v zóně. Účelem je rekonstrukce za účelem provozování penzionu pro cca 45 lůžek, což je v souladu se záměry města. Existuje projektová studie, kterou již schválil památkový úřad s rozpočtem rekonstrukce cca 17,5 mil. Kč. Dále existuje podnikatelský záměr, který prokazuje návratnost vložených investičních prostředků za předpokladu dotace mezi 40 až 50 procenty z této částky. Bohužel nemám jako ponikatel historii v oboru tohoto podnikání, takže v dosud vypsaných dotačních programech SROP nesplňuji podmínku doložitelné historie podnikání. Je východisko z této situace? Dokáži si představit i úplně nějakou jinou variantu financování. Předem děkuji za odpověď S pozdravem Ing. Josef Pošvař

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 18.01.2005 15:59


Dobrý den, Úvodem bych chtěl říct, že zařízení hotelového typu (hotely, penziony, rekreační chaty apod.) jsou z pohledu banky finacovatelné, nicméně musí splňovat několik základních podmínek. Pohled banky na takový projekt může být orientován dvěma směry v závislosti na riziku, které je podnikatelem nabízeno bance k financování. Za prvé se může jednat o projekty, v nichž podnikatel chce pořídit (vystavět, rekonstruovat apod.) ubytovací zařízení za účelem vlastního provozování. Druhý případ, který je typický pro většinu významných developmentů v této oblasti, spočívá v pořízení nemovitosti hotelového typu za účelem pronájmu nebo provozováním hotelovým operátorem. Rozdíl je patrný v obchodní filozofii podnikatele. V prvním případě podnikatel na sebe plně přebírá riziko hotelového podnikání: tržní riziko a riziko provozní. Při analýze tržního rizika je třeba si odpovědět na otázky: vyžaduje trh služby obdobného zařízení (počet lůžek, restaurace, doplňkové služby) v daném čase, v dané lokalitě, projektované kvalitě a očekávané ceně? Bude podnikatel schopen se uplatnit na daném trhu a právě svým hotelovým produktem oslovit klienty? Dále je podstatné zvážit provozní riziko a hledat odpověď, zda je tento podnikatel schopným provozovatelem daného zařízení. Ti, kteří pracují v oblasti cestovního ruchu a ubytování, potvrdí, že klientské požadavky na kvalitu ubytovacích a restauračních služeb se neustále zvyšují. Je totiž velmi důležité, aby provozovatel měl dostatečnou zkušenost k řízení hotelového provozu ke spokojenosti oslovených klientů. V případě hotelového developmentu za účelem pronájmu nemovitosti či provozování na základě manažerské smlouvy je ?hotelové? tržní a provozní riziko zmírněno jeho smluvním přenesením na partnerského provozovatele. Teď jsem poněkud obšírně popsal problematiku financování podnikatelského projektu spojeného s pořízením ubytovacího zařízení. Ve Vašem případě bych nejdřívě hledal odpoveď na výše uvedené otázky. Pokud budou odpovědi pozitivní a Váš podnikatelský záměr je bude reflektovat tak podle mého názoru by jednou z možností mohlo být financování rekonstrukce hypotečním úvěrem. Pro více informací se obraťte na kteroukoliv pobočku Živnostenské banky. S pozdravem Ing. Juraj Valkovič Živnostenská banka, a.s. Na Příkopě 858/20 Praha 1


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FIRMY A PODNIKATELÉ

odpovídal(a): Redakce

Sdružení fyzických osob

Dobrý den, rozhodly jsme se s kamarádkou založit vlastní e-shop, tj. ve spolupráci 2 OSVČ:
1)Musíme pro tuto vzájemnou spolupráci uzavřít Smlouvu o sdružení, nebo je možné spolupracovat jen na základě ústní dohody (záleží rozhodnutí jen na nás)?
2)K e-shopu by byly napojeny 2 příjmové účty. Je možné, aby pro účely daně z příjmu jedna OSVČ přiznala příjmy z pouze z jednoho účtu a druhá OSVČ přiznala příjmy pouze z onoho druhého účtu (nebo musíme mít jen jeden účet v souvislosti se společným e-shopem a případně podepsanou smlouvou o sdružení)?
3) Pokud tedy bude e-shop veden dvěma OSVČ, mohou tyto osoby při daňovém přiznání uplatňovat rozdílným způsobem své náklady - tj. jedna jako skutečné náklady a druhá paušálem?
Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kompletace PC sestav - živnost

Potřebovala bych vědět, jakou živnost si mám zřídit, když chci kompletovat počítače z originálních poč. komponentů. Popř. jaké je nutné vzdělání.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a pojistné

Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně začátku podnikáni. V Pondělí 1.8. 2011 se chystám založit si živnost. Budu pracovat pro firmu (tiskárna) jako manager obchodního oddělení. Každý měsíc budu firmě fakturovat částku ve výši 13.000Kč.

Chtěl bych se zeptat, kolik budu platit na zdravotním a sociálním pojištění? Musím si platit i sociální pojištění? Příjmy budu mít jak z provozování živnosti, tak i z dřívějších dob z inevsticí.

Děkuji moc za velmi vzácné informace pro mne.

S uctivým pozdravem, Michal Glöckner


odpovídal(a): Redakce

Pojistné a podnikání držitelů ZTP

Dobrý den, má známá je v důchodu, má ZTP, pobírala invalidní důchod, nyní už pobírá starobní důchod. Chtěla by si založit živnost. Nevíme však,jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění. Můžete nám sdělit, jak vysoké by musela platit (měsíčně) pojistné na zdravotní a sociální pojištění? Hledali jsme to v zákonech, ale je to na nás moc složité. A číslo účtu pro placení zdr. a soc. pojištění obdrží poštou po ohlášení živnosti? Děkuji za odpověď. Spurný.


odpovídal(a): Redakce

Kdy začít podnikat

Dobrý den,jsem ještě zaměstnaná v pracovním poměru do konce srpna.Od září chci začít podnikat.Je výhodnější si vyřídit ŽL již nyní a 2 měsíce podnikat na vedl.OSVČ a nebo počkat s vyřízením a podnikáním až od 1.9.2011?Práci bych začala až od září t.r.Potřebuji si však již nyní pořídit drahý software ke své práci a další věci..Jak by to bylo s účtováním (odpisy)v případě, že bych měla ŽL až od září?


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na podnikání od ÚP

Dobrý den. V letošním roce jsem byla od 1.1. do 31.3.2011 v zaměst. poměru. Od 1.4. jsem evidována na ÚP. Uvažuji o začátku podnikání - obchod a prodej bez provozovny. Jak budu postupovat vzhledem k ÚP, až získám ŽL a jak bude probíhat mé vyúčtování daně z příjmu a záloh na zdravotní a socilání pojištění? Děkuji za odpověď. Bendová


odpovídal(a): Redakce

Začátek podnikání - zprostředkování

Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o Vaši radu ohledně začátku podnikání. Plánuji podnikat v oblasti zprostředkování prodeje služeb pro firmy, které sami služby nabízejí. Ze začátku bych zprostředkovávala prodej pouze přes internet ve formě poukázek, balíčů. Do budoucna bych teprve uvažovala o kamenném obchodě. A proto nevím, jakou formu podnikání zvolit, uvažovala jsem o ŽIVNOSTI (volné). Dále bych se chtěla zeptat, zda bude stačit, budu-li vést pouze daňovou evidenci? Pochybuji, že budu mít ze začátku velké obraty. Budu-li mít pouze internetový obchod, bude to mít na něco vliv? Děkuji předem za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přechod ze zaměstnání do podnikání

Dobrý den,chci začít podnikat, zatím jsem zaměstnanec, ale od srpna chci v zaměstnání dát výpověd a začít podnikat na ŽL. Bude se pro tento rok jednat o hlavní nebo vedlejší poměr.Jak budu platit zdravotní a sociální pojištění? Pokud budu mít provozovnu,potřebuji na její otevření nějaké povolení a na jaké úřady to musím nahlásit.Děkuji Kadlecová


odpovídal(a): Redakce

Složené odúročení

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu. Podle jakého vzorečku spočítat odečet každodenní částky. Například. Mám na účtě např. 100Kč, úrok jsou denně 2%, první den se mi strhne 2Kč (2% ze 100Kč), druhý den se odečte 1,96Kč ( 2 % z 98Kč), třetí den se mi strhne 1,96Kč ( 2% z 96,04Kč) atd, každý den. Kolik bude částka např. za 5 dní? Hledám konkrétní vzoreček, podle kterého se to vypočítává.( nejlépe v excelu) Děkuji Petra Vostřelová


odpovídal(a): Redakce

Půjčka - zástava nemovitostí

Dobrý den,rád bych Vás požádal o radu. V současné době mé závazky převyšují příjmy. Požádal jsem o bankovní půjčku oproti zástavě bytem. Problém je však v tom,že v kupní smlouvě je předkupní právo městského úřadu po dobu ještě 3let. Banky mě právě odmítli možnost financování z výše uvedeného důvodu. Děkuji za Vaši odpověď s pozdravem Petr Procházka.