Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Je nám líto, ale pro dnešní den bylo přijímání dotazů z kapacitních důvodů ukončeno. Pokud chcete využít služeb poradenství portálu www.finance.cz, máte možnost zadat dotaz opět zítra. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu:Je s.r.o.,…

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu:Je s.r.o., jediným společníkem je akciová společnost.V r. 2004 dojde k výplatě zisku z r.2006 pro společníka,tedy akciovou společnost.Jakým způsobem se zaúčtuje příjem zisku(peněz) v akciové společnosti? Druhý dotaz: dojde k prodeji podniku, výše zmíněné s.r.o,k ukončení činnosti a po roce k výmazu v OR.V souvislosti s prodejem dojde ke vrácení obchodního podílu společníkovi, nebo až při výmazu z OR? Děkuji za Vaše odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme neplátci DPH a máme pronajaté…

Dobrý den, jsme neplátci DPH a máme pronajaté prostory od plátců, kteří nám chybně fakturují nájem s DPH : 20000 + 3800 Jak máme postupovat z daňového hlediska, je možné celou částku, tj.23000 dát do nákladů jako daňovou položku, nebo část DPH ve výši 3800,- vyloučit z nákladů, protože je tam přičtena neoprávněně?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Chtěla bych se ještě vrátit k níže…

Dobrý den! Chtěla bych se ještě vrátit k níže uvedenému dotazu, který jste mi zodpověděl. Hovořila jsem o dobrovolné registraci s naším daňovým poradcem a bylo mi sděleno, že pokud se chceme dobrovolně registrovat musíme uskutečnit alespoň jedno plnění, je to pravda? Problém je v tom, že naše firma se zabývá pronájmy realit a jelikož máme v plánu nejdříve několik realit nakoupit a až poté je pronajímat, nemáme dosud žádné uskutečněné plnění, ale přesto bychom se chtěli dobrovolně registrovat. Děkuji za zodpovězení dotazu, či případnou radu. Dotaz: Dobrý den! Chtěla bych Vás požádat o zodpovězení dotazu na téma: Podmínky dobrovolné registrace k DPH. Naše firma byla založena před 2 měsíci a tudíž ještě nesplňujeme podmínku povinné registrace. Ovšem z důvodu výstavby nového výrobního areálu by jsme se k DPH chtěli registrovat dobrovolně. Slyšela jsem, že k tomu, aby jsme se mohli dobrovolně zaregistrovat musíme uskutečnit alespoň jedno plnění a že dobrovolná registrace je zbytečná, protože DPH je možno uplatnit zpětně za posledních 12 měsíců. Je to pravda? Předem děkuji za zodpovězení dotazu. Odpověď: Skutečně podle §74 ZDPH (viz. naše webové stránky, sekce daně-zákony) lze uplatnit odpočet DPH u obchodního majetku pořízeného za posledních 12 měsíců přede dnem účinnosti registrace. Osobou povinnou k dani je osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti (srov. §5, odst.1 ZDPH tamtéž). Ta může podle §95, odst.7 ZDPH (viz. tamtéž) požádat o registraci kdykoli. Osobně bych asi ve Vašem případě požádal o registraci hned.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,dědeček mi chce darovat část…

Dobrý den,dědeček mi chce darovat část nemovitosti darovací smlouvou. Já mu chci nemovitost následně rekonstruovat. Chci se zeptat, co všechno si mohu z této rekonstrukce, popřípadě právního aktu(poplatky u notáře)odepsat z daní? Musí všechny tyto opravy proběhnout až po datu darování, nebo lze i zpětně odepsat položku před datem uskutečnění předání daru? Nebo je pro nás výhodnější ustanovení závěti? Dalo by se odepsat něco z oprav pokud by mi dědeček část nemovitosti odkázal? Děkuji za odpověď. S pozdravem Janka


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, - starobni duchodce, spolecnik s.r.o.…

Dobry den, - starobni duchodce, spolecnik s.r.o. dostene vyplaceno ze zisku 300.tis. Kc. S.r.o odvede 15 proc. srazkovou dan a jiz se tato castka nikde u starobniho duchodne neprojevi? - kolik kc muze starobni duchodne mesicne vydelat na HPP, DPC nebo DPP, aby mu nebyl kracen nebo odnat starobni duchod? Mockrat dekuji Farnikova


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o odpověď: Podnikatel,…

Dobrý den, prosím o odpověď: Podnikatel, fyzická osoba, vede DE. Převzal placení závazků za jiného podnikatele, FO. Nemá zatím o tom žádnou smlouvu.Musí být smlouva nebo dohoda a musí v ní být důvod? Může jít o náklady uplatnitelné jako daňové? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.Jsme firma s.r…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.Jsme firma s.r.o. od roku 2004.Neposíláme roční výsledek hospodaření na konci roku na výpis z obchodního rejstříku k městskému soudu.Jsme povinni a co nám hrozí, když jsme to neposílali.A můžeme zpětně?Podle kterého zákona postupovat? Děkuji mnohokrát a přeji krásný den.jarka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat jak se…

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat jak se postupuje, když podnikatel ukončí k 31.12.2007 svou podnikatelskou činnost, ale má osobní automobil na leasing. Co se děje s leasingem? Děkuji Bujnochová Markéta


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, brigádně pracuji již 4.rok při škole.…

Dobrý den, brigádně pracuji již 4.rok při škole. Nyní jsem se dozvěděla, že je možné, aby mi byla vrácena daň, kterou v průběhu roku platím. (Možná to není daň ale SZP). Potvrzení o studiu jsem samozřejmě zaměstnavateli dala a podepsala jsem i "růžový papír". Chtěla bych se zeptat, co musím udělat, abych získala své peníze zpět. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mohu se zeptat, jak se zaúčtuje…

Dobrý den. Mohu se zeptat, jak se zaúčtuje základní kapitál, který je zaplacen ze zahraničí a neprošel kasou? Mohu int. dokladem 353/419? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,V našem SVJ má předseda průměrně…

Dobrý den,V našem SVJ má předseda průměrně měsíčně 7260,-Kč hrubého.Opravdu se z toho platí pouze daň (20%)??Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Prosím o informaci, jakou daň jsem…

Dobrý den. Prosím o informaci, jakou daň jsem povinna odvést z prodeje koně. Koně jsou mé hoby, nepodnikám. (jsem zaměstnaná ve zdravotnictví). Jedná se o osmiletého sportovního koně, který byl prodán za 130tis.Kč. V mém majetku jsou ještě další tři koně. Měsíční náklady na ně mám cca 15tis.Kč. Nevedu si účetnictví, neschovávám doklady. Děkuji za informaci, nebo za návod kde hledat. Jana Z.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prodávám jeden byt v osobním…

Dobrý den, prodávám jeden byt v osobním vlastnictví a druhý družstevní, peníze použiji na stavbu nového domu. Prosím o sdělení zda částky za byty nejsou osvobozeny v tomto případě o daně z převodu nemovitostí, když jsou použity na výstavbu nového bydlení. A jak je to v tomto případě s platbou daně z příjmu. Děkuji Körnerová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o odpověď.Koupila jsem automobil…

Dobrý den,prosím o odpověď.Koupila jsem automobil do firmy.Byl nepojízdný-oprava stála 35.000,-Kč.Jedná se o zhodnocení vozidla nebo mohu tuto částku účtovat jako daňový výdaj? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz ohledně nepracovního úrazu…

Dobrý den,mám dotaz ohledně nepracovního úrazu-zdali peněžité plnění,které člověk dostane ze své úrazové pojistky nějakým způsobem vstupuje do jeho celoročních příjmů pro účely daně z příjmů, příp. má povinnost podat DAP. Děkuji Němcová


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore,prosím o radu na dva dotazy: …

Vážený pane doktore,prosím o radu na dva dotazy: 1.firma účtuje v DE,v červenci 2007 uzavřela leasingovou smlouvu na nákladní vozidlo a ihned uhradila hotově první navýšenou splátku 700.000 Kč.Lze z této částky uplatnit DPH v plné výší? 2.firma ukončila leasingovou smlouvu na nákladní vozidlo v červenci 2004, vozidlo odkoupila za zůstatkovou cenu 1.000 Kč a zařadila do majetku firmy.V červenci 2007 vozidlo prodala.Jedná se o zdanitelný příjem ? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore,firma účtuje v DE, v roce…

Vážený pane doktore,firma účtuje v DE, v roce 2007 překročí obrat 15 mil.Je povinná už v roce 2008 účtovat v PÚ nebo muže až od roku 2009. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

prosím o odpověď k FPFO, FO získala dědictvím…

prosím o odpověď k FPFO, FO získala dědictvím před více než 5-ti lety 1/2 rodinného domku po rodičích, před 3-mi lety jí majitel 2. poloviny svoji část daroval, FO odvedla daň darovací (vypočtenou z 1/2 ceny stanovené znaleckým posudkem)). Nyní FO celou nemovitost prodá - příjem bude 1/2 ceny, za kterou nemovitost prodá a výdajem částka, ze které platila daň darovací, cena za nový znalecký posudek pro prodej, odměna realitní kanceláři, daň z převodu nemovitosti (až ji zaplatí - asi vše proběhne v jednom zdaň.období), opravy memovitosti bez vlastní práce - je to tak správně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zahajuji podnikatelslou činnost v…

Dobrý den, zahajuji podnikatelslou činnost v oboru stavební projekce. Projekční kanceláře s kterými spolupracuji mi naznačily, že by bylo vhodné, abych se stal dobrovolně plátcem DPH. Co to pro mne jako projektanta, který nemá roční obrat mil. korun, bude znamenat. Jak se to projeví na mém daňovém prohlášení? Co je pro mne výhodnější, registrovat se jako plátce či nikoliv ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pane doktore, prosím o laskavou radu v…

Dobrý den, pane doktore, prosím o laskavou radu v následující věci: valná hromada s.r.o. (daňový rezident, žádné zahraničí) rozhodla o rozdělení zisku po zdanění. SRO odvedla daň ve výši 15% a čistý zisk vyplatila společníkům. Jsem zmatena, nevím, zda mám vyplnit tiskopis "Oznámení plátce daně o dani z příjmu vybírané srážkou", zdá se mi, že se jedná o poplatníky se sídlem v zahraničí. Prosím o radu, zda mám vyplňovat tento tiskopis, nebo jiný, nebo žádný. Velmi děkuji za Vaši odpověď a přeji Vám krásný den. Lenka Hrdinová



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.