Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtel bych se zeptat jak mohu…

Dobry den, chtel bych se zeptat jak mohu dolozit prijmy z irska pro danove priznani v cesku. Minuly a predminuly rok jsem pracoval na plny uvazek v Irsku, ale zaroven jsem mel firmu v cechach. Muj ucetni se snazi vyplnit v cechach danove priznani a ja jsem mu zaslal P60 a P45 originaly, ale to pry nestaci. Tady v Irsku me rekli ze je to maximum jak dolozit prijmy, dane, socialni a zdravotni pojisteni, ale v Cechach to pry nestaci. Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat jako OSVČ, která vede…

Dobrý den, chci se zeptat jako OSVČ, která vede účetnictví a je plátce DPH, jestli si mohu vytvořit v účetnictví rezervy, které budou daňově uznatelné? Děkuji.odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat, jak zaúčtuji účetní…

Dobrý den, chci se zeptat, jak zaúčtuji účetní odpis movitého majetku? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně odpisů. Když si…

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně odpisů. Když si koupím osobní automobil kategorie M1 a zařadím ho do majetku firmy musím odepisovat tento automobil i účetně nebo stačí jen daňově? Mají pro firmu nějakou výhodu účetní odpisy? Děkuji. Jindříšek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, jsem dva roky po…

Dobrý den pane doktore, jsem dva roky po rozvodu a Finanční úřad provedl kontrolu u bývalého zaměstnavatele, kde v kopii dohody o rozvodu našel termín "manželé nežili ve společné domácnosti".. Já, který jsem až do rozvodu uplatňoval odečet na dítě (dceru) jsem byl bývalým zaměstnavatelem vyzván, abych doplatil tyto částky (za toto období) + penále, které jim vyměřil FÚ. (Prý jsem tuto skutečnost nenahlásil), ale já žil až do rozvodu ve společném bytě, staral se o dceru, finančně se na všem podílel a když jsem byl bývalou manželkou vyzván, že po rozvodu bude uplatňovat odečet ona, tak jsem tak prostřednictvím účetní učinil. Šlo jen o právní pojem pro rozvodový soud... Nyní mám doplácet velké peníze, které ani nemám, FÚ si pozval bývalou ženu, jako svědka a řekl jí, že jí peníze doplatí a mně je odeberou. To se jí samozřejmě líbí a udělá pro peníze vše! Zdá se mi to krájně nespravedlivé, protože si myslím, že jsem žádný zákon neporušil a neměl bych nic doplácet. Dnes mám novou rodinu, která by byla touto situací zasažena a já bych si musel vzít půjčku u banky, abych zaplatil za tvrdohlavost a nesprávný výklad úřednice FÚ, když vím, že skutečnost byla jiná.. Co si o tom myslíte ? Prosím o odpověď na můj e-mail. Předem děkuji !


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně stravenek.…

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně stravenek. Mohou si je živnostníci uplatnit jako daňovou odečitatelnou položku? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý deň, prosím o radu. Na výstave sme v…

Dobrý deň, prosím o radu. Na výstave sme v hotovosti uhradili služby spojené s prenájmom stánku. Tieto služby dodávateľ zaťažil DPH nakoľko zdan.plnenie prebehlo v ich zemi. Prosím o radu,ako mám postupovať, či mi táto služba ovplyvní české DPH a to v ktorých riadkoch, alebo vobec do českého DPH nevstupuje. Ďakujem za odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

DOBRÝ DEN,MŮJ PŘÍTEL OD BŘEZNA ROKU 2007 PODNIKÁ…

DOBRÝ DEN,MŮJ PŘÍTEL OD BŘEZNA ROKU 2007 PODNIKÁ JAKO OSVČ ŘEMESLNÍK.JE CIZINEC S TRVALÝM POBYTEM V ČR A NA FINANČNÍM ÚŘADĚ OZNÁMIL,ŽE BUDE PAUŠÁLNÍ PLÁTCE DANĚ.JAK MA POSTUPOVAT DÁL?KDO MU STANOVÍ VÝŠI DANĚ A KDY? JAK SE TATO DAŇ VYPOČÍTAVA? DĚKUJI ZA RADU.ADINA


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně darovací daně z…

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně darovací daně z nemovitosti mezi rodiči a jejich dcerou. Zda je pravda, že od ledna 2008 tato daň by měla být bezplatná, nebo je tomu jinak? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v internetové aukci kupuji zlaté…

Dobrý den, v internetové aukci kupuji zlaté pamětní mince a postupně když roste jejich cena, tak je prodávám. Musím platit nějaké daně z příjmu? Nepotřebuji živnostenské oprávnění? Zisk mám tak 10tis za měsíc. Děkuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

NezProsím o radu. Naše spřízněná firma nám v…

NezProsím o radu. Naše spřízněná firma nám v březnu 2007 poslala na účet 40 000 USD, abychom mohli zaplatit faktury (jim USD v té době nadbývali). Dodnes jsme částku nevrátili. Obdobně nám firma (právnická osoba se sídlem na Cypru) zaslala na účet 252 000 USD, rovněž proto, abychom mohli vyrovnat naše závazky. Jak tyto převody kvalifikovat? Šlo by v prvním případě použít "doklad o směně z odloženou splatností"? Tj. dohoda o směně z USD na CZK s tím, že nám převedou USD v 3/07 a my jim např. v 9/07 vrátíme v dohodnutém kursu z 3/07 částku v CZK? Nebo musí být smlouva o půjčce a úročit 140% diskontu? Šlo by použít ustanovení ObčZ a půjčku neúročit? Jako postupovat v druhém případě? Pokud bychom převod kvalifikovali jako půjčku od zahraniční osoby, může být bezúročná nebo musí být úročena, pokud úročena mohu použít 140%diskontní sazby? Není potřeba pro směnu mít nějaké povolení nebo něco? Díky moc za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, Potrebovala by som poradit ohladne…

Dobry den, Potrebovala by som poradit ohladne odcitana urokov platenych za hypoteku zo zakladu danu za rok 2007 v pripade, ze som sa stala vlastnikom bytu v CR od 01/04/07 a trvaly pobyt mam na Slovensku. Zijem (prechodny pobyt) a pracujem v CR. Vopred dakujem za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, děkuji mnohokrát panu doktorovi…

Dobrý den, děkuji mnohokrát panu doktorovi Dytrichovi za rychlou a jasnou odpověď na můj dotaz. S pozdravem Anna Mlinariková - jazzová houslistka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě bych měl dotaz ohledně…

Dobrý den, ještě bych měl dotaz ohledně sponzorského darování. Chci věnovat dar v hodnotě 4000 Kč a chci se zeptat, jak to bude s daňovou uznatelností? Musím Jaký k tomu mít nějaký písemný dokument? Abych to nějak prokázal v případě daňově kontroly, že jsem věnoval dar na sportovní soutěž. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz. Odepsal jsem stolní…

Dobrý den, měl bych dotaz. Odepsal jsem stolní počítač v hodnotě 45 000 Kč do nákladů. Teď ho vyřazuji z obchodního majetku a chci se zeptat, jak to bude s odvodem daně z příjmů? Bude prodej počítače osvobozený nebo ho musím zdanit, dle jakého paragrafu zákona o dani z příjmů? Jsem OSVČ - plátce DPH a vedu účetnictví. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, psala jsem dnes dotaz ohledně mezd org…

Dobrý den, psala jsem dnes dotaz ohledně mezd org. složky na Slovensku, která vysílá zaměstnance sem, do ČR, kde má také organizační složku. Za tyto zaměstnance, kteří zde mají E101 zde odvádí daň. Dotaz je, může-li si dát česká org. složka do nákladů i pojištění, které bylo uhrazeno slovenskou org. složkou a následně i diety těchto vyslaných zaměstnanců? Děkuji moc předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zajímalo by mě kolik je DPH při prodeji…

Dobrý den,zajímalo by mě kolik je DPH při prodeji nemocitosti,prodej se již uzkuteční po 3 letech, ale kolaudace je jen částečná a 2 měsíce stará.Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás podle jakého zákona se mám…

Dobrý den, prosím Vás podle jakého zákona se mám řídit,když jsme firma s.r.o. a dostali jsme se do finančních problémů a chtěla bych napsat žádost na Finanční úřad o posečkání nebo splátkování částky DPH.Děkuji mnohoktár!Jarka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pověřený vlastník SVJ zemřel,byl…

Dobrý den,pověřený vlastník SVJ zemřel,byl jmenován nový pověřený vlastník,je nutné ke dni změny pověřeného vlastníka udělat mimořádnou závěrku? S pozdravem Šárka Kulhavá


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Firma - org. složka v ČR zde odvádí…

Dobrý den. Firma - org. složka v ČR zde odvádí daň za zaměstnace, kteří jsou zaměstnáni v dom. firmě na Slovensku. Může si firma přefakturovat a dát do nákladů zde v ČR pojištění a diety těchto zaměstanců, kteří pracovali zde v ČR? Děkuji předem za odpověď.