Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Dobry den, po rozvodu doslo u nas ke zuzeni SJM …

Dobry den, po rozvodu doslo u nas ke zuzeni SJM a domnival jsem se, ze nyni (po prepisu zmeny v katastru na exmanzelku, ktere dum zustal) musim zaplatit dan z prevodu nemovitosti (3% z poloviny). Na FU mi sdelili, ze dle vykladu min.financi se danova povinnost netyka vyporadani majetku do tri let po rozvodu, (pokud by nedoslo k vyporadani bezpodiloveho vlastnictvi do tri let po rozvodu, pak pry dan platim, do tri let ne). Je to pravda? Dekuji!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, Máme generálně…

Dobrý den pane doktore, Máme generálně ustanoveno a svému správci daně sděleno, že nájmy dle § 56 odst. 5 zdaňujeme plátcům pro uskutečňování jejich ekonomické činnosti. Obrátil se na nás 1 nájemce, plátce DPH, kterému předmět nájmu slouží k uskutečňování činností osvobozených od DPH na výstupu (nemůže uplatňovat nárok na odpočet)a požaduje, abychom při uplatňování zdaňování nájmu k němu přistupo-vali jako k neplátci. Podle mne by to šlo jen za předpokladu, kdybychom toto generální zdaňování zrušili, neboť z naší strany jde o plátce, který nájem používá k uskutečňování ekonomických čin-ností a § 56 odst. 5 toto blíže nespecifikuje. Děkuji předem za odpověď. Ing. Markup



odpovídal(a): Redakce

Prodej majetku a osvobození od daně

Dobrý den, jsem OSVČ - plátce DPH, vyřadil jsem z podnikání stolní počítač v hodnotě 25 000 Kč. Chci se zeptat, za jak dlouho bude prodej tohoto počítače osvobozený od daně z příjmů? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpověď na dotaz k dobropisům a DPH, …

Prosím o odpověď na dotaz k dobropisům a DPH, máme internetový obchod, zákazník někdy objednané zboží nepřevezme a zásilka se vrátí, vystavíme dobropis, ale ten nám nemá kdo potvrdit, máme poze od pošty balíček olepený a popsaný štítky a razítky, že balíček nikdo nevyzvedl, jak v takovém případě naložíme s DPH? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

poddodávka a dph

Dobrý den, jsme stavební firma. Při opravách rodinných domů účtujeme 5% DPH. Pokud nám na takovou akci fakturuje někdo poddodávku - např.montáž topení, může nám ji účtovat také s 5%? Nebo s 5% může fakturovat až konečný dodavatel? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě se vracím k mému dotazu týkající…

Dobrý den, ještě se vracím k mému dotazu týkající se účtování plnění z pojišťovny a následne uplatnění DPH. Vedu daňovou evidenci. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry denJmenuji se Lenka Muzikova a mam na vas…

Dobry denJmenuji se Lenka Muzikova a mam na vas jeden dotazMomentalne jsem na materske dovolene a chtela bych si vyridit zivnostensky list na uceni cizich jazyku.Mam jako zena na MD nejake vyhody a ulevy,co se tyce priznani dani a placeni socialniho a zdravotniho pojisteni? Dekuji za odpoved a preji hezky den Lenka Muzikova


odpovídal(a): Redakce

Je možné uplatnit u opravy bytu, který není…

Je možné uplatnit u opravy bytu, který není součástí bytového domu (dle definice zákona o DPH) sníženou sazbu DPH? V jakém případě lze posuzovat byt jako samostatný objekt či jednotku pro potřeby zákona o DPH? Jde mi o to, že po jedné z posledních novel uvedeného zákona bylo vypuštěno sousloví v § 48, odst. 1 za slovem bytu, které znělo "který je součástí těchto domů" a z toho by mohlo vyplývat, že u oprav v jakémkoliv bytě je možné použít sazbu 5 % DPH. V našem případě se jedná konkrétně o dům, kde převažuje podlahová plocha nebytových prostor, avšak jeho součástí je i bytová jednotka.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci, jaký je základ pro…

Dobrý den, prosím o informaci, jaký je základ pro výpočet DPH, pokud jsem jako dodavatel poskytnul sluzbu ceske spolecnosti v USA. Na fakturu jsme uvedla jako zaklad pro vypocet DPH pouze nas agenturni fee. Veskere ostatni naklady, jako ubytovani, doprava aj sluzby v USA, ktre jsme klientovi zprostredkovali nejsou v zakladu pro vyopcet DPH. Na sluzbach zprostredkovanych v USA jsme jako agentura meli rabat. Jaky tedy uvest zaklad pro vypocet DPH? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

DObrý den, chci se zeptat, zda je lepší darovací…

DObrý den, chci se zeptat, zda je lepší darovací daň nebo daň z prodeje nemovitosti. Rodiče chtějí na mě a manžela převést nemovitost v hodnotě cca 500 000, proto se ptám, zda máme volit darovací smlouvu a nebo daň z prodeje. Jaký je postup? děkuji Vám



odpovídal(a): Redakce

Dálniční známka

Dobrý den, chci se zeptat - nakoupená dálniční známka v hotovosti se zúčtuje do nákladů na účet 538? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Pokud možno,rad bych smeroval tento dotaz na Judr…

Pokud možno,rad bych smeroval tento dotaz na Judr.Dytricha...Dekuji Dobry den,chtel bych se dotazat na problematiku soukromeho vozidla na leasing pouzivaneho v podnikani a zakladni nahrady za uzivani.Nekolikrat jste na tento dotaz odpovedel,ze je mozne si narokovat nahradu za km,pokud je leasing veden na RC a nikdy nebyla zadna splatka uvedena jako vydaj v ucetnictvi.Podotykam,ze v TP jsem uveden jako drzitel,platim silnicni dan,vedu knihu jizd,PHM dokladam dle nakupu.Konkretne citujete §24, odst.2, písm.k), bod 3 ZDP .Zakon jsem si nekolikrat precetl,problem je,jako u spousty jinych zakonu,ve vykladu.Vase formulace se mi jevi take logicka a spravna,v prvnim bode se jedna o vlastni vozidlo nezahrnute v majetku firmy.Jsem drzitel,budouci vlastnik,hradim opravy,leasing,atd.Dalsi bod neni splnen,o leasing se jedna,ale zadnou cast jsem nikdy jako danovy naklad neuvedl,to by tedy melo znamenat,ze nahradu bych si mohl narokovat.Od tohoto roku je nova uprava,ktera rozlisuje zamestnance a OSVC,u zamestnance se muze jednat i o vozidlo vypujcene ci v leasingu,u OSVC ale ne.Problem asi bude v tom,co je povazovano za vlastni vozidlo,formulace je dost nejednoznacna. Planuji novy leasing,ale ted vaham,jakou formu pouzit.Radeji bych opet volil soukromy leasing,pouzivam vuz i soukrome a pouziti pausalnich nahrad je mnohem snazsi,nemusi se kratit DPH i naklady na provoz,atd.Rad bych Vas pozadal o Vas nazor.Jak byste napriklad postupoval,pokud by FU tento postup neuznal ? Prosel jsem vice poraden,nasel jsem nekolik shodnych nazoru,ale take dost takovych,kteri to durazne odmitaji.Neresil jste Vy nebo nekdo z kolegu tuto otazku v praxi ? Predem dekuji za odpoved a za Vas cas.S pratelskym pozdravem David Kalat


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně vložení automobilu…

Dobrý den, mám dotaz ohledně vložení automobilu kategorie M1 do obchodního majetku? Jsem OSVČ a vedu účetnictví - plátce DPH, pořídím si vůz škoda fabia na finanční leasing - dotaz zní, jestli si tento vůz mohu vložit do majetku firmy, když vlastnictví tohoto vozu je v kompetenci leasingové společnosti. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám uzavřenou mandátní smlouvu, ve…

Dobrý den. Mám uzavřenou mandátní smlouvu, ve které není nic o prodlení platby faktur a případném penále. Na faktuře toto upozornění však mám, že v případě neuhrazení faktur do data splatnosti bude účtována smluvní pokuta ve výši 0,05 % za každý den prodlení. Mohu si vystavit fakturu na toto prodlení plateb? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Živnostenský list do nákladů

Dobrý den, poplatek 1000 Kč za zřízení živnostenského listu si mohu dát do daňově uznatelných nákladu? Jak se tato položka v účetnictví či daňové evidenci zaúčtuje? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer.Chtěla bych vás požádat o radu:…

Dobrý večer.Chtěla bych vás požádat o radu: Přítel koupil byt,do osobního vlastníctví.Byt je financován hypotékou, tudíž na něm vázne zástavní právo. Žádost o hypotéku podával sám,protože to bylo výhodnější. Nyní chce "převést" polovinu bytu na mně. Žijeme spolu v daném bytě. Je možné tuto polovinu darovat, či převést a jakým způsobem? Platí se darovací daň nebo daň z převodu nemovitosti? Nebo je lepší polovinu bytu "odprodat" ?Jakým způsobem lze toto řešit? Jaké je nejlevnější řešení?Nebo máme počkat s "převodem" až na příští rok, kdy se chceme vzít.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je mi 28 let a letos jsem se dostal na…

Dobrý den, je mi 28 let a letos jsem se dostal na školu. Mám živnost a budu spoluvlastníkem s.r.o.. Zajímalo by mě jestli mám nárok na nějaké výhody, co se týče zdravotního, sociálního a daní. Děkuju.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manžel (doposud zaměstnanec)ukončí…

Dobrý den, manžel (doposud zaměstnanec)ukončí HPP ke konci r.2007 a od ledna 2008 začne pracovat jako OSVČ. Lze podat žádost o vydání ŽL dříve? Zkomplikuje mu to nějak konec r.2007 - nahlášení a platby zdr. a soc.pojištění apod. nebo začne jako OSVČ vše platit až od 1/2008? Podnikat bude v místě trvalého bydliště (ČR), bude poskytovat marketing.služby pro firmu (s.r.o.) se sídlem v SR. Faktury mu budou propláceny bezhotovostně v CZK. Je toto bráno v daňovém přiznání jako příjmy ze zahraničí? Může výdaje uplatnit procentem z příjmu (50%)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, jaký platí pro rok 2007…

Vážený pane doktore, jaký platí pro rok 2007 minimální základ daně, pro ty kteří se mu v rámci zákona "nevyhnou"? Jaké jsou odčitatelné položky, stejné jako v roce 2006? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v roce 2000 jsem uzavřela smlouvu o…

Dobrý den, v roce 2000 jsem uzavřela smlouvu o životním pojištění, ze které jsem v roce 2003-2006 uplatňovala daňový odpočet. Vzhledem ke skutečnosti, že se od té doby řada věcí změnila, uvedenou smlouvu jsem zrušila a uzavřela smlouvu novou, rovněž s možností daňového odpočtu - u stejné pojišťovny, pouze s jinými pojistnými podmínkami, smlouvy na sebe navazují a celá částka, která byla zaplacena na pojistném u smlouvy první, byla převedena jako mimořádný vklad na smlouvu novou. Je nutné v tomto případě provádět dodanění za roky 2003-2006? Děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů při Vaší práci.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.