Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer.Chtěla bych vás požádat o radu:…

Dobrý večer.Chtěla bych vás požádat o radu: Přítel koupil byt,do osobního vlastníctví.Byt je financován hypotékou, tudíž na něm vázne zástavní právo. Žádost o hypotéku podával sám,protože to bylo výhodnější. Nyní chce "převést" polovinu bytu na mně. Žijeme spolu v daném bytě. Je možné tuto polovinu darovat, či převést a jakým způsobem? Platí se darovací daň nebo daň z převodu nemovitosti? Nebo je lepší polovinu bytu "odprodat" ?Jakým způsobem lze toto řešit? Jaké je nejlevnější řešení?Nebo máme počkat s "převodem" až na příští rok, kdy se chceme vzít.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je mi 28 let a letos jsem se dostal na…

Dobrý den, je mi 28 let a letos jsem se dostal na školu. Mám živnost a budu spoluvlastníkem s.r.o.. Zajímalo by mě jestli mám nárok na nějaké výhody, co se týče zdravotního, sociálního a daní. Děkuju.odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manžel (doposud zaměstnanec)ukončí…

Dobrý den, manžel (doposud zaměstnanec)ukončí HPP ke konci r.2007 a od ledna 2008 začne pracovat jako OSVČ. Lze podat žádost o vydání ŽL dříve? Zkomplikuje mu to nějak konec r.2007 - nahlášení a platby zdr. a soc.pojištění apod. nebo začne jako OSVČ vše platit až od 1/2008? Podnikat bude v místě trvalého bydliště (ČR), bude poskytovat marketing.služby pro firmu (s.r.o.) se sídlem v SR. Faktury mu budou propláceny bezhotovostně v CZK. Je toto bráno v daňovém přiznání jako příjmy ze zahraničí? Může výdaje uplatnit procentem z příjmu (50%)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, jaký platí pro rok 2007…

Vážený pane doktore, jaký platí pro rok 2007 minimální základ daně, pro ty kteří se mu v rámci zákona "nevyhnou"? Jaké jsou odčitatelné položky, stejné jako v roce 2006? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v roce 2000 jsem uzavřela smlouvu o…

Dobrý den, v roce 2000 jsem uzavřela smlouvu o životním pojištění, ze které jsem v roce 2003-2006 uplatňovala daňový odpočet. Vzhledem ke skutečnosti, že se od té doby řada věcí změnila, uvedenou smlouvu jsem zrušila a uzavřela smlouvu novou, rovněž s možností daňového odpočtu - u stejné pojišťovny, pouze s jinými pojistnými podmínkami, smlouvy na sebe navazují a celá částka, která byla zaplacena na pojistném u smlouvy první, byla převedena jako mimořádný vklad na smlouvu novou. Je nutné v tomto případě provádět dodanění za roky 2003-2006? Děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů při Vaší práci.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu,…

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu, týkajícího se hmotného dlouhodobého majetku. Vstupuje do hodnoty nemovitosti i pevně zabudovaný majetek-např.vestavěné skříně,apod. pokud jeho pořizovací cena nepřevýší 40000,--Kč?Myslím si, že ne. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat mám klienta,…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat mám klienta, který pronájímá bytové a nebytové prostory, přijal do pokladny kauci na 2x nájemné od plátce DPH, on sám je také plátce DPH. Má být z této přijaté částky odvedeno DPH? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Mam otazku, ktera s etyka dani. jsem…

Dobry den. Mam otazku, ktera s etyka dani. jsem vdana a nemeli jsme deti, tak jsme si kazdy delali sve danove priznani. Na me jmeno je hypoteka a 2 stavebni sporeni, letos se nam narodilo miminko a od pristiho roku je zruseno spolecne danove priznani. Ja mam v roce 2007 prijem cely rok (materska), tak si mne manzel nemuze odecist. Budu si tedy delat svoje danove priznani (vyplata jen v 01/2007 a od te doby nemoc, pak materska). Muze si manzel odecitat v novem danovem priznani hypoteku a stavebni sporeni, ktere jsou vedeny na moje jmeno? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dva dotazy - 1. Od května 2007…

Dobrý den, mám dva dotazy - 1. Od května 2007 je manžel zaměstnán ve Španělsku / neplatí tady sociální ani zdravotní pojištění/. Jak to bude s daňovým přiznáním za letošní rok ? Manžel bude podávat daňové přiznání za měsíce květen - prosinec ve Španělsku. Můžu využít společného zdanění manželů - manželovy příjmy v ČR do května + můj příjem ? 2. Jak to bude vypadat po daňové " reformě" s odpočtem úroků z hypotéky ? Nikde jsem se nedočetla nic bližšího. Děkuji za odpověď B.S.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám neamaterskou smlouvu na 3000kč…

Dobrý den,mám neamaterskou smlouvu na 3000kč,zajímalo by mě jestli se platí soc.a zdrav.pojištění měsíčně a nebo jenom daně jednou ročně.Musím se jít někam přihlásit.Děkujiodpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěl bych se zeptat-jsem zaměstnaný ve…

Dobrý den,chtěl bych se zeptat-jsem zaměstnaný ve firmě na hlavní pracovní poměr,na fotbale jsem dostal neamatérskou smlouvu,zajímalo by mě jestli se platí soc. a zdravot.pojištění každý měsíc a nebo jenom daně jednou ročně.Měsíčně to je 3000 korun.Pokut se něco platí,mohli byste mi poradit kam se mám jít přihlasit.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

V letošním roce mi FÚ zaslal větší přeplatek na…

V letošním roce mi FÚ zaslal větší přeplatek na dani z příjmů, než který jsem spočítala v daňovém přiznání. S radostí jsem ho přijala s tím, že jsem se ve výpočtu spletla. Teď mi přišla výzva k úhradě daňového nedoplatku, který mám uhradit do osmi dnů. Zřejmě došlo k chybě pracovníka FÚ. Jak mám postupovat, když požadovanou sumu nemám a FÚ mi vyhrožuje exekucí?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den , v " reformních kalkulačkách" je stále…

Dobrý den , v " reformních kalkulačkách" je stále tzv.hrubá mzda , která se týká zaměstnanců s příjmy ze závislé činnosti . Jaký je dopad do daní OSVČ dle § 7 ZDPFO po reformě?Jestli jsem to správně pochopil tak bude daň z příjmů FO od roku 2008 ve výši 15% ze stejného základu jako pro rok 2007 jsou 4 sazby 15 až 32%? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o informaci, týkající se prodeje obrazu v…

Prosím o informaci, týkající se prodeje obrazu v aukci. Obraz jsem dostala darem, chtěla jsem se zeptat, jestli se musí v této souvislosti platit daň z prodeje a kolik je to procent z celkové částky. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o informaci, týkající se prodeje obrazu v…

Prosím o informaci, týkající se prodeje obrazu v aukci. Obraz jsem dostala darem, chtěla jsem se zeptat, jestli se musí v této souvislosti platit daň z prodeje a kolik je to procent z celkové částky. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prosím, napište mi, zda jednatel s.r.o. musí mít…

Prosím, napište mi, zda jednatel s.r.o. musí mít trvalé bydliště v ČR. Nemůže ho mít na Slovensku? Děkuji za odpověď. Lukášová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vedu daňovou evidenci, stavím…

Dobrý den, vedu daňovou evidenci, stavím provozovnu, beru si úvěr na stavbu provozovny, musím zastavit svůj dům. Kam zaúčtuji zpracování odhadu rodinného domu,odhad je součástí smlouvy o investičním úvěru. Cena odhadu bude součástí hodnoty investice a nebo mohu částku zaúčtovat přímo do nákladů? Děkuji, Jana


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, u dohody o provedení práce u které…

Dobrý den, u dohody o provedení práce u které jsem nepodepsal prohlášení k dani a výdělek činí 7 000 Kč. Daň se sráží zálohově či jednorázově 15%? Mohu pak zažádat o vrácení daně následující rok, když jsem zatím nepodepsal prohlášení k dani? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě se chci zeptat, když budu…

Dobrý den, ještě se chci zeptat, když budu odepisovat automobil M1 daňově a účetně, musím si účet 551 rozdělit na daňové a účetní odpisy, tedy analytiku? Musejí se účetní odpisy někde evidovat? V nějakých kartách? Děkuji. Jindříšek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych poradit jak mám…

Dobrý den, potřebovala bych poradit jak mám správně zaúčtovat opravu základu daně. V květnu jsem zařadila do účetnictví 2x stejnou fakturu a odvedla daň. Nyní nevím, jak mám správně zaúčtovat vrácení daně. Zaskakuji za kolegini, která je dlouhodobě nemocná, tak v tom ještě pořád tápu. Děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.