Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Dobry den, velmi prosim o radu: rad bych jako…

Dobry den, velmi prosim o radu: rad bych jako agent zastupoval nektere zahranicni spisovatele ve veci jejich autorskych prav u ceskych nakladatelu, tj. dohadoval ceska vydani jejich knih, ceny za autorska prava + uzaviral za ne smlouvy o autorskych pravech. Staci mi k tomu zivnost (jako fyzicka osoba) c. 107. Agenturni cinnost v oblasti kultury a umeni - nebo je nutna jina forma podnikani? Nerozumim totiz zcela zaverecne vete v popisu teto zivnosti, a to ze: "Obsahem živnosti není výkon kolektivní správy práva autorského a práv souvisejících s právem autorským." Pokud byla nutna jina forma podnikani - ktera? Dekuji mnohokrat za odpoved. Jiri Hrabal


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy má OSVČ…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy má OSVČ povinnost platit zálohy na daň z příjmů. Děkuji Krejčová



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem občan ČR, podnikám v ČR v…

Dobrý den, jsem občan ČR, podnikám v ČR v oblasti zprostředkování služeb a rád bych rozšířil působnost agentury i na Slovensko, přičemž vzhledem k tomu, že se jedná o zprostředkování, není potřeba, abych byl v SR přítomen ani tam měl provozovnu (vše je řízeno přes internet a tel.). Chci se proto zeptat, zda v otázce danění příjmů stačí, když budu příjem ze SR danit zde v ČR? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj dotaz se týká daně darovací. Ve…

Dobrý den, můj dotaz se týká daně darovací. Ve vztahu k dárci jsem dcera a můj muž. Oohad na nemovitost činí 1.187.000,-Kč. Kolik budu platit daň? Předem děkuji za odpověď. L.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od dnešního dne jsem na mateřské…

Dobrý den, od dnešního dne jsem na mateřské dovolené, v říjnu čekáme narození potomka. Chci se zeptat, zda je možné uplatnit v našem případě(jsme manželé od června 2007)společné zdanění za tento rok po schválení reformy. V případě, že bychom tento způsob neuplatňovali,jak se, prosím, postupuje v mém případě při podávání daňového přiznání po celou dobu mateřské - rodičovské - dovolené? Podává se toto i nadále prostřednictvím zaměstnavatele, nebo si jej musím podat již sama? Děkuji a přeji pěkný den, P.K.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat - ekologická daň, která…

Dobrý den, chci se zeptat - ekologická daň, která bude zřejmě platná od 1.1.2008 bude patřit pod nepřímé daně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je třeba schovávat kopie vydaných…

Dobrý den, je třeba schovávat kopie vydaných účtenek při provozu prodejny k potřebám DPH a prokázání tržeb,nebo stačí pouze měsíční přehled ? U měsíčního přehledu stačí pouze číslo účtenky,základ+DPH nebo musí být rozúčtování dle položek? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Vedu výdaje…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Vedu výdaje odečítám paušálem, mám auto v majetku firmy. Silníční daň platím. Musím vést knihu jízd? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Pane doktore, před pár dny jsem se dotazovala na…

Pane doktore, před pár dny jsem se dotazovala na uplatnění § 74 v případě, kdy pořízené zboží je starší 12ti měsíců a Vy jste odpověděl, že u takového zboží nelze uplatnit odpočet DPH. Je pro usnadnění možné nárok na odpočet DPH u veškerého zboží pořízeného před dnem registrace k DPH vůbec neuplatnit a doprodat ho bez DPH? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vztahuje se na invalidního důchodce,…

Dobrý den, vztahuje se na invalidního důchodce, který si přivydělává jako osvč a na dohodu o pracovní činnosti platba minimální daně ? Děkuji Vašáková



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, pokud prodávající…

Dobrý den, prosím o radu, pokud prodávající(jedná se o zemedělský pozemek) sepíše kupní smlouvu s tím, že daň z převodu zaplatí kupující, kdo je povinnen podat přiznání k dani z převodu? Pokud se jedná o zemedělsý pozemek použije se ke stanovení daně zákon č. 151/1997 Sb. a vyhláška 540/2002 Sb.? Děkuji moc za Vaši odpoveď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, za splnění mnou dodávaného množství…

Dobrý den, za splnění mnou dodávaného množství zboží mi dle smlouvy náleží bonus ve výši 50Kč/ks. Dodané zboží běžně účtuji na 311/604. Nyní jsem splnila podmínky bonusu a můj odběratel mi vystavil dobropis na smluvený bonus. Chtěla jsem se zeptat, zda tento bonus zúčtuji jako vydanou fa (311/604)i přesto, že jde o přijatý dobropis? Podléhá tento bonus DPH ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore! Stále s naším daňovým…

Vážený pane doktore! Stále s naším daňovým poradcem nejsme schopni vyřešit otázku dobrovolné registrace, tak bych se Vás chtěla zeptat na Váš názor k dané věci (viz níže Vámi zodpovězený dotaz). Mluvili jsme s naším daňovým poradcem o možnosti splnit podmínku dobrovolné registrace tím, že k žádosti o registraci k DPH, připojíme prohlášení (vysvětlení) v němž uvedeme, že budeme k nájmům uplatňovat DPH. Ovšem náš daňový poradce mi sdělil, že v situaci, kdy ani ještě neexistuje právně ani fakticky to, co chceme pronajímat (teprve bude zahájena výstavba), bude velmi složité doložit to FÚ a nezbude nám nic jiného než vytvořit Smlouvu o smlouvě budoucí smlouvy nájemní. Je to opravdu nezbytné? Velice Vám děkuji za odpověď. Dobrý den! Chtěla bych se ještě vrátit k níže uvedenému dotazu, který jste mi zodpověděl. Hovořila jsem o dobrovolné registraci s naším daňovým poradcem a bylo mi sděleno, že pokud se chceme dobrovolně registrovat musíme uskutečnit alespoň jedno plnění, je to pravda? Problém je v tom, že naše firma se zabývá pronájmy realit a jelikož máme v plánu nejdříve několik realit nakoupit a až poté je pronajímat, nemáme dosud žádné uskutečněné plnění, ale přesto bychom se chtěli dobrovolně registrovat. Děkuji za zodpovězení dotazu, či případnou radu. Dotaz: Dobrý den! Chtěla bych Vás požádat o zodpovězení dotazu na téma: Podmínky dobrovolné registrace k DPH. Naše firma byla založena před 2 měsíci a tudíž ještě nesplňujeme podmínku povinné registrace. Ovšem z důvodu výstavby nového výrobního areálu by jsme se k DPH chtěli registrovat dobrovolně. Slyšela jsem, že k tomu, aby jsme se mohli dobrovolně zaregistrovat musíme uskutečnit alespoň jedno plnění a že dobrovolná registrace je zbytečná, protože DPH je možno uplatnit zpětně za posledních 12 měsíců. Je to pravda? Předem děkuji za zodpovězení dotazu. Odpověď: Skutečně podle §74 ZDPH (viz. naše webové stránky, sekce daně-zákony) lze uplatnit odpočet DPH u obchodního majetku pořízeného za posledních 12 měsíců přede dnem účinnosti registrace. Osobou povinnou k dani je osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti (srov. §5, odst.1 ZDPH tamtéž). Ta může podle §95, odst.7 ZDPH (viz. tamtéž) požádat o registraci kdykoli. Osobně bych asi ve Vašem případě požádal o registraci hned. Odpověď: Neznám přesně Vaše činnosti, ale domnívám se, že pokud budete chtít, určitě najdete alespoň jeden obchodní případ, kdy byste měli uplatnit DPH, např. u poradenských služeb v oblasti nemovitostí, nebo za zprostředkování prodeje a koupě nemovitostí atd. Navíc může využít i ustanovení §56, odst.5 ZDPH a oznámit správci daně, že u nájmu budete uplatňovat DPH. Tím splníte podmínky pro dobrovolnou registraci.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím mohl by jste mi poradit, kde…

Dobrý den, prosím mohl by jste mi poradit, kde bych něco našla o archivaci účetních záznamů. Nebo jestli Vy mi poradíte jak dlouho se musí archivovat účetní záznamy+mzdové doklady.Jestli se musí napsat nějaký zápis a pod..... Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, som zivnostnik zo Slovenskym…

Dobry den, som zivnostnik zo Slovenskym zivnostenskym listom (OSVC),nie som platca DPH. Doposial som danovym rezidentom v Slvenskej republike.Momentalne mam kontrakt v Ceskej republike na zaklade autorskej zmluvy.Predpokladam ze sa na uzemi Ceskej republiky budem zdrzovat viac ako pol roka (187 dni).Vznikne mi tymto povinnost podavat danove priznanie v Ceskej Republike? Ak ano - mozem si od danoveho zakladu pri pouziti danoveho pausalu 40% odcitat navyse vydavky na zdravotne a socialne poistenie ktore platim momentalne na Slovensku? Mozem ako nezdanitelnu cast povazovat prispevok na zivotne poistenie ktore platim v SR? Je nutne podavat danove priznanie v Slovenskej republike? Dakujem za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, začal sem podnikat a vedu daňovou…

Dobrý den, začal sem podnikat a vedu daňovou evidenci, mám ale problém s autem, pro svoje podnikání používám auto mojí matky (je zapsána v TP), což podle zákona znamená že je poplatníkem silniční daně (když je auto používáno k podnikání), nevím ale, (není zahrnuto v obchodním majetku), jestli si můžu uplatnitňovat náhradu za ujeté kilometry, benzín, případně, jak by se měly platit zálohy na silniční daň, protože pokud by je platila moje matka, jak si je mám dát do účetnictví Děkuji za odpověď Pavel


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Obracím se na Vás s tímto problémem.…

Dobrý den.Obracím se na Vás s tímto problémem. Manželka celý rok 2006 podnikala až do 31.12.2006. Od 1.1.2007 již nepodniká-podnikání přerušila z důvodu nutné péče o osobu blízkou (POB). V únoru 2007 podala za rok 2006 řádné daňové přiznání. Jelikož ji POB byla přiznána již od září 2006, měla platit od tohoto data na zdravot.pojištění i na soc. zabezpečení menší částky. Toto si neuvědomila a platila i nadále zbytečně původní- větší - částky. Díky tomuto ji samozřejmě vznikly za rok 2006 přeplatky na zdravotní pojištění i na sociální zabezpečení. Tyto přeplatky ji byly vráceny z VZP a z OSSZ asi v průběhu dubna 2007. Celkem se jedná o částku asi 13000 Kč. Dotaz: Dle mého mínění je tato částka jejím příjmem v r. 2007. Jak s tímto příjmem ale naložit, když v r. 2007 nepodniká? Co by měla udělat? Moc děkuji za radu. J. Horák


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovoluji si Vás požádat o radu. …

Dobrý den, dovoluji si Vás požádat o radu. Naše společnost ( s.r.o. - maloobchod) plánuje nakoupit poukázky(vstupenky) do kina, jež by dávala některým zákazníkům jako odměnu za věrnost nebo při dosažení určité výše nákupu. Budou tyto vstupenky daňově uznatelné - reklama? Je nutné je opatřit logem firmy? předem děkuji za odpověď KH


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj strýc si vzal za manželku ženu s…

Dobrý den, můj strýc si vzal za manželku ženu s dvěmi dětmi. Jejich skuteční otcové nedovolili strýci osvojení. Když spolu žijí a dá se řící, že je strýc živí, je možné, aby si obě holčičky mohl dát do odpočitatelných položek? A v případě, že by se manželé rozešli, bude muset můj strýc platit na ženu i na děti nebo jen na ženu, když nemá práci? Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě se chci zeptat, jak zjistím…

Dobrý den, ještě se chci zeptat, jak zjistím přeplatek na dani. Jsem student VŠ a letos jsem dva měsíce vykonával brigádu u dané firmy. Měl jsem uzavřenou pracovní smlouvu a podepsané prohlášení k dani. Příští rok si chci podat sám do 31.3.2008 daňové přiznání. Jak zjistím, zda-li mám přeplatek na dani? Děkuji. Zdraví David



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.