Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

majetkové daně versus daň z příjmů

Dobrý den, chci se zeptat, jaký dopad na daň z příjmu má daň dědická, darovací a z převodu nemovitostí? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o pomoc ohledně darovací daně. …

Dobrý den, prosím o pomoc ohledně darovací daně. Známý sepsal u notáře darovací smlouvu vč. zřízení věcného břemene bydlení pro svou matku. Jeho matka mu daruje 1/2 domu (druhou polovinu už kamarád vlastnil před tím - zdědil). Ve smlouvě je stanova hodnota daru na 1200870 v dalším odstavci je ustanoveno dožívací právo - věcné břemeno matky dle znaleckého posudku za 150601. Na FÚ mu byla vyměřena darovací daň ze součtu obou částek a navíc mu pracovnice FÚ sdělila, že částku věcného břemena musí za rok 2006 zahrnout do svého přiznání. Domnívám se, že jednak není možné, aby částka podlehájí darovací dani ještě podléhala dani z příjmů (§3/4a ZDP) a dále nechápu, když poplatníkem daně darovací je nabyvatel, proč bylo věcné břemeno zahrnuto synovi do darovací daně, myslím si, že se jedná o "dar" synovi matce a tudíž by tento prospěch měla darovací daní zdanit matka? Tzn. syn - darovací daň 1 a z přesahu 1mil 1,3% a matka zvlášť z dožívacího práva taktéž 1%. Pravdou je, že v odstavci o věcném břemenu (dožívací právo) je uvedeno, "účastníci shodně prohlašují, že hodnota věcného břemene byla mezi nimi vypořádána, což potvrzují svými podpisy" ale nikde není uvedeno, že bezúplatně, na což poukazovala pracovnice FÚ s tím, že to musí zdanit ve svém DPFO za rok 2006, ovšem když už takto, tak proč mu částku věcného břemene přičetli v dani darovací k nemovitosti a má z toho platit i darovací daň? Díky moc za radu.



odpovídal(a): Redakce

Stravné u živnostníka

Má živnostník (volná živnost), nárok na nějaké stravné? (diety) které by byly součástí nákladů? Nebo by se básledně strhávali z daní?


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, mám klienta, který vede…

Vážený pane doktore, mám klienta, který vede účetnictví je plátcem DPH a od 1. 8. 2007 bude pronajímat budovu klientovi, který vedene také účetnictví a je rovněž plátcem DPH. Tento dlouhodobý pronájem může být podle Zákona o DPH 235/2004 Sb.z.,§ 56, odst.4 osvobozeným plněním.Mohu při vystavení daňového dokladu, uplatnit toto osvobození. FÚ bych oznámila, že nebudu přiznávat DPH z toho- to dlouhodobého pronájmu. Je můj názor správný? Dále prosím o sdělení ohledně krácení odpočtu. Podle § 76 budu muset krátit nárok na odpočet DPH. Koeficient bych vypočítala: v čitateli bych uvedla veškerá zdanitelná plnění s nárok na odpočet DPH a do jmenovatele bych dala položky z čitatele+pronájem budovy. Přijaté úroky bych do jmenovatele nezapočetla.Je tento názor také správný. Předem Vám děkuji za odpověď. M.Volfová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vlastníme s manželkou jako občané …

Dobrý den, vlastníme s manželkou jako občané (nemáme živnostenské oprávnění) dům, kde má každý z nás 50% podíl, neboť od roku 1990 máme zrušené bezpodílové vlastnictví manželů (dnes nazývané jako společné jmění manželů). Tento dům byl zkolaudován jako bytový dům s podnikatelskými prostory. Hodláme nyní kancelářské prostory pronajmout společnosti s ručením omezeným a dotaz zní, zda jako občané můžeme uplatňovat roční odpisy na základě odhadu kancelářských prostorů soudním znalcem jako výdajovou položku vůči příjmům z pronájmu dle paragrafu §9 zákona o daních z příjmů? Nebo je odepisování majetku pouze doménou pro subjekty s živnostenským oprávněním?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, matka manžela chce prodat svůj byt v…

Dobrý den, matka manžela chce prodat svůj byt v OV manželovi, který má v tomto bytě trvalé bydliště, ale není vlastníkem ani spoluvlastníkem bytu. Matka již bydlí trvale v městském bytě s pečovatelskou službou. Já-manželka v uvedeném bytě sdílím s manželem společnou domácnost, ale nemám zde trvalé bydliště. Předpokládaná odhadní cena bytu je 500-600 000 Kč. Chceme využít na koupi bytu úvěr 300 z SFRB v plné výši. Matka přistoupí na prodejní cenu 300 000 Kč. Matka je důchodkyně. Je povinna zaplatit daň z převodu nemovitosti a v jaké výší? Bude se měnit díky vládní reformě daň z převodu nemovistosti? Díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci, zda se budou moci…

Dobrý den, prosím o informaci, zda se budou moci příští rok při přiznání k dani z příjmu fyzických osob odečítat náklady 50%? Děkuji za odpověď. Kajtmanová Zuzana


odpovídal(a): Redakce

Prosím o zaslání Vašeho názoru na tuto…

Prosím o zaslání Vašeho názoru na tuto problematiku. Je FO , vlastník nemovitosti, kterou nemá v obchodním majetku, prokazuje z této nemovitosti příjmy dle §9. Je v plánu vyměnit dosavadní výlohy nebytových prostor( výlohy ještě z dob socialistické výstavby) za novější ,lepší materiál jak u rámu tak u skla. Bude se jednat v tomto případě o provozní výdaj jako oprava a udržování? A co v případě když se nezachová původní rozměr,dojde k přizdění pár řad cihel od země.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o zaslání Vašeho názoru na tuto…

Prosím o zaslání Vašeho názoru na tuto problematiku. Je FO , vlastník nemovitosti, kterou nemá v obchodním majetku, prokazuje z této nemovitosti příjmy dle §9. Je v plánu vyměnit dosavadní výlohy nebytových prostor( výlohy ještě z dob socialistické výstavby) za novější ,lepší materiál jak u rámu tak u skla. Bude se jednat v tomto případě o provozní výdaj jako oprava a udržování? A co v případě když se nezachová původní rozměr,dojde k přizdění pár řad cihel od země.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Pořízení majetku před začátkem podnikání

Dobrý den, může si OSVČ dát do výdajů notebook pořízený 14.dní před zahájením podnikání? Jaký doklad musí mít? Stačí zjednodušený daň.doklad? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, firma nám prodává aktivační SIM karty…

Dobrý den, firma nám prodává aktivační SIM karty bez DPH.Je toto správně? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nastoupil jsem jako student na…

Dobrý den, nastoupil jsem jako student na dlouhodobou brigádu. Na začátku už mi zaměstnavatel nabídl, jestli chci pracovat pod ním na dohodu o provedení práce a následně dohodu o pracovní činnosti, nebo jestli vlastním živnostenský list, že mi doplatí daň a budu pracovat u něj na živnostenský list. zajímalo by mě, co by bylo pro mě nejvýhodnější. Na začátek jsme se dohodli na dohodě o provedení práce, u které by měla být nejmenší daň.A celkově pro oba nejvýhodnější. Ale zajímá mě, co do budoucna bych měl zvolit. Mám pocit, že práce na živnostenský list by mi mohla přinést více než ta dohoda o pracovní činnosti. Předem děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

je možné, aby jednatel nebo společník v s.r.o.…

je možné, aby jednatel nebo společník v s.r.o. nebyl zaměstnancem firmy, ale pracoval pro ni na živnostenský list? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Znalecký posudek k dědické dani

Dobrý den, chci se zeptat, zda-li k dani dědické musím mít znalecký posudek? Když po mě zdění můj syn byt v hodnotě 1,2 mil Kč, jak to bude s odvodem daně? Kolik se platí z cílové částky? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Vám přeji, prosím Vás můžete mi…

Dobrý den Vám přeji, prosím Vás můžete mi specifikovat jaký je rozdíl mezi proforma fakturou a zálohovou fakturou? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vklad do podnikání

Podnikatel vložil do podnikání dlouh. hm. majetek /výrobní stroj/ v hodnotě Kč 300.000,-, vede daňo- vou evidenci, a má znalecký odhad. Proúčtování se neprovede v peněžním deníku, pouze zápisy v dlouh. hm. majetku. Děkuji za zprávu Laube


odpovídal(a): Redakce

Zařazení majetku do podnikání

Dobrý den, prosím o informaci zda OSVČ podnikající v nákladní dopravě,vedoucí DE, který nakoupil nákladní auto 5 měsíců před obdržením koncesní listiny může toto vozidlo zařadit do majetku firmy.Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o radu.Jsme právnická…

Dobrý den, prosím Vás o radu.Jsme právnická firma a trochu nepochopitelně jsme se dostali do finančních problémů.Můžete mi zkusit něco doporučit.Dle výsledovky k 30.8.2007 je firma v zisku 1,5milionů korun,problém je v tom ,že pohledávky činí 1.837.872,50 ale závazky činí 3.943.371,70.na účtu nemáme skoro žádné peníze.Začali jsme se dostávat do problému s platbami.Nevěděl by jste co s tím? a kde nebo v čem nastala chyba?Děkuji za odpověď.JS


odpovídal(a): Redakce

Samovyměření DPH

Dobrý den, Přes internet jsme si objednali pro firmu /plátce DPH /zřízení webových stránek.Faktura na úhradu /měsíčně/ přišla od Slovenské firmy s poznámkou,že DPH odvádí odběratel v CR.Jak máme dan přiznat a na základě jakého dokladu zaúčtovat a zahrnuje se do odpočtu. Za odpověd děkujeme.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda finanční…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda finanční úřad uzná faktury zasílané pouze mailem. Tzn. když mi někdo pošle fakturu v pdf formátu - bez razítka a bez podpisu vystavovatele faktury. Co jsem se dočetl, tak faktura musí obsahovat podpis zodpovědné osoby. Podle §33a odst.4 jsou dvě výjimky : elektr.podpis ( to není můj případ ) anebo "obdobný průkazný účetní záznam v technické formě" . Což nevím co je , můžu na to "napasovat" faktury v pdf formátu ? Díky



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.