Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, účtuji Bytová družstva. Dostali dotaci…

Dobrý den, účtuji Bytová družstva. Dostali dotaci na úroky z úvěru (dotace PANEL, na rekonstrukci domu). Nevím si rady s přesným zaúčtováním. Účet 648 se mi zdá nejvhodnější, jelikož ve věcné náplni účtu je uvedeno, že se zde účtují dotace. Avšak úroky z úvěru se účtují 568,tak se chci zeptat jestli není vhodnější jako protiúčet 668. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chci se zeptat, zda-li muzeme…

Dobry den, chci se zeptat, zda-li muzeme proplatit zamestnanci pokutu za spatne parkovani v zahranici v ramci sluzebni cesty a pokud ano jak se toto projevi v ucetnictvi. Dekuji Matisova



odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, ještě mám druhý dotaz…

Vážený pane doktore, ještě mám druhý dotaz ohledně kapesného při zahraniční pracovní cestě. Firma může zaměstnancům vyslaným na pracovní cestu poskytnout vedle zahraničního stravného i kapesné v cizí měně, a to až do výše 40 % určeného stravného podle § 170 ods. 3 ZP. Musíme toto kapesné krátit, podle výše poskytnutého stravného? Například bude-li zahraniční pracovní cesta trvat 8 hodin, poskytne se zahraniční stravné v poloviční výši a kapesné bychom mohli poskytnout také v poloviční výši tj. 20%? Předem Vám děkuji za odpověď. Marie Volfová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ, v září 2007 jsem doplatil …

Dobrý den, jsem OSVČ, v září 2007 jsem doplatil leasing osobního automobilu zahrnutého do podnikání a odkoupil OA od leas. společnosti za zůstatkovou cenu Kč 122,00. V této ceně jsem ho zaevidoval do majetku. Chci ho v listopadu 2007 prodat manželce za výše uvedenou cenu. Je to možné, jak prodej řešit daňově? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Stravné při poskytnutí snídaně

Vážený pane doktore, můj dotaz se týka ZP § 163 stravné, odst.2 ohledně krácení nároku na stravné, byla-li zaměstnanci na pracovní cestě poskytnuta snídaně v rámci ubytování,oběď,večeřě-musíme dát do vnitřního předpisu výši krácení, která je uvedena v tomto § 163, odstavec 2, nebo můžeme dát do vnitřního předpisu krácení nižší? Bylo by z hlediska zákona o daních příjmů toto nižší krácení daňově akceptováno případnou kontrolou z FÚ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat. Jsme nezisková…

Dobrý den, chci se zeptat. Jsme nezisková společnost, plátci DPH a příjemci dotace z fondu EU. Dotaci na materiál a služby dostáváme pouze do výše základu daně. Můžeme si tedy DPH na vstupu uplatnit celé nebo jsme povinni krátit koeficientem? Děkuji za odpověď. Dita M.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v roce 2004 jsem měla obrat 16 mil.,…

Dobrý den, v roce 2004 jsem měla obrat 16 mil., proto od 1.1.06 vedu účetnictví. V novele daň. zákona by měla tato povinnost být až od 25 mil. od roku 2005 už nesplňuji obrat vyšší než 15 mil, ani v letoším roce ho nepřekročím. Je nějaká možnost, abych od 1.1.08 vedla opět daňovou evidenci, nebo musím pokračovat celkem 5 let ve vedení účetnictví. Nezmění se pro mě povinnost po novele? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,potřebuji vědět,jestli se změní mé…

Dobrý den,potřebuji vědět,jestli se změní mé platové zdanění v případě uzavření sňatku s osobou, která má v péči 2 nezletilé děti.Při výši mého průměrného platu (26000Kč) nám budou odebrány státem schválené příspěvky na děti(1100Kč).Je nějaký rozdíl v tom,který z manželů uplatňuje slevu na děti na dani?Děkuji,Behenský


odpovídal(a): Redakce

DPH od roku 2008 na výstavku

Dobrý den, děkuji za předešlou pomoc a dovoluji si znovu požádat o radu: podnikatel ve stavebnictví,měsíční plátce DPH potřebuje vytvořit cenovou nabídku na výstavbu rodinných domu v r. 2008. Změna DPH v r. 2008 u těchto služeb je u všech stavebních prací přesunuta do sazby 19%DPH???? Nebo jsou nějaké vyjímky??? Našla jsem jen pojem sociálni bydlení a výměra podlahová bytové vystavby do 150m2. Nerozumím tomu, znamená to, že pokud bude domen do těchto m2 - můžou se vyfakturovat st.práce s 5%DPH???Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, jedna americka fimra mi nabizi…

Dobry den, jedna americka fimra mi nabizi zamestnani,firma nema pobocku nikde v EU, jen v USA a Cine. Pokud budu mit v pracovni smlouve misto vykonu povolani CR budeme (ja i zamestnavatel) platit dane a pojisteni pouze Ceske republice,dle platnych zakonu CR?Bude se pracovni smlouva ridit zakony CR? Pokud naopak bude v prac. smlouve misto vykonu povolani USA budou se dane a pojisteni odvadet USA a vuci CR uz nebudou zadne zavazky? Snazil jsem se o teto problematice informovat ale slysel jsem tolik ruznych verzi... Dekuji za odpoved



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Jsem cizinec s povoleným dlouhodobým…

Dobrý den! Jsem cizinec s povoleným dlouhodobým pobytem na území ČR. Momentálně plánuji získat živnostenské oprávnění v oboru: a.) poskytování služeb směrovaných na získání obchodních kontaktů (informace a kontakty ze zahraničí) a také b.) poskytování služeb v oblastí administrativní správy (evidence zaměstnanců podniku, vedení jejích agendy, vyřízení záležitostí na ÚP a cizinecké policií ). Bohužel ani na ŽÚ ani na FÚ nedokázali alespoň rámcově říct na mám být připravený (co se týká placení daně). Chtěl jsem pouze zjistit jaké daně budu muset platit, jejích přibližná procentuální hodnota, z čeho se platí tyto daně a jakým způsobem se tyto daně platí (průběžně paušálně každý měsíc formou záloh, jednou ročně…). Pokud byste mohl něco málo k tomu říct, byl bych moc vděčný! S pozdravem, Alexej


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,obdrželi jsem zálohovou fakturu od…

Dobrý den,obdrželi jsem zálohovou fakturu od Rakouského dodavatele pládce DPH vystavenou dne 23.7.07 s datem splatnosti 3.9.07. Zboží na tutu zálohovou fakturu bude dodáno dne 20.9.2007. Ke kterému dni máme přiznat DPH. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz týkající se odpočtu úroků ze…

Dobrý den, mám dotaz týkající se odpočtu úroků ze stavebního spoření za rok 2007. Od 8/2007 jsme majitelé nemovitosti na hypotéku,původní majitel však do konce 1/08 zůstává -dodatek smlouvy-.Rovněž nemáme ještě převod z katastru nemovitosti.Je možné si úroky z úvěru uplatnit, pokud v nemovitosti nemáme dosud trvalé bydliště z výše uvedených důvodů, přesto,že nemovitost na hypo byla pořízena za účelem trvalého bydlení? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pane doktore, prosím o zodpovězení mé…

Dobrý den, pane doktore, prosím o zodpovězení mé otázky: s.r.o., plátce DPH, chce pronajímat nebytový prostor, který má ve svém majetku. Z pronájmu bude uplatňovat DPH 19% na výstupu (chce), ale nevím, jak je to se službami: elektřina, plyn, voda, atd.: 1) musí u této přefakturace uplatňovat DPH na výstupu ? 2) a musí tak činit i z měsíčních záloh ? (což je už asi nadbytečná otázka).¨ Velmi Vám děkuji za odpověď a zůstávám se zdvořilým pozdravem, Lenka Hrdinová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat na výši…

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat na výši notářského pollatku při zpracování dědictví. Rodiče vlastnili rodinný dům. Otec zemřel 03/2007 a byla nám přidělena notářka. Nechali jsme provést znalecký posudek RD - cena 2500000Kč. Než bylo dědictví uzavřeno zemřela i matka 06/2007( do 3 měsíců po otci). Požádal jsem notářku o sloučení dědického řízení. Mám ještě jednoho bratra. Jaký bude poplatek za notářské služby. Děkuji Ze


odpovídal(a): Redakce

Přeji dobrý den pane doktore, potřebovala bych…

Přeji dobrý den pane doktore, potřebovala bych poradit. Fyzická osoba,která je od 1.11.2006 v důchodě, pokračuje i když v minimální míře dále, vede DE,prodá dodávkový automobil 9let starý, zařazený v obchodním majetku: 1)bude příjem z tohoto prodeje uveden dle § 7 ? 2)pokud ano, může uplatňovat výdaje % z příjmů, vč.tohoto prodeje? Původně jsem zamýšlela vyřadit nejdříve z OM, ale pro malý příjem z živnosti se mi toto jeví jako výhodnější, ovšem nejsem si zcela jista správností. Děkuji za odpověď Pernicová


odpovídal(a): Redakce

Daňová evidence nebo vedení účetnictví

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký typ účetnictví musím vést. Jsem začínající podnikatel na VPP, nejsem plátce DPH. Stačí mi daňová evidence nebo musím vést podvojné účetnictví?


odpovídal(a): Redakce

DOBRÝ DEN.PROSÍM VÁS O RADU. MŮJ PŘÍTEL PODNIKÁ…

DOBRÝ DEN.PROSÍM VÁS O RADU. MŮJ PŘÍTEL PODNIKÁ TEPRVE PRVNÍ ROK. ZAČAL S PODNIKÁNÍM V DUBNU 2007 JAKO ŽIVNOSTNÍK. CHCI SE ZEPTAT JESTLI BUDE PLATIT ZA TEN PRVNÍ ROK DAŇ Z PŘÍJMU A JESTLI MUSÍ PLATIT ZÁLOHY NA DAŇ Z PŘÍJMU. DĚKUJI ZA RADU.S POZDRAVEM ADRIANA.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, klient podniká v oblasti čínské…

Dobrý den, klient podniká v oblasti čínské medicíny. Vztahuje se na jeho výkony 5% sazba DPH ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Jsem malý živnostník a nejsem…

Dobrý den, Jsem malý živnostník a nejsem plátce DPH. Chtěl bych prodávat drogistické zboží do Velké Británie, Rakouska a Německa. Zajímalo by mne, zda jsou nějaké zvláštní předpisy pro vývoz tohoto zboží a zda musím být plátce DPH. Děkuji Jiří Petříček



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.