Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Vážený pane JUDr. Dytrichu,moc děkuji za čas,kerý…

Vážený pane JUDr. Dytrichu,moc děkuji za čas,kerý jste věnoval mému dotazu ohledně zaúčtování opr.položky po ukončení konkurzu.Nabití právní moc bylo v r.2006,dnes je rok 2007 a proto jsem bezradná jak to udělat.Vloni jsem se neměla v ruce žádný doklad o ukončení konkurzu od soudu.Děkuji předem za odpověď Hálová,Brno.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme příspěvková organizace a chtěla…

Dobrý den, jsme příspěvková organizace a chtěla bych se zepta, zda je možné abychom z FKSP zakoupili poukázky na vitamíny v lékárně pro pracovníky, aby měli možnost vybrat si určitou částku vitamíny či léky dle své potřeby. Děkuji a přeji hezký denodpovídal(a): Redakce

Žijeme s přítelem ve společné domácnosti, v bytě…

Žijeme s přítelem ve společné domácnosti, v bytě na hypotéku (byt i hypotéka jsou psány na mě). Začátkem příštího roku čekáme potomka, nejsme sezdáni. Předpokládám, že budu minimálně dva roky s dítětem doma. Bude přítel daňově zvýhodněn nejen jako otec dítěte, ale i jako partner nepracující ženy (tzn. bude podle reformy rozdíl mezi manželkou a družkou?). A pokud ano, jak? Dále by mě zajímalo, jak uplatnit úroky z hypotéky. Je jedinou cestou převést půl bytu i hypotéky na něj? Jaká se v tom případě platí daň z převodu nemovitosti? Děkuju za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně finančního leasingu.…

Dobrý den, mám dotaz ohledně finančního leasingu. Chci se zeptat, zda mohu dát zbytkovou hodnotu tj 1000 Kč, kterou zaplatím na konci leasingu do daňově uznatelných nákladů? Jak tuto zbytkovou hodnotu zaúčtuji v účetnictví jako plátce DPH? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně daně z daru. Jsem…

Dobrý den, mám dotaz ohledně daně z daru. Jsem student a obdržela jsem od jedné organizace v rámci souteže cca 17 000Kč. Byla sepsána darovací smlouva, přičemž daňová povinnost podle smlouvy leží na mně. Chci se zeptat, zda skutečně musím daň odvést, zda nejsem jako student osvobozena, kolik daň činí, do kdy daň musím odvést, stačí s danovým přiznáním na konci kalendářního roku? Na stránkách jsem se dočetla že an by se měla odvést do 30 dnů - pokud to nestihnu, kolik je penále? děkuji předem za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak se postupuje v případě příspěvku…

Dobrý den, jak se postupuje v případě příspěvku zam-tele na penzij.připoj. zaměstnance zhlediska sociálního pojištění v případě, že je zaměstnanec po celý měsíc nemocen? Zam-tel přispívá částkou 300,-- Kč, z této částky bude odvedeno soc.poj. jen ve výši 26% (tzn.to co odvádí organizace) a 8% bude sraženo až v měsíci, kdy bude mít zam-nec mzdu? Jak bude vypadat Přehled o vyměřovacích základech, který se podává na OSSZ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledné zúčtování platby z…

Dobrý den, mám dotaz ohledné zúčtování platby z pojišťovny. Bylo mi nabouráno auto, oprava bude placena z pojistky paní, která mi ho nabourala. Auto bylo opraveno, nyní po mně opravna chce peníze aby mi mohly auto předat a až jim pojišťovna zaplatí, tak by mi měly peníze vrátit, ale já jsem plátcem DPH a auto mám k podnikání a tudíž pojišťovna jim dá pouze částku bez DPH a opravna bude chtít DPH ode mne. Já která jsem poškozená budu muset účtovat DPH což vůbec nevím jak. Vzali si ode mne 15.000,- Kč zálohu, oprava by měla stát 42.000,- Kč.DPH bude vypočítáno z částky 42.000,- Kč a to budu muse opravně zaplatit. Mám pouze ten doklad na 15.000,- Kč. Nevím jak budu účtovat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela jsem se zeptat, zda je mozne si…

Dobry den, chtela jsem se zeptat, zda je mozne si uplatnit narok na odpocet DPH z dokladu, ktery neni vystaven na moji firmu? Ale zni na nekoho jineho. Bude stacit, kdyz prokazu, ze jsem to pouzila pro uskutecneni sve ekonomicke cinnosti? Nebo je to okamzite bez naroku na odpocet? Opiram sve tvrzeni o §73(12) zak. o DPH. Dekuji moc za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím Vás nevím k jakému datumu mám…

Dobrý den,prosím Vás nevím k jakému datumu mám provést zrušení opravn.položky při ukončení konkurzu za vymáháním naší pohledávky.14/5/07 mi přišlo usnesení od soudu o ukončení konkurzu a nabití právní moci dne 28/7/06 a zrušení konkursu po splnění rozvrhového usnesení.Problém vidím v těch rocích konkurz ukončen v r.2006-usnesení přišlo 7/2007(nedostali jsme ani Kč.)Děkuji předem za odpověď.Hálová


odpovídal(a): Redakce

Hezký den. Na jaké internetové adrese si mohu…

Hezký den. Na jaké internetové adrese si mohu ověřit, že náš zákazník je v dané zemi registrován k DPH. Původní adresa kterou jsem používala,již není aktuální. Děkuji Lenkaodpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o dopověď 1. Zdědil jsem…

Dobrý den, prosím o dopověď 1. Zdědil jsem rodinný dům po otci, se kterým jsem nebydlel. Pokud bych dům prodal, podléhá příjem dani z příjmu nebo je tento příjem osvobozen? 2. Bydlím v družstevním bytě a v letošním roce budu mít tento byt v osobním vlastnictví. Pokud dům prodám v tomtéž roce, je příjem z prodeje osvobozen, nebo podléhá daní z příjmu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebujeme kvůli hypotéky zastavit…

Dobrý den, potřebujeme kvůli hypotéky zastavit dům manželových rodičů. Dříve jej ale potřebujeme přepsat na švagrovou. Ráda bych věděla co nás vyjde "nejlevněji", zda dům darovat, koupit (za 1,-Kč) či přepsat. Popřípadě, co k tomu potřebujeme. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně přechodu daňové…

Dobrý den, mám dotaz ohledně přechodu daňové evidence na účetnictví. Jsem OSVČ - plátce DPH a doposud jsem vedl daňovou evidenci, ale za kalendářní rok jsem překročil obrat 15 mil. Kč, takže přecházím na účetnictví. Chci se zeptat, když následující rok budu mít obrat méně, jak 15 mil Kč mohu opět přejít na daňovou evidenci? Zajímá mě, jestli musím nějaký rok počkat a vést účetnictví, nebo hned mohu přejít zase na daňovou evidenci, když můj obrat nepřesahuje už 15 mil. Kč. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtel bych se zeptat jak mohu…

Dobry den, chtel bych se zeptat jak mohu dolozit prijmy z irska pro danove priznani v cesku. Minuly a predminuly rok jsem pracoval na plny uvazek v Irsku, ale zaroven jsem mel firmu v cechach. Muj ucetni se snazi vyplnit v cechach danove priznani a ja jsem mu zaslal P60 a P45 originaly, ale to pry nestaci. Tady v Irsku me rekli ze je to maximum jak dolozit prijmy, dane, socialni a zdravotni pojisteni, ale v Cechach to pry nestaci. Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat jako OSVČ, která vede…

Dobrý den, chci se zeptat jako OSVČ, která vede účetnictví a je plátce DPH, jestli si mohu vytvořit v účetnictví rezervy, které budou daňově uznatelné? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat, jak zaúčtuji účetní…

Dobrý den, chci se zeptat, jak zaúčtuji účetní odpis movitého majetku? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně odpisů. Když si…

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně odpisů. Když si koupím osobní automobil kategorie M1 a zařadím ho do majetku firmy musím odepisovat tento automobil i účetně nebo stačí jen daňově? Mají pro firmu nějakou výhodu účetní odpisy? Děkuji. Jindříšek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, jsem dva roky po…

Dobrý den pane doktore, jsem dva roky po rozvodu a Finanční úřad provedl kontrolu u bývalého zaměstnavatele, kde v kopii dohody o rozvodu našel termín "manželé nežili ve společné domácnosti".. Já, který jsem až do rozvodu uplatňoval odečet na dítě (dceru) jsem byl bývalým zaměstnavatelem vyzván, abych doplatil tyto částky (za toto období) + penále, které jim vyměřil FÚ. (Prý jsem tuto skutečnost nenahlásil), ale já žil až do rozvodu ve společném bytě, staral se o dceru, finančně se na všem podílel a když jsem byl bývalou manželkou vyzván, že po rozvodu bude uplatňovat odečet ona, tak jsem tak prostřednictvím účetní učinil. Šlo jen o právní pojem pro rozvodový soud... Nyní mám doplácet velké peníze, které ani nemám, FÚ si pozval bývalou ženu, jako svědka a řekl jí, že jí peníze doplatí a mně je odeberou. To se jí samozřejmě líbí a udělá pro peníze vše! Zdá se mi to krájně nespravedlivé, protože si myslím, že jsem žádný zákon neporušil a neměl bych nic doplácet. Dnes mám novou rodinu, která by byla touto situací zasažena a já bych si musel vzít půjčku u banky, abych zaplatil za tvrdohlavost a nesprávný výklad úřednice FÚ, když vím, že skutečnost byla jiná.. Co si o tom myslíte ? Prosím o odpověď na můj e-mail. Předem děkuji !


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně stravenek.…

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně stravenek. Mohou si je živnostníci uplatnit jako daňovou odečitatelnou položku? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý deň, prosím o radu. Na výstave sme v…

Dobrý deň, prosím o radu. Na výstave sme v hotovosti uhradili služby spojené s prenájmom stánku. Tieto služby dodávateľ zaťažil DPH nakoľko zdan.plnenie prebehlo v ich zemi. Prosím o radu,ako mám postupovať, či mi táto služba ovplyvní české DPH a to v ktorých riadkoch, alebo vobec do českého DPH nevstupuje. Ďakujem za odpoveď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.