Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

sazba daně

Dobrý den, prosím o informaci, týkající se zaměstnání na částečný úvazek na dpč. Hrubý příjem z ní je Kč 6100,-, celkové náklady na mzdu jsou 8200,-. Jak velkou daň musíme odvést FÚ? Děkuji za odpověď, Ladislav N.


odpovídal(a): Redakce

příjmy z akcií

Danění akciových výnosů: Dobrý den. Obchoduji s akciema na BCPP (FO, nepodnikatel). Většinou držím méně než 6 měsíců. Můžu odečíst ztrátový obchod, pokud jsem akcie držel pouze 2 měsíce, od ziskových obchodů (také držení do 6 měsíců)? A mohu odečíst ztrátu od ziskových obchodů, pokud byla realizována na akcii, kterou jsem držel déle než 6 měsíců? Uvádím příklad: ČEZ (2 měsíce) - zisk 20000Kč PEGAS (4 měsíce) - ztráta 5000Kč ORCO (8 měsíců) - ztráta 18000Kč A mohu si případnou celkovou ztrátu převádět do dalšího roku? Děkuji Burgan



odpovídal(a): Redakce

dodání zboží na přelomu roku

V r.2009 přijme s.r.o. platbu za zboží. Vystaví normální daňový doklad, zboží bude zaplaceno v r. 2009 ale fyzicky bude odebráno až v r. 2010. Můžu tuto částku zaúčtovat jako výnosy příštích období?


odpovídal(a): Redakce

vyřazení majetku a datum dokladu

Dobrý den, mám dva dotazy: 1. jak se zapčtuje účetní odpis DHM v DE? 2. Musí se vždy datum uskutečnění zdanitelného plnění shodovat s datem vystavení faktury? Nebo je to dobré takto uvádět? Děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

danění příjmu

Musím platit daň z prodeje akcií při jejich držení za dobu kratší 6 měsíců, jstliže zisk za zdaňovací období nedosáhne 5 tisíc korun?


odpovídal(a): Redakce

sazba daně

dobrý den, rád bych se zeptal, jestli se i v roce 2010 bude uplatňovat snížená sazba DPH na bytovou výstavbu podle §48 a 48a zákona o DPH nebo jestli tato vyjímka bude v rámci úsporných opatření zrušena. děkuji matějka


odpovídal(a): Redakce

výkony na přelomu roku

Děláme zakázky pro podnik, který je na trhu významný a podle toho se také chová. V půlce prosince rozhodne, že nebere faktury a víc se s námi nebaví. Zakázka je hotová, v roce 2010 již na ni nepůjde žádný náklad, jedná se např. o poruchy, které do konce roku uděláme. Ale bohužel budeme fakturovat až v roce 2010. Dřív se to dělalo přes příjmy příštích období a zakázka se vyfakturovala až v roce 2010 oproti trojkovému účtu(385). Naší auditorce se to ale nelíbí, údajně kvůli tomu, že nebude odvedené DPH v r.2009. Sice mám slíbené, že se ještě poradíme, co v tomto případě, ale prosím o Vaši radu, nevím co s tím. Nerada bych měla problém při případné kontrole FÚ. Děkuji M.P.


odpovídal(a): Redakce

zrušení převodu nemovitosti

Dobrý den, v případě, že odstoupím od smlouvy o prodeji nemovitosti z důvodu porušení smlouvy druhou stranou, mohu požádat (a příp. dokdy) o prominutí daně z převodu nemovitostí a daně z příjmu f.o.? Co když jsem je již správci daně zaplatil? Co když soud rozhodne, že smlouva o prodeji nemovitosti byla od počátku neplatná v celém rozsahu? Jak to mám pak řešit s finančním úřadem? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

účtování ke konci roku

Pokud vystavím firmě fakturu 14.12.2009 za ubytování zaměstnance od 19.12.-31.12.2009 jaké musí být na faktuře datum uskutečnění daňové povinnosti(DUZP)? Pokud jsem zvolil DUZP 19.12.-je to v pořádku?Nebo musí být DUZP 31.12.2009?Nebo v tomto případě nelze vystavit ostrou fakturu, ale pouze zalohovou?Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

roční vyrovnání daně

Dobrý den, v prosinci 2008 jsem utrpěla nepracovní úraz, na jehož následky jsem se léčila až do 19. 12. 2009. Má význam podávat žádost o roční vyrovnání daně za rok 2009?



odpovídal(a): Redakce

výdaje procentem

Dobrý den Vedu daňovou evidenci(běží finanční pronájem na auto) a výdaje mi klesnou pod 60%. 1- mohu vést dále daňovou evidenci a uplatnit výdaje procentem 2- co zatrhnu na DP(vedu DE i uplatňuji výdaje %) tedy obě políčka. Děkuji za odpověď Koryntová


odpovídal(a): Redakce

zdědění a prodej pozemků

Dobrý den, velmi prosím Vás o radu: V září letošního roku jsem odešel do důchodu. Od ledna do srpna letošního roku jsem marodil a v zaměstnání jsem vůbec nebyl. Začátkem roku 2009 jsem zdědil pozemky patřící do příslušnosti dvou FÚ. Za letošní rok jsem z jednoho z těchto pozemků inkasoval příjem z pronájmu ve výši 5.400,-Kč. V prosinci letošního roku jsem oba pozemky prodal družstvu s tím, že oni uhradili daň z převodu nemovitosti a vyplatili mi částku za prodej obou pozemků. Pozn. pozemky jsou po babičce, která umřela před 15-ti lety a já jsem se až v letošním roce o existenci pozemků dozvěděl. Chtěl bych se zeptat v souvislosti s DPFO: 1) podá za mě zaměstnavatelpřiznání k DPFO za rok 2009 i když jsem marodil? 2)Mám výše uvedený příjem začlenit do tohoto přiznání jako příjem z pronájmu nebo tento přiznávat nemusím - někde jsem četl, že do částky ve výši 6.000,-Kč za pronájem je tento příjem osvobozen a přiznávat jej nemusím...? 3) V případě, že je skutečně osvobozen, tak zda i tak musí být součástí daňového přiznání s tím, že jej správce daně nebude počítat - tj. zda je i přesto moje povinnost tento příjem do přiznání uvést či nikoliv? 4) Je má povinnost zdanit rozdíl mezi částkou za kterou to nabyla má babička a částkou, kterou jsem inkasoval z prodeje já? 5) V případě, že cena kdy žila má babička byla 5,-Kč za metr čtvereční a za tuto částku jsem to prodal i teď - tj. rozdíl je roven 0 - musím příjem, získaný z prodeje pozemků zdanit? A v případě, že nemusím - je stejně moje povinnost toto uvést v přiznání k DPFO za rok 2009 nebo nikoliv? V souvislosti s daní z nemovitosti bych měl další otázky: 1) Musím informovat správce daně - oba dle místní příslušnosti pozemků - o tom, že jsem v roce 2009 získal dědictvím pozemky a tyto jsem v témže roce prodal? Tj. je mojí povinností přihlásit se u obou místně příslušných správců daně k dani z nemovitosti a zrovna se odtud i odhlásit s tím, že majitelem se stává nově družstvo a toto bude v lednu 2010 hradit daň z nemovitosti za rok 2010? 2) Je mojí povinností zpětně platit daň z nemovitosti za rok 2009 (dědictví bylo až v březnu 2009 - tj. po lednu 2009) či dokonce ještě za roky předcházející (družstvo, které na pozemcích hospodařilo tuto daň neplatilo, příp. za kolik let zpětně jsem povinen tuto daň uhradit a příp. jakým způsobem to zpětně přiznat a uhradit? 3) Musím kontaktovat oba místně příslušné správce daně nebo to lze vyřídit pouze u jednoho za oba dva a v případě, že nic hradit nebudu tak zda se nelze přizlásit a odhlásit nějakým jiným způsobem - elektronicky apod.? Srdečně Vám děkuji za odpověď a přeji krásné Vánoce!!!


odpovídal(a): Redakce

přeplatek DPH

Dobrý den, prosím Vás, když zaplatím FÚ DPH tak si to do daň. evidence zaznamenám jako nedaňový výdaj, ale pokud od FÚ přijmu doplatek DPH bude to nedaňový příjem? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

daňový výdaj

Dobrý den, od daňově uznatelného nákladu se převážně počítá, že má podnikateli přinést zisk či zdanitelný příjem? Jde o to, když pak přijde FU na kontrolu, abych to nějak prokázal, že je to daňově uznatelný náklad. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

zařazení majetku a odpisy

Dobrý den, podnikatel plátce DPH, který vede účetnictví a zakoupí automobil v prosinci, respektive 6.12. 2009 - kdy si může nejdříve zařadit tento automobil do obchodního majetku? A pokud bude automobil účetně odpisovat, tak ještě ten měsíc, kdy ho zařadí do majetku nebo až ten následující měsíc po zařazení automobilu do majetku firmy? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

cestovné jednatele

Společnost s ručením omezeným se sídlem v Praze má jednatele, který je občanem Slovenska a trvale se tam zdržuje. Pro českou společnost vykonává cesty jednak z Bratislavy do Prahy a jednak do jiných států. Má uzavřenou smlouvu o výkonu funkce jednatele a v ní sjednané náhrady za tyto cesty v prokázané výši.(jsou to letenky,jízdenky a paragony za stravu). Odměna za výkon funkce jednatele sjednaná není.Jak to bude s daňovou uznatelností těchto výdajů? Dávám to zatím do výše limitu dle zákoníku práce do daňově uznatelných a nad limit neuznatelně. Musí být ve smlouvě o funkci jednatele sjednána odměna, aby mohly být jeho náhrady daňově uznatelné?


odpovídal(a): Redakce

prodej nemovitosti

Dobrý den rád bych věděl jaká je v současném čase daň z prodeje nemovitosti(bytu v OV)a zda se chystá od nového roku úprava, změna sazby.Je rozdíl když nemovitost(byt) prodává otec synovi nebo je sazba stejná?Děkuji za odpověd Paul


odpovídal(a): Redakce

zápočet pohledávek

Vedu účetnictví, kupuji pohledávku v hodnotě 500 tis. Kč za pořiz. cenu 500 tis. Kč. Pořizovací cena (500 tis. Kč) je zaplaceny bankou. Získanou pohledávku započtu se svým závazkem vůči dlužníkovi. Můžete mi poradit postup účtování všech úkonů s touto operací spojených? děkuji Hanka


odpovídal(a): Redakce

sazba za auto

Kolik se přidává sazba tuzemská na auto v zimním období na km.Díky


odpovídal(a): Redakce

pořizovací cena majetku

Dobry den, prosim o posouzeni, zda postupuji spravne ? Starsi automobil koupen dle faktury napr.10.11. a soucasne uveden do pouzivani. Cena vozu 38.000,-- , tedy automobil splnuje zarazení do tzv. DKP. Zaroven ve stejny den 10.11. zaplacen spravni poplatek 800,--(zapis do registru vozidel) a poplatek 3000,--na podporu sberu autovraku (toto zapsano v tech.prukazu) Pricemz soucasti vstupni ceny je cena porizení a naklady souvisejici s porizenim vozidla. Jsem toho nazoru, ze nakup presahuje 40.000,-- a je nutno na vozidlo pohlizet jako na hmotny investicni majetek se vsemi dusledky z toho vyplyvajíci. Staci mi odpoved Ano, pripadne Ne Děkuji.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.