Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

místní poplatky

Pokud provozuji ubytovací služby musím platit za každého ubytovaného klienta poplatek za rekreační pobyt a poplatek z ubytovací kapacity. V souvislosti se změnou zákona c.č.348/2009Sb.platnou od 1.1.2010, §7 odst.4 nově zní: Sazba poplatku z ubytovací kapacity činí až 6 Kč za každé využité lůžko a den. Sazba rekreačního poplatku činí stále až 15kč,- na osobu a den. Pokud obec, ve které podnikám(je malá) nemá žádnou svou vyhlášku, ve které specifikuje výši poplatku,musím odvádět na účet obce maximální hodnoty, tj.6,- a 15,-Kč? Nebo naopak nemusím odvádět nic, pokud obec nestanoví svou vyhláškou kolik Kč má být odváděno?Zákon č.348/2009Sb. dle mého názoru pouze specifikuje jaká může být maximální výše a né, že automaticky musí být tolik Kč odváděno?


odpovídal(a): Redakce

auto v podnikání

Jsem Osvč, nemám automobil v obchodním majetku,pokud chci absolvovat školení, tak jízdné na hromadnou dopravu v den konání kurzu, si mohu dát do nákládů? Pokud si vezmu do nájmu auto, mohu si uplatnit sazbu v Kč pro výpočet cestovného na 1km provozu automobilu dle vzorce:(spotřeba dle TPxcena za 1l poh.hmoty/100)+3,9O. Ve kterých vyhláškách, jsou aktuální údaje(cena 1l pohonné hmoty+ základní sazba)? Za automobil musím, ale zaplatit jednodenní výši silniční daně? Jak se prosím zjistí jednodenní výše silniční daně?Je silniční daň, daňově uznatelný výdaj? Velmi děkuji předem



odpovídal(a): Redakce

ocenění nemovitosti

Dle auditora se jedná o správný postup, ale mne zajímá prosím i Vaše stanovisko:Jsem fyzická osoba OSVČ,pokud nehodlám uplatňovat odpisy z nemovitosti, kterou vložím do obchodního majetku, nemusím nechat vyhotovit znalecký posudek této nemovitosti a cenu si stanovím sám. Odepisovat se bude až případné technické zhodnocení. Původní ocenění nemovitosti před rekonstrukcí se ale sčítá s technickým zhodnocením nemovitosti. Aby nedocházelo k matení z jaké ceny budou stanoveny odpisy, ocením původní cenu nemovitosti na 1,-Kč a při sečtení s případným technickým zhodnocením, nedojde k omylu z jaké ceny stanovit odpisy. Jedná se o to,že dle zákona o dani z příjmu má být ocenění reálné.Jestli nenapadne finanční úřad ocenění nemovitosti na 1,-Kč. Domnívám se,že pokud k ocenění nemovitosti není znalecký posudek, tak finanční úřad může napadnout jakoukoliv cenu, takže pokud nehodlám uplatňovat odpisy,mohla by být i 1,-Kč v pořádku.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

sleva na manželku

Dobrý den,manželka je na mateřské,pobírá rodičovský příspěvek a nemá žádné jiné příjmy.Letos dostala výpověď ze zaměstnání k 31.12.2009,ale odstupné dostane až v lednu 2010. Odstupné bude vyšší než 68000 kč.A mě by zajímalo,jestli můžu uplatňovat slevu na manželku za rok 2009,když dostane odstupné až v roce 2010?Děkuji za odpověď Vágner


odpovídal(a): Redakce

daňová povinnost

Dobrý den, chci se informovat, zda když mám auto v majetku musím platit silniční daň, když mám na 3 měsíce přerušené podnikání. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

zastavěná plocha

Dobrý den, vyplňuji přiznání k dani z nemovitosti a zasekl jsem se na údaji o zastavěné ploše. K disposici mám znalecký posudek o ceně RD ve kterém jsou vedeny 2 údaje: zastavěná plocha 1. nadzemního podlaží (88,35 m2) a zastavěná plocha všech podlaží (262,25 m2). Který údaj musím do přiznání použít? Za odpověď předem děkuji! J.B.


odpovídal(a): Redakce

DE, plátce DPH a výdaje procentem

Dobry den, chtěl bych uplatňovat paušální výdaje a zároveň chci být plátcem DPH. Protože budu vystavovat jen několik málo faktur ročně a protože jsem nebyl příliš spokojeny se svou předešlou účetní, chtěl bych si vést účetnictví sám a to v pokud možno nejjednodušší podobě, tedy formou daňové evidence. Potřeboval bych se pouze ujistit zda je tato kombinace možná, a to sice uplatnění paušálních výdajů, vedení daňové evidence a být plátce DPH. Účetní mi právě tvrdí že plátce DPH nemůže uplatnit výdaje paušálem ale jiné zdroje tvrdí opak. Viz např.: http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-procentem.php > Plátci DPH Děkuji za vaši radu. Robin Pecha, Hranice


odpovídal(a): Redakce

kurzové rozdíly

Dobrý den, v daňové evidenci FO, lze uplatnit kurzové rozdíly jako daň.uznatelné během roku, denní přepočet kurzu? V roce 2007,2008 a 2009 byly v tomto nějaké změny? Popř.kde to najdu? Moc děkuji za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

příjmy do přiznání

Daňové přiznání. Dobrý den. prosím o informaci zda jsem povinen do daňového přiznání zahrnout i příjmy, které ze zákona jsou osvobozeny od daně. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

sazba daně

Dobrý den, předem děkuji za zodpovězení dotazu. Jsem OSVČ,své soukromé auto používám pro pár jízd v měsíci,platila jsem silniční daň zálohově měsíčně. Mohu teď v přiznání k dani spočítat daň sazbou 25 Kč na den? Je to teď v ročním přehledu pro mě výhodnější. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

registrace plátce

Dobrý den, prosím Vás, poraďte mi, od kdy se stává OSVČ povinně plátcem DPH a zda je v placení DPH nějaký rozdíl mezi pronájmem a nájmem bytových či nebytových prostor. Děkuji za informaci


odpovídal(a): Redakce

paušál za auta

Prosím, pokud jsme s.r.o., máme v majetku 8aut, můžeme u libovolných tří aut použít paušál 5000,- místo pohonných hmot ( vybrala bych auta, u kterých náklady na pohonné hmoty nedosahují měsíčně 5000,-) Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

prodej bytu a daně

Dobrý den, koncem roku 2009 jsem zdědila byt, který bych chtěla nyní co nejdříve prodat. Mohu poprosit o informaci, jak vysokou daň odvedu státu, pokud prodám byt do 1 roku od jeho nabytí? děkuji


odpovídal(a): Redakce

paušál za auto

Dobrý den, rád bych se ujistil, že u paušálu na auto si mohu odečíst leising, myslím si, že ano a nemusím vést knihu jízd? A když jsem upravoval výdaje na opravy i lesing 30 % pro osobní použití, mohu je přepočítat na 20 %. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

sleva na manželku

Dobrý den, pane Dytrichu, už jste mi odpověděl-jako diskrétní, ale nevím, kde si to mám přečíst. Proto umažu částku a snad to bude moci být zodpovězeno mezi veřejně dostupnými dotazy: Odčitatelná položka za nepracující manželku na rodičáku: Jsem na rodičáku doma s dítětem, měla jsem za rok 2009 nějaký příjem, budu podávat daňové přiznání, ve kterém si uplatním odpočet daně na sebe. Má zároveň nárok i manžel si na mě u svého zaměstnavatele v rámci ročního zúčtování daně odečíst daňový odpočet na manželku, když můj příjem nedosáhl těch 68000 (tuším)? Děkuji moc Staňková.


odpovídal(a): Redakce

odstupné

Dobrý den , pobírám rodičovský příspěvek a 16.3.2010 bude mít můj syn 3 roky kdy mi tento příspěvek bude končit. Měla jsem příslib že mě zaměstnavatel vezme zpět na mé místo , ale už teď ví že to nepůjde. Takže pro mě žádné misto mit nebude. Smlouvu jsem měla na dobu neurčitou. Takže bych ráda věděla co můžu čekat . Zda mi ze zákona náleží odstupné nebo se může s toho nějak zaměstnavatel vyvlíct. Děkuji za kladné vyřízení


odpovídal(a): Redakce

odčitatelné položky

Dobrý den, můj manžel si ještě za loňský rok může odečíst určitou částku z platby za životní pojištění. Chtěla jsem se zeptat, jestli tato možnost bude i za rok 2010. Ve vládním balíčku ve škrtech byla tato možnost zrušena. Ptám se proto, že manžel má pojistku nastavenou tak, že je výhodná pouze při možnosti odpisu z daní, pokud by tato úleva nebyla za rok 2010 možná, bylo by potřeba pojistku upravit. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

zařazení majetku

Dobrý den,potřebuji poradit do jaké odpisové skupiny mohu zařadit tyto HIM: 1)Plnička klimatizací Bosh(pro auta v ceně 89900,-bez DPH),2)Diagnostický přístroj Bosh(slouží ke komunikaci s řídící jednotkou vozidla v ceně 51750,-Kč bez DPH).Předem děkuji za pomoc.Jaroslav


odpovídal(a): Redakce

přiznání a přílohy

Dobrý den, v roce 2009 jse měla příjem z prodeje štěňat narozených a odchovaných v mé chovatelské stanici. Tento příjem by měl být tedy uveden v DP v příloze 2 jako ostatní příjmy podle paragrafu 10. Pro každý druh příjmu je tam jedna kolonka pro prokazatelné příjmy a jedna pro výdaje . Mám na příjmy i výdaje doklady od veterináře, od poplatku za krytí, poplatky za žrádlo, poplatky za vystavení PP pro štěňata atd. Mám tyto doklady nějak přiložit k DP ? nebo je ofotit a přiložit ? není mi postup jasný, je těch dokladů docela dost . a ještě doplňující dotaz : jaké doklady je možno použít na prokázání "prokazatelných " výdajů . Např, když kupuji maso v obchodě, nikdo mi tam nevystavuje fakturu na mé jméno, mám jen doklad s popisem zboží. dále některé doklady od veterináře jsou na manželovo jméno ( když jel na veterinu on ,dostal doklad na své jméno) jaké doklady lze tedy použít ? díky


odpovídal(a): Redakce

odpočet úroků

Dobrý den, manžel je zaměstnancem a chtěl si uplatnit odečet daně zaplacených úroků z hypotečního úvěru. Účetní mu to nechce udělat, že není v katastru nem. zapsanej jako vlastník nemovitosti. Dům je psanej jen na mne, ale hypotéku jsme si vzali na dostavbu oba. Já jsem na prodloužené RD s dítětem ZTP. Postupovala účetní správně?



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.