Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

dary

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s dary poskytnuté nadacím do zahraničí (Slovensko). Lze hodnotu těchto darů odečíst ze základu daně? Pokud ano, jaký kurz se použije?


odpovídal(a): Redakce

úroky z úvěru

Dobrý den, pokud mám příjmy z pronájmu dle paragrafu 9 ZDP mohu si tuto příjmy snížit o úrok z úvěru (hypotéky)? Děkuji.odpovídal(a): Redakce

kupóny MHD

Dobrý den, prosím o stanovisko k tématu předplatných kuponů MHD (nepřenosných) Je mi jasné , že se jedná o nedaňový náklad, ale jak se zdaněním u pracovníka. Já bych to přiřadila jako příjem zvyšující základ daňový základ i základ pojistného .... Ale třeba se pletu. děkuji za odpověd L.Vlasáková


odpovídal(a): Redakce

mimořádné odpisy

Dobrý den,koupili jsme auto dovozené z EU staré 7 let v autobazaru v ČR. V ČR jsme první majitelé zapsaní v tech.průkazu. Můžeme uplatnit mimořádné odpisy? Pokud ano, tak už za měsíc pořízení, nebo za následující. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

opravy a odpisování

Dobrý den, ráda bych se zeptala: s.r.o. má v pronájmu garáže, kde na své náklady provedla stavební a montážní práce, které mají charakter technického zhodnocení pronajímatele. Tedy s.r.o. vystaví pronajímateli fakturu dle znaleckého posudku, kde je vyčíslena hodnota technického zhodnocení majetku. Uvažuji správně, že přijaté faktury zaúčtuji do nákladů - služby, opravy a vystavenou fakturu na prodej služeb? Ještě jeden dotaz, tuto firmu účtuji prvním rokem, předchozí účetní nedělala odpisy majetku, aby firma nebyla ve ztrátě. Můžu začít majetek odepisovat v letošním roce - majetek byl pořízen v letech 2007 a 2008. Díky za radu. Kamila V.


odpovídal(a): Redakce

nezdanitelný důchod

Dobrý den,prosím Vás,v jaké výši jsou pro rok 2009 příjmy důchodců osvobozené od daně (loni to bylo 198.000)? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

záloha

Dobrý den, organizační složka,vedu PÚ. Mohu vyplatit soukromé osobě na pokladní doklad cca 150 tis.? Když zvolím text záloha na provedené práce, musím účtovat na 3.. Soukromá osoba už práci pro mě neudělá a zmizí i s penězi za hranice, nechám tuto částku stále na účtě 3..? Když chci tuto částku odečíst od daní jakou formu bych měla zvolit?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

převod bytu

Dobrý den, jsem vlastníkem bytu, který splácím na hypotéku. Chtěla bych sestře darovat větší část bytu (popř. celý). Je to možné, aniž by se muselo zasahovat do hypoteční smlouvy(dále bych to splácela já)?A jaké doklady k tomu budu potřebovat?A platí se nějaká daň? Děkuji za odpověď Marcela G.


odpovídal(a): Redakce

doklad na škodu

Dobrý den, prosím o informaci, jak bude účtována FaD za spoluúčast k poškozenému vozidlu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

danění více příjmů

Dobrý den! Jsem v pracovním poměru. Zaměstnavatel za mě podává daňové přiznání. Jsem majitelkou rodiného domku a letos jsem od 1.6. pronajala jeden pokoj. Smlouva je uzavřena na 10 let. Nájemné od 1. 6. do 31.12. 2009 ve výši 10 500,-- Kč bylo zaplaceno letos při podpisu smlouvy. Musím na tento přijem podávat nějaké další daňové přiznání?odpovídal(a): Redakce

sleva na děti

Dobrý den,žiji s druhem ve společné domácnosti,dcera se narodila 20.9.207,na ní si uplatnuje 890kč měsíčně na slevu na dan,já jsem doma od 1.1.207 nejprve marodila,pak na mateřské,z prvního manželství mám 14letýho syna a 13letou dceru,od 1.1.207 si na ně nikdo 890+890kč na dan neuplatnuje,ted nám sebraly i všechny přídavky.Může si druh dát i dvě děti 13+14let do snížení daní???Sice nejsou jeho,ale mám je v péči,máme stejné trvalé bydloště a druha příjmy se počítaj k výpočtu přídavku na ně!!Jde to i zpětně za rok 2007 2008 2009 a co máme pro to udělat a kam zajít????Děkuji Iva Týn nad Vltavou


odpovídal(a): Redakce

doměrek daně

Dobrý den,po ukočení dědického řízení před 3 lety se dnes ještě dohledaly po zemřelé nějaké pozemky. Na FÚ při dodatečném přiznání dani z nemovitosti nam byla napočítána daň z těchto pozemků zpětně za 3 roky. Je to správně i když jsme tyto pozemky předtím nevlastnili ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

příjem z pronájmu

Dobrý den, ještě se vracím k minulému dotazu. Pokud tedy budu realizovat pronájem bytů a nebudu si tedy zřizovat živnostenský list, musím to nějak ohlásit FU, že budu pronajímat byty? A pokud budu chtít uplatnit paušál 30 % to se bere jako celkových příjmů za rok? Když budu mít roční příjmy z pronájmu 100 000 Kč * 30% = budu mít 70 000 Kč čistého? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

technické zhodnocení majetku

fyzická osoba koupila nemovitost, zdanuje v § 9 jako osobní pronájmy. Pronajímá prostory, v jedne mistnosti vybuduje bowling a ten bude provozovat jako OSVC na IČO a zdanovat v ramci § 7. Muze si dat naklady na bowling do danovych nakladu v §7, i kdyz nemovitost ma na rodne cislo? Jedna se technicke zhodnoceni nebo majetek, ktery se bude odepisovat ve ktere skupine? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

daňová povinnost

V prosinci 2009 jsme jako družstvo odkoupili od města bytový dům. Pokud bude podána žádost o zápis do katastru nemovitostí ještě do konce roku, jsme povinni podat přiznání k dani z nemovitostí ještě za rok 2009 když obec je od této daně osvobozena? Předem děkuji za odpověď. Josef Snížek


odpovídal(a): Redakce

sleva na poplatníka

Dobrý den,od 1.1.09 jsem byl v evidenci Úřadu práce,od 1.6.09 jsem OSVČ,výdaje uplatňuji 60%,vydělám cca 100000, ke zdanění 40000,daň z příjmu činí 6000 CZK.Mohu uplatnit snížení daně dle § 35ba/1a,čímž by mi vznikl daňový bonus ve výši 18.040 CZK ? Mnohokrát děkuji.Roth Mir.


odpovídal(a): Redakce

doklad v cizí měně

Dobrý den, jsme s.r.o., jak správně zaúčtuji dadavatelksou fakturu z ČR v EUR? Na faktuře je jiný kurz než mám já v systému v den zučtování faktury u mě. Mohu kurz u sebe v systému přepsat na kurz na faktuře? Pak budou hodnoty v Kč základ daně a DPH totožné.


odpovídal(a): Redakce

danění příjmu

Dobrý den, jsem fyzická osoba, chci koupit náhradí díl do traktoru(používám v pondikání) od občana za 30 tis. Kč, bude tento občan zdaňovat tento příjem? U mně půjde o opravu, protože si vyměním díl sám. Je to tak správně? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

vymáhání doplatku

Dobrý den, v roce 2006 jsem neoprávněně vystavil fakturu včetně DPH, kdy mi FÚ zrušil registraci pár měsíců před vystavením.Nevědomost neomlouvá. Následovalo řízení, vyměřena pokuta a odebrání DPH. z FÚ jsme tento omyl vyřešili. Firmu, které byla faktůra takto vystavena jsem o stavu věci informoval telefonicky.(plátce DPH) Nedávno majitel této firmy vznesl požadavek na úhradu DPH,kterou jsem neoprávněně vyfakturoval. Zajímá mne tedy proč po 4 letech si tato firma vzpoměla že bude požadovat tuto částku po mne a to ne neoficielní cestou, ale pozastaví tok peněz dále fakturovaných. Přitom podle sdělení FÚ je i protistrana poviná si ověřit zda je obchodní subjet plátcem DPH a podle toho se zachovat, zejména jednalo li se o první faktůru. Můj dotaz zní zda má právo vymáhat a jakou formou. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

úhrady ze zahraničí

Dobrý den, zajímalo by mne, jak je to s kurzem při placení v cizích měnách. Potřebuji vyfakturovat řekněme 100000Kč do zahraničí. Bohužel v zahraničí nemohou poslat částku v Kč, tak ji přepočtou třeba na dolary podle aktuálního kurzu ale jelikož mě to dojde později a podle jiného kurzu, dochází k rozdílu v přijaté ceně. Jak se tento problém řeší? Můžu vyfakturovat cenu v jiné měně než Kč, i když mám účetnictví v Kč? Nebo je možné mít v účetnictví 2 měny? DěkujiPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.