Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Vážení,prosím o odpověď, zda je stanovena…

Vážení,prosím o odpověď, zda je stanovena povinnost při prodeji zboží s paragonem vyhotovovat i kopii, a pokud ano, jak dlouho ji uschovávat? Děkuji za odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem živnostník vedu jednoduché…

Dobrý den. Jsem živnostník vedu jednoduché účetnictví, koupil jsem mobilní telefon můžu dát do nákladů celou sumu nebo jen část?odpovídal(a): Redakce

Prosím o zodpovězení následujícího dotazu: V…

Prosím o zodpovězení následujícího dotazu: V loňském roce jsem zakoupil auto Škoda Pickup na leasing. Toto auto bylo zabaveno předchozímu majiteli, který neplatil leasing. Jsem přihlášený na FU jako plátce sil. daně. Nyní jsem se dočetl, že podle zákonu 303/2000 jsou nějaké změny ohledně osvobození. Jelikož z toho nejsem moc chytrý,prosím o zodpovězení zda jsem povinen tuto daň platit. V technickém průkaze mám napsané, že automobil je homologován podle směrnice EU č. 94/12. Děkuji předem.


odpovídal(a): Redakce

Ustanovení o uplatnění pojistného placeného za…

Ustanovení o uplatnění pojistného placeného za zaměstnance na soukromé životní pojištění se vztahuje i na zaměstnance konajícího činnost pro zaměstnavatele mimo pracovní poměr ve smyslu zákoníku práce. Je tedy možno jak na § 236 Dohodu o provedení práce, tak na § 237 Dohodu o pracovní činnosti poskytnout 8000 na živ. poj.? Jaké existují další vztahy vyjma HPP z hlediska zaměstnání a jak je to tam? Třeba tohle (vytaženo z účetního programu): Vedlejší pracovní poměr, Pracovník na nepravidelnou výpomoc, Domáčtí pracovníci... Předpokládám, že každý zaměstnavatel může poskytnout nezdanitelný příspěvek 8000 zaměstnanci (a pro každého zamestnav. je to daňově účinný náklad) v jednom kalendářním roce? Díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Obracím se na Vás s posbou o radu Rád bych…

Obracím se na Vás s posbou o radu Rád bych investoval do nákupu zahraničních cenných papírů (CP). Konkrétně na americké burze. Jak jsem již zjistil, v případě že v budoucnu prodám nakoupené CP se ziskem zaplatím v Americe ihned 30% daň. Zajímá mně zda musím zaplatit u nás znovu daň z tohoto zisku, a nebo zda platí v tomto případě zákon o zamezení dvojího zdanění nezi CZ a USA (zákon z roku 1994). Předem děkuji za odpověď Ing. Slavomír Mrozek


odpovídal(a): Redakce

Společnost koupila před 4 lety osobní auto za 800…

Společnost koupila před 4 lety osobní auto za 800 tisíc Kč a poskytla ho k bezplatnému užívání zaměstnanci, kterému do mzdy počítala jako příjem 1 % (8000)měsíčně z poř.ceny vozu. Vůz má nyní zůstatkovou cenu 250 tisíc a byl prodán leasingové spol. také za 250 tisíc. Leasingová společnost nám tento vůz zpětně poskytne na finanční leasing. Tento vůz bude opět poskytnut zaměstnanci k bezplatnému užívání. Zajímá mě, z jaké pořizovací ceny se bude počítat 1 % pro mzdové účely. Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Muze zamestnavatel v pripade, ze ukonci pracovni…

Muze zamestnavatel v pripade, ze ukonci pracovni pomer se zamestnancem dohodou, tohoto cloveka platit fakturami na zivnostensky list? Jde o to, ze tento clovek bude vykonavat stejnou cinnost, firma na neho vynalozi stejne naklady a on bude mit moznost si tento prijem zdanit podle neho.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o laskavé sdělení. Letos jsem prodal auto…

Prosím o laskavé sdělení. Letos jsem prodal auto Škoda, které bylo majetkem firmy. Prodal jsem je po odečtu po 4 letech. Musím započíst tuto částku z prodeje do zdanitelných příjmů firmy? Údajně je od letošního roku změna. Velmi děkuji M. Navrátil


odpovídal(a): Redakce

Jako právnická osoba "Sdružení občanů obytného…

Jako právnická osoba "Sdružení občanů obytného domu...", která vznikla za účelem koupě, správy, provozu a oprav tohoto domu vybíráme od všech členů sdružení poplatek do tzv. Fondu oprav. Všichni uživatelé bytů jsou členy sdružení a je s nimi uzavřena smlouva o užívání bytové jednotky. Zajímalo by mě zda se na náš "Fond oprav" vztahuje daň z příjmu.


odpovídal(a): Redakce

Vážení chci využít možnosti odečtu části…

Vážení chci využít možnosti odečtu části příspěvku do penzijního fondu od daňového základu. Mohu si odečíst celých 12000Kč i v případě, že si uzavřu smlouvu o penzijním připojištění až v prosinci tohoto roku, nebo musím mít na celý odpočet smlouvu uzavřenou v již lednu?odpovídal(a): Redakce

Naše firma spolupracuje s daňovým poradcem.…

Naše firma spolupracuje s daňovým poradcem. Zajímalo by nás, jaká je adekvátní výše odměny za zpracování daňového přiznání, daňové poradenství a kontrolu dokladů firmy z daňového a účetního hlediska. Roční obrat firmy je cca 150 milionů korun. Děkujeme.