Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Dne 21.4. a 27.4. 2000 jsem odeslala dva dotazy…

Dne 21.4. a 27.4. 2000 jsem odeslala dva dotazy týkající se závodního stravování zajišťovaného prostřednictvím jiných subjektů. Potřebuji vědět,zda uvedené odpovědi pltí i pro stav po novele zákona o DPH platné k 1.4.2000. Zejména se jedná o vztah k § 14 odst.14, podle něhož je základem daně částka, kterou hradí zaměstnanec zaměstnavateli; tato částka se považuje za částku obsahující daň. Potom se dle našeho názoru daň na výstupu počítá jako částka z faktury přijaté, kterou bude hradit zaměstnanec*koef.0,476 a tuto daň je nutno zaúčtovat do hosp. výsledku.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám otázku ohledně minimální daně:…

Dobrý den, mám otázku ohledně minimální daně: Minulý rok v 8. měsíci jsem ukončil civilku a obnovil živnostenskou činnost - vztahuje se na mne výjimka z placení minimální daně dle §7c, odst. 3 písmeno b? Píše se tam o "zajájení" činnosti - je obnovení chápáno jako zahájení činosti? Děkujiodpovídal(a): Redakce

Vstupní cena IM u plátce DPH

Jsem plátce DPH a koupil jsem si počítač za cenu 39980 bez DPH, 48770 vč.22%DPH a uplatnil jsem si proto nárok na odpočet.Jedná se o HIM, nebo o DIM ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jsem OSVC a mam bezny ucet castecne ulozen na…

Jsem OSVC a mam bezny ucet castecne ulozen na terminovanem vkladu s tydennim revolvingem. Na vypisu z term. vkladu je pokazde uveden pripsany urok v plne vysi a jako samostatna polozka srazena dan. Mohu mit za to, ze se jedna o prijmy srazene u zdroje a do prijmu podle §8 uz uvest uroky po odecteni techto srazek? Uvadi se takovy terminovany vklad ve vykazu obchodniho majetku samostatne nebo ho zahrnu do bezneho uctu? Upravuje nejaky predpis problematiku terminovanych vkladu v ucetnictvi? Nevim, zda to ma nejaky vyznam, ale jeste podotykam, ze se jedna o tzv. inteligentni revolvingovy term. vklad v Expandii, ktery nema vlastni cislo uctu a jehož vyse se meni podle pohybu na beznem uctu, takze prakticky "prorusta" do bezneho uctu. Dekuji predem za Vasi pomoc a preji hezky den. Balicka


odpovídal(a): Redakce

Jsme veřejnou vysokou školou.Jak by jsme měli…

Jsme veřejnou vysokou školou.Jak by jsme měli zaúčtovat kurzové rozdíly při uzavírání účetních knih k 31.12.Jedná se o uzavření devizového účtu vedeného v Euro.( Přepočet podle platného kurzu ČNB k 31.12.zaúčtovat na kurzové rozdíly aktivní,pasivní. V lednu, v následujícím účetním období se účetní zápisy zruší?) V příkladech účtování pro politické strany, hnutí, občanská sdružení a jiné nevýdělečné organizace vydané nakladatelstvím BILANCE,Praha 1999,autor Vladimír Tuček uvádí,účtování kurzových rozdílů aktivních při uzavírání účetních knih pro účty v bankách : 4-kové účty ,což jsou v naší účtové osnově účty nákladové oproti bankovnímu účtu.A neuvádí se jak postupovat v lednu následujícího roku. To nám tyto kurzové rozdíly aktivní zůstanou v nákladech,resp.kurzové rozdíly pasivní ve výnosech?? Děkujeme předem za Vaší odpověď.Vedoucí ek.oddělení VUT Brno.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o potvrzení: Firma (kovovýroba) lakuje …

Prosím o potvrzení: Firma (kovovýroba) lakuje (vč. přípravy kovu před nalakováním) a kompletuje a balí kovové výrobky. Na tuto činnost kupuje pouze lak a odmašťovací prostředky. Veškerý balící materiál i všechny komponenty výrobků dodává dodavatel.Můžeme uplatnovat sazbu 5 % DPH? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Chtel bych se zeptat na otazku: Jsem…

Dobry den. Chtel bych se zeptat na otazku: Jsem zamestnanec a jeste k tomu bych si chtel udelat volnou zivnost. Nejsou zde nejake danove ulevy? Popripade kolik % z vydelku musim odevzdat na zdrav. a soc. pojisteni a kolik si mohu odecist z dani? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Kupuji garáž za 100000 Kč.Je 30 let stará.Jak ji…

Kupuji garáž za 100000 Kč.Je 30 let stará.Jak ji mohu operativně odepsat z daní? Normálně by to vyšlo nejméně na 30 let.Je nějaká klička ?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Stravné a kapesné u podnikatelů při zahraničních c

Dobrý den přeji. Doplňuji svůj předchozí dotaz takto: Mám-li jako samostatný podnikatel nárok na stravné, tedy na částku, která z povahy věci nepodléhá zdanění, vyvozuji z toho, že si příslušné stravné a kapesné mohu odečíst z fakturovaných částek cestovní kanceláři (jsem průvodce). Můj FÚ (Praha 1) je totiž opačného mínění. Jak to tedy je? Děkuji za odpověď a přeji krásné dny::))


odpovídal(a): Redakce

Před zápisem do obchodního rejstříku, vznikly…

Před zápisem do obchodního rejstříku, vznikly zřizovací výdaje, jak se postupuje v případě zakoupení DHIM (židle) se postupuje jak? Spadá tento DHIM také do zřizovacích výdajů, nedo můžeme zaúčtovat do daňově účinných nákladů Děkuji za odpověďodpovídal(a): Redakce

Zajímalo by mne, jak je to s dph u zboží, které…

Zajímalo by mne, jak je to s dph u zboží, které bylo ukradeno. Jak se potom takové zboží odepíše ze skladu ? Musí se z tohoto odcizeného zboží odvést dph, které bylo uplatněno při jeho nákupu na vstupu ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

1-Dva podnikatelé - FO podnikají v rámci sdružení…

1-Dva podnikatelé - FO podnikají v rámci sdružení FO. K provozování své činnosti používají každý své osobní vozidlo nezahrnuté v obchod. majetku. Daňovým výdajem u každého jednotl. účastníka sdružení jsou výdaje ve výši sazby zákl. náhrady a náhrady za spotř. PH. Tyto výdaje si účtuje každý podnikatel za své vozidlo do svého účetnictví. Při stanovení tohoto způsobu jsem vycházela ze stanoviska JUDr. M. Salačové -MF, ing. J. Hanáka - Finanč. ředitelství Ostrava. V jednom odborném časopise jsem však viděla stanovisko odlišné, a to že tyto cestovní náhrady za používání AUV nejsou výdajem jednotlivých účastníků v jejich účetnictví, ale jsou společným výdajem sdružení. Domnívám se, že tento názor je v rozporu s § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 zákona 586/1992 Sb. o daní z příjmu. Pokud by cestovné bylo společ. výdajem sdružení, po skončení roku kdy bude stanoven podíl na příjmech a výdajích pro jednotlivé účastníky (např. 50:50) by druhý z účastníků (který vozidlo nevlastní a ani nevyužíval pro prac. cesty sdružení) by uplatnil ve svých výdajích 50% cestov. náhrad vlastníka vozidla, včetně části zákl. náhrady, kterou může uplatnit jen vlastník. Prosím o posouzení. 2- Dále bych se chtěla zeptat, zda pokud účastníci sdružení používají své os. vozidla nezahr. v ob. majetku pro účely sdružení - jaká je správná formulace ve smlouvě o sdružení: a) tato skutečnost nemusí být ve smlouvě upřesněna - nejedná se o věci vnesené do sdružení b) uvést, že účastníci poskytli pro účely sdružení svá vozidla jako věci jednotlivě určené? (v našem případě, však nedochází k vzájemnému půjčování vozidel, každý používá své vlastní vozidlo).


odpovídal(a): Redakce

V lednu 1999 byl ukončen finanční leasing…

V lednu 1999 byl ukončen finanční leasing dodávkového automobilu. Po skončení byl tento automobil zařazen do DKP v odkupní ceně. Toto vozidlo bylo 1. 7. 1999 prodáno cca za 180 000 Kč. Zajímalo by mne, zda mohu před prodejem vozidlo vyřadit z majetku do osobního vlastnictví a tudíž jej při prodeji zdanit podle § 10, nikoli § 7, aby mi příjem z prodeje neovlivnil platby na sociální a zdravotní pojištění, což by ohrozilo chod firmy.


odpovídal(a): Redakce

Nepeně?ní plnění nájemného

Podnikám v obchodu, vedu JÚ. Mám pronajaté skladové prostory 16 m2 od tchána / stejné trvalé bydliště/. Ve smlouvě o pronájmu na 10 let je stanovena cena pronájmu 100 Kč ročně + na vlastní náklady si opravím prostory v ceně cca 30 000,-- Kč. Materiál na opravu jsem si dal do nákladů. Je to správný způsob, popř. jak by mělo být správně zdaněno? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jakým způsobem je možno přispět na tzv.…

Jakým způsobem je možno přispět na tzv. sdruženou investici? Jak je to s odepisováním? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zajimalo by mne, zda mohu pronajmout svuj obchod…

Zajimalo by mne, zda mohu pronajmout svuj obchod i se zamestnancema jinemu podnikateli, jedna se o dobu asi 3 mesice, zamestnance bych vyplacel ja a od najemce bral pouze najem. Lze tento pronajem sjednat bez DPH? Nebo je nutne zdanit DPH alespon vybaveni obchodu?


odpovídal(a): Redakce

V odborném časopise jsem se dozvěděla, že od 1…

V odborném časopise jsem se dozvěděla, že od 1.1.2000 je zákonné pojištění vozidla podle z.č.168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla povinností vlastníka vozidla (u leasingu - leas. firmy) a nemůže tak být daňově uznatelným výdajem nájemce. V naší s.r.o. nám leas. společnost přefakturovala část povinného ručení na vozidlo na rok 2000, je nutno tedy účtovat mimo daňový základ? Je tento nový způsob zahrnování zák. pojištění do daň. výdajů upraven v zákoně o daní z příjmu?


odpovídal(a): Redakce

Prosím o zodpovězení následujícího dotazu:…

Prosím o zodpovězení následujícího dotazu: Podnikatel cestuje na odborné školení letadlem do Kanady. Odlet z Prahy dne 27.5.2000 v 5:45 hod, přílet do Londýna 9:00, odlet z Londýna 15:15, přílet do Toronta 18:04, odlet z Toronta 20:30, přílet do Montrealu 21:46. Na daňovém dokladu z 25.4.2000 má rozúčtovány ceny za letenku, ubytování, stravné. 1/ Jak přepočítat stravné, když se podle zákona při výpočtu stravného při cestě letadlem považuje za přechod státní hranice doba odletu a konec doba příletu podle letového řádu. Počítat cestu z Prahy do Londýna a pobyt v Londýně jako 1cestu ? celkem 9:30 hod a cestu z Londýna do Kanady jako 2.cestu ? 6:31 hod. Z toho plyne, že podnikateli náleží stravné dne 27.5.2000 ve výši 35 GBP. Nebo : Celá cesta bude počítána jako cesta Česká republika ? Kanada a podnikateli bude náležet stravné 34 USD. 2/ Který kurs použít při přepočtu stravného na Kč, když toto školení probíhá ve dnech 27.5.2000 ? 3.6.2000 a snídaně, oběd i večeře je zaplacena již při platbě faktury? Děkuji. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

PŘÍJMY ZA KONCERTY

Zalozili jsme s prateli hudebni skupinu. Zajimalo by nas, jak postupovat s financemi, ktere za sva vystoupeni obcas dostavame. Zda zalozit obcanske sdruzeni a vest normalne ucetnictvi(coz se nam moc nechce), ci vykazovat jednotlive prijmy na jednotlive cleny skupiny jako nahodile s tim, aby celkovy soucet vsech prijmu za rok neprekrocil 10000,- Kc, nebo uzavirat smlouvy o dilo(v tom pripade myslim ze zdravotni a soc. pojisteni hradi zadavatel prace),ci byste nam doporucili nejaky jiny zpusob. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Může si OSVČ odečíst od základu daně pojištění…

Může si OSVČ odečíst od základu daně pojištění přerušení provozu z důvodu nemoci. Údajně se nejedná o pojištění denní dávky v době pracovní neschopnosti. (Omluvám se za nesprávnou adresu u předchozího dotazu)Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.