Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Obracím se na Vás s žádostí o radu při řešení…

Obracím se na Vás s žádostí o radu při řešení následujícího daňového problému: V daňovém přiznání k dani zpříjmů FO za rok 1998 jsem uplatnil odčitatelnou položku - dle §15 odst. 10 zákona - odečet úroků z úvěru ze stavebního spoření. Na základě toho mi FÚ vrátil přeplatek daně. Bohužel ke dni 4.12.1998 nabyla právní moci kolaudace stavby, ale já jsem ihned nezměnil místo trvalého bydliště na tuto adresu. Finanční úřad mne nyní vyzývá k podání dodatečného daňového přiznání. Jak mám nyní postupovat? FÚ ode mne bude zřejmě vyžadovat doplatek resp. vratku daně za dny od 4.12.1998 do 31.12.1998 kdy jsem již nesplňoval nárok na odečet úroků. Jaké finanční postihy - penále mohou vůči mě uplatnit? - FÚ v době podání daňového přiznání za rok 1998 tj. v březnu 1999 měl všechny údaje včetně kolaudačního rohodnutí stejně jako nyní a vyplatil mi vratku. Mouhou mi za toto období vyměřit penále? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dotaz se týká uplatnění §19 odst.9 zákona 588/92…

Dotaz se týká uplatnění §19 odst.9 zákona 588/92 Sb. o DPH. Benzín nakupovaný pro tzv. manažerská vozidla je přijatým zd.plněním použitým částečně pro účely nesouvisející s podnikáním, a to v míře úměrné soukromému použití vozidla. Doklady o nákupu paliva jsou ale občas k dispozici až po lhůtě, ve které nám náš účetní SW umožní zahrnout je do zdaňovacího období, ve kterém se plnění uskutečnilo (měsíc).Důvodem bývá např.to, že manažer je na pracovní cestě na přelomu období a doklad prostě nemůže odevzdat. Při uplatnění §19odst.9 bychom už v následujícím období odpočet uplatnit nemohli,a to zřejmě ani na ten podíl spotřeby, který se týká pracovních cest. Přitom velice pečlivě rozdělujeme spotřebu na soukromou a služební a srážené částky za benzín dodaňujeme podle §7 odst.2a).Máme jinou možnost, než se u \\\"opožděných\\\" dokladů zříci nároku na odpočet?odpovídal(a): Redakce

KONEČNÝ STAV ÚČTU

Na kterou stranu účtu se v účetnictví v syntetické evidenci píše konečný zůstatek (konečný stav)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Společná domácnost

V jednom rodinném domku bydlím společně s mými rodiči, s mým ženatým bratrem a s jeho manželkou. Všichni jsme samostatně výdělečně činní a společně hradíme náklady na bydlení - elektrika,opravy domku atd. Můj dotaz zní, zda jsme všichni pro daňové účely posuzováni jako jedna domácnost. Mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Za zdaňovací období 1998 jsem platila zálohy na…

Za zdaňovací období 1998 jsem platila zálohy na dan z příjmů pololetně. Za rok 1999 mám platit čtvrtletně. Kdy je splatná první záloha na DP, k 31.3. nebo 30.6.2000? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Naše společnost vysílá své zaměstnance na různá…

Naše společnost vysílá své zaměstnance na různá školení, tréninky, semináře. Na fakturách ( příp. v příloze ) za tyto služby bývá uvedeno: účast na semináři 5 000,- Kč, ubytování 1 000,- Kč, oběd 300,- Kč, občerstvení 50,- Kč. Celkem 6 350,- Kč. Doklad je vystaven agenturou, která se ubytovacími a stravovacími službami nezabývá, pravděpodobně jde o přefakturaci. Jsou veškeré náklady daňově uznatelné jako nedílná součást hlavní služby tj. semináře a takto o nich má být i účtováno 6 350,- Kč za seminář? Nebo je nutné zaúčtovat jednotlivé položky zvlášť, s tím že v případě obědu a občerstvení jde o daňově neuznatelné náklady ( často jsou semináře pořádány v drahých hotelech tzn. že částky za obědy a občerstvení bývají hodně vysoké )? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vazeni pratele, zajimalo by mne,jak…

Vazeni pratele, zajimalo by mne,jak dlouha je v soucasne dobe lhuta pro realizaci ztraty z akcii-koupe a nasledny prodej.Abych mohl ztratu zapocitat do vysledku pro vypocet dane.Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Zajimalo by mne jaka je darovaci dan, pokud…

Zajimalo by mne jaka je darovaci dan, pokud darovanym objektem je rodinny domek v hodnote 6mil. Kc, jedna se o skupinu mezi manzely a rodice s detmi.


odpovídal(a): Redakce

Základní sleva na poplatníka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na uplatnění daňového bonusu na poplatníka pro vyplného daňového přiznání. Pokud byl poplatník v roce 2008 4 měsíce nemocný může ho uplatňovat v plné výši (24840) nebo se tento daňový bonus krátí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sazba DPH u slu?by

Dobrý den,zajímalo by mne,jaká je sazba DPH pro služby spojené s Internetem:vytvoření www. stránek včetně umístění na Internetu a provoz ,údržbu těchto stránek.Děkuji.odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpověď na otázku, zda syn (zatím…

Prosím o odpověď na otázku, zda syn (zatím studující), který vede podnikajícímu otci jednoduché účetnictví a bude dostávat jistou částku za tuto službu, je povinen z takovéhoto příjmu platit zdravotní a sociální pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Moje matka se svym manzelem (pro mne nevlastni…

Moje matka se svym manzelem (pro mne nevlastni otec) letos dostaveli rodinny dum o porizovaci hodnote 1,050,000,-, letosni odhad nemovitosti cini od statniho odhadce necelych 6mil.Kc. Dohodli jsme se proto ze ja si v pudnich prostorach provedu vestavbu bytu, z tohoto duvodu mi chteji nemovitost darovat, jak velkou castku musim zaplatit na danich, kdyz u matcina manzela nejde o meho vlastniho otce a bude se potom platit i dan z prevodu?? Na vestavbu jsem nucena si z duvodu nedostatku financi brat hypotecni uver, budu muset tuto dan zaplatit najednou?


odpovídal(a): Redakce

SNÍZENÍ ZÁKLDU DANĚ

Jak snizit zaklad dane?


odpovídal(a): Redakce

Odpočet DPH u nákladů na provoz auta Fyzická…

Odpočet DPH u nákladů na provoz auta Fyzická osoba ? podnikatel má zařazeno auto v obchodním majetku. Využívá jej však i pro soukromou spotřebu. V § 19 zákona o DPH se jasně hovoří o nemožnosti odečíst DPH u spotřebovaných pohonných hmot pro soukromé účely. Jak postupovat u ostatních nákladů (opravy, údržba, náhradní díly, parkovné apod.). Je nutno krátit odpočet i v těchto případech ? podle jakého kritéria a v jakém období ? podnikatel je čtvrtletní plátce DPH (pokud by se krácení provádělo čtvrtletně, např. v období dovolených a zároveň by se prováděla větší oprava, byl by poměr výrazně jiný než průměr nebo stejná činnost v jiném období). Prosím o sdělení správného postupu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Prosím o zodpovězení následujícího…

Dobrý den.Prosím o zodpovězení následujícího dotazu. S určitou cestovní kaceláří mám smlouvu o prodávání jejích zahraničních rekreací, ze kterých mi dle prodaných zájezdů náleží provize. Na provizi si vystavím fakturu. Jaká sazba DPH je na tuto provizi.Od klieta vyberu částku, kterou obratem zašlu oné cestovní kanceláři. Účtuji v tomto případě DPH,nebo v mém případě tato faktura nepodléhá zdanitelnému plnění. Jestli ano v jaké sazbě.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz zda jde považovat …

Dobrý den, měl bych dotaz zda jde považovat "maringotka" (potahové vozidlo) za stavbu a za jakých podmínek děkuji za odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

vyřazení přívěsu

Dobrý den,živnostník má v majetku přívěs, který už je odepsaný. Vede daňovou evidenci. Jak ho převést z firmy na občana? Prodávat ho nikomu nechce. Chce si ho nechat na sebe. Díky


odpovídal(a): Redakce

Chci investovat do opcí a futures. Jak se…

Chci investovat do opcí a futures. Jak se zdaňuje zisk z této činnosti? Děkuji za odpověď a nashledanou,


odpovídal(a): Redakce

Chtěl bych se zeptat, jak postupovat v případě,…

Chtěl bych se zeptat, jak postupovat v případě, když manželka organizuje regionální kolo dětské taneční přehlídky a od spolupořadatele dostala limit na ostatní osobní náklady na proplacení porotného pro odbornou porotu s tím, že jí tato částka bude poskytnuta, zajistí-li odvod daně z příjmu a pojistného. Porotci jsou normálně zaměstnáni, práci v porotě budou konat na základě smlouvy o dílo. Jak je to se zdaněním (jde o částku do 1000 korun pro každého, takže by se zřejmě jednalo o jednorázovou srážku stanovenou sazbou) a s pojistným ? Nebo postačí doklad o tom, že si vyhotoví daňové přiznání na konci roku samostatně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Za zprostredkovani pojisteni jsme od pojistoven …

Za zprostredkovani pojisteni jsme od pojistoven ,behem ledna az brezna,obdrzeli celkovou provizi asi 2 miliony Kc.Z teto sumy bylo pres 1 milion vyplaceno nasim zprostredkovatelum. Jsme povinni se prihlasit jako platci DPH?Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.