Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

SNÍZENÍ ZÁKLDU DANĚ

Jak snizit zaklad dane?


odpovídal(a): Redakce

Odpočet DPH u nákladů na provoz auta Fyzická…

Odpočet DPH u nákladů na provoz auta Fyzická osoba ? podnikatel má zařazeno auto v obchodním majetku. Využívá jej však i pro soukromou spotřebu. V § 19 zákona o DPH se jasně hovoří o nemožnosti odečíst DPH u spotřebovaných pohonných hmot pro soukromé účely. Jak postupovat u ostatních nákladů (opravy, údržba, náhradní díly, parkovné apod.). Je nutno krátit odpočet i v těchto případech ? podle jakého kritéria a v jakém období ? podnikatel je čtvrtletní plátce DPH (pokud by se krácení provádělo čtvrtletně, např. v období dovolených a zároveň by se prováděla větší oprava, byl by poměr výrazně jiný než průměr nebo stejná činnost v jiném období). Prosím o sdělení správného postupu. Děkuji.odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Prosím o zodpovězení následujícího…

Dobrý den.Prosím o zodpovězení následujícího dotazu. S určitou cestovní kaceláří mám smlouvu o prodávání jejích zahraničních rekreací, ze kterých mi dle prodaných zájezdů náleží provize. Na provizi si vystavím fakturu. Jaká sazba DPH je na tuto provizi.Od klieta vyberu částku, kterou obratem zašlu oné cestovní kanceláři. Účtuji v tomto případě DPH,nebo v mém případě tato faktura nepodléhá zdanitelnému plnění. Jestli ano v jaké sazbě.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz zda jde považovat …

Dobrý den, měl bych dotaz zda jde považovat "maringotka" (potahové vozidlo) za stavbu a za jakých podmínek děkuji za odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

vyřazení přívěsu

Dobrý den,živnostník má v majetku přívěs, který už je odepsaný. Vede daňovou evidenci. Jak ho převést z firmy na občana? Prodávat ho nikomu nechce. Chce si ho nechat na sebe. Díky


odpovídal(a): Redakce

Chci investovat do opcí a futures. Jak se…

Chci investovat do opcí a futures. Jak se zdaňuje zisk z této činnosti? Děkuji za odpověď a nashledanou,


odpovídal(a): Redakce

Chtěl bych se zeptat, jak postupovat v případě,…

Chtěl bych se zeptat, jak postupovat v případě, když manželka organizuje regionální kolo dětské taneční přehlídky a od spolupořadatele dostala limit na ostatní osobní náklady na proplacení porotného pro odbornou porotu s tím, že jí tato částka bude poskytnuta, zajistí-li odvod daně z příjmu a pojistného. Porotci jsou normálně zaměstnáni, práci v porotě budou konat na základě smlouvy o dílo. Jak je to se zdaněním (jde o částku do 1000 korun pro každého, takže by se zřejmě jednalo o jednorázovou srážku stanovenou sazbou) a s pojistným ? Nebo postačí doklad o tom, že si vyhotoví daňové přiznání na konci roku samostatně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Za zprostredkovani pojisteni jsme od pojistoven …

Za zprostredkovani pojisteni jsme od pojistoven ,behem ledna az brezna,obdrzeli celkovou provizi asi 2 miliony Kc.Z teto sumy bylo pres 1 milion vyplaceno nasim zprostredkovatelum. Jsme povinni se prihlasit jako platci DPH?


odpovídal(a): Redakce

Vazeny pane, koupil jsem novy dum za 3.000.000…

Vazeny pane, koupil jsem novy dum za 3.000.000,- Kc. Na dum splacim hypoteku 2.000.000,- Kc. Cerpam statni podporu k hypotece (4%) na castku 1.500.00,- a odecitam si uroky z hypoteky z dani. Celkova uzitna plocha domu je cca 166 m2. Podnikam jako fyzicka osoba (tvorba software). Moje otazka zni: Mohu si v jedne mistnosti domu o rozloze cca 12 m2 zridit kancelar aniz bych prisel o statni prispevek a odpis uroku ze zakladu dane?


odpovídal(a): Redakce

Přestup mezi podílovými fondy

Dle zákona o daních z příjmů jsou osvobozeny od daně příjmy z prodeje cenných papírů , přesáhne li doba mezi nabytím a prodejem dobu 6 měsíců. Platí to i pro přestup v rodině fondů otevřených podílových listů v rámci jedné investiční společnosti?Když při přestupu z jednoho fondu do druhého nejde ve skutečnosti o klasický prodej podílového listu, podílník neobdrží při přestupu peníze, ty zůstávají stále na účtu investiční společnosti, u níž podílník svůj účet nemá. Je to logicky stejná situace jako při přeměně investičního fondu na otevřený podílový fond, nebo uzavřeného PF na otevřený PF, kdy se šestiměsíční lhůta nepřerušuje. Při přestupu nemůže podílník zaúčtovat příjem peněz, když je žádnou formou neobdrží. Prosím o odborný výklad, jak je na tuto záležitost z daňového hlediska nahlíženo. Děkuji ing. Václav Čermák Karlovy Varyodpovídal(a): Redakce

?kolská zařízení

Dle zákona o dani z příjmů lze odečíst za určitých okolností od základu daně dary, mimo jiné i dary poskytnuté fyzickým osobám provozujícím školská zařízení. je někde přesně určeno, co to je "školské zařízení"? Lze odečíst o daňového základu dar poskytnutý fyzické osobě provozující Taneční školu (vyučování soutěžních sportovních tanců)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kurzové ztráty, zisky

Cestovní fa ma devizový účet v EURO.Fa používa pevný kurs ČNB - obdobi měsic. 1.Dne 23.01.2000 dostala FA od Dodavatele - 5100kč 2.Dne 24.01.2000 uhradila a podle Vypisu od ČSOB od 24.01.2000 častka v EUR - 144,90, kurs ČSOB 35,196 kč/EUR. Jak zaučtovát případ?


odpovídal(a): Redakce

V Hospodařských novinách ze dne 22.3. odpovídal…

V Hospodařských novinách ze dne 22.3. odpovídal pan Tomáš Brandejs z Tacomy na daňový dotaz ohledně cenných papírů. Zajímalo by mne z jakých ustanovení daňových zákonů vyplývá nemožnost uplatnit ztrátu z obchodu s CP, pokud k němu došlo po více než 6 měsících? Děkuji Petr Štěpánek


odpovídal(a): Redakce

Jsme malá firma (nakladatelství) a máme 12…

Jsme malá firma (nakladatelství) a máme 12 kmenových zaměstnanců. Rádi bychom jim propláceli každý měsíc určitou částku na krytí výdajů spojených s cestováním MHD. Máme přesně spočítáno, kolik to je měsíčně na každého zaměstnance. Nevíme, jakou formou vyplácet tento příspěvek, a zda musí být doložen, např. koupeným kuponem na MHD? Děkujeme za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Je mozne pri nakupu motocyklu na firmu uplatnit…

Je mozne pri nakupu motocyklu na firmu uplatnit DPH na vstupu?


odpovídal(a): Redakce

Chtela sem se zeptat, jak spravne se uctuje…

Chtela sem se zeptat, jak spravne se uctuje zakonne pojisteni zamestnancu.Vzdy jsme ho uctovali na nakladovy ucet 527-zakonne socialni naklady,nas predesly auditor nam toto uctovani nikdy nenapadl. A nyni nam bylo receno novym auditorem, ze se ma uctovat na 568-ostatni finan.naklady(pojistne).Prosim vas co je opravdu spravne. Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

1) provedl jsem několikobchodů s cennými papíry.…

1) provedl jsem několikobchodů s cennými papíry. Některé byly ziskové, celkově jsem ovšem ve ztrátě. Musím zdaňovat zisky z výdělěčných obchodů? Žádný CP jsem nedržel déle než 6 měsíců 2) jsem zaměstnán a zároveň podnikám. Smím si jako podnikatel dát do nákladů příspěvek na své penzijní připojištění? Pokud ano, za jakých podmínek?


odpovídal(a): Redakce

Vklad zásob do obchodního majetku

V soucasne dobe jsem fyzicka osoba a mam zbozi na skladu v cene asi 2.500.000,- Kč. Zalozila jsem spolecnost s r.o., kde jsem jediny jednatel. Jak mam převest zbozi do s.r.o. Co budu platit jako fyzicka osoba a jakym zpusobem to lze realizovat (jedna se o nabytek). Co bude platit s.r.o. ? Předem dekuji za odpoved. Vera Raskova


odpovídal(a): Redakce

Nahrada pojistne udalosti poskozeni auta vypadala…

Nahrada pojistne udalosti poskozeni auta vypadala beznadejne v dusledku vyjadreni policie. Nebyla proto zahrnuta do dohadnych polozek aktivnich v r.pp. Nyni pojistovna uhradila 20 tis. Je treba opravit danove priznani? Nebo lze uctovat v roce 2000 MD378 / DAL688 a uhradu MD221/DAL378?


odpovídal(a): Redakce

Je organizace povinna uzavřít úrazové pojištění…

Je organizace povinna uzavřít úrazové pojištění při zaslání zaměstnance na zahraniční pracovní cestu a když ne a stane se úraz,co z toho pro organizaci vyplývá.DěkujiPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.