Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Je nám líto, ale pro dnešní den bylo přijímání dotazů z kapacitních důvodů ukončeno. Pokud chcete využít služeb poradenství portálu www.finance.cz, máte možnost zadat dotaz opět zítra. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

OSVČ si vzala úvěr od banky na RČ, tzn.jako občan…

OSVČ si vzala úvěr od banky na RČ, tzn.jako občan. Peníze získané úvěrem však použila pro podnikání. Je možné úroky z úvěru zahrnout do daňových výdajů, když vlastně úvěr byl použit k pokrytí výdajů, které jsou daňově uznatelné?


odpovídal(a): Redakce

S manželem jsme oba OSVČ. Podnikáme v oboru…

S manželem jsme oba OSVČ. Podnikáme v oboru hostinská činnost. Podnikáme v jedné provozovně na půl. Tzn.část zboží nakupuju já na své IČO, část manžel na své IČO, tržby máme také každý zvlášť. Jak postupovat v případě nájmu, kdy nájem je fakturován vlastníky nemovitosti manželovi? Může mi manžel např.polovinu nájmu přefakturovat? Co dále také s energiemi? Je možná přefakturace od manžela na mě? Není zde nějaký problém s fakturací v tom, že jsme manželé? Děkuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

Dobry den, rada bych se zeptala z jake vstupni…

Dobry den, rada bych se zeptala z jake vstupni ceny budeme odepisovat v nasledujicim pripade: dedecek dostal v roce 1993 restituci nemovitost, kterou zacal od roku 1993 celou pronajimat, rovnomerne odpisy uplatnoval ze vstupni ceny dle znaleckeho posudku. V unoru 2004 daroval 3/4 nemovitosti svemu synovi. Zacali si delit i prijmy z pronajmu a spolecne vynalozene souvisejici vydaje dle svych podilu. Jak se vsak bude pokracovat v odpisovani? Dedecek uplatni za rok 2004 odpis z 1/4 puvodni vstupni ceny stanovene v roce 1993 znaleckym posudkem a syn bude odpisovat z 3/4 vstupni ceny stanovene v roce 2004 pro ucely dane darovaci? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanci se narodilo dítě v listopadu 2004. …

Zaměstnanci se narodilo dítě v listopadu 2004. Při ročním vyúčtování daní se mu od základu odečte celá odečitatelná částka na dítě t.j.25.560,-kč, nebo jen jeho poměrná část za 2 měsíce t.j.4.260,- kč. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych se zeptal na výpočet daně. V…

Dobrý den, rád bych se zeptal na výpočet daně. V roce 2004 jsem podnikal na hlavní činnost 10 měsíců. Jelikož jsem byl také studentem prezenčního studia vysoké školy, jednalo se víceméně o přivýdělek. Mé příjmy dosáhly po odpočtu výdajů cca 46 000,-Kč. Živnost jsem přerušil na konci října 2004. Vztahuje se na mě minimální základ daně? Někde jsem četl, že to neplatí pro zrušené či přerušené živnosti během roku 2004. Vypočetl jsem si zaplacení daní v částce 6900,- Kč. Sociální mi vychází téměř na 10 000 a zdravotní téměř na 11 000. Součet daní mi připadá příliš vysoký vzhledem k tak malému výdělku. Studium si již nemohu odepsat, neboť mi bylo již 26 let. Nezbývá než uvedené platby provést, nebo existuje nějaké finančně přívětivější řešení? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jsem OSVČ a v r.2004 mi bylo zdravotní…

Jsem OSVČ a v r.2004 mi bylo zdravotní pojišťovnou vráceno pojistné za r. 2003. Mám tuto částku v daňovém přiznání zahrnout do příjmů a jak?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj manžel je Američan a před čtyřmi…

Dobrý den, můj manžel je Američan a před čtyřmi roky se usadil v ČR. Aby zde mohl zakoupit RD, založil s.r.o. Nyní uvažuje o tom, že by s.r.o. zrušil a dům převedl na sebe. Je jediným společníkem s.r.o. Ráda bych se zeptala, jaké bude to bude mít daňové dopady, zvláště zda bude muset zároveň zaplatit dan z převodu nemovitosti nebo z příjmů jako sro a případně darovací nebo z příjmů jako fyzická osoba nabyvatel. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

S.r.o. si pronajala formou finanč.leasingu s násl…

S.r.o. si pronajala formou finanč.leasingu s násl.koupí automobil. Jak postupovat v případě, že společník společnosti, který není jejím zaměstnancem, použije tento automobil i k soukromým cestám? Je možný postup, že bude vedena kniha jízd, kde budou rozděleny cesty autem pro společnost a zvlášť soukromé cesty tímto autem a poté podílem ujetých kilometrů pro soukromé účely pokráceny PHM a dány společníkovi k úhradě. Dále také tímto podílem by byly pokráceny všechny ostatní náklady týkající se auta /opravy apod./ a poměrná část leasingových splátek připadající na účetní období? Mělo by být také toto dáno společníkovi k úhradě?Nebo jaký je jiný správný postup v daném případě? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Manželka podnikala od r. 1994. Po přerušení…

Manželka podnikala od r. 1994. Po přerušení podnikání (v evidenci ÚP)podnikala od 15.4.2004 do konce roku 2004. Příjmy přitotom měla pouze v měsících 5. 8. 9. a 12. Za kolik měsíců se jí bude počítat minimální vyměřovací základ - za 10, nebo pouze za 4? Případně ke zbývajícm 6ti. měsícům podá čestné prohlášení, že neměla žádný příjem? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, OSVČ podniká od července 2004, v 1.…

Dobrý den, OSVČ podniká od července 2004, v 1. pololetí byl nezaměstnaný a evidovaný na úřadu práce. Může v daňovém přiznání za rok 2004 uplatnit odečitatelné položky na 2 malé děti za celý rok nebo pouze za 6 měsíců podnikatelské činnosti? Děkuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení následujícího…

Dobrý den, prosím o zodpovězení následujícího dotazu: s manželem jsme v březnu 2001 koupili zahradu, na které jsme v roce 2004 postavili rodinný dům (kolaudace 12/2004). Trvalé bydliště zde máme od ledna 2005. V současné době - březen 2005 tento dům prodáváme. Jaké daně se na nás při prodeji vztahují a jaká je jejich výše. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mam ve firmnim majetku firmy auto,…

Dobry den, mam ve firmnim majetku firmy auto, kteremu koncil leasing 25.3.2004. Auto se pouziva k firemnim i soukromym ucelum (naklady se rozpocitavaji se podle ujetych km). V jakem pomeru mam rozpocitat posledni 2 leasingove splatky, podle pomeru firemnich a soukromych jizd za prvni 2 mesice roku nebo za cely rok? Vedu DE. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Jak budu odepisovat nákup firemního vozidla VW…

Jak budu odepisovat nákup firemního vozidla VW Vento r.v.93 za kupní cenu 65000,- Kč. Můžu dát do nákladů správní poplatek za registraci fir.vozidla?


odpovídal(a): Redakce

Jsem zam. s HPP a zároveň OSVČ. Je možno do…

Jsem zam. s HPP a zároveň OSVČ. Je možno do nákladů uplatnit částečně i náklady spojené s provozem bytu (fond oprav, el.en., plyn...), pokud nemám jiné prostory pro podnikání?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit.Přítel má…

Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit.Přítel má hlavní a vedlejší pracovní poměr.Při vedlejším poměru si během roku po dva měsíce vydělal kolem 3000,- čistého.Potřebovala bych vědět jak mám tento příjem započítat do daňového přiznání.Zda se bude vůbec započítávat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Jsou naklady za obcerstveni …

Dobry den. Jsou naklady za obcerstveni (reprezentace) danove uznatelnym nakladem? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Zamotali…

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Zamotali jsme se do tohohle "problemu" všichni. Naše firma chtěl odkoupit jinou firmu. Zatím to ale děláme tak, že část majetku té firmy jsme odkoupili atd, ale zrovna majetku se náš problém týká. V prosinci 2004 jsme přijali fakturu na nákladní vozidlo (zaúčtováno na 042). Na technickém průkazu byl ale až do 14.3.2005 uvedena jako majitel původní firma. Co je na tom pravdy, že pokud není vozidlo v TP přepsáno na naši firmu, tak ho nemůžeme zařadit do užívání? Navíc, mezitím, než se zapsala změna do TP, náš zaměstnanec toto vozidlo naboural. Jelikož jsme autoservis, opravili jsme si vůz sami. Teď ale řešíme, zda máme vydaný materiál a práci fakturovat na původního majitele s DPH nebo už je to naše vnitřní záležitost! Prosím poraďte. Díky,


odpovídal(a): Redakce

Lze již za rok 2004 uplatnit společné zdanění…

Lze již za rok 2004 uplatnit společné zdanění manželů ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Dovoluji se na Vás obrátit s…

Dobrý den. Dovoluji se na Vás obrátit s následujícím dotazem. Ráda bych se dozvěděla, zda-li je daňově uznatelným nákladem kurzový rozdíl, který vznikne při výměně valut mezi mateřskou a dceřinou společností? Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pane doktore, pokud budu prodavat byt ve kterem…

Pane doktore, pokud budu prodavat byt ve kterem nebydlim a jeste ho nevlastnim 5 let, ale prijem z prodeje pouziji na uhrazeni casti hypoteky na byt ve kterem nyni bydlim a mam trvale bydliste, musim zaplatit z tohoto prodeje dan? (Hypoteka i byt jsou napsane na manzela). Pripadne, zda by situace byla jina, kdybychom prijem z prodeje pouzili na uhradu dluhu, ktery mame u clena rodiny (dluh je opet napsan na manzela a sepsan u notare). Prodavany byt je napsan pouze na mne, nikoliv na manzela). Dekuji za odpoved.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.