Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Jako jediný společník s.r.o. mám v bance splacený…

Jako jediný společník s.r.o. mám v bance splacený vklad 200 000,- základní kapitál, ale vložil jsem do společnosti další své peníze v hotovosti 300 000,-, na jaké účty v PÚ mám tento vklad do společnosti zaúčtovat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, já i manželka máme živnost. oprávnění …

Dobrý den, já i manželka máme živnost. oprávnění (každý má jiný předmět podnikání). Současně je manželka také mou spolupracující osobou (přerozděluji na ni část svých příjmů). Může mi zároveň fakturovat za provedené práce? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore. Dovoluji se na Vás obrátit s…

Vážený pane doktore. Dovoluji se na Vás obrátit s následujícím dotazem. S.r.o. má jednoho jednatele a tento ze svých vlastních prostředků zakoupil před založením společnosti notebook. Tento by rá prodal společnosti (ve výši pořizovací ceny-doloženo na něj vystavenou fakturou). Na základě jakého právního institutu by toto měl provést. Uzavření kupní smlouvy (sám se sebou?) či postačí zápis. Za Vaši odpověď předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych věděla, zda v případě…

Dobrý den, ráda bych věděla, zda v případě prodeje garáže vč. spoluvlastnických podílů na nebyt.prostorách a pozemku domu, ke které garáž patří se v příp., kdy k převodu z družst. do OV nedošlo ve stejnou dobu (garáž jindy než podíly) se počítá čas.test 5let na garáž a spoluvl.podíly zvlášť či zda zda je rozhodující čas.test pro garáž. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, potrebovala bych vedet, zda musim…

Dobry den, potrebovala bych vedet, zda musim podat dan.priznaní za r.2004, jestlize jsem v tomto roce nemela zadne prijmy ani vydaje, přijmy jsem mela pouze ze zamestnani.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ, kancelář mám doma, ale…

Dobrý den, jsem OSVČ, kancelář mám doma, ale nemám ji jako provozovnu přihlášenou na úřadě. Můžu si v takovém případě odečíst nějakou částku za rok z nájemného? Jestli ano, tak jakou? Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Podnikatel je v roce 2004 ve ztrátě.V…

Podnikatel je v roce 2004 ve ztrátě.V předcházejících letech rozděloval příjmy a výdaje na daň.přiznání na spolupracující manželku.Je tedy ztrátu povinen rozdělit na manželku jako spoluprac.osobu nebo nerozdělovat a výdaje na soc.a zdr. poj. zahrnout do zdaň.výdajů manžela ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem OSVČ v zemědělství tedy SHR. Vedu…

Dobrý den. Jsem OSVČ v zemědělství tedy SHR. Vedu daňovou evidenci a od SZIF (státní zemědělský intervenční fond) jsem dostal jednotnou platbu na plochu, kterou obhospodařuji. Nevím, zda tento příjem je či není zdanitelný. Jestli se jedná o dotaci podle §4,odst.1,pism.t) ZDP není pro mne zcela jasné? Děkuji.Připojuji přesné znění o které jste žádal. Na základě níže uvedeného : ?Rozhodnutí - Státní zemědělský intervenční fond podle § 1 odst. 2 písm.a) zákona č.256 / 2000Sb.,o Státním zemědělském intervenčním fondu a změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (déle jen zákon ) rozhodl dne 06.12.2004 podle § 11 zákona a podle nařízení vlády č. 243 / 2004Sb.,o stanovení některých podrobností a bližších podmínek při poskytování jednotné platby na plochu zemědělské půdy pro rok 2004 takto: Žadateli ( jméno ,bydliště RČ účet ) se poskytuje jednotná platba na plochu ve výši xxxxx Kč pro rok 2004.?


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, vztahuje se na mého otce,…

Vážený pane doktore, vztahuje se na mého otce, který je zaměstnán (příjmy ze zaměstnání po odečtění zdrav. a soc. pojištění tvoří cca 89 tisíc, protože otec od května až do konce roku pobíral nemocenké dávky) a zároveň podniká - vedlejší činnost (z podnikání vykázána ztráta) minimální vyměřovací základ? Má na stanovení minimálního vyměřovacího základu vliv i to, že zaměstnává osobu se změněnou pracovní schopností - z titulu uplatnění slevy na dani? Kde se v současném formuláři daně z příjmu (typ B) sleva na dani uplatňuje? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ, neplátce DPH, nevedu…

Dobrý den, jsem OSVČ, neplátce DPH, nevedu účetnictví, výdaje uplaňuji ve výši 25%. V r. 2004 jsem měl příjem 2300 EURO ze zahraniči, penize přišly na mé bank. konto, kde byly převedeny na Kč dle aktuálního kursu. Jak mám tento příjem danit - resp. kam tento příjem zařadit do DAP - příloha č. 3 se týká jenom příjmů daněných v zahraničí? Děkuji za radu.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, děkuji za odpověď týkající se…

Dobrý den, děkuji za odpověď týkající se fakturace za nabourané vozidlo. Měla bych k tomuto problému ale ještě jeden dotaz. Jak jste napsal od 14.3.2005 je vozidlo naším majetkem. Autonehoda se ale stala, když ještě vozidlo bylo psáno v TP napůvodního majitele. Faktura se vystavila + DUZP byl 17.3.2005, kdy již vozidlo bylo v našem majetku. Bude tedy faktura opravdu na původního majitele? Tvrdí mi totiž, že se to bere dle data vzniku této nehody...


odpovídal(a): Redakce

S.R.O. KOUPILO SNĚŽNÝ SKŮTR, DO JAKÉ ODPISOVÉ…

S.R.O. KOUPILO SNĚŽNÝ SKŮTR, DO JAKÉ ODPISOVÉ SKUPINY HO MÁM ZAŘADIT A LZE U NĚJ UPLATNIT ODPOČET DPH? DĚKUJI


odpovídal(a): Redakce

Jsem starobní důchodce od roku 2001. Jako OSVČ…

Jsem starobní důchodce od roku 2001. Jako OSVČ podnikám od roku 2003. Za rok 2004 jsem měla příjem 20000,00 Kč po odečtení nákladů. Jak to budu mít s odvody na sociální a zdravotní pojištění? Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Podnikání jsem přerušila od 8.1.04 do…

Dobrý den. Podnikání jsem přerušila od 8.1.04 do 1.8.04 a po tuto dobu jsem byla vedena na ÚP. Mohu odečíst v daňovém přiznání celou nezdanitelnou částku 38.040Kč, nebo jen poměrnou část za měsíce, kdy jsem opět začala podnikat.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den!Prosím, potřebuji se zeptat na daně z…

Dobry den!Prosím, potřebuji se zeptat na daně z pronájmu. V roce 2004 jsem byla z části na rodičovském příspěvku(1-8) a z části nezaměstnaná(9-12).Měla jsem příjem z pronájmu asi cca 14000/měs.Budu muset zpětně vracet rodičovský příspěvek?Můžu uplatnit nezdanitelnou část základu daně 38040,-?Kde najdu informace o tom co lze odečíst jako výdaje v souvislosti s pronájmem bytu? Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nejsem OSVČ.Byl jsem jsem od ledna do…

Dobrý den, nejsem OSVČ.Byl jsem jsem od ledna do července registrovaný na úřadu práce a bral podporu. Nyní podávám daňové přiznání a zajímalo by mě za kolik měsíců si mohu odečíst nezdanitelnou částku. Jestli za celý rok nebo pouze za ty měsíce, kdy jsem nebyl registrován na úřadu práce a bral podporu. Daňové přiznání si vyplňuji sám. Dále bych se chtěl zeptat jestli mám povinnost podat nějaké přehledy ohledně VZP a sociálního pojištění. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pane doktore mám na Vás dotaz ohledně taxikáře.…

Pane doktore mám na Vás dotaz ohledně taxikáře. Auto má vypujčený nemá ho v majetku, opravy si podle smlouvy platí sám. Ujeté km mám účtovat podle 3,80/km, nebo podle skutečné spotřeby PHM/Kč. Dále mám u Vás ještě nezodpovězený placený dotaz z 14.03.2005. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Rada bych Vas pozadala o radu.…

Dobry den. Rada bych Vas pozadala o radu. Podnikatel (vedouci DE) uzavrel v 8/2001 leasingovou smlouvu na osobni automobil (36 mesicu). Tuto leasingovou smlouvu predcasne ukoncil v 2/2004 (vsechny splatky pripadajici na tato obdobi radne zaplatil, akontace byla radne casove rozslisena). Na danovem dokladu od leasingove spolecnosti (LS) o predcasnem ukonceni je uvedena zustatkova hodnota vozidla, penale a snizeni o cerpani zalohy (zaloha vycisluje zbytek 1.navysene splatky pro casove rozliseni - akontace). Dle §24 ods.5 musi byt pro ucely danove uznatelnosti splatek (i za predesla odbobi) kupni cena hmotneho majetku do LS vyssi nez zustatkova cena hmot.majetku vypoctena dle§31 z porizovaci ceny majetku evidovaneho u pronajimatele. Rada bych se zeptala: 1) zda zustatkovou cenu fakturovanou od LS musime ponizit o cerpani zalohy a tato castka mi bude slouzit pro porovnani s vypoctenym rovnomernym odpisem? 2) v pripade, ze zustatkova hodnota z faktury = kupni cene hmotneho majetku, jak se zohledni v DE snizeni faktury od leas.spol. o "cerpani zalohy". Jedna se o prijem neovlivnujici zaklad dane? Dekuji Vam za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně příjmů z pronájmu…

Dobrý den, mám dotaz ohledně příjmů z pronájmu bytu. Lze si uplatnit odpočet úroků z hypotečního úvěru z kterého byl pořízen pronajatý byt? V zákoně jsem našla, že ano, ale v poměrné výši? Co přesně znamená v poměrné výši? diky za odpověĎ


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o radu v níže popsané…

Dobrý den, prosím Vás o radu v níže popsané záležitosti. V roce 2004 jsem od 02.01.04 do 30.11.04 byla v pracovní neschopnosti. V roce 2004 jsem měla příjmy §6 a §7. Od roku 1996 mám živnostenský list ( zemědělská činnost ), tuto činnost jsem nemohla přerušit a v době mé nemoci jsem měla příjmy z §7 ( pronájem polí, odprodej dom.zvěře ). Mohu si krátit minimální základ daně i přesto, že jsem měla v době pracovní neschopnosti příjmy z §7. Za Vaši odpověd velice děkuji.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.