Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Je nám líto, ale pro dnešní den bylo přijímání dotazů z kapacitních důvodů ukončeno. Pokud chcete využít služeb poradenství portálu www.finance.cz, máte možnost zadat dotaz opět zítra. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, kde se v přiznání typ B daňová…

Dobrý den, kde se v přiznání typ B daňová evidence, projeví zvýšení příjmů v případě převedení DHIM do osobního užívání? Děkuji za odpověď. Přeji vám hezký duben.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,vracím se už k zodpovězenému dotazu,já…

Dobrý den,vracím se už k zodpovězenému dotazu,já jsem se špatně vyjádřil,tak ještě znovu,prtože za rok 2005 lze uplatnit společné zdanění manželů,co bude výhodnější společné zdanění manželů,nebo si nechat manželku jako spolupracující osobu,děkuji za odpověďodpovídal(a): Redakce

Nevím,ptám-li se ve správné poradně(zda by můj…

Nevím,ptám-li se ve správné poradně(zda by můj dotaz nepatřil spíše do sekce bydlení,ale z mého pohledu se týká spíše daní)a tak věřím, že mi odpovíte. Splácím hypotéku,kterou jsem si vzala na koupi rodinného domku, a ráda bych si odečetla z daňového základu zaplacené úroky. Narazila jsem však ve znění zákona-§15,odst.7 na jeho konci na větičku,která mě zaskočila "Používá-li se bytová potřeba podle písmen a) až h) nebo její část k podnikatelské nebo jiné samostané výdělečné činnosti anebo k pronájmu, lze odečet úroků po dobu užívání bytové potřeby k uvedeným účelům uplatnit pouze v poměrné výši" Jsem totiž OSVČ a v domku mám jako FO podnikající na ŽL sídlo firmy(=trvalé bydliště). Znamená to tedy,že musím odečet úroků nějak krátit?Pokud ano,jak určím vhodný poměr,když nemám žádnou konkrétní místnost vyhrazenou pro podnikání(mám prostě jen pracovní stůl s PC v ložnici). Řešilo by nutnost krácení odpočtů např.zřízení provozovny na jiné adrese a přepsání sídla živnosti tam? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

V roce 2005 jsme dostali darem byt ,který jsme se…

V roce 2005 jsme dostali darem byt ,který jsme se rozhodli obratem prodat a chceme si za peníze získané tímto prodejem koupit domek k trvalému bydlení .Zaplatili jsme daň z prodeje 3% a nevíme zda musíme platit ještě daň z příjmu fyzických osob, byt jsme prodali za 240000Kč a domek kupujeme za 450000 Kč to vše se událo v průběhu jednoho kalendářního roku. Děkuji za vaši snahu a radu M.N.


odpovídal(a): Redakce

lze doplatek daní fyzické osoby rozložit na…

lze doplatek daní fyzické osoby rozložit na splátky? jsou k tomu potřebné speciální formuláře? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj přítel je Američan. Na základě…

Dobrý den, můj přítel je Američan. Na základě živnostenské listu pracuje v ČR jako učitel angličtiny. Má dlouhodová víza na 1 rok. 6 měsíců byl zaměstnán na HPP a poslední 2 měsíce v roce pracoval jako OSVČ. Škola mu srazila z jeho vystavených faktur (příjmu) 10% na zajištění daně dle §38e ZDPFO. Nyní přítel školu požádal o ukončení srážení 10% z jeho příjmu. Škola ale odmítla s tím, že postupuje správně. Podle mého názoru, se na mého přítele §38e ZDPFO o zajištění daně nevztahuje, neboť dle §2 odst. 2 je považován za daňového rezidenta v ČR, což dle §2 odst. 4 znamená pobyt v ČR alespoň 183 dní v roce. Moje další přítelkyně je také Američanka a té z příjmu nic nesrážejí. Moc Vás prosím o radu, kdo postupuje správně, protože se nedokážeme dohodnout. Mnohokrát děkuji a přeji příjemný den.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ,částečně invalidní důchodce, v r.2004…

OSVČ,částečně invalidní důchodce, v r.2004 přerušení živnosti - nemá vliv na minimální daň, ale mě zajímalo, zda jako ZTP/P nemá nárok na nějaké slevy na dani, a zda se na něj vztahuje i ta minimální a kolik si nejvíce může vydělat, vím, že to má nějakou spojitost s invalidním důchodem. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Manželka přerušila podnikání k 7.1.2004, a…

Manželka přerušila podnikání k 7.1.2004, a nastoupila na mateřskou dovolenou. V období 1.-7. 1. 04 neměla z podnikání příjmy ani výdaje, ale z vyúčtování záloh OSSZ znikla vratka ve výši 41.000,-. Jak tyto peníze zdanit, zda může použít neodečitatelnou položku ze základu daně celou, nebo jen poměrnou část ?


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, jsem OSVČ, plátce DPH,…

Vážený pane doktore, jsem OSVČ, plátce DPH, podávám daňové přiznání za rok 2004, započítává se do příjmů (výdajů) částka vč. DPH nebo bez DPH.


odpovídal(a): Redakce

Může si firma (s.r.o. plátce DPH) odečítat DPH z…

Může si firma (s.r.o. plátce DPH) odečítat DPH z pohonných hmot?Auto má zařazeno v majetku firmy.odpovídal(a): Redakce

Bydlím 20 let v družstevním bytě,který je 1.1…

Bydlím 20 let v družstevním bytě,který je 1.1.2005 v osobním vlastnictví.Avšak 1.10.2004 jsem se přestěhovala do nového rodinného domu.Budu platit daň z příjmu,jestliže tento byt letos prodám a peníze použiji na umoření hypotého,kterou jsem si vzala na výstavbu domu?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, dekuji za odpoved na moji otazku,…

Dobry den, dekuji za odpoved na moji otazku, ohledne cestovnich nahrad. Muzete mi, prosim, jeste sdelit ve kterem ze zakonu je toto stanoveno - ze si mohu do cestovnich nahrad zahrnout i cesty na treninky. Jeste pro blizsi informaci - nemam zivnostensky list, jsem veden v klubu napr. Kladno dojizdim na treninky i na zapasy sem na Kladno z blizke vesnice. Mohu si to tedy uplatnit? Neni to brano jako cesta do zamestnani (prace)? Silnicni dan si platim. Dekuji za pomoc a vysvetleni.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, prosím o radu: nastoupila jsem jako…

dobrý den, prosím o radu: nastoupila jsem jako účetní pro mikroregion (dobrovolný svazek obcí) a zatím trochu tápu v jejich účetnictví. V čem konkretně je jiné a na co si mám dát hlavně pozor? Také mi není jasné co DSO vlastně je. Účetní standardy totiž rozlišují OSS, PO, ÚSC. Nedokáži určit najisto, podle kterého postupovat. Vím, že to není dotaz z vaší oblasti, ale nevím na koho se obrátit. Také uvítám doporučení na nějaké další stránky, které toto řeší. Navíc vaše rady čtu denně a již mi několikrát pomohly. Velké díky za tuto stránku.


odpovídal(a): Redakce

ŽL jsem po obdržení v r. 02. zaregistroval na FÚ…

ŽL jsem po obdržení v r. 02. zaregistroval na FÚ a přerušil činnost(neměl jsem zakázky). Začal sjem podnikat v 02.04. Dotaz: Které datum je rozhodné pro účely daně z příjmu? (první rok podnikání osvob. od daně) děkuji. D.Kudela


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Koupil jsem…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Koupil jsem bouraný auto. Nechal jsem ho opravit a teď bych ho chtěl prodat. Musím za něj odvést nějakou daň? Výdělek bude 20-30tis. Kč. Výdělek beru částku za kterou auto teď prodám minus cena bour. auta plus cena za opravu. Jsem fyzická osoba bez ž. listu. Za odpověď předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je-li účastníků úvěrové smlouvy více …

Dobrý den, je-li účastníků úvěrové smlouvy více (konkrétně manžel a manželka - úvěr na koupi domu), může uplatnit odečet z daní pouze jeden z nich i v případě, že potvrzení o zaplacených úrocích od stavební spořitelny je vystaveno na jednu polovinu úroků na manžela a na druhou půlku úroků na manželku (úvěr byl přidělen na dvě smlouvy o staveb.spoření), či v takovém případě musí každý svou polovinu odečíst ve svém daň.přiznání? Jde o to, že když odečtu jednu polovinu úroků z daní manžela, dostaneme vzhledem k jeho nižšímu příjmu (a tedy i nižším zálohám na daň) méně peněz zpět, než kdybych odpočet provedla ve svém daň. přiznání. Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, potřebovala bych poradit v…

Vážený pane doktore, potřebovala bych poradit v níže popsané události. Od r.2003 jsem vlastníkem pozemku,který jsem koupila prostřednictvím úvěru.Z úvěru platím úroky,které si nárokuji do daní.Nyní bych chtěla polovinu pozemku prodat mému příteli, abychom si každý mohl vzít úvěr a začít stavět domek (musíme být oba stavebníky a to vyžaduje, abychom byli oba majiteli pozemku). Mám ale starost, jestli nebudu muset nárokované úroky vracet!? Předem děkuji za odpověď!!


odpovídal(a): Redakce

FO podniká v marketingu a reklamní činnosti od…

FO podniká v marketingu a reklamní činnosti od roku 2002; od 1.1.2004 do 31.8.2004 studoval. Studium poté přerušil, nedokončil. Vztahuje se na něj minimální základ daně, nebo jen jeho skutečný základ daně ( který činí cca 22000,- Kč)? (V zákoně je něco o soustavném studiu)


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Rodiče darovali synovi hotově peníze…

Dobrý den. Rodiče darovali synovi hotově peníze bez zprostředkování peněžního ústavu každým rokem do 1 milionu Kč. Syn nemusí vyplňovat žádné přiznání k dani darovací ani k dani z příjmu? Je zaměstnancem a daňové přiznání ze mzdy vyplňuje jeho zaměstnavatel. Je-li tento dar osvobozen, od kdy platí osvobození?


odpovídal(a): Redakce

nevím si rady jak vyplnit folmulář pro socialku…

nevím si rady jak vyplnit folmulář pro socialku.měl sem nejdřív vedlejší příjem a pah hlavní.jek se tu učtujePři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.