Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Je nám líto, ale pro dnešní den bylo přijímání dotazů z kapacitních důvodů ukončeno. Pokud chcete využít služeb poradenství portálu www.finance.cz, máte možnost zadat dotaz opět zítra. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Mám uzavřeno důchodové připojištění se státním…

Mám uzavřeno důchodové připojištění se státním příspěvkem a současně důchodové pojištění. Pro roční zúčtování daně ze závislé činnosti za rok 2004 jsem odevzdala svojí mzdové účtárně potvrzení o naspořených částkách (pro úlevu na daních potvrzeno 2x12000,-Kč) a doufala, že mi budou ze základu daně odečteny. ALE: prý musím doložit sjednání cílové částky (?), jinak nemohu úlevu na daních žádat. T.zn. pokud nemám v pojišťovně sjednánu cílovou částku k výplatě, ale rentu, nemám nárok (odvolávka na §15, odst.10 zák.568/92Sb.). Je to možné? A pokud ano, proč na to pojišťovny neupozorní a posílají mi potvrzení pro účely úlevy na daních? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Minulá účetní dělala odpis na krátkodobý majetek…

Minulá účetní dělala odpis na krátkodobý majetek do 40.tis.(PC,monitory,tiskárny....)Hodnota majetku byla 55 746,-Roční odpis byl 5994,- po dobu 6,měs/999,-Kč)V loňském roce je pořízen majetek za 531 373,-Kč můžu udělat také odpis na krátkodobý majetek.Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, prosím o radu, jak chápat ve…

Vážený pane doktore, prosím o radu, jak chápat ve smlouvě o zamezení dvojího zdanění s Litvou ustanovení článku 12 při zdaňování licenčních poplatků. Odst. 1 říká, že mohou být zdaněny i v druhém smluvním státě (v Litvě). Odstavec 2 pak říká, že mohou být zdaněny také v prvním státě (ČR) max. 10 % hrubé částky poplatku. Jak tato dvě ustanovení chápat? Je možné v autorské smlouvě smluvit, že celý poplatek bude zdaněn v Litvě a zde u nás nezajišťován? Děkuji za předem za vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vysvětlila jsem si minimální základ daně dobře,…

Vysvětlila jsem si minimální základ daně dobře, když se domnívám,že na toho kdo začal podnikat (ŽL) v roce 2003 a nebo 2004 se nevztahuje.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vstupenky na benefiční koncert jako…

Dobrý den, vstupenky na benefiční koncert jako příjem,patří do seznamu služeb se sniženou sazbou DPH ( 5%)? Díky za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám osobní auto v obchodním majetku,…

Dobrý den, mám osobní auto v obchodním majetku, vedu DE, mohu uplatnit náklady na PHM a zároveň si vypočítat cestovní náhrady za ujeté kilometry ( počet kmx3,50Kč + počet km x spotřeba x sazba?) Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pokud se na důchodce nevztahuje minimální základ…

Pokud se na důchodce nevztahuje minimální základ daně, může si tedy uplatnit ztrátu z předchozího období, tedy od r. 1999 a odečíst od zisku za rok 2004?


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, rozhodl jsem se podat…

Vážený pane doktore, rozhodl jsem se podat přiznání k dani z příjmů FO typu A pomocí on-line formuláře. Platí i při tomoto přiznání povinnost doložit přílohy (potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků a o sražených zálohách...). Pokud ano, jakou formou? Existuje možnost elektronického podání příloh? Děkuji za odopvěď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych 2 dotazy: 1) odpisy majetku…

Dobrý den, měl bych 2 dotazy: 1) odpisy majetku uvádím v DAP FO do řádku 104 Výdaje, nebo do řádku 106 (resp. tab. E)? A kdy vyplním uplatněné odpisy v Příloze č. 1. bod 2 A. Údaje o obratech a odpisech? 2) Investiční majetek nakoupený např. v roce 2002 odepisuji v roce 2005 podle nového zák. o dani z příjmů (nové odpisové sazby a počet let), nebo budu v roce 2005 odpisovat dle zák. z roku 2002? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Podnikatel má…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Podnikatel má zapůjčeno vozidlo od matky (její soukromé) k podnikání. Smlouva je sepsaná na nájem 1.000?-Kč za měsíc. Zaplacena silniční daň a vozidlo se nepoužívá k soukromým účelům. Může si podnikatel nárokovat amortizaci 3,50Kč? Nebo může dát do nákladů jen PHM? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Pokud naše podnikání bude naplňovat…

Dobrý den. Pokud naše podnikání bude naplňovat ustl. živnostenského zákona (zkráceně 5 znaků podnikání) měl by mít každý účastník sdružení ŽL. Za sdružení vedeme jednu daňovou evidenci, jak jsme se dozvěděli na finančním úřadě a každý účastník sdružení si podává přiznání k dani z příjmů FO a vychází ze své daňové evidence. Můžeme dát všechny výdaje do sdružení a tudíž také do daňové evidence? Např. individuláně placení sociálního a zdravotního pojištění, různý operátor u mobilních telefonů, různé sazby u používání soukromých aut pro podnikání atd. Tak by vlastně tyto výdaje byly již ve sdružení a v přiznání k dani z příjmů by se tyto výdaje rozdělili mezi dva členy sdružení napůl. Lze to tak udělat? Nebo se tyto výdaje připočítají k přiznání k dani z příjmů až na konci roku? Myslím, že Tyto výdaje spadají do daňové evidence, do sdružení, takže by se měly účtovat po měsíci, jako když se účtuje pro 1 FO. děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně miminálního…

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně miminálního základu daně(101000,-). Vztahuje se na mě jako na sportovce (OSVČ)?? (nyní mi totiž vyšel základ daně nižší než tento minimální). Příjmy mám jen ze sportovní činnosti. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v loňském roce jsem doplatila…

Dobrý den, v loňském roce jsem doplatila posledních 8 měsíců leasingu. Měsíční splátky účtuji v pen. deníku nedaňově, v DAP řadím aktuální část do položek snižujících zákl.daně. Je možné si leasing za uplynulý rok vůbec neuplatnit jen proto, že se nechci dostat do ztráty? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore.Prosím o radu ohledně…

Vážený pane doktore.Prosím o radu ohledně zpětného leasingu.Jsem OSVČ a v roce 2004 jsem byl neplátce DPH.OD 1.1.2005 jsem se stal plátcem DPH.Změní se u mne něco ohledně evidování DPH?Jak jednotlivé operace mám zaúčtovat?Dostal jsem výdajový pokladní doklad od autobazaru na částku 289000.00Kč.Daňový doklad na manipulační poplatek-základ DPH 833.35 Kč,DPH 5% 41.65.Celkem 875.00Kč.Daňový doklad-faktura. Dodavatel -autobazar.Konečný příjemce-OSVČ.Odběratel-leasingová společnost.V hotovosti-219000.00,bankovním převodem 70000.00,Celkem k úhradě-289000.00.Leasingová smlouva vypadá takto.Mimořádná splátka-daňový základ-219000.00Kč,DPH 19%-0Kč,Celkem-219000.00,Administrativní poplatek:DPH19%-0Kč,Celkem-0Kč.Pravidelná splátka:daňový základ-5648.03Kč,DPH19%-703.69,Celkem-6351.72Kč.Kupní cena:daňový základ-1000.00Kč,DPH19%-0Kč,Celkem-1000.00Kč.Splátkový kalendář vypadá takto:Mimořádná splátka:cena bez DPH-0Kč,DPH19%-0Kč,cena DPH 0%-219000.00Kč,Pojištění DPH 0%-0Kč,k úhradě celkem 219000.00Kč.Pravidelné splátky:cena bez DPH-3703.59Kč,DPH19%-703.69,DPH0%-1944.44Kč,pojištění DPH0%-0Kč,celkem-6351.72Kč.Na to,že jsem si půjčil 70000.00Kč mi zaúčtování připadá dost divné,neboť podle mne bych měl dát 289000.00Kč do daňových příjmů?A částku 6351.72krát 36 měsíců rozpustit během 3 let do daňových výdajů.Prakticky dávám víc do příjmů než do výdajů?Podle mne by to mělo být fifti fifti.Ještě nevím co s mimořádnou splátkou,jestli se nějak účtuje?Auto je v majetku firmy a používá se i k soukromým účelům.DPH ve splátkách by se mne asi nemělo dotknout,neboť leasing jsem uskutečnil jako neplátce DPH.Předem děkuji za kladnou odpověď a jsem s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Fyzická osoba- podnikatel, plátce DPH provedl v…

Fyzická osoba- podnikatel, plátce DPH provedl v pronajatých prostorách výměnu nefunkčního schodiště za nové. Může daň zaplacenou při pořízení schodiště na vstupu uplatnit jako odpočet DPH? Jaký vliv má z hlediska odpočtu DPH případné posouzení, zda jde o technické zhodnocení nebo o opravu pronajaté věci? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, jsem OSVČ, vedu…

Dobrý den pane doktore, jsem OSVČ, vedu jednoduché účetnictví a mám manželku jako spolupracující osobu (má svoje DIČ) v minulých letech jsem rozděloval příjmy a výdaje mezi mě a spolupracující osobu, ovšem letošní základ daně mám cca 110000Kč a nechci na spolupracující osobu rozdělovat nic. Moje otázka zní : Je-li manželka povinna podávat daňové přiznání je-li rozdělení 100% já a ona 0% , když nemá jiný příjem. Nebo jestli musí podat nějaké čestné prohlášení.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý dem, příští měsíc budeme odkupovat od města…

Dobrý dem, příští měsíc budeme odkupovat od města byt, který jsme měli v nájmu 6 let. Tento byt chceme obratem prodat. Utržené peníze hodláme použít na rekonstrukci nově pořízeného domu, ale pravděpodobně nevyužijeme celé získané částky. Jak to bude s placením daně z příjmu? Musíme ji platit z celého rozdílu kupní a prodejní ceny, nebo si lze náklady na rekonstrukci nového bydlení z této částky odečíst? Dále by mě zajímalo, zda stačí pro "lhůtu 2 let po nabytí bytu", mít v tomto bytě trvalé bydliště ( a např. jej pronajímat ) nebo zde musíme prokazatelně bydlet, abychom nemuseli platit při jeho prodeji daň z příjmu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu. OSVČ přerušila podnikání k 29.2…

Prosím o radu. OSVČ přerušila podnikání k 29.2.2004 a od 1.3.2004 je poživatelen předčasného starobního důchodu. V 7/2004 ji na základě smlouvy o dílo bylo vyplaceno 49.500,- Kč, jednalo se o honorář za autorské dílo ( komentování sportovních přenosů). Jak tento příjem zdanit? Já bych danila v §10, kde bohužel nemohu uplatnit paušální výdaje, na OSSZ řekli, ať to zdaní, ale v žádném případě neuvádí do přehledu( je poživatelem předčasného důchodu), ale pokud to uvedeme do §7 k příjmům za 1-2/2004 tak to musíme všechno uvést do přehledu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Manžel státní zaměstnanec měl na základě Smlouvy…

Manžel státní zaměstnanec měl na základě Smlouvy o provádění umělěckého výkonu přijmy ve výši 80000 + 15 000 nepěněžní přijmy. Z toho mu 30000 bylo připsáno na účet až v roce 2005, Dle jakého § danit? Nemá živnost. list. Je nutno podávat přehled na soc a zdravotní poj? Bude z této smlouvy odvádět soc a zdrav. poj? Jaké % je možno odečíst na náklady ?


odpovídal(a): Redakce

Manžel státní zaměstnanec měl na základě Smlouvy…

Manžel státní zaměstnanec měl na základě Smlouvy o provádění umělěckého výkonu přijmy ve výši 80000 + 15 000 nepěněžní přijmy. Z toho mu 30000 bylo připsáno na účet až v roce 2005, Dle jakého § danit? Nemá živnost. list. Je nutno podávat přehled na soc a zdravotní poj? Bude z této smlouvy odvádět soc a zdrav. poj? Jaké % je možno odečíst na náklady ?



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.