Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

lze doplatek daní fyzické osoby rozložit na…

lze doplatek daní fyzické osoby rozložit na splátky? jsou k tomu potřebné speciální formuláře? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj přítel je Američan. Na základě…

Dobrý den, můj přítel je Američan. Na základě živnostenské listu pracuje v ČR jako učitel angličtiny. Má dlouhodová víza na 1 rok. 6 měsíců byl zaměstnán na HPP a poslední 2 měsíce v roce pracoval jako OSVČ. Škola mu srazila z jeho vystavených faktur (příjmu) 10% na zajištění daně dle §38e ZDPFO. Nyní přítel školu požádal o ukončení srážení 10% z jeho příjmu. Škola ale odmítla s tím, že postupuje správně. Podle mého názoru, se na mého přítele §38e ZDPFO o zajištění daně nevztahuje, neboť dle §2 odst. 2 je považován za daňového rezidenta v ČR, což dle §2 odst. 4 znamená pobyt v ČR alespoň 183 dní v roce. Moje další přítelkyně je také Američanka a té z příjmu nic nesrážejí. Moc Vás prosím o radu, kdo postupuje správně, protože se nedokážeme dohodnout. Mnohokrát děkuji a přeji příjemný den.



odpovídal(a): Redakce

OSVČ,částečně invalidní důchodce, v r.2004…

OSVČ,částečně invalidní důchodce, v r.2004 přerušení živnosti - nemá vliv na minimální daň, ale mě zajímalo, zda jako ZTP/P nemá nárok na nějaké slevy na dani, a zda se na něj vztahuje i ta minimální a kolik si nejvíce může vydělat, vím, že to má nějakou spojitost s invalidním důchodem. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Manželka přerušila podnikání k 7.1.2004, a…

Manželka přerušila podnikání k 7.1.2004, a nastoupila na mateřskou dovolenou. V období 1.-7. 1. 04 neměla z podnikání příjmy ani výdaje, ale z vyúčtování záloh OSSZ znikla vratka ve výši 41.000,-. Jak tyto peníze zdanit, zda může použít neodečitatelnou položku ze základu daně celou, nebo jen poměrnou část ?


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, jsem OSVČ, plátce DPH,…

Vážený pane doktore, jsem OSVČ, plátce DPH, podávám daňové přiznání za rok 2004, započítává se do příjmů (výdajů) částka vč. DPH nebo bez DPH.


odpovídal(a): Redakce

Může si firma (s.r.o. plátce DPH) odečítat DPH z…

Může si firma (s.r.o. plátce DPH) odečítat DPH z pohonných hmot?Auto má zařazeno v majetku firmy.


odpovídal(a): Redakce

Bydlím 20 let v družstevním bytě,který je 1.1…

Bydlím 20 let v družstevním bytě,který je 1.1.2005 v osobním vlastnictví.Avšak 1.10.2004 jsem se přestěhovala do nového rodinného domu.Budu platit daň z příjmu,jestliže tento byt letos prodám a peníze použiji na umoření hypotého,kterou jsem si vzala na výstavbu domu?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, dekuji za odpoved na moji otazku,…

Dobry den, dekuji za odpoved na moji otazku, ohledne cestovnich nahrad. Muzete mi, prosim, jeste sdelit ve kterem ze zakonu je toto stanoveno - ze si mohu do cestovnich nahrad zahrnout i cesty na treninky. Jeste pro blizsi informaci - nemam zivnostensky list, jsem veden v klubu napr. Kladno dojizdim na treninky i na zapasy sem na Kladno z blizke vesnice. Mohu si to tedy uplatnit? Neni to brano jako cesta do zamestnani (prace)? Silnicni dan si platim. Dekuji za pomoc a vysvetleni.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, prosím o radu: nastoupila jsem jako…

dobrý den, prosím o radu: nastoupila jsem jako účetní pro mikroregion (dobrovolný svazek obcí) a zatím trochu tápu v jejich účetnictví. V čem konkretně je jiné a na co si mám dát hlavně pozor? Také mi není jasné co DSO vlastně je. Účetní standardy totiž rozlišují OSS, PO, ÚSC. Nedokáži určit najisto, podle kterého postupovat. Vím, že to není dotaz z vaší oblasti, ale nevím na koho se obrátit. Také uvítám doporučení na nějaké další stránky, které toto řeší. Navíc vaše rady čtu denně a již mi několikrát pomohly. Velké díky za tuto stránku.


odpovídal(a): Redakce

ŽL jsem po obdržení v r. 02. zaregistroval na FÚ…

ŽL jsem po obdržení v r. 02. zaregistroval na FÚ a přerušil činnost(neměl jsem zakázky). Začal sjem podnikat v 02.04. Dotaz: Které datum je rozhodné pro účely daně z příjmu? (první rok podnikání osvob. od daně) děkuji. D.Kudela



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Koupil jsem…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Koupil jsem bouraný auto. Nechal jsem ho opravit a teď bych ho chtěl prodat. Musím za něj odvést nějakou daň? Výdělek bude 20-30tis. Kč. Výdělek beru částku za kterou auto teď prodám minus cena bour. auta plus cena za opravu. Jsem fyzická osoba bez ž. listu. Za odpověď předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je-li účastníků úvěrové smlouvy více …

Dobrý den, je-li účastníků úvěrové smlouvy více (konkrétně manžel a manželka - úvěr na koupi domu), může uplatnit odečet z daní pouze jeden z nich i v případě, že potvrzení o zaplacených úrocích od stavební spořitelny je vystaveno na jednu polovinu úroků na manžela a na druhou půlku úroků na manželku (úvěr byl přidělen na dvě smlouvy o staveb.spoření), či v takovém případě musí každý svou polovinu odečíst ve svém daň.přiznání? Jde o to, že když odečtu jednu polovinu úroků z daní manžela, dostaneme vzhledem k jeho nižšímu příjmu (a tedy i nižším zálohám na daň) méně peněz zpět, než kdybych odpočet provedla ve svém daň. přiznání. Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, potřebovala bych poradit v…

Vážený pane doktore, potřebovala bych poradit v níže popsané události. Od r.2003 jsem vlastníkem pozemku,který jsem koupila prostřednictvím úvěru.Z úvěru platím úroky,které si nárokuji do daní.Nyní bych chtěla polovinu pozemku prodat mému příteli, abychom si každý mohl vzít úvěr a začít stavět domek (musíme být oba stavebníky a to vyžaduje, abychom byli oba majiteli pozemku). Mám ale starost, jestli nebudu muset nárokované úroky vracet!? Předem děkuji za odpověď!!


odpovídal(a): Redakce

FO podniká v marketingu a reklamní činnosti od…

FO podniká v marketingu a reklamní činnosti od roku 2002; od 1.1.2004 do 31.8.2004 studoval. Studium poté přerušil, nedokončil. Vztahuje se na něj minimální základ daně, nebo jen jeho skutečný základ daně ( který činí cca 22000,- Kč)? (V zákoně je něco o soustavném studiu)


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Rodiče darovali synovi hotově peníze…

Dobrý den. Rodiče darovali synovi hotově peníze bez zprostředkování peněžního ústavu každým rokem do 1 milionu Kč. Syn nemusí vyplňovat žádné přiznání k dani darovací ani k dani z příjmu? Je zaměstnancem a daňové přiznání ze mzdy vyplňuje jeho zaměstnavatel. Je-li tento dar osvobozen, od kdy platí osvobození?


odpovídal(a): Redakce

nevím si rady jak vyplnit folmulář pro socialku…

nevím si rady jak vyplnit folmulář pro socialku.měl sem nejdřív vedlejší příjem a pah hlavní.jek se tu učtuje


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dvou dotazů. 1)…

Dobrý den, prosím o zodpovězení dvou dotazů. 1) Jak zaúčtovat a vést v D.Ev. nákup náhradní sady kompletních kol k automobilu zařazeném v OM (ráfky, zimní pneu, poklice)? Je nutno kola evidovat jako drobný DM na kartě zásob? A v deníku příjmů a výdajů účtovat jako provozní režii nebo nákup materiálu? 2) V DAP pro fyz. osoby, oddíl D, ř. 4, uvést jako Zásoby i drobný DM (např. PC), nebo tento majetek uvést v ř. 6 Ostatní majetek? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, minuli rok jsem byl na 4 mesice na…

Dobry den, minuli rok jsem byl na 4 mesice na stazi na zahranicni univerzite ve Velke Brit. ( mel jsem tedy stale statut studenta v CR) a mel jsem tam brigadu. Nyni bych chtel zazadat o vraceni zalohy na dan, co mi tam odecetli. S U.K. je podepsana smlouva o dvojim zdaneni a co jsem se informoval, mel bych to zapsat jako "prijmy vynate". Mam ale problem v tom, ze pote co vsechno vyplnim, na onen radek 316, se jiz zadny jiny ze zakladniho dvojlistu neodkazuje, tak nevim, kam mam tuto hodnotu prepsat. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj dotaz se týká snížení daňového…

Dobrý den, můj dotaz se týká snížení daňového základu o odpočty za studium. V loňském roce jsem absolvovala na jedné univerzitě jako bakalář a své studium jsem od září navázala na jiné univerzitě. Navíc jsem 13. října dovršila 26 let. Mám tedy dotaz kolik měsíců studia si mohu od daňového základu odečíst? Předem děkuji za odpověď. MH


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, lze prosím u UKRAJINCE se ŽL…

Dobrý den, lze prosím u UKRAJINCE se ŽL podnikajícího v Čechách použít pro daňové přiznání výdaje procentem z příjmu a tím mu vlastně vůbec nevést účetnictví, pouze evidenci příjmů?



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.