Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Dobry den pane doktore, mam na Vas dotaz ohledne…

Dobry den pane doktore, mam na Vas dotaz ohledne zauctovani plateb spojenych s uzivanm bytu. Nase organizace (obcanske sdruzeni) je vlastnikem bytu pro ubytovani nasich zamestnancu, za nejz platime pravidlene mesicni zalohy. Jakou formou by se tyto platby mely zauctovat? Je mozne je dat primo do nakladu v prubehu roku(2004)? dekuji mnohokrat za odpoved. s pozdravem a pranim pekneho dne


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně minimální daně.…

Dobrý den, mám dotaz ohledně minimální daně. Známý má ŽL od roku 1995, do 31.3.2004 měl přerušené podnikání. Od 1.1. do 10.3. byl zaměstnán, od 11.3. do 31.3. hlášen na úřadě práce. Minimální základ daně za 9 měsíců podnikání je 75.750 Kč (skutečný základ je nižší). Je to celý základ daně nebo se k němu ještě přičtou příjmy ze závislé činnosti? Děkujiodpovídal(a): Redakce

Byl jsem desítky let majitelem družstevní garáže,…

Byl jsem desítky let majitelem družstevní garáže, která mně byla převedena do osobního vlastnictví. Chci ji prodat do 5 let od tohoto převodu. Vztahuje se na tento prodej osvobození od daně z příjmu? Na základě jakého zákona? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

lPřerušila jsem podníkání k 31. 12. 2004, a do…

lPřerušila jsem podníkání k 31. 12. 2004, a do podání daňovéího přiznání nezačnu podnikat, musím dodanit zásoby, pohledávky a co mám udělat ze zálohami soc. poj. když bych měla dostat zpět vratku, tu musím také již zohlednit v DP za rok 2004, ale tá mi zase zvedne rozdíl mezi příjmy a výdaji a nedostanu nic.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem zaměstnaná,ale nyní v pracovní…

Dobrý den,jsem zaměstnaná,ale nyní v pracovní neschopnosti.Po ukončení neschopnosti budu mít výpověď z prac.poměru.Pokud bych do 3 měsíců od této výpovědi otěhotněla,kdo mě bude poskytovat mateřskou dovolenou a v jaké výši? Hrubá mzda za posledních 12 měsíců je 15.000,- Zaměstnaná jsem nepřetržitě 7 roků. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ a na dohodu o provedení…

Dobrý den, jsem OSVČ a na dohodu o provedení práce jsem v roce 2004 zaměstnávala studenta, který u mě nepodepsal prohlášení. Vyplácela jsem mu mzdu, ze které jsem nedováděla zálohy na daň z příjmů, jelikož souhrn takto vyplacených příjmů studentovi byl nižší než 38 040 Kč za rok. Nyní si tímto postupem nejsem jistá. Chtěla bych Vás proto zeptat, zda mám i při dohodě o provedení práce povinnost registrace k dani z příjmů placené strážkou (případně povinnost odvádět zálohu 20%), i když vyplacená částka nepřevyšuje roční nezdanitelnou část základu daně, tudíž bude studentovi po podání přiznání vrácena jako přeplatek? Velice Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jakou náhradu za pracovní cestu získá zaměstnanec…

Jakou náhradu za pracovní cestu získá zaměstnanec při průjezdu více státu v jednom kalendářním dni, např. doba trvání pracovní cesty byla v Rakousku 5 hod. a 20 min. a na Slovensku 4 hod. a 50 min. V jaké výši zaměstnanci bude vyplacena cestovní náhrada?


odpovídal(a): Redakce

Cvičný dotaz, prosím neodpovídejte

Cvičný dotaz, prosím neodpovídejte


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem vlastníkem baru.Prosím o sdělení,…

Dobrý den, jsem vlastníkem baru.Prosím o sdělení, která evidence je povinná při vedení účetnictví. Domnívala jsem se, že stačí vést knihu tržeb a ukládat účty za zboží. Nedávno jsem slyšela, že bych měla vést skladové karty zboží a dělat inventury (jak často?) Prosím, poraďte mi, co všechno musím vést a při kontrole FÚ předkládat. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu.Vlastníme s manželem bar…

Dobrý den, prosím o radu.Vlastníme s manželem bar, kde pracujeme jen my dva. Každý máme svůj ŽL. Vedeme jedno účetnictví. Každý podáváme své DP s polovinou příjmů a výdajů. Není v dnešní době výhodnější z hlediska placení daně z příjmu, aby bylo vše registrované na jednu osobu? Nebo existuje jiné, lepší, řešení? Děkujiodpovídal(a): Redakce

Pane Doktore, zvažuji si vzetí úvěru u některé z…

Pane Doktore, zvažuji si vzetí úvěru u některé z komerčních bank, za účelem vystavění nemovitosti(kancelářských prostor). Nemovitost bude celá k pronajmutí firmám jako administrativní budova. Z bankou poskytnutého úvěru jsem připraven ročně splácet cca 700.000,- Kč v pravidelných splátkách na umoření úvěru. Měl bych několik otázek týkající se daňové stránky a splátek tohoto úvěru: 1) Je možné odepisovat celou roční splátku bance (+-700.000,-Kč) jako daňově uznatelný výdaj? 2) Zdali je možné odepisovat přípravné práce sloužící za účelem postavení nemovitosti(náklady na vydání územního rozhodnutí, stavebního povolení a náklady na zasíťování pozemku apod.)? 3) Ke kterému datu dochází k možnosti uplatňovaní těchto nákladů na stavební práce? Dnem schválení úvěru nebo až samotným čerpáním úvěru? To v případě, že se rozhodnu hradit začátek výstavby z vlastních úspor. A také zdali byste doporučil živ.list na tuto činnost nebo jen uvádět tyto příjmy v daňovém přiznání jako příjmy z pronájmu v příslušném paragrafu? 4) Případně jsou tam nějaká daňová omezení, např. že nemovitost musí nejprve generovat za to samé daňové období nějaké příjmy z pronájmu aby bylo možno uplatnit výdaje na tuto výstavbu? Jde mi hlavně o první rok činnosti, kdy stavba započne a nemovitost bude jen ?polykat? peníze bez toho aby utvářela nějaký zisk z pronájmu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

V loňském roce jsem 12 měsíců pracoval jako…

V loňském roce jsem 12 měsíců pracoval jako fyzická osoba OSVČ. Během roku jsem platil zálohy PSSZ jen do 8 měsíce. Kromě těchto záloh jsem však zaplatil nedoplatek PSSZ za několik let zpět, jenž bez penále dosáhl částky cca 42000,-Kč. Od 9 měsíce jsem navíc zaměstnán na hlavní pracovní poměr a sociální daň za mne odváděl ze závislého příjmu zaměstnavatel. Nadále jsem však podnikal na živnostenský list. Jakým způsobem zavedu tuto skutečnost do Přehledu pro PSSZ za loňský rok.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Zajímá mě kolik zaplatíme darovací daň…

Dobrý den. Zajímá mě kolik zaplatíme darovací daň z nemovitosti jejíž odhadní cena je 1.400.000,-Kč, pokud bude převedena nemovitost z otce na dceru (mojí manželku). Kolik bychom zaplatili daň, při přepisu stejné nemovitosti do našeho společného vlastnictví SJM. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, chtěla bych se zeptat jaky…

Vážený pane doktore, chtěla bych se zeptat jaky je postup co se týče podávání daňového a přiznání a jaké jsou ještě povinnosti akciové společnosti, která vstupuje do likvidace? Děkuji moc za odpověď. Dále bych se ještě chtěla zeptat, jestli můžu vystavovat faktury za, pokud nyní od 25. března 2005 pobírám peněžitou pomoc v mateřství z titulu pojištění ze zaměstnání. Jako OSVČ na vedlejší poměr důchodově ani nemocensky pojištěná nejsem a ani nevznikla povinnost po podání daňového přiznání za rok 2004 se důchodově pojišťovat. Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Přeji krásný den. Potřebovala bych radu z oblasti…

Přeji krásný den. Potřebovala bych radu z oblasti odčitatelná položka - úroky z úvěru stavební spořitelny. Manžel čerpal úvěr od stavební spořitelny (ještě před uzavřením manželství) s tím, že je ve smlouvě zapsán jako dlužník, já jako ručitel. Od roku 2002 mu chodí potvrzení o výši zaplacených úroků, mzdová účtarna vyúčtování nechce provést. Jelikož si nejsem jistá prosím o radu. Shrnu problém : Bydlíme s manželem v mém rodinném domku o dvou bytových jednotkách. Před uzavřením manželství měl manžel na jednu z nich nájemní smlouvu a čerpal úvěr - on dlužník, já ručitel. Mohu si já uplatnit odpočet zaplacených úroků? Na potvrzení stavební spořitelny je uvedeno jeho jméno. Ve výpisu z katastru jsem uvedena jako vlastník nemovitosti, oba máme v RD trvalé bydliště. Nebo máme trvat provedení mzdovou účtárnou. Vystavit nájemní smlouvu jako doklad k vyúčtování daně mi však nepříjdé správné. Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jsem student VŠ.Mám družstevní byt, který po dobu…

Jsem student VŠ.Mám družstevní byt, který po dobu studia se souhlasem družstva pronajímám. Ve smlouvě o podnájmu je určeno, že 5000 je za podnájem a 3000 je zúčtovatelná záloha na služby/měsíčně.Mimo to, mám příjem z Dohody o provedení práce za rok 2004- 60000.- Kč (12x 5000.-Kč) a z toho odvedená srážková daň činí 9000,- Kč (12x750).Nepodepsal jsem nikde Prohlášení a neuplatnil si odpočet na studenta.Prosím o odpovědi na následující otázky: 1.V přiznání uvedu jako příjmy z pronájmu 12x5000Kč a žádné výdaje, nebo 12x8000Kč a výdaje 12x3000Kč? 2.Mohu do výdajů za pronájem zahrnout i nábytek a spotřebiče do kuchyně koupené v roce 2004?3.Budu v přiznání uvádět příjmy z Dohody o PP jako příjmy ze zaměstnání? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Měl bych dotaz týkající se daně z…

Dobrý den. Měl bych dotaz týkající se daně z příjmu FO. Obdržel jsem od FÚ výzvu k zaplacení daně z příjmu za prodej bytu. Byt jsem zdědil po své matce která zemřela v roce 2002. Byt byl do roku 2001 družstevní, pak byl mou matkou odkoupen do osobního vlastnictví. Od roku 1976 byla vlastníkem členského podílu v družstvu při společném členství jejího manžela - mého otce, který v roce 1997 zemřel a všechna práva přešla plně na mou matku. V roce 2003 jsem byt prodal aniž bych ho užíval. Jsem povinnen platit daň z příjmu nebo se na tuto situaci vztahuje §4 odst. b zákona o dani z příjmu. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Syn studuje VŠ- denní studium.V r. 2004 měl…

Syn studuje VŠ- denní studium.V r. 2004 měl brigádu na Dohodu o provedení práce - odpracoval 100 hodin ročně, každý měsíc mu firma vyplácela 4250,-Kč (5000 základ - 750Kč daň ze mzdy - nepodepsal Prohlášení).Může si podat daň. přiznání za r.04 a uplatnit odpočet na osobu a studenta a nechat si vrátit část již zaplacené srážkové daně?Pokud syn přiznání podá, můžu si já v témž roce uplatnit odeč.položku na dítě?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, před chvílí jsem vám psala, jsem ještě…

Dobrý den, před chvílí jsem vám psala, jsem ještě trochu zmatená.Přerušila jsem živnost k 15.2.04, ale od 1.2.04 jsem zaměstnaná na HPP.Mám 2 děti, odpočet od února - prosinec 2004 uplatňuji u zaměstnavatele.Znamená to prosím, že odpočítávám si u OSVČ, jen děti za leden 2004? a na sebe celý rok? Mám rozdíl mezi příjmy a výdaji pouze 27000,-- , ale tím, že do toho zahrnu ještě to zaměstnání se dostávám na 20% daň a když odečtu zaplacenou daň u zaměstnavatele, vychází mi doplatek na dani z příjmu skoro 10000!!.Pouze za ty 2 měsíce?je to tak v pořádku?Doufám,že jsem to napsala trochu pochopitelně.Děkuji moc.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, jestli budovu (70…

Dobrý den, prosím o radu, jestli budovu (70%prodejna,30%kanceláře) zařazenou v roce 2002 do odpisové skupiny 5 musím přeřadit za zdaňovací období 2004 do odpisové skupiny 6.Děkuji.