Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Chtěla bych poradit, mám příjem z…

Dobrý den, Chtěla bych poradit, mám příjem z pronájmu nemovitostí 14.000 Kč ročně, minulý rok byla změna v pronájmu, že daň z nemovitostí byla zdaňována mnou pronajímatelem místo nájemcem. Prosím poradit, zda-li daňové přiznání z nemovitostí musím přiznávat každý rok a jestli musím dávat daňové přiznání z příjmu, kde bude zahrnut nájem z nemovitostí. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Jsem OSVČ a manželka je jen…

Dobrý den! Jsem OSVČ a manželka je jen zaměstnaná. Mohu podat daňové přiznání za rok 2004 jako společné zdanění manželů, pokud manželce zaměstnavatel již provedl roční zúčtování příjmu ze závislé činnosti za rok 2004.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, chtěl jsem se zeptat zda…

Dobrý den pane doktore, chtěl jsem se zeptat zda můžu uplatnit na manželku žijící se mnou ve společné domácnosti nezdanitelnou část základu daně, vedu-li manželku jako spolupracující osobu avšak za rok 2004 na ní neuplatňuji žádné rozdělění příjmu a výdajů. A manželka jako spolupracující osoba nepodáva DP. Manželka neměla v roce 2004 žádné jiné příjmy. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě prosím k níže uvedenému dotazu.…

Dobrý den, ještě prosím k níže uvedenému dotazu. Jakým způsobem ocenit tento majetek? Je nutný odhadce? Lze dát tuto částku celou do daňových výdajů v r. 2004 v rámci úprav DZ dle § 23... ZDP? OSVČ (podniká od r.2001)koupila v r.2002 pro soukr. využití počítač a příslušenství v ceně cca 32000 Kč.Lze vložit tento majetek jako drobný dlouh.majetek do D.Ev. až v roce 2004 a uplatnit do daň.výdajů pořizovací cenu a ostatní provozní výdaje s ním spojené? V případě, že by se daly uplatnit jen provozní výdaje, bude platit při prodeji tohoto majetku do 5 let od vyřazení z OM tzv. časový test?Děkuji za odpověď. Odpověď: Vložit PC do majetku je možné, ale je třeba upravit cenu pořízení na cenu obvyklou k datu zařazení. Stejné to bude při prodeji, rsp. vyřazení z majetku. Provozní náklady si uplatníte jako daňové výdaje. Odpovídal: Dytrich Petr, JUDr.


odpovídal(a): Redakce

V dotazu ze dne 15.2.2005 v 9.13 se nějaká paní…

V dotazu ze dne 15.2.2005 v 9.13 se nějaká paní ptala na odpočet nezdanitelné částky na svého manžela, který pobírá invalidní důchod. Pan Dytrich Petr, JUDr odpovídal, že si muže odečíst na manžela 21720,-. Mé známé, její mzdová účetní tento odpočet odmítla provést, protože do přímu manžela započítala jeho invalidní důchod, tím přesáhl částku 38040,- a odpočet nelze provést. Zajímalo by mne, kde bych našla přesný výčet příjmů, které se počítají nebo nepočítají do příjmu manžela pro odpočet nezdanitelné částky na manžela. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Zaměstnankyně (Slovenka) začátkem roku…

Dobrý den. Zaměstnankyně (Slovenka) začátkem roku bydlela na Slovensku a měla tam příjmy ze závislé činnosti. S manželem se přestěhovala do ČR (pobývala zde v roce 2004 184 dnů) a má zde opět příjmy ze závislé činnosti a nadále zde bydlí. Chtěla by podat přiznání za 2004 a uplatnit základní nezdanit. částku, odpočet na dítě a manžela bez příjmů. Může? A co s příjmy ze začátku roku na Slovensku? Děkuji za Vaši laskavou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtel bych se zeptat kolik si muze…

Dobry den, chtel bych se zeptat kolik si muze zena prividelat na materske dovolene. Je to castka 38000kc/rok?


odpovídal(a): Redakce

Od kdy platí minimální daň (za období 2004 nebo…

Od kdy platí minimální daň (za období 2004 nebo až 2005)? Jsme za loňský rok ve ztrátě, budeme muset platit min. daň a kdy je splatná? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jsem OSVČ, auto pořízeno na leasing, v technickém…

Jsem OSVČ, auto pořízeno na leasing, v technickém průkazu je uvedena leasig. společnost, leasing ukončen. Mohu použít výpočet : km x 3,50 + km x spotřeba x PHM? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den pane doktore, rada bych vas poprosila o…

Dobry den pane doktore, rada bych vas poprosila o radu tykajici se danoveho priznani. V roce 2004 jsem na konci brezna prerusila samostatnou cinnost na zaklade zivnostenskeho opravneni. Po cely rok jsem byla soucasne zamestnana a zavisla cinnost byla hlavnim zdrojem prijmu. Od ledna do brezna nez jsem prerusila zivnost jsem nemela zadne prijmy ze samostatne cinnosti. Musim nyni za rok 2004 podavat danove priznani typu B s uvedenim nulovych prijmu ze samostatne cinnosti? Predem velmi dekuji za odpoved.



odpovídal(a): Redakce

Dobry den pane doktore, rada bych vas poprosila o…

Dobry den pane doktore, rada bych vas poprosila o radu tykajici se danoveho priznani. V roce 2004 jsem na konci brezna prerusila samostatnou cinnost na zaklade zivnostenskeho opravneni. Po cely rok jsem byla soucasne zamestnana a zavisla cinnost byla hlavnim zdrojem prijmu. Od ledna do brezna nez jsem prerusila zivnost jsem nemela zadne prijmy ze samostatne cinnosti. Musim nyni za rok 2004 podavat danove priznani typu B s uvedenim nulovych prijmu ze samostatne cinnosti? Predem velmi dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Pane doktore, prosím o radu. OSVČ je od 23.12.04…

Pane doktore, prosím o radu. OSVČ je od 23.12.04 důchodce. Podnikala celý rok. Týká se jí minimální základ daně. V zákoně je uvedeno, že star. důchodců se netýká min. daň. základ, ale není tam napsáno, jestli se bere v úvahu např. celý měsíc co byl v důchodu. Stačí jen podmínka, že byl část roku star. důchodce?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chci se ujistit, zda postupuji spravne…

Dobry den, chci se ujistit, zda postupuji spravne: V roce 2004 jsem zaplatila ctvrtletni zalohy na dan z prijmu FO (15.6., 15.9., 15.12.) a v roce 2005 31.3. Pri podavani priznani k dani z prijmu za rok 2004 zohlednim jako zaplacene zalohy pouze ty, ktere byly zaplaceny v roce 2004, ta zaloha z brezna 2005 bude uplatnena az v priznani za rok 2005. Je to tak? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně minimálního základu.…

Dobrý den, mám dotaz ohledně minimálního základu. Jsem zaměstnaná na HPP a příjmy z podnikání nemám, ale činnost jsem nepřerušila. Musím zaplatit daň z minimálního základu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jsem OSVČ, plátce DPH, v majetku firmy mám 1/2…

Jsem OSVČ, plátce DPH, v majetku firmy mám 1/2 roku zahrnuté vozidlo za 122,-Kč (cena po skončení leasingu v 09/04,vůz měl nárok na odpočet DPH). V dubnu chci přerušit podnikání z důvodu dlouhodobé nemoci a nevím, kdy se k němu vrátím. Můžu auto stále nechat ve firmě, nebo se s přerušením musím nějak vypořádat s majetkem? Auto chci ve firmě ponechat pro případ, že se k podnikání vrátím. Poraďte prosím jak nejlépe a nejlevněji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: Po…

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: Po celý rok 2004 a v lednu 2005 jsem pobírala rodičovský příspěvek. K 1.2.2005 jsem opět nastoupila do zaměstnání. Mám nárok na dovolenou za celý rok 2005 nebo na jen na 11/12 s předpokladem, že budu zaměstnaná až do konce roku 2005? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Syn 25.3.04 ukončil studium na VŠ, od 26.03.04…

Syn 25.3.04 ukončil studium na VŠ, od 26.03.04 byl registrován na Úřadu práce jako nezaměstnaný a nepobíral podporu v nezaměstnanosti.Od 17.9.04 opět začal studovat VŠ doteď. Za kolik měsíců si v DAP 2004 za něj odečtu nezdanitelnou částku? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane, chtěla bych Vás poprosit o…

Vážený pane, chtěla bych Vás poprosit o vysvětletní ustanovení ohledně licenčních poplatků u smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Rakouskem. V odstavci 1 tento článek uvádí, že mohou být tyto poplatky zdaněny v druhém státě. V druhém odstavci 2 licenční poplatky uvedené v odstavci a (patenty, ochranné známky atd) také ve smluvním státě. Jak tedy mají být zdaněny poplatky uvedené v odstavci b (autorská práva)? To zde není jednoznačné. Děkuji předem za vysvětletní.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore! Mám dotazy k leasingu.…

Dobrý den pane doktore! Mám dotazy k leasingu. Jsem OSVČ, vedu DE, a nedávno jsem si vzal os. auto na leasing, mám ho v TP ale na své RČ, ne na IČO. Tzn., že auto asi není v majetku firmy? Chápu správně, že 1.) musím vést knihu jízd a rozlišovat v ní soukromé a pracovní cesty? 2) Z prac. cest pak lze uplatnit paušál na km + náklady na PHM (buď doloženými paragony nebo podle průměru)? 3.) Lze nějakým způsobem zahrnout splátky leasingu nebo jejich část do nákladů pro daň z příjmu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosil bych o radu. Jsem šest let…

Dobrý den, prosil bych o radu. Jsem šest let zaměstnaný a zároveň OSVČ, plátce DPH. V roce 2004 jsem byl od 6.5. ? 31.12. práce neschopen (neschopnost stále trvá). Základ daně u zaměstnavatele činí za rok 2004 40902 Kč, základ daně z podnikání je 3500 Kč. Mimo to jsem dostal nemocenské dávky 58 483 Kč. 1. Jak je to v mém případě s minimálním základem daně 2. Syn (není živnostník) za mě vykonal nějaké zakázky, abych neztratil odběratele, takže v mém přiznání k DPH a k dani z příjmu jsou tato plnění uvedena i přesto, že jsem byl v té době v pracovní neschopnosti. Synovi jsem žádné peníze za toto nevyplácel. Vidíte v tom nějaký problém? Děkuji mockrát za odpověď



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.