Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

FO podniká v marketingu a reklamní činnosti od…

FO podniká v marketingu a reklamní činnosti od roku 2002; od 1.1.2004 do 31.8.2004 studoval. Studium poté přerušil, nedokončil. Vztahuje se na něj minimální základ daně, nebo jen jeho skutečný základ daně ( který činí cca 22000,- Kč)? (V zákoně je něco o soustavném studiu)


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Rodiče darovali synovi hotově peníze…

Dobrý den. Rodiče darovali synovi hotově peníze bez zprostředkování peněžního ústavu každým rokem do 1 milionu Kč. Syn nemusí vyplňovat žádné přiznání k dani darovací ani k dani z příjmu? Je zaměstnancem a daňové přiznání ze mzdy vyplňuje jeho zaměstnavatel. Je-li tento dar osvobozen, od kdy platí osvobození?odpovídal(a): Redakce

nevím si rady jak vyplnit folmulář pro socialku…

nevím si rady jak vyplnit folmulář pro socialku.měl sem nejdřív vedlejší příjem a pah hlavní.jek se tu učtuje


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dvou dotazů. 1)…

Dobrý den, prosím o zodpovězení dvou dotazů. 1) Jak zaúčtovat a vést v D.Ev. nákup náhradní sady kompletních kol k automobilu zařazeném v OM (ráfky, zimní pneu, poklice)? Je nutno kola evidovat jako drobný DM na kartě zásob? A v deníku příjmů a výdajů účtovat jako provozní režii nebo nákup materiálu? 2) V DAP pro fyz. osoby, oddíl D, ř. 4, uvést jako Zásoby i drobný DM (např. PC), nebo tento majetek uvést v ř. 6 Ostatní majetek? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, minuli rok jsem byl na 4 mesice na…

Dobry den, minuli rok jsem byl na 4 mesice na stazi na zahranicni univerzite ve Velke Brit. ( mel jsem tedy stale statut studenta v CR) a mel jsem tam brigadu. Nyni bych chtel zazadat o vraceni zalohy na dan, co mi tam odecetli. S U.K. je podepsana smlouva o dvojim zdaneni a co jsem se informoval, mel bych to zapsat jako "prijmy vynate". Mam ale problem v tom, ze pote co vsechno vyplnim, na onen radek 316, se jiz zadny jiny ze zakladniho dvojlistu neodkazuje, tak nevim, kam mam tuto hodnotu prepsat. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj dotaz se týká snížení daňového…

Dobrý den, můj dotaz se týká snížení daňového základu o odpočty za studium. V loňském roce jsem absolvovala na jedné univerzitě jako bakalář a své studium jsem od září navázala na jiné univerzitě. Navíc jsem 13. října dovršila 26 let. Mám tedy dotaz kolik měsíců studia si mohu od daňového základu odečíst? Předem děkuji za odpověď. MH


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, lze prosím u UKRAJINCE se ŽL…

Dobrý den, lze prosím u UKRAJINCE se ŽL podnikajícího v Čechách použít pro daňové přiznání výdaje procentem z příjmu a tím mu vlastně vůbec nevést účetnictví, pouze evidenci příjmů?


odpovídal(a): Redakce

Jsme vlastníci pozemku a s telekomunikační…

Jsme vlastníci pozemku a s telekomunikační společností jsme zřídili věcné břemeno, které bylo zapsáno na katastru nemovitostí. Telekomunikační společnost nám za věcné břemeno zaplatila. Jak zaúčtovat jako s.r.o. a jak jako obecní úřad?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu. OSVČ podnikající v autoservisu a…

Prosím o radu. OSVČ podnikající v autoservisu a jeho manželka registrována jako spolupracující osoba, která si asi před 2 lety udělala ŽL na administrativní práce a nákup a prodej automobilů (toto není přesné znění na ŽL) a z těchto činností nemá příjmy ani výdaje. v roce 2004 si udělala rekvalifikační kurs na modeláž nehtů, pak ŽL a jednou týdně si takto přivydělává. Jinak žádné jiné příjmy nemá, jelikož je spíše ženou v domácnosti a stará se o dvě nezletilé děti. Z hlediska daní, nebylo by pro ni výhodnější nepoužívané ŽL (respektive činnnosti) pozastavit a pokračovat jen s ŽL na modeláž nehtů? Nebo je lepší je ukončit a ŽL na modeláž nehtů v roce 2004 považovat za začínající podnikání? Bylo by lepší pro ni se odhlásit jako spolupracující osoba svého manžela a podnikat jen na svůj ŽL modeláž.n.? Poraďte mi prosím, co pro ně bude nejvýhodnější a jaké kroky podniknout, co zrušit, co přihlásit a kde. Není na vše už pozdě? Dá se leccos zachránit aspoň v roce 2005, aby oba nemuseli platit daně z min.základu, když vím, že za rok 2004, kdy ona na ŽL modeláž.nehtů má příjmy nižší než výdaje, jelikož nakoupila materiál a vybavení, než začala mít z této činnosti přijmy. V tomto oboru podniká od srpna 2004. Jako každý má hrůzu z daní, když si sotva vydělá na pronájem a materiál, jelikož je to její koníček a měsíčně vydělá asi 2400, a 600Kč zaplatí za pronájem. Její manžel podnikání zachová a minim.zákl.daně se ho týká. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, prosím, jaká je sazba DPH…

Dobrý den pane doktore, prosím, jaká je sazba DPH u ekonomického poradenství provozovaného na živnostenský list : živnost volná, činnost ekonomických, organizačních, řídících a podnikatelských poradců. Děkuji. V. Smolík.odpovídal(a): Redakce

Prosím Vás o radu. S kolegyní se nemůžeme…

Prosím Vás o radu. S kolegyní se nemůžeme dopátrat vysvětlení, zda když za rok 2004 vyjde v daň.evidenci fyz.osoba do ztráty a bude ji chtít v příštím roce uplatnit, odečítá se tato ztráta pouze v případě, že základ daně je vyšší než minimální základ daně a odečte se ztráta pouze do výše minimálního základu? Jak je to v případě, že kadeřnice, která měla díky rekonstrukcím salonu v roce 2004 větší výdaje a tím je za toto období ve ztrátě a její předpokládaný základ daně v roce 2005 bude nižší než minimální základ? Je i pravděpodobné, že přes minimální základ daně se dostane až za 3 roky, což nevím v rámci zvyšování min.základu daně, zda to nebude až později. Jak tuto ztrátu uplatnit a kdy? Jde o ztrátu ve výši 110 tis. Minimální základ daně se jí samozřejmě týká. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi poradit? Manželé oba…

Dobrý den, můžete mi poradit? Manželé oba podnikající, manželka jako spolupracující osoba takto nahlášená na fin.úřadu, má za rok 2004 příjmy ve výši 35600,-Kč a výdaje 67250,-. Manželka má tři ŽL, z nichž příjmy jsou jen z jedné činnosti. Musím v daň.přiznání uvést ke každé činnosti, že příjmy a výdaje jsou nulové a k té třetí (což je modeláž nehtů) skutečné příjmy? A mohu příjmy a výdaje manžela a manželky zaúčtovat společně a pak rozdělit příjmy a výdaje 50 na 50%? Když vyjde každému základ daně nižší než 101 tisíc, musí tento minimální základ daně mít každý z nich nebo ne? Oba jsou fyzickými osobami. Mockrát děkuji za vysvětlení na e-mailu.


odpovídal(a): Redakce

JSME S.R.O. V ROCE 11/2002 JSME KOUPILI OSOBNÍ…

JSME S.R.O. V ROCE 11/2002 JSME KOUPILI OSOBNÍ AUTOMOBIL ZA 219 TIS.VČETNĚ DPH(NEUPLATNĚNO). V 12/2004 JSME HO PRODALI ZA 160 TIS. ZC JE VE CHVÍLI PRODEJE 104 TIS. MOHU UPLATNIT DO NAKLADŮ CELOU ZŮSTATKOVOU CENU? DĚKUJI


odpovídal(a): Redakce

dobry den, prosim o radu pri situaci: jsem…

dobry den, prosim o radu pri situaci: jsem lekar, pracoval jsem do srpna 2004 ve Francii, tamtez jsem platil dane dle francouzskych zakonu, v CR jsem pracoval v nemocnici od listopadu do prosince 2004 a soucasne jsem mel uvazek 0,2 formou vedecke cinnosti u jineho zamestnavatele. Na personalnim odd. v nemocnici mi odmitli vyhotovit danove priznani. Zajima mne, zda jsem povinen jej podat a zda jsem povinen opet uvadet jiz zdaneny prijem z Francie, dekuji


odpovídal(a): Redakce

Pane doktore mám navás dotaz o hledně pohledávek…

Pane doktore mám navás dotaz o hledně pohledávek a závazků. 1) Pohledávky z roku 95-99 cca 700 tisíc nebyly dělány opravné položky jak vyčistit účet 311. Nedaňově. 2) Zásoby účtujeme způsobem B. na konci roku převedeno na účet 132. Ale potřebuji snížit stav zásob. Důvod zásoby za 2 mil prodány se70% slevou zboží nebylo prodejné. Takže zásoby mám o 2 mil nižší. Mám dát do výnosů rozdíl to je cca 1400 000 kč,- na účet 681. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jsem sportovec a chtel bych se zeptat, zda si do…

Jsem sportovec a chtel bych se zeptat, zda si do cestovnich nahrad mohu zahrnout i cesty (automobilem) na treninky?


odpovídal(a): Redakce

Pro knihovnu jednoho z ústavů AV ČR objednávám…

Pro knihovnu jednoho z ústavů AV ČR objednávám vědecké publikace ze zahraničí často přes internetový obchod. Zde není dána možnost uvést DIČ, takže např. z Anglie nám pošlou knihu i s DPH. Naše účtárna tvrdí, že musíme zaplatit DPH ještě jednou v ČR, takže takto knihy nakupovat nemohu. Dále prý nesmím nakupovat knihy např. z Kanady nebo USA, pokud je možné je sehnat v Evropě. Musím se tímto řídit, když kniha z Kanady je třeba levnější?


odpovídal(a): Redakce

Student, majitel bytu od roku 2004 Poř. cena…

Student, majitel bytu od roku 2004 Poř. cena 1000 000 Kč, kuch. linka 100 000,- Kč Platí zálohy na služby 2000 Kč -- Zisk z nájmu: 8000 + 2000 záloha na služby -- Jak uplatnit náklady ve skutečné výši? Kolik bude odpis za byt a kolik za kuch. linku? Jakou evidenci musí vést? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

21.3.2005 Dobrý den, prosím o Váš názor, zda je…

21.3.2005 Dobrý den, prosím o Váš názor, zda je možné udělat odstupné za uvolnění bytu za 2 účetní období tj. v roce 2004 část a v roce 2005 zbytek, a zda lze přitom ostatní výdaje stanovit procentem z příjmu. Děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentka VŠ, jediným mým příjmem…

Dobrý den, jsem studentka VŠ, jediným mým příjmem za rok 2004 bylo zhruba 5000 Kč, které jsem si vydělala jako hosteska. Musím podat daňové přiznání a platit daň z příjmů nebo se na to vztahuje § 10 zákona o dani z příjmů FO, kde u příležitostných činností do výše 20 000 Kč se nemusí platit daň. Jak by tomu bylo v případě, že bych byla zaměstnanec a navíc bych si vydělala stejnou činností stejnou částku. Musela bych platit daň a podat daňové přiznání. Děkuji za Vaši odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.