Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v roce 2003 jsem prodala rodinný dům a…

Dobrý den, v roce 2003 jsem prodala rodinný dům a zaplatila 3% z prodeje. V témže roce jsem koupila jiný rodinný dům a v roce 2004 jsem ho prodala. Za prodej prvního domu jsem obržela dvojnásobek peněz než za prodej druhého domu. Když odvedu daň z prodeje druhého domu mám nárok na nějakou finanční kompenzaci?Jedná se mi o to, že jsem slyšela, že by mi měl být vrácen rozdíl mezi zaplacenými daněmi z prodeje obou domů. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý podvečer, jsem OSVČ a v daňovém přiznání za…

Dobrý podvečer, jsem OSVČ a v daňovém přiznání za rok 2003 jsem chybně spočetl svou daň z příjmu. Zaplatil jsem o cca 7 tisíc Kč více (to mám potvrzeno i platebním výměrem z FÚ). Předpokládám, že si to na DAP za rok 2004 můžu odečíst a zaplatit tím pádem o příslušnou částku méně. Je to tak? Pokud ano, do které kolonky v DAP mám tuto částku uvést? Děkuji.odpovídal(a): Redakce

Přeji příjemný den. Prosím o radu. Jsme malá…

Přeji příjemný den. Prosím o radu. Jsme malá organizace, zaměstnáváme cizince - slováky. Dnes přišel tento zaměstnanec s otázkou, zda je pravda, že musí na Slovensku předložit daňové přiznání z příjmů, které mu plynou ČR. Nic takového jsem neslyšela ani netuším, kde mám o tom hledat nějakou informaci. Proto prosím o informaci, zda je to pravda a kde najdu přesné znění týkající se této problematiky. Mnohokrát děkuji a jsem s pozdravem. L.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, jsem OSVC, platim socialni pojisteni.…

Dobry den, jsem OSVC, platim socialni pojisteni. V pripade, ze otehotnim, kdo mi bude vyplacet materskou dovolenou a jak se vypocitava jeji vyse. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, rada bych se zeptala, zda-li kdyz…

Dobry den, rada bych se zeptala, zda-li kdyz odvedu dan z prijmu FO, tak jestli je v tom uz zahrnuto i socialni a zdravotni pojisteni? Nebo budu muset jeste zvlast neco platit? Zajimalo by me take, jestli kdyz bych ukoncit podnikani, jestli bych se potom mohla prihlasit na urade prace..?


odpovídal(a): Redakce

Jsem student doktorskeho denniho studia na VS, je…

Jsem student doktorskeho denniho studia na VS, je mi 27 let a krome stipendia na VS (5 tis kc mesicne) nemam zadny jiny prijem. Pristi skolni rok budu studovat pul roku na zahranicni universite a budu zaroven zapsan na VS v Ceske republice. Na zahranicni skole budu dostavat stipendium tamnejsi vlady (cca 700 eur/mesic). Jsem povinna podavat danove priznani a do jake kategorie muj prijem ve forme stipendia spada.


odpovídal(a): Redakce

Slysela jsem, ze kdyz si zalozim zivnost a…

Slysela jsem, ze kdyz si zalozim zivnost a zamestnam alespon 2 lidi, nebudu muset platit dva roky dane. Prijde mi to jako nesmysl a nikde na internetu jsem jsme v ulevach na danich nic podobneho nedocetla. Tak tapam a nevim. Kazdopadne by to nebyla spatna myslenka... Dekuji za brzkou odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ, plátce DPH a mám některé…

Dobrý den, jsem OSVČ, plátce DPH a mám některé nesplacené pohledávky (i z r. 1996), které již nikdy neobdržím. Nyní jsem přešel z jednoduchého účetnictví na daňovou evidenci. Je možné nějakým způsobem tyto "nevymahatelné" pohledávky z účetnictví odstranit, abych je nemusel převádět v účetnictví do dalších let (tak jak to nyní dělám)? Dlužníci i nadále existují a nejsou ani v konkursu, podstoupit pohledávky k vymáhání nechci.


odpovídal(a): Redakce

Kam zahrnout a jak zdanit úroky na běžném účtu -…

Kam zahrnout a jak zdanit úroky na běžném účtu - právnická osoba? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, řešíme spolu s přítelkyní svojí…

Dobrý den, řešíme spolu s přítelkyní svojí bytovou situaci (oba zaměstnáni) a máme s developerem uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí na koupi bytu. Vzali jsme si úvěr ze stavebního spoření v kombinaci s hypotékou. Finance uvolňujeme postupně dle smlouvy a postupující stavby od začátku minulého roku tj. 2004 (stavební spoření a větší část hypotéky již vyčerpána). Můžeme si již odečíst ze zálohy na daň zaplacené úroky jak z hypotéky tak ze stavebního spoření za rok 2004? V katastru je jako majitel napsán stále developer a pouze hypotéční ústav má zástavní právo (jehož řízení jsme byli vedlejšími účastníky) na bytovou jednotku. Do našeho vlastnictví má byt přejít a k nastěhování bude až po podpisu kupní smlouvy v nejbližších měsících nejpozději do konce června 2005. Děkuji za odpověď s pozdravemodpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manžel OSVČ byl v r.2004 od 9.5. do 31…

Dobrý den, manžel OSVČ byl v r.2004 od 9.5. do 31.8. v pracovní neschopnosti. Jakým způsobem budu počítat minimální daň? Je možné zkrátit alikvotně částku 101tis o 3 měsíce? A pokud ano, na základě jakého předpisu? Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Nase firma prodava os.auto (ne nove)…

Dobry den. Nase firma prodava os.auto (ne nove) do Nemecka podnikateli s nemeckym DIC. Obe firmy podnikaji v autodoprave. Fakturu jsem vystavila bez DPH, pouze prodejni cenu auta. Je to tak spravne nebo ma na fakture stat i DPH? Dekuji velice za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz k uplatnění výdajů při…

Dobrý den, mám dotaz k uplatnění výdajů při podání DAP - příjmy z pronájmu dle par. 9. Pronajímám jako nepodnikající osoba nebytový prostor, pořízený na hypotéku. Lze jako výdaj dle par. 9 použít: 1) odpisy majetku 2) jednotlivé měsíční splátky hypotéky 3) úroky z hypotéky za příslušné daň. období 4) pravidelné náklady spojené se službami na údržbu nebytu (el., voda, úklid, servis výtahu ...) ? Nevím zda lze za výdaj označit vše, nebo pouze některé uvedené body. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o radu,jak nejvýhodněji převést…

Dobrý den,prosím o radu,jak nejvýhodněji převést nemovitost matka-syn,aby daně z byly co nejnižší.Jestli darem,prodejem nebo jiným způsobem.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda jako osoba s…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda jako osoba s vedlejší samostatnou výdělečnou činností překladatelství a tlumočnictví mohu do mé firmy zakoupit osobní vůz a náklady na něj a na jeho provoz uplatnit při snižování základu daně. Díky.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mohli byste mi, prosím, přesně popsat,…

Dobrý den, mohli byste mi, prosím, přesně popsat, jak mám postupovat pokud chci zaplatit daň z příjmu formou splátkového kalendáře. a co vše k tomu potřebuji za dokumenty. Podotýkam, že jsem si nevedla účetnictví. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, chtěla bych se zeptat,…

Vážený pane doktore, chtěla bych se zeptat, jestli mohu vystavovat faktury za služby(vedení účetnictví) jako OSVČ na vedlejší pracovní poměr, když jsem dne 25. března 2005 nastoupila na mateřskou dovolenou? Dávky této peněžité pomoci v mateřství mi plynou ze sociálního pojištění u zaměstnavatele což byl můj hlavní zdroj příjmů, jako OSVČ důchodově ani nemocensky pojištěna nejsem. Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, před chvílí jste mi odpovídal, jsem…

Dobrý den, před chvílí jste mi odpovídal, jsem Vám vděčná, ale já jsem asi "natvrdlá". HPP, zaměstnaná od 1.2.04, OSVČ přerušena k 12.2.04, děti uplatňuji od února u zaměstnavatele. A to si je celé mohu uplatnit i u OSVČ???Jako tu svou odčit.položku?U v zaměstnání i u podnikání, i když to byly jen 2 měsíce? Děkuji za odpověď, a obdivuji Vaši trpělivost s podobnými "natvrdlými".Díky.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, podnikám jako OSVČ,mohu…

Vážený pane doktore, podnikám jako OSVČ,mohu jako uznatelný výdaj do daňové evidence zahrnout částku,kterou jsem poskytla za výpomoc v živnosti důchodci a to 19000 Kč v roce 2004 ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den , prosím o přesný postup zaúčtování fin…

Dobrý den , prosím o přesný postup zaúčtování fin.leazingu stroje s odpočtem DPH v jednoduchém účetnictví. Včetně první vavýšené splátky. Jak uplatnit odpočet DPH u této první splátky.