Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

uplatňuje se při zúžení společného jmění manželů…

uplatňuje se při zúžení společného jmění manželů daň darovací? Pokud ano, nebo pokud ne, podle jakého zákona a § se postupuje?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám živnost již od roku 1999, kterou…

Dobrý den, mám živnost již od roku 1999, kterou jsem v roce 2002 přerušila. V srpnu 2004 jsem ji opět obnovila. Moje příjmy za rok 2004 činí 83 500 Kč. Výdaje jsou 25% = základ daně 62 625 Kč. Platí pro mě minimální základ daně za celý rok 2004 = Kč 101 000 nebo pouze minimální základ daně za 5 měsíců mé činnosti = 42 083 Kč ? (v tom případě by pro mě platil základ daně 62 625 Kč). Děkuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

Studuji na vysoké škole (řádné prezenční studium)…

Studuji na vysoké škole (řádné prezenční studium) a dosud jsem si přivydělávál především na DPP, ŽL nevlastním. Věnuji se tvorbě internetových prezentací a rád bych využíval smlouvu o dílo (pokud je to možné). Jedná se o částky od 5 do 15 tisíc korun. Zajímalo by mě, jak mám takové příjmy danit (zda stačí podat daňové přiznání, popř. jaký typ mám využít). Je nutné sepisovat doklad o převzetí, zaplacení atd., nebo stačí jen smlouva? Platím sociální a zdravotní pojištění? Mohu vystavit fakturu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda plnění z…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda plnění z následujícího zahraničního (Švýcarského) úrazového pojištění je v České republice předmětem zdanění. Předem děkuji za Vaši odpoveď. Obligatorische Unfallversicherung UVG (Povinne urazove pojisteni u soukrome pojistovny) - Zpocatku po uraze zraneny dostava tzv. Taggeld (denni financni davka pri pobytu v nemocnici, rehabilitacnim ustavu,.....) - Vyse Taggeld je zavisla na vysi platu pred urazem - Az je zdravotni stav zraneneho ustaleny, nastupuje renta plynouci jako plneni z tohoto urazoveho pojisteni - vyse renty je zavisla na vysi platu pred urazem a na uznanem stupni invalidity. - toto pojisteni plati pro pracovni i nepracovni urazy. - z tohoto pojisteni je take po cely zivot zraneneho hrazena lekarska pece. POUZE vsak takova, ktera je v prime souvislosti s danym urazem. Vice informaci o tomto typu pojisteni je mozne na napr. pomoci google "+Obligatorische +UVG"


odpovídal(a): Redakce

Dobry Den; mela bych dotaz ohledne zakladani…

Dobry Den; mela bych dotaz ohledne zakladani podnikatelskeho konta. Podnikam a platby mi z 99% chodi ze zahranici. Chtela bych se informovat, zdali je v ramci danovych priznani a danovych zakonu mozne, abych si devizove podnikatelske konto otevrela na Slovensku, v pobocce Volksbank, ktera tuto variantu umoznuje. Mela bych tedy jedno devizove konto na Slovensku, kam by prichazely zahr. platby a prevadela bych si je na sve Volksbank podnikatel. konto v CZK v Cechach. Je to mozne takto uskutecnit, a zaroven spadat i nadale pod danove zakony CR? Tedy priznavat prijmy v Cechach tak jak se mi pohybuji mezi obema ucty? Nechtela bych platit dane na Slovensku, ci zkomplikovat svou danovou situaci tim, ze mi platby chodi na ceske konto pres Slovensku. Moc dekuji za radu!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda podléhá…

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda podléhá osvobození od daně z příjmů následující případ: Bydlel jsem v bytě na nájemní smlouvu, který patřil podniku České dráhy 5 let. Pak byt odkoupilo družstvo (jehož jsem byl členem) za účelem převodu bytu do os. vl. nájemců a v krátké době ho převedlo do mého osobního vlastnictví. V mém osobním vlastnictví je byt již 2 roky. Před 4 měsíci jsem ovšem změnil své trvalé bydliště a byt připravoval pro prodej a peníze plánuju investovat do pořízení nového bydlení. Přestože jsem již v té době plánoval jeho prodej, neuvědomil jsem si podmínku osvobození od daně z příjmu vyplývající z bydlení bezprostřeně před prodejem. Chtěl bych se zeptat, zda se osvobození podle §4, odst. 1, písm. a) ZDP vztahuje i na tento případ - i přes to určité mrtvé období 4 měsíců nebo zda se na něho případně vztahuje osvobození podle §4, odst. 1, písm. b) ZDP vzhledem k mému užívání bytu po dobu delší než 5 let (přestože tam probíhal převod do osobního vlastnictví). Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu, můj přítel OSVČ neplatil minulý…

Prosím o radu, můj přítel OSVČ neplatil minulý rok vůbec zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Vznikl mu tam dluh, který jsme celý zaplatili 7.1.2005. Do přehledu napíši tedy co? A do daňového přiznání si toto pojistné může započítat, když bylo uhrazeno až v lednu t. r.? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, chtěl bych se zeptat na vyplnění…

dobrý den, chtěl bych se zeptat na vyplnění danového přiznání,když výše příjmů za rok 2004 činí 76259kč, výdaje jsou 16090kč a pojistné zdravotní a socialní je 20680kč. Podnikat na živnostenský list jsem začal 1.3.2004 a činnost jsem ukončil dne 31.12.2004.Zajímalo by mne, jestli je adekvátní částka na dani ve výši 11000kč a jestli nemám jako osoba podnikající prvním rokem nárok na úlevy,případně jak tyto úlevy zanést do danového přiznání. odpočitatelná částka je pouze 38040kč. Mnohokrát děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. V roce 2004 jsem byla zaměstnána, od…

Dobrý den. V roce 2004 jsem byla zaměstnána, od června 2004 podnikám (FO, daňová evidence). Vypočtená daň z příjmů činí cca 180 000, tudíž bych asi měla začít platit čtvrtletní 25% zálohy. Našla jsem ale paragrafy zálohovou povinnost vylučující, je-li dílčí základ daně ze závislé činnosti vyšší než 50% celkového základu daně. Toto byl i můj případ v roce 2004. V roce 2005 ale příjmy ze závislé činnosti neočekávám. Musím platit zálohy na daň z příjmů a kdy mám zaplatit první zálohu, jestliže jsem přiznání k dani podávala až 29.3. a 15.3. ještě ani nevěděla, že nějakou zálohu platit mám? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu : zahraniční firma v…

Dobrý den, prosím o radu : zahraniční firma v Německu nám fakturuje s 16% DPH, co potřebuji, abych mohla zažádat v Německu o vrácení DPH a u koho? slyšela jsem, že potřebuji originál výpisu z obchodního rejstříku a registraci k dani a k tomuto překlad do němčiny - to musí být ověřený překlad? nebo stačí jen od naší překladatelky ? děkuji za odpověď a přeji hezký denodpovídal(a): Redakce

Dobry den, muzu si v danovem priznani do castky,…

Dobry den, muzu si v danovem priznani do castky, kterou jsem v minulem roce zaplatil za socialni a zdravotni pojisteni, pripocist i doplatek za rok 2003? Dekuji predem.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to bude s…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to bude s DPH na výstupu při prodeji osobního vozu. Tento vůz jsme nakoupili bez DPH do majetku. Nyní ho budeme prodávat s tím, že se do něj namontovalo rádio + zabezpečení řadící páky. Při nákupu těchto doplňků se ale uplatnil odpočet DPH (jelikož se ještě nevědělo, že to půjde na tento vůz). Jak nyní na výstupu s DPH. Nákup vozu bez DPH je 322000, nyní prodej (avšak v této ceně jsouzapočítány již doplňky) je 325000.. jak s tím? Děkuji za odpověď??


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, švagrová má živnostenský list od roku…

Dobrý den, švagrová má živnostenský list od roku 2000 (prosinec). Krátce po jeho obdržení pozastavila činnost z důvodu mateřské. Za těch pár týdnů jakoby podnikání od obdržení listu podala v termínu na finanční úřad prohlášení, že neměla žádné příjmy ani výdaje v roce 2000. Až od 1.ledna roku 2003 řádně podniká (k tomuto datu obnovila činnost). V roce 2003 byla v účetní i daňové ztrátě. V roce 2004 má účetní zisk, po odečtení základní nezdanitelné částky je ale v daňové ztrátě. DOTAZ: Musí za rok 2004 odvést minimální daň nebo ještě nikoliv?? První 2 roky nemusí??? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Mám nárok na odpočet úroků hypotečníhího úvěru?…

Mám nárok na odpočet úroků hypotečníhího úvěru? Vzhledem ke stáří rodičů (starobní důchod) jsem musel za rodiče uzavřít smlouvu o hypotečním úvěru, vůči bance jsem v pozici dlužníka. Z hypotečního úvěru byl pořízen rodinný dům. Nejsem vlastníkem nemovitosti ani ji trvale neužívám ke svému bydlení. Vlastníkem a trvalým uživatelem jsou rodiče. Mám nárok na snížení základu daně o úroky z HÚ. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chci se zeptat, za rok 2004 mám příjem…

Dobrý den. Chci se zeptat, za rok 2004 mám příjem ze závislé činnosti, v 8. měsíci jsem šla do starobního důchodu. K tomu jsem ještě podnikala, ale příjem z podnikání byl 0. Otázky: Jaký druh daňového přiznání vyplnit A nebo B ? Započítává se důchod do příjmů ? Můžu si odečíst celou částku na poplatníka ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotazy k dani z příjmů a dani…

Dobrý den, měl bych dotazy k dani z příjmů a dani z převodu při prodeji nemovitostí. Plánuji koupi nového bytu do osobního vlastnictvi. Prostředky získám prodejem stávajícího podílu na družstevním bytě (členem družstva jsem více než 5 let) a prodejem pozemku (vlastníkem jsem 2 roky). Dotazy zní: 1) je nutné při prodeji těchto nemovitostí platit daň z příjmu, pokud získané prostředky použiji na nákup nového bytu ? 2) daň z převodu ve výši 3% budu platit u obou nemovitostí? Děkuji mnohokrát.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prodal jsem restituční nárok u…

Dobrý den, prodal jsem restituční nárok u Pozemkového fondu postupní smlouvou třetí osobě, konkrétně s.r.o.. Restituční nárok jsem prodal v hodnotě vyšší, než byla jeho nominální hodnota. Jsem povinnen zdanit tu část, která přesahuje nominální hodnotu tohoto restitučního nároku?Nebo tato částka spadá též do osvobození dle §4 zákona o dani z příjmu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dnes jste mi odpovídal, že při přerušení…

Dnes jste mi odpovídal, že při přerušení podnikání k 31. 12. 2004 nemusím nic dělat, ale do podání daňového přiznání neobnovím podnikání tudíž podle § 23, odst. 8/3 jsem povinná zásoby, pohledávky dodanit a závazky odečíst. Má otázka asi nebyla přesná, že podnikání nezahajím do podání daňového přiznání. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mě, pokud jako student…

Dobrý den, zajímalo by mě, pokud jako student podávám daňové přiznání (pracuji na dohodu o pracovní činnosti + mám ŽL od 1.3.04), musím k němu přiložit potvrzení o studiu. A dále jestli mohu odečíst zaplacené poplatky z podnikatelského účtu a zaplacené poplatky za telefon (slyšela jsem že mohu jen v případě, že dostávám podrobný výpis o volání). děkuji


odpovídal(a): Redakce

Přeji hezký den, chtěla bych vědět jestli manžel…

Přeji hezký den, chtěla bych vědět jestli manžel hostinský si může do daňových výdajů uplatnit výdaje za pracovní oděv (kalhoty, vesta, zdravotní obuv). Děkuji.