Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem OSVČ v zemědělství tedy SHR. Vedu…

Dobrý den. Jsem OSVČ v zemědělství tedy SHR. Vedu daňovou evidenci a od SZIF (státní zemědělský intervenční fond) jsem dostal jednotnou platbu na plochu, kterou obhospodařuji. Nevím, zda tento příjem je či není zdanitelný. Jestli se jedná o dotaci podle §4,odst.1,pism.t) ZDP není pro mne zcela jasné? Děkuji.Připojuji přesné znění o které jste žádal. Na základě níže uvedeného : ?Rozhodnutí - Státní zemědělský intervenční fond podle § 1 odst. 2 písm.a) zákona č.256 / 2000Sb.,o Státním zemědělském intervenčním fondu a změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (déle jen zákon ) rozhodl dne 06.12.2004 podle § 11 zákona a podle nařízení vlády č. 243 / 2004Sb.,o stanovení některých podrobností a bližších podmínek při poskytování jednotné platby na plochu zemědělské půdy pro rok 2004 takto: Žadateli ( jméno ,bydliště RČ účet ) se poskytuje jednotná platba na plochu ve výši xxxxx Kč pro rok 2004.?


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, vztahuje se na mého otce,…

Vážený pane doktore, vztahuje se na mého otce, který je zaměstnán (příjmy ze zaměstnání po odečtění zdrav. a soc. pojištění tvoří cca 89 tisíc, protože otec od května až do konce roku pobíral nemocenké dávky) a zároveň podniká - vedlejší činnost (z podnikání vykázána ztráta) minimální vyměřovací základ? Má na stanovení minimálního vyměřovacího základu vliv i to, že zaměstnává osobu se změněnou pracovní schopností - z titulu uplatnění slevy na dani? Kde se v současném formuláři daně z příjmu (typ B) sleva na dani uplatňuje? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ, neplátce DPH, nevedu…

Dobrý den, jsem OSVČ, neplátce DPH, nevedu účetnictví, výdaje uplaňuji ve výši 25%. V r. 2004 jsem měl příjem 2300 EURO ze zahraniči, penize přišly na mé bank. konto, kde byly převedeny na Kč dle aktuálního kursu. Jak mám tento příjem danit - resp. kam tento příjem zařadit do DAP - příloha č. 3 se týká jenom příjmů daněných v zahraničí? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, děkuji za odpověď týkající se…

Dobrý den, děkuji za odpověď týkající se fakturace za nabourané vozidlo. Měla bych k tomuto problému ale ještě jeden dotaz. Jak jste napsal od 14.3.2005 je vozidlo naším majetkem. Autonehoda se ale stala, když ještě vozidlo bylo psáno v TP napůvodního majitele. Faktura se vystavila + DUZP byl 17.3.2005, kdy již vozidlo bylo v našem majetku. Bude tedy faktura opravdu na původního majitele? Tvrdí mi totiž, že se to bere dle data vzniku této nehody...


odpovídal(a): Redakce

S.R.O. KOUPILO SNĚŽNÝ SKŮTR, DO JAKÉ ODPISOVÉ…

S.R.O. KOUPILO SNĚŽNÝ SKŮTR, DO JAKÉ ODPISOVÉ SKUPINY HO MÁM ZAŘADIT A LZE U NĚJ UPLATNIT ODPOČET DPH? DĚKUJI


odpovídal(a): Redakce

Jsem starobní důchodce od roku 2001. Jako OSVČ…

Jsem starobní důchodce od roku 2001. Jako OSVČ podnikám od roku 2003. Za rok 2004 jsem měla příjem 20000,00 Kč po odečtení nákladů. Jak to budu mít s odvody na sociální a zdravotní pojištění? Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Podnikání jsem přerušila od 8.1.04 do…

Dobrý den. Podnikání jsem přerušila od 8.1.04 do 1.8.04 a po tuto dobu jsem byla vedena na ÚP. Mohu odečíst v daňovém přiznání celou nezdanitelnou částku 38.040Kč, nebo jen poměrnou část za měsíce, kdy jsem opět začala podnikat.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den!Prosím, potřebuji se zeptat na daně z…

Dobry den!Prosím, potřebuji se zeptat na daně z pronájmu. V roce 2004 jsem byla z části na rodičovském příspěvku(1-8) a z části nezaměstnaná(9-12).Měla jsem příjem z pronájmu asi cca 14000/měs.Budu muset zpětně vracet rodičovský příspěvek?Můžu uplatnit nezdanitelnou část základu daně 38040,-?Kde najdu informace o tom co lze odečíst jako výdaje v souvislosti s pronájmem bytu? Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nejsem OSVČ.Byl jsem jsem od ledna do…

Dobrý den, nejsem OSVČ.Byl jsem jsem od ledna do července registrovaný na úřadu práce a bral podporu. Nyní podávám daňové přiznání a zajímalo by mě za kolik měsíců si mohu odečíst nezdanitelnou částku. Jestli za celý rok nebo pouze za ty měsíce, kdy jsem nebyl registrován na úřadu práce a bral podporu. Daňové přiznání si vyplňuji sám. Dále bych se chtěl zeptat jestli mám povinnost podat nějaké přehledy ohledně VZP a sociálního pojištění. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pane doktore mám na Vás dotaz ohledně taxikáře.…

Pane doktore mám na Vás dotaz ohledně taxikáře. Auto má vypujčený nemá ho v majetku, opravy si podle smlouvy platí sám. Ujeté km mám účtovat podle 3,80/km, nebo podle skutečné spotřeby PHM/Kč. Dále mám u Vás ještě nezodpovězený placený dotaz z 14.03.2005. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Rada bych Vas pozadala o radu.…

Dobry den. Rada bych Vas pozadala o radu. Podnikatel (vedouci DE) uzavrel v 8/2001 leasingovou smlouvu na osobni automobil (36 mesicu). Tuto leasingovou smlouvu predcasne ukoncil v 2/2004 (vsechny splatky pripadajici na tato obdobi radne zaplatil, akontace byla radne casove rozslisena). Na danovem dokladu od leasingove spolecnosti (LS) o predcasnem ukonceni je uvedena zustatkova hodnota vozidla, penale a snizeni o cerpani zalohy (zaloha vycisluje zbytek 1.navysene splatky pro casove rozliseni - akontace). Dle §24 ods.5 musi byt pro ucely danove uznatelnosti splatek (i za predesla odbobi) kupni cena hmotneho majetku do LS vyssi nez zustatkova cena hmot.majetku vypoctena dle§31 z porizovaci ceny majetku evidovaneho u pronajimatele. Rada bych se zeptala: 1) zda zustatkovou cenu fakturovanou od LS musime ponizit o cerpani zalohy a tato castka mi bude slouzit pro porovnani s vypoctenym rovnomernym odpisem? 2) v pripade, ze zustatkova hodnota z faktury = kupni cene hmotneho majetku, jak se zohledni v DE snizeni faktury od leas.spol. o "cerpani zalohy". Jedna se o prijem neovlivnujici zaklad dane? Dekuji Vam za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně příjmů z pronájmu…

Dobrý den, mám dotaz ohledně příjmů z pronájmu bytu. Lze si uplatnit odpočet úroků z hypotečního úvěru z kterého byl pořízen pronajatý byt? V zákoně jsem našla, že ano, ale v poměrné výši? Co přesně znamená v poměrné výši? diky za odpověĎ


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o radu v níže popsané…

Dobrý den, prosím Vás o radu v níže popsané záležitosti. V roce 2004 jsem od 02.01.04 do 30.11.04 byla v pracovní neschopnosti. V roce 2004 jsem měla příjmy §6 a §7. Od roku 1996 mám živnostenský list ( zemědělská činnost ), tuto činnost jsem nemohla přerušit a v době mé nemoci jsem měla příjmy z §7 ( pronájem polí, odprodej dom.zvěře ). Mohu si krátit minimální základ daně i přesto, že jsem měla v době pracovní neschopnosti příjmy z §7. Za Vaši odpověd velice děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Je možné poskytnout prarodiči úlevu na dani z…

Je možné poskytnout prarodiči úlevu na dani z příjmu na dítě žijící ve spol. dom. pokud ji neuplatňuje žádný z rodičů žijících tamtéž?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi příjmy a výdaji…

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi příjmy a výdaji podle zákona o dani z příjmu a zákona o účetnictví? Můj účetní program vykazuje mezi těmito položkami dost velký rozdíl a nevím kde může být chyba. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím do kdy se musí zaplatit DPH…

Dobrý den,prosím do kdy se musí zaplatit DPH,pokud mi vznikne povinost daň na výstupu,jsem čtvrtletní plátce,dejme tomu,že ho podám 20.4.2005,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pane doktoe můžete mi poradit co je pro…

Dobrý den,pane doktoe můžete mi poradit co je pro mne výhodnější mám si manželku přihlásit jako spolupracující osobu nebo mám uplatnit společné zdanění manželů.A jak to je s SP a ZP kdybych uplatnil společné zdanění manželů.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, ráda bych věděla, zda se na…

Vážený pane doktore, ráda bych věděla, zda se na mě vztahuje minimální daň, když jsem měla pozastavené ŽL a přerušenou činnost jako OSVČ do 31.3.2003 (byla jsem zaměstnancem), od 1.4.2003 jsem činnost obnovila na nový ŽL, s jiným zaměřením, ale v roce 2004 jsem byla víc než 2 měsíce v prac. neschopnosti a po celý rok jsem neměla žádné příjmy. Soc. a zdrav. poj. jsem si platila jako OSVČ. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

ŽL mám od roku 1994 a živnost jsem provozovala. V…

ŽL mám od roku 1994 a živnost jsem provozovala. V r.1996 jsem pozastavila živnost,tu jsem obnovila v roce 2003, prosim vztahuje se na mě 2 roční odklad pro placení daně z min.DZ ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

prosím o radu. OSVČ, FO,plátce DPH, DE. přijde fa…

prosím o radu. OSVČ, FO,plátce DPH, DE. přijde fa z Itálie, zaúčtuji kurzem ČNB ke dni vystavení jako základ DPH, připočte se mi DPH , př.1000 euro = 31000,- kč = základ DPH, DPH = 5890,- celkem k úhradě 36890. ale já z účtu uhradím pouze základ daně (pominu teď nějaký kurzový rozdíl) a zůstává mi neuhrazena část fa - tedy DPH, co s tím, jak to zaúčtovat, nevím si s tím vůbec rady Děkuji moc



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.