Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. V loni 8/2004 jsem koupil automobil za…

Dobrý den. V loni 8/2004 jsem koupil automobil za 45000 a letos bych ho chtěl prodat 5/2005 za 55000. Chtel bych se zeptat jestli musim zaplatit dan z prijmu. A z jake castky by to melo byt. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

V říjnu r. 2003 jsem dostala darem pozemek (pole)…

V říjnu r. 2003 jsem dostala darem pozemek (pole), jehož odhadní cena je 500.000,- Kč. Nyní mám možnost ho prodat za cenu nižší než je cena odhadní. Musím zaplatit daň z příjmu?odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,velice si vážím poradenství touto…

Dobrý den,velice si vážím poradenství touto formou,která je nám dostupná. Mám dotaz:manžel je OSVČ a často je mimo domov a musí použít os.auto je možné že uzavře s dcerou dohodu za nějaký poplatek a půjčí si auto. Samozrejmě musí zaplatit sil.daň aby si mohl dát do nákladů cestovné + pohonné hmoty podle ujetých km.Musí na poh.hmoty dokládat daň.doklady(není plátcem DPH).Prosím ještě jeden dotaz: když je mimo domov a pracuje víc jak 12 hod. stravné si může rozhodnout v jaké výši dá do nákladu( podle předpisu v rozmezí od.-do) Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o odpověď tento dotaz. V…

Dobrý den, prosím Vás o odpověď tento dotaz. V roce 2004 jsem měl HPP a rovněž VPP. U obou zaměstnavatelů mi byly měsíčně strhávany zálohy na daň a soc. a zdrav. pojištění. Přesto mi při součtu vznikl vysoký základ a po odečtení všech záloh a odpočtů mi vznikl doplatek daně 1250 Kč. Je mou poviností podat daňové přiznání za rok 2004 a musím zaplatit zminěnou částku, nebo stačí, že mi byly prováděny srážky z mezd měsíčně. Slyšel jsem, že takovou povinost doplatit daň nikdo nekontroluje. Hrozí mi nějaká sankce, když nepodám a nezaplatím doplatek daně. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jsem OSVČ, souběh se zaměstnáním. Hledám daňového…

Jsem OSVČ, souběh se zaměstnáním. Hledám daňového poradce zatím na konzultaci, který by mi podrobně vysvětlil, jaké veškeré náklady si mohu odpočíst. Doposud jsem používal paušál 25% z příjmů, jak to je pro živnostníka (tlumočení a překládání) nejjednodušší, ale asi ne nejvýhodnější. Jsem z Prahy 9. Jak takového poradce hledat?


odpovídal(a): Redakce

Podnikatel-autodopravce přerušil k 30.1.2004…

Podnikatel-autodopravce přerušil k 30.1.2004 podnikatelskou činnost. Znovu ji obnovil až 20.2.2005. Je možné dát do daňových výdajů roku 2004 např. opravy auta,které má v majetku, ale které jsou hrazeny v době, kdy měl činnost přerušenou? Anebo např.doplatek silniční daně za r.2003 zaplacený v dubnu 2004?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pane doktora. Mám menší problém s DPH.…

Dobrý den, pane doktora. Mám menší problém s DPH. Sestra podniká na ŽL v cizině, je plátcem DPH za čtvrtletí. Jak se vyrovnat s přiznáním k DPH pokud si do nákladů započítává zboží zakoupené v cizině, musí se cizí měna přepočítat na koruny, pokud ano, v jakém kursu.


odpovídal(a): Redakce

Je možné krátit minimální základ daně, když je…

Je možné krátit minimální základ daně, když je někdo nemocný -třeba měsíc-, nechá si vystavit nemocenskou, ale není přihlášen u PSSZ k nemocenské dani a tudíž žádnou nemocenskou nedostane. Má neschopenku přesto dát na PSSZ, aby byla nemoc nějak zdokladovaná ? Nebo jak se dokladá u DPFO třeba ta 1/12 nemoci ? Nebo si to nemůže snížit ? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vedl jsem jednoduché účetnictví. Jako…

Dobrý den, vedl jsem jednoduché účetnictví. Jako fyzická osoba podnikatel přecházím od roku 2005 na podvojné účetnictví. V rozvaze mám rozúčtována aktiva ve výši cca 21 mil. Kč. V pasivech mám rozúčtovány pouze cizí zdroje ve výši cca 5 mil. Kč. Kam mám zaúčtovat rozdíl ve výši cca 16 mil. Kč. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vazeni, jsem OSVC jiz nekolik let a vzdy…

Vazeni, jsem OSVC jiz nekolik let a vzdy financnimu uradu stacily v priloze k danovemu priznani kopie dokladu (o vysi uveru z hypoteky, zivotnim pojisteni apod.). Prestehovala jsem se, jsem u jineho financniho uradu a ten po me pozaduje orginaly techto dokumentu. Co je tedy spravne, ma financni urad pravo po me pozadovat originaly potvrzeni? Dekuji,odpovídal(a): Redakce

Jakou daňovou povinost budu nucena splnit pokud…

Jakou daňovou povinost budu nucena splnit pokud prodám podíl (jako společník) ve společnosti s ručením omezeným? Jedná se o příjem, který podléhá dani z příjmu? Musím platit sociální či zdravotní pojištění z tohoto příjmu pokud jinak jsem pouze jako zaměstnanec úplně jiné společnosti a tento podíl jsem pouze zdědila v rámci dědického řízení a nyní ho chci prodat ostatním společníkům? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem majitelem bytu, který…

Dobrý den, jsem majitelem bytu, který pronajímám, a to za regulované nájemné. Nájemník platí cca 3000,- Kč (nájem+zálohy na služby), já jako majitel bytu za tento byt platím 2900,- Kč (zálohy na služby+fond oprav). 1. Mohu částku na fond oprav uplatnit při daňovém přiznání ve výdajích ? 2. Jakou částku mám uvést při dokladování příjmů za jednotlivá čtvrtletí pro sociální příplatek ? Na formuláři je pouze kolonka "Příjmy z pronájmu", není tam možnost uvést výdaje.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych věděla, kdo za mě má podat…

Dobrý den, ráda bych věděla, kdo za mě má podat daňové přiznání za rok 2004. Do 30.4.2004 jsem byla zaměstnána a do 3.1.2005 vedena na úřadu práce. Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, jsem OSVČ a účtuji v daňové…

Vážený pane doktore, jsem OSVČ a účtuji v daňové evidenci.Poskytla jsem zaměstnanci příspěvek na dovolenou 20000,-Kč v roce 2400.Musím to nějak doložit ,účtem či potvrzením o zapalcení dovolené zaměstnance. Děkuji vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám k Vám prosbu o vysvětlení…

Dobrý den, mám k Vám prosbu o vysvětlení následujícího: může mít právnická osoba-občanské sdružení přiděleno DIČ, přestože není plátce DPH? Jinými slovy řečeno: Je DIČ u právnických osob znakem toho, že jsou plátci DPH?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud jsem letos koupil dům za 860…

Dobrý den, pokud jsem letos koupil dům za 860 tis. a zároveň ho letos i prodám za 860 tis. tak předpokládám, že nebudu platit žádnou daň z příjmu příští rok, ale pouze daň z převodu. Mám pravdu nebo je tu ještě nějaká daň?


odpovídal(a): Redakce

Když podnikám jako OSVČ mohu odevzdat daňové…

Když podnikám jako OSVČ mohu odevzdat daňové příznání k 30.6. když mám daňového poradce


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,bydlím ve společné domácnosti s družkou…

Dobrý den,bydlím ve společné domácnosti s družkou a jejími dvěmi dětmi,jsem OSVČ a při podávání daňového přiznání mi bylo řečeno účetní,že nemohu provádět na tyto členy odpočet ze základu daně,pouze na svou osobu.Sdělte mi prosím,jestli je tato informace pravdivá.Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jsem živnostnice, pracuji jako překladatelka a…

Jsem živnostnice, pracuji jako překladatelka a nabízím také různé administrativní práce, mám několik stálých zákazníků, nemám zaměstnance. Dozvěděla jsem se z médií, že dle zákona o zaměstnanosti nesmí firmy najímat OSVČ, které nemají zaměstnance. Mohu tedy vůbec vykonávat svoji živnost? Můžete uvést na mém příkladu, kdy provádím svou živnost v souladu se zákonem a v jakém případě by došlo k jeho porušení? Hraje roli, zda pracuje OSVČ externě (např. z domova) nebo do firem dochází? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zaúčtování zboží na splátky Jsem živnostnice,…

Zaúčtování zboží na splátky Jsem živnostnice, vedu daňovou evidenci. Mám v majetku PC, ke kterému jsem minulý rok (2004) pořídila nový monitor + další příslušenství celkem v hodnotě cca 15000 Kč na splátky. Zaplatila jsem v prodejně 10 % z kupní ceny a uzavřela "Smlouvu o úvěru". Při nákupu jsem také obdržela od prodejce fakturu na toto zboží, kde velmi drobným písmem stojí: "Kupující nabude vlastnického práva ke zboží teprve úplným zaplacením kupní ceny." Případ jsem dle rady na finance.cz zaúčtovala v daň. evidenci jako nákup drobného hm. majetku do 40 tisíc korun, a to celou částku do provozní režie, tedy jako daň. výdaj. Splátky neúčtuji (nedaňový výdaj). Celkově ale zaplatím více než samotnou kupní cenu, protože ve splátkách platím i úroky z úvěru. Dotazy: 1) Jedná se v tomto případě o prodej na splátky nebo o leasing, když fakticky nejsem vlastníkem věci až do jejího úplného zaplacení? 2) Jak zahrnout úroky z tohoto úvěru do daň. výdajů, když je rok 2004 již uzavřen? 3) Provedla jsem zaúčtování správně? Pokud ne, jaký navrhujete postup? Děkuji za odpověď.