Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala : V družstevním…

Dobrý den, ráda bych se zeptala : V družstevním bytě bydlím od r.81, nyní uvažuji, že bych prodala /převedla družstevní práva a uvažuji o koupi menšího bytu z části těchto peněz. Protože v byte bydlím déle než 2 roky, bude příjem z převodu čl. práv osvobozen i kdyby to bylo třeba 2,5 mil.Kč a přišly mi na účet a jiný byt bych si nekoupila ? Když koupím jiný menší, stejně by nějaké Kč. zbyly. Nebudu muset platit daň z příjmu z těchto peněz ? Děkuji mnohokrát za vaši radu.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, prosím Vás o zodpovězení…

Vážený pane doktore, prosím Vás o zodpovězení tohoto dotazu: Pracovník ve stálém pracovním poměru byl na pracovní neschopnosti od října 2004 do 31.3.2005. Dne 31.3.2005 ukončil pracovní poměr. Vznikl mu za období leden až březen 2005 nárok na řádnou dovolenou?Děkuji.odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ze zákona č. 406 ze dne 25.10.2000 o…

Dobrý den, ze zákona č. 406 ze dne 25.10.2000 o hospodaření energií vyplývá pro určité podnikatelské subjekty povinnost nechat si zpracovat energetický audit. Je zpracování takového energetického auditu (cena za zpracování činí cca 100.000,- Kč) daňově uznatelným provozním nákladem pro podnikatele ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Firma z EU (neplátce)…

Dobrý den, prosím o radu. Firma z EU (neplátce) účtuje české firmě (plátci) provizi za zajištění zakázky v ČR. Co s DPH ?


odpovídal(a): Redakce

Prosím ještě k předchozímu mému dotazu a Vaší…

Prosím ještě k předchozímu mému dotazu a Vaší odpovědi - viz. níže. Pokud jsem tento podíl zdědila, započítává se do 5-ti let pro osvobození i doba po kterou tento podíl vlastnil otec po kterém jsem podíl dědila? Dotaz: Jakou danovou povinost budu nucena splnit pokud prodam podil (jako spolecnik) ve spolecnosti s rucenim omezenym? Jedna se o prijem, ktery podleha dani z prijmu? Musim platit socialni ci zdravotni pojisteni z tohoto prijmu pokud jinak jsem pouze jako zamestnanec uplne jine spolecnosti a tento podil jsem pouze zdedila v ramci dedickeho rizeni a nyni ho chci prodat ostatnim spolecnikum? Dekuji Odpoved: Pokud tento podil prodate drive nez po 5 letech od jeho nabyti, zaplatite dan z prijmu. Pokud jej prodate za delsi dobu, je tento prijem od dane z prijmu osvobozen podle S:4, odst.1, pism. r) ZDP. SP a ZP z tohoto prijmu platit nebudete.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla by jsem se zeptat.Obdržela jsem…

Dobrý den,chtěla by jsem se zeptat.Obdržela jsem nečekanou fa, která patří do nákladů za rok 2004.Na faktuře je poplatek za převod telefonní linky a za nákup modemu.Mohu tuto fakturu uplatnit v nákladech v tomto roce?Nebo aspoň její část? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem soudní tlumočník a zároveň dělám …

Dobrý den. Jsem soudní tlumočník a zároveň dělám autorské překlady + obyčejné překlady podle živnost. zákona. Výdaje si uplatňuji procentem (25%). Mohu si příjmy rozdělit podle toho zda se jedná o autorský či obyčejný překlad a na část příjmů využít odečtení nákladů ve výši 30%? Pokud ano, mám si vést oddělené účetnictví? Existuje pro toto rozdělení nějaká zvláštní příloha k daňovému přiznání, kterou je třeba vyplnit? A ještě jeden dotaz: Jaké procento se uplatňuje na překlady se soudním ověřením? Děkuji za odpověď Eva Angolaresová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám následující dotaz: v roce 2003…

Dobrý den, mám následující dotaz: v roce 2003 jsem jako fyzická osoba, OSVČ, skončil ve ztrátě. Nyní jsem skončil s podnikáním a zajímá mě, zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když se budu evidovat na pracovním úřadě a v roce 2003 jsem měl příjem pouze z tzv. "osobní spotřeby", kterou jsem čerpal za rok 180.000Kč. Takže: zahrnuje se osobní spotřeba tedy do příjmů, které zakládají nárok na podporu v nezaměstnanosti? Na pracovním úřadě mi to nebyli schopni zodpovědět... Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dne 31.3. a 1.4.2005 bylÿ doručeny na mou e…

Dne 31.3. a 1.4.2005 bylÿ doručeny na mou e-mailovou adresu dotazy, které jsem neuváděla a nikdy nepsala. Jednalo se o dotazy k daňovému a účetnímu poradenství. Prosím o přešetření, zda byly tyto dotazy zaslány na správnou adresu. Děkuji Hana Paboučková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně zdravotního a…

Dobrý den, mám dotaz ohledně zdravotního a sociálního pojištění, které se stahuje ze mzdy. Počítala jsem si čistou mzdu na kalkulátoru a vyšlo mi to nějak divně. Při hrubé mzdě 3000 Kč mi vyšlo zdrav. poj. 700 Kč a soc. poj. 240. Při hrubé mzdě 7000 Kč mi vyšlo zdr. poj. 340 a soc. poj. 560 Kč. Zdrav. poj. je 4,5 a soc. poj. 8 procent z hrubé mzdy. Takže mi to vůbec nesouhlasí. Při HM 3000 Kč mi tedy vychází ZP 135 Kč a SP 240, při HM 7000 je ZP 315 a SP 560 Kč. Výpočet SP souhlasí s kalkulátorem, ZP však ne. Jsem invalidní důchodkyně, mám ZTP/P. Vše jsem do kalkulátoru zadala správně, ale vypočítané hodnoty ZP a SP nesouhlasí s procentuálním výpočtem dle zákona. Můžete mi prosím poradit a vysvětlit správnost výpočtu? Zdá se mi divné, že bych ze mzdy 3000 hrubého měla platit 700 Kč zdravotní pojištění a ze mzdy 7000 jen 340. Z vyšší mzdy snad vyšší pojistné, nebo ne? To by mi pak z těch 3000 moc nezbylo a vůbec se mi nevyplatí jít do práce. Děkuji moc za odpověď.odpovídal(a): Redakce

Dobry den,prosim vas,memu tatinkovy zemřel bratr…

Dobry den,prosim vas,memu tatinkovy zemřel bratr a stal se vlastnikem rodineho domku. Rozhodl se že dum daruje mne jakošto synovi s rodinou.Jaka je nejvihodnejši danova povinost ktera se plati jen jednou při -převodu majetku nebo darovaci dan a.t.d. diky vam


odpovídal(a): Redakce

Domníval jsem se, že srážková daň (z dohody o…

Domníval jsem se, že srážková daň (z dohody o provedení práce) je daní konečnou, že se už nezúčtovává.Je tedy chybou, že jsem svému zaměstnavateli neoznámil, že jsem u jiného pracoval na Dohodu a každý měsíc jsem si vydělal asi 3 000 Kč a byla odvedena srážková daň?


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, při pročítání dotazů a…

Vážený pane doktore, při pročítání dotazů a odpovědí jsem narazila na odpovědi, které se přímo dotýkají i mě. Dcera - studentka si občas přivydělává brigádou u mého zaměstnavatele.Pracuje na Dohodu o provedení práce.Z vašich odpovědí jsem pochopila, že nemám nárok na odpočet na dítě, protože dcera "vydělává".Udělala tedy naše mzdovka chybu, když mi v ročním zúčtování daně odečetla částku na dítě? Hraje v tom nějakou roli zda podepíše nebo nepodepíše prohlášení? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co lze dát do…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co lze dát do daňových výdajů, pokud manžel chce využívat automobil manželky pořízený na leasing, který měla v roce 2004 na svoji firmu a přerušila k 31.12.2004 živnost.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o odpověď : Jsme plátci DPH -…

Dobrý den, prosím o odpověď : Jsme plátci DPH - obdrželi jsme fakturu od společnosti registrované na Kypru za zprostředkování obchodu v ČR. Faktura je v Kč bez DPH na částku 50.000,- (DPH není vyčíslena). Budu odvádět 19% DPH z uvedené částky nebo 19% na uvedenbou částku a nebo nebudu odvádět nic?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu: FO, plátce DPH,…

Dobrý den, prosím o radu: FO, plátce DPH, provozuje řeznictví v najatých prostorách.Výdaje za nájem byly zdaňovány v rámci § 7. Nyní založil s.r.o., která bude nadále podnikat v těchto prostorách. S majitelem nemovitosti má FO smlouvu, že může tyto prostory dále podnajímat. FO nadále nebude podnikat v oboru řeznictví, ale živnost nepřeruší. Příjem z tohoto podnájmu bude zdaněn v rámci § 7? Dále tato FO v místě svého podnikání dle ŽL, tj. v místě bydliště, v části svého rod.domku, který nevložila do podnikání, provozovala výrobnu uzenin.Do výdajů byly dávány výdaje na el.energii, vodné a stočné-vlastní měřící zařízení. Nyní tuto výrobnu také pronajme vzniklé s.r.o.. Příjem bude zdaněn podle § 7 nebo 9? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám rodinný dům zatížený hypotékou.…

Dobrý den, mám rodinný dům zatížený hypotékou. Chtěla bych v něm začít podnikat - ubytování. Existuje nějaký druh účetnictví, kde bych mohla uplatňovat jako "výdajovou položku" splátky hypotéky? Jak by případně "vypadal" vklad soukromého majetku do firmy?? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nevím zda dát os.automobil do majetku firmy či…

Nevím zda dát os.automobil do majetku firmy či nikoli. Která kriteria jsou rozhodující. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zpracovávám DE fyzické osobě,která…

Dobrý den,zpracovávám DE fyzické osobě,která podniká bez ŽL,tzv.nezávislá činnost.(umělecká činnost) Od svého správce daně (F.Ú.) získal informaci,že nemusí platit minimální daň (2004). Od 1.1.2005 má ŽL, jak to bude teď, bude na to nahlíženo,že podniká první rok nebo bude muset,pokud nesplní limit, platit příští rok minimální daň? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,v lońském roce jsme s manželem…

Dobrý den,v lońském roce jsme s manželem zakoupili domek, na koupi i rekonstrukci jsme si vzali úvěr od Stav. spoř., na rekonstrukce není poptřeba povolení ani kolaudace. V daň. přiznání si manžel za loňský rok uplatnil úroky z tohoto úvětu, jelikož stačilo pouze vlastnit výše uvedenou nemovitost. Ale nevím, jak to bude s úroky za letošní rok, máme si jeden z nás přihlásit v domku trvalé bydliště I když tam ještě dlouho bydlet nebudeme trvale? Jak jsem vyčetla v zákonu o dani zpříjmů na rok 2005 je tam vazba na kolaudaci, kterou my provádět nebudeme, tak mi ,prosím, poraďte Děkuji.