Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Dne 20.5.2004 jsem uzavřel novou životní pojistku…

Dne 20.5.2004 jsem uzavřel novou životní pojistku (Dynamik). Z předešlé ukončené smlouvy jsem převedl částku cca 37.000 Kč na tuto smlouvu. Z České pojišťovny jsem obdržel potvrzení o zaplaceném pojistném za rok 2004 na částku cca 40.000. Finační úřad mi však do odpočtu daní nezapočítal celou částku, ale pouze naspořenou část (3.000) po uzavření nové smlouvy do konce roku. Není mi jasné proč. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám prosím jeden dotaz. Mám příjem ze…

Dobrý den, mám prosím jeden dotaz. Mám příjem ze závislé činnosti a mimo to na živnostenský list provozuji živnost a vedu daňovou evidenci. Mohu si v Přehledu pro OSSZ rozdělit příjmy a výdaje ze živnosti na sebe a na spolupracující manželku (má příjmy jenom ze závislé činnosti- nemá ŽL)? Manželka nebyla na OSSZ přihlášena, ani neplatila zálohy na SP. Budu-li podávat jen za sebe, překročím částku 40.410,- Kč. Děkuji za odpověďodpovídal(a): Redakce

Přeji hezký večer, ráda pročítám Vaše odpovědi…

Přeji hezký večer, ráda pročítám Vaše odpovědi na dotazy a zarazila jsem se u dotazu, kde jste odpovídal, že nemá matka nárok na uplatnění odpočitatelné položky u dcery, studentky, která má občas brigádu, a že u brigády nelze podepsat Prohlášení...?? Já mám za to, že Prohlášení může být podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele a každý pracovník má nárok na uplatnění nezdanitelné částky ať na brigádě nebo pracovním poměru. Nemluvím zde o srážkové dani. Mám dceru také občas na brigádě, vyživuji ji, studuje a odpočet si na ni uplatňuji každý měsíc. Ona má podepsáno prohlášení a odpočítává si jak nezdanitelnou částku a také jako student. Postupuji špatně?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, velmi mě udivilo tvrzení, které jste…

Dobrý den, velmi mě udivilo tvrzení, které jste uvedli v odpovědi na dotaz (29.3.2005 11:32) ohledně darovací daně. Píšete, že v případě, kdy se jedná o dar,kdy rodiče darují nemovitost do SJM svému synovi a jeho manželce, tak OBA (syn i manželka) spadají do I. skupiny. V zákoně, který jsem četl je však uvedeno, že snachy spadají do II. skupiny. Uniklo mi něco ? Moc Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, dne 4.4. v 10.41hod jste mi…

Vážený pane doktore, dne 4.4. v 10.41hod jste mi odpovídal na dotaz a děkuji za odpověď.Chtěla bych se odvolat na vaší odpověď ze dne 31.3.05 v 10.17 hod na obdobný dotaz. Zdá se mi, že obě odpovědi jsou v rozporu. Část dotazů je stejná. Zletilí studenti pracující na Dohodu o provedení práce, ze které je odváděna srážková daň a nepodepíší Prohlášení - může si jejich rodič za ně uplatnit odečitatelnou položku na dítě (dnes již daňové zvýhodnění)? A jak to bude pokud Prohlášení studenti podepíší? Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vážení, prosil bych o radu v tomto případě:Jako…

Vážení, prosil bych o radu v tomto případě:Jako živnostník jsem si před 2,5 lety pořídil na firmu osobní vůz, který jsem ještě nesplatil zbývá mi ještě 1,5 roku.V únoru tohoto roku jsem byl nucen přejít na hlavní pracovní poměr.Na radu majitelky agentury u které pracuji jsem živnost nezrušil ani nepozastavil.Zajímá mne co učinit s vozem a vůbec s veškerým majetkem firmy/počítač ,mobil / když živnost pozastavím?Jak postupovat po uplynutí lhůty kdy je možné mít živnost pozastavenou?Dle mých informací 2 roky. Přeji hezký den aděkuji předem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,moc Vás prosím o radu.Maminka bydlí v…

Dobrý den,moc Vás prosím o radu.Maminka bydlí v družstevním bytě a jsou dva synové,jeden tam má trvalý pobyt a druhý má adresu jinde.Bylo nám řečeno,že v případě úmrtí dědí družstevní podíl jen ten co tam má trvalý pobyt.Děkuji za odpověď. Libka


odpovídal(a): Redakce

Manželka, od února 2005 matka dítěte, OSVČ …

Manželka, od února 2005 matka dítěte, OSVČ (živnostenský list), není v žádném hlavním ani vedlejším zaměstnaneckém poměru, nebyla a není účastna nemocenského pojištění, má podanou žádost o rodičovský příspěvek, nemá nárok na přídavek na dítě (nesplňuje podmínku hranice čistého příjmu), minimálně v tomto roce nebude vykazovat žádné příjmy z důvodu péče o dítě. Má právo, aby ji sociální i zdravotní pojištění platil stát ? Pokud ano, za jakých podmínek a po jakou dobu ? Příp. poraďte nutné kroky, aby to možné bylo. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Mam dotaz tykajici se kurzu EUR.…

Dobry den. Mam dotaz tykajici se kurzu EUR. Vedeme danovou evidenci, jsme OSVC. Muzeme pouzivat mesicni kurz? Nebo musime pouzivat aktualni denni kurz? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Když účtuji samostatně přepravné k zahraniční…

Když účtuji samostatně přepravné k zahraniční faktuře.Můžu to zaúčtovat 518.../221100.Děkujiodpovídal(a): Redakce

Odkoupila jsem státní byt do osobního vlastnictví…

Odkoupila jsem státní byt do osobního vlastnictví, v lednu 2005 byl zapsán do katastru nemovitostí.Jaké povinnosti mi plynou k finančnímu úřadu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, prosim vas muj tatka ma dva syny a z…

Dobry den, prosim vas muj tatka ma dva syny a z dedil rodinny dum ktery chce,podle toho co je nejvihodnejsi,převest nebo darovat jednomu synovi.On sam musi zdědit nejdřive pul baraku a potom dava barak jednomu sinovi. Ptam se ,když tatka zdědi celej barak bude platit dědični dan a potom , da barak synovi tak se plati znova dedični dan?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, omlouvám se za velmi laický dotaz. …

Dobrý den, omlouvám se za velmi laický dotaz. Daňové přiznání PO - státní podnik v likvidaci - přílohou je rozvaha a výkaz zisku a ztráty v plném nebo zjednodušeném rozsahu? Co je obsahem obecné přílohy k účetní závěrce? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Má zaměstnanec pracující pouze na VPP, 15 hodin…

Má zaměstnanec pracující pouze na VPP, 15 hodin týdně nárok na stravenky? Pracovní poměr je na dobu neurčitou. Jsou náklady na tyto stravenky do limitu dle zákona o cestovních náhradách pro zaměstnavatele daňově uznatelným nákladem? Velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, při pobírání rodičkovského příspěvku v…

Dobrý den, při pobírání rodičkovského příspěvku v roce 2005 se nezkoumá výše příjmu. Může tedy pracovník uzavřít PS na 8 hodin denně? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jako 2 FO jsme založily sdružení.…

Dobrý den, jako 2 FO jsme založily sdružení. Každý máme ŽL a jsme plátci daně. Vedeme daňovou evidenci, kterou už 1 FO vedla. Prosíme o radu, jak se bude používat IČO a DIČ, když každý máme své? Přeci nelze mít razítko se dvěmi různými údaji... chtěli bychom mít 1 razítko s názvem sdružení, 1 IČO a 1 DIČ. Prosím o radu, jak je to se čtvrtletním placením DPH (daňové přiznání), když tedy máme každý své DIČ. Děkujeme


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, muj dotaz se tyka obratu v souvislosti…

Dobry den, muj dotaz se tyka obratu v souvislosti s DPH. Mam prijmy (provize) za zprostredkovani penzijniho pripojisteni. Pokud se nemylim, jsou tyto prijmy osvobozeny od DPH (par. 55). Chci se zeptat, zda-li se do obratu zapocitavaji i tyto prijmy, prestoze jsou od DPH osvobozeny. Dekuji moc za radu a preji pekny den,


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pane doktore. S manželem máme uzavřenu…

Dobrý den, pane doktore. S manželem máme uzavřenu hypoteční smlouvu, rozvádíme se a nekomunikujeme spolu. Hypotéku splácím již půl roku sama - potvrzení o platbách mám. Kdo může v souvislosti s daní z příjmu uplatňovat nárok na odpočet ze zaplacených úroků (jeden či oba rovným dílem)? Mohu uplatňovat nárok na odpočet celých úroků (žádná dohoda neexistuje) nebo pouze 1/2 z hodnoty úroků a manžel druhou polovinu aniž by cokoliv platil? Děkuji Vám


odpovídal(a): Redakce

Chtela bych se zeptat, zda muzu uplatnit (podle…

Chtela bych se zeptat, zda muzu uplatnit (podle nove podminky, platne jiz za rok 2004) danovy odpocet na zivotnim pojisteni pro rok 2004 za zamestnance, ktery ma uzavrenou smlouvu od roku 2003 do roku 2030, jeho osobni splatka je pouhych 270 korun rocne, splatka zamestnavatele je 5 400 korun.Kazda castka jde na jiny ucet, samozrejme ale u stejne pojistovny. Je mozne odpocet udelat?


odpovídal(a): Redakce

Jsem fyzická osoba a v loňském roce jsem prodala…

Jsem fyzická osoba a v loňském roce jsem prodala zděděnou nemovitost, po příbuzné/sestra babičky/. Prodej se uskutečnil prostřednictvím realitní kanceláře. Ve zmíněné nemovitosti, jsem neměla trvalé bydliště a vlastnila jsem jí 4 roky. Jaké náklady lze odečíst z daně z příjmu z prodané nemovitosti? Lze odečíst rekonstrukci bytového jádra u bytu, který mám v soukromém vlastnictví? Rekonstrukce byla uskutečněná z peněz nabytých prodejen nemovitosti. Děkuji Urbanová