FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VOLBA ÚVĚRU NA BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Koupě bytu plus rekonstrukce

Dobrý den, chtěl bych financovat koupi bytu. V osobním vlastnictví. Cena za byt 1,4 mil. Kč plus rekonstrukce cca 500 tis. Kč. Děkuji za návrh.


odpovídal(a): Redakce

Navýšit cílové částky nebo uzavřít hypotéku?

Dobrý den, rád bych chtěl požádat o radu z financováním rodinného domu a pozemku. Cena pozemku cca 400.000,- domek - dřevostavba cca 1.800.000,- celkem se tedy jedná o částku cca 2.200.000,-. S přítelkyní máme celkový čistý příjem cca 40.000,-. Oba dva máme založené spoření za starých podmínek před rokem 2003. Já mám naspořeno 220.000,- přítelkyně 90.000,-. V hotovosti máme cca 60.000,-. Finanční poradce nám poradil pozemek zafinancovat ze stavebního spoření a zbytek hypotékou od banky. Předložila nám měsíční splátku úvěru ze stavebního spoření a hypotéky celkem cca 15.000,- což se mi zdá docela dost. Rád bych věděl jestli není lepší navýšit cílové částky u obou spoření spoření a vše se snažit financovat z úvěru ze stavebního spoření.Děkuji Vám za radu.Ondřej



odpovídal(a): Redakce

Rekonstrukce panelákového bytu

Dobrý den, chci si vzít vzít půjčku či úvěr na rekonstrukci panelákového bytu 3+1 na částku 200 000 Kč. Nemám nikde založené spoření. Poradíte mi, co by bylo pro mne nejvýhodnější, abych moc nepřeplatil na úrocích a splácel zhruba 3000 až 4000 Kč měsíčně? U jaké banky by bylo nejvhodnější si vzít půjčku v hotovosti? Kolik se u půjček tak pohybuje RPSN, aby se to vyplatilo si jí vůbec vzít? Děkuji za odpověď. Zdraví MArtin


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na byt bez zajištění?

Dobrý den, pokud si budu chtít vzít úvěr na bydlení, respektive na koupi bytu 2+1 a nechci mít ručitele. Jsou vůbec takové úvěry? Na hypotéky se musí v podstatě ručit vždy, ale nechci ničím ručit a koupit si byt, respektive si vzít úvěr? Poradíte mi? Děkuji za odpověď. MArtin


odpovídal(a): Redakce

Pořízení družstevního bytu, financování

Chtěli by jsme si s rodinkou pořídit vlastní byt a to koupí bytu 3+1 od mých rodičů. Byt je zatím družstevní ale rodiče již splnili všechny podmínky pro jeho přepis na osobní. Ponechávají jej ve statutu družstební, jelikož je to pro ně prý výhodnější. Rodiče nám byt prodají cca za 1,3 až 1,4 mil. Kč. Chtěli by jsme tento byt koupit a zrekonstruovat, tj. zděné jádro, podlahy atd. cca za dalších 300.000,-Kč až 400.000,-Kč. Já mám cca 8 let stavební spoření, kde má cca 200.000,-Kč s cílovou částkou 300.000,-Kč. Manželka má stavební spoření cca 7 let, kde má cca 150.000,-Kč také s cílovou částkou 300.000,-Kč. Já mám ještě uzavřené stavební spoření na matku, kde platím druhým rokem. Potřebovali by jsme tedy částku ve výši celkem cca 1.800.000,-Kč (koupě bytu + rekonstrukce). Manželka je na mateřské dovolené, tj. 7.500,-Kč měsíčně. Malý má 3 měsíce. Já mám cca 22.000,-Kč čistého. Chtěl by se tedy zeptat, zda je lepší za naší situace využít pouze stabebního spoření a v případě že ano, tak jak (zda nějaké zrušit či spojit, které si ponechat apod. i dle lepších podmínek - státních příspěvků u starších spoření) nebo to zkombinovat s hypotékou. A zda např. nevyužít státních programů - tj. úvěr 300.000,-Kč pro pořízení bydlení - jestli vůbec ještě tato možnost existuje. Velmi Vám děkuji za brzkou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Financování nákupu domu

Dobrý den, prosím o radu - jsem vlastníkem bytu, který budu prodávat a chci koupit dům za cca 1500tis. Kč. Částku za prodej bytu /cca 800tis/ chci dát na splátku domu /po prodeji/. Mám stavební spoření u Reif.s.s. již více než 5 let a naspořeno cca 185tis. Kč. Jaký způsob financování nákupu domu bude pro mě nejvýhodnější? Úvěr ze stav.spoření či hypotéka? Jsem sama,je mi 52 let, vyživuji syna na VŠ, můj měsíční čistý příjem je cca 33tis. Kč.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Podnájem nebo hypotéku? Nový nebo starší byt?

Dobry den. S pritelkyni bydlime v pronajmu a casem bysme chteli vlastni bydleni.Slecna pracuje jako zdr.sestra a pri tom studuje bakalarske studium.Ja rovnez pracuji.Oba mame mesicne 40tis. cista ruka.Minus naklady. Oba mame stavebni sporeni a sporici ucet.Ja u mBank a pritelkyne u KB.Pokud bysme dali dohromady vsechny uspory,stavebka apod,meli bysme neco pres milion kc. Jako budouci bydleni jsme zavrhli dum.Takze bysme chteli vlastni byt. Otazka je zda novy nebo stary-druzstevni ci v soukromem vlastnictvi.Taky jsme zvazovali variantu mestskeho bytu-najmu. Posledni dobou ale cim dal vic pochybuju nad zrizenim hypoteky z duvodu nejiste situace a velkeho zavazku. Co byste poradili,prosim?


odpovídal(a): Redakce

Finanční krize a další

Dobrý den, můžu mít dotaz, který se netýká přímo této sekce nebo jestli mi můžete poradit, kam se mám obrátit? Zajímá mě rozdíl mezi hospodářskou, finanční a krizí reálné ekonomiky? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Potřebujeme půjčit 500.000 Kč na rekonstrukci

Dobrý den, chtěli bychom si s přítelem koupit byt v osobním vlastnictví(cena 850000kč), ale potřebujeme půjčit ještě 500000kč na rekonstrukci. Jaké jsou naše možnosti, když čistý příjem máme 29000kč, pravidelné měsíční splátky 3500kč a nemáme žádné stavební spoření?


odpovídal(a): Redakce

Jaký úvěr pro stavbu domu?

Dobrý den, začátkem roku 2010 se chceme pustit do stavby rodinného domu a proto stojíme před otázkou financování našeho záměru. V současné době máme dvě stavební spoření od bývalé Hypo st.spoř., které platíme už 8. rokem s CČ 400000kČ a na každém je naspořeno cca 300000Kč (dohromady 600tis. Kč). Zajímá nás do jeké výše je možné čerpat úvěr ze stavebního spoření? Jestli je to 1,5 násobku naspořené částky to by znamenalo 450000Kč nebo jestli je výše úvěru nějak limitovaná cílovou částkou? Dále by nás zajímalo jestli není lepší stavební spoření pouze ukončit, vybrat naspořenou částku a vzít si raději Hypotéční uvěr? Děkujeme za odpověď Kašík



odpovídal(a): Redakce

Máme žádat o úvěr společně?

Dobrý den, s přílem zvažujeme koupi hrubé stavby RD za 2.000.000, máme hotovost 800.000, zbývající 1.200.000 si musíme půjčit. Stavbu dostavíme z vlastních zdrojů. Já jsem zaměstnaná, čistý příjem 19.000 měsíčně, mám stav.spoř. u modré pyramidy od června 2008, cíl.částka 150.000, našetřeno 18.000. Přítel je OSVČ od června 2009, nemá stav.spoření. Zvažuji zažádat o hypoúvěr od modré pyramidy na 1.200.000. Je to dobrá volba? Nebo je lepší hypotéka? Máme žádat společně nebo já sama za sebe? Děkuji za odpověď. IH


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na rekonstrukci, zateplení

Dobrý den,chtěla bych získat nezávazné informace ohledně nejvýhodnějšího financování rekonstrukce domu.Získali jsme po rodičích 30let starý dům,ve kterém bych chtěla předělat nebo upravit vytápění domu z plynového (vysoké náklady) na krbové, dát nová okna, zateplit dům atd.,jednoduše snížit náklady na vytápění.Jelikož budeme opravovat hlavně svépomocí,myslím, že by nám měl stačit úvěr ve výši 500000,-. Manžel má čistý příjem 14500,- měsíčně, já jsem na rodičovské dovolené 7600,- + pracuji jako brigádník cca 3000,- měsíčně. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Doplnění k dotazu Jak finance rozložit?

Dobrý den. Píšu doplňující informace k předcházejícímu dotazu, který se týká koupi nemovitosti za 800 000. Máme dvě stavební spoření. Na jednom je 176 000, cílová částka je 300 000, na druhém 50 000 s cílovou částkou 140 000. Peníze na vybavení bytu ani pro realitní kancelář nepotřebujeme. Stavební spoření lze jistě zrušit a peníze vybrat, ale určitě to nebude "zadarmo". Mně se jeví jako nejlepší možnost vzít si úvěr od stavebí spořitelny, ve které je více peněz a druhé spoření zrušit a peníze uložit na spořící účet, abychom je měli k dispozici. Je má úvaha správná nebo byste radili jiné řešení??? (nemáme příliš vysoké příjmy - oba berema okolo 13 000 čistého). Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jak finance rozložit?

Dobrý den. Uvažujeme s přítelem o koupi bytu za 800 000. Já mám na stavebním spoření 176 000, přítel 50 000. Potřebujeme poradit, jak rozumně finance rozložit, abychom měli rezervu a zda je výhodnější úvěr ze stavebního spoření nebo klasická hypotéka. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr od SFRB na vyplacení spoluvlastnického podílu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda úvěr 300 od SFRB lze využít i na vyplacení spoluvlastnického podílu. Jsem spoluvlastníkem domu o jedné bytové jednotce spolu s mojí sestrou a ráda byhc jí její podíl vyplatila. V podmínkách udělení úvěru 300 stojí, že žadatel nesmí být vlastníkem nemovitosti. Vztahuje se toto omezení i na podílové spoluvlastnictví? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kam pro peníze na rekonstrukci?

Dobrý den. Mám prostý dotaz. Chci rekonstruovat vlastní nemovitost jejíž cena v současné době může být asi 2mil.kč. Chci si půjčit cca1200000.Jsem ženatý a naše měsíční příjmy můžou být kolem 45000kč dohromady. Povinné výdaje činí asi 8000kč + běžné výdaje. Co je pro mě výhodnější, založit si stavební spoření a vzít si překlenovací úvěr, nebo hypotéku. Počítám s dobou splácení asi 20let. Děkuji za radu. Pokorný Tomáš


odpovídal(a): Redakce

Zvýšit částku na stavebním spoření nebo zvolit hyp

Dobrý den, dcera by si s přítelem chtěla koupit větší byt v ceně do 2 mil. Kč. Jejich čistý příjem je cca 35 tis. Kč, my jako rodiče bychom mohli být spoludlužníky (čistý příjem dohromady cca 37 tis. Kč). Dcera má stavební spoření s cílovou částkou 300 tis. Kč, které již skončilo a byla jí nabídnuta tato částka k čerpání. Její přítel stavební spoření nemá. V současnosti mají v hotovosti cca 450 tis. Kč, ovšem není jisté, že část z těchto prostředků nebudou potřebovat na rekonstrukci pořizovaného bytu. Dále dcera vlastní družstevní byt (cena cca 750-800 tis. Kč), který by chtěla po pořízení většího bytu prodat a dlužnou částku o tuto sumu snížit. Mohli byste nám doporučit jakou formu financování kupované nemovitosti zvolit? Zvýšit částku na stavebním spoření (u Reiffeisen Bank) nebo zvolit hypotéku? A co kombinace přidělené částky na stavebním spoření a hypotéky? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vysvětlení pojmu fixace

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu ohledně nejvhodnější hypotéky. S přítelem uvažujeme o koupi nemovitosti kolem 2.000.000,- Přítel má založena dvě stavební spoření, kterými je schopen dát dohromady částku cca 500.000,- Na tuto částku si chce vzít zvýhodněnou půjčku od stavební spořitelny, takže budeme disponovat částkou cca 700.000. Na zbytek částky si já sama chci vzít hypotéku - tzn cca 1.500.000. Má hrubá mzda je 31.000,-. Jaké jsou možnosti splátek při hypotéce na 15-20 let? Kterou banku byste v tomto případě doporučili? Můžete mi prosím také vysvětlit, co to znamená "fixace" hypotéky (zatím jsem se o toto téma nezajímala, tak nemám bohužel dostatek informací). Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Je možné při mém příjmu získat úvěr?

Dobrý den, měl bych zájem o pořízení vlastního bytu (2+1) v ceně 1 100 000 ,- (Olomoucký kraj - Prostějov). Je mi 26 let. Měsíční příjem vždy min 16500,- čistého. Bez finančních závazků. Stavební spoření mám s cíl. částkou 200 000 ,- ale platím si jej zatím pouze jeden rok. Naspořeno tedy JEN necelých 18000,- což je téměř nic. Rád bych se zeptal, zda-li je možné při takovémto příjmu získat úver/hypotéku případně co by bylo vhodnější vybrat. Děkuji S pozdravem Spac


odpovídal(a): Redakce

Poskytne nám banka hypotéku ve věku 54 a 58 let?

Chtěli bychom si s manželem koupit byt na hypotéku. Dohromady dáme přibližně 30.000,- až 40.000,- Kč měsíčně. Ale vzhledem k tomu, že manželovi je 58 let a mně 54, tak bychom chtěli vědět, zda nám bude poskytnuta hypotéka a za jakých podmínek. Jestli budeme muset platit měsíčně větší částku, vzhledem k našemu věku, nebo budou bankovní (hypotéční) domy ochotny nám dát úvěr na delší dobu (napři 20 let?) Děkuji za odpověď Zdena B.