FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VOLBA ÚVĚRU NA BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Koupě pozemku, stavba domu, prodej bytu

Dobrý den, prosím touto cestou o radu, jak nejvýhodněji financovat záměr stavby RD. K mojí situaci: -v současné době mám možnost koupit pozemek o celkové hodnotě 880.000,- Kč a na něm postavit do jednoho max. do dvou let rodinný dům v hodnotě cca 2 300.000,- Kč. Vlastním byt v osobním vlastnictví, který je po celkové rekonstrukci v hodnotě cca 1 250.000,- Kč. Na stavebním spoření mám cca 180000 a disponují s hotovostí cca 300.000 Kč. Děkujeme za odpověď.Misztal


odpovídal(a): Redakce

Potřebuji si půjčit 100 % kupní ceny, můj věk je 4

Prosím radu při financování koupě nemovitosti v ceně 2450000, potřebuji si půjčit 100% kupní ceny můj věk je 47 let.A samozřejmě si přeji co nejnižší měsíční splátky.



odpovídal(a): Redakce

Možnosti financování nemovitosti o hodnotě 2.800.0

dobrý den, zjišťuji možností financování nemovitosti o hodnotě 2 800 000 Kč. Mám založené stavební spoření u Českomoravské stavební spořitelny. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Americká hypotéka - i na jiné účely než rekonstruk

Dobrý den. Rádi bychom si s manželem vzali úvěr nebo hypotéku ve výši 500000,- Kč. Ručili bychom domem v hodnotě 3000000,-. Část peněz potřebujeme na rekonstrukci, část na jiné účely. Manžel má příjem 16000, ale jen 8000 přiznané zaměstnavatelem, já pobírám péči o osobu blízkou ve výši 12000,- a mateřskou. Celkový příjem rodiny je 38000 korun měsíčně a máme tři děti. Máme možnost za těchto podmínek získat potřebnou částku?


odpovídal(a): Redakce

Dům, úvěr 5 milionů korun

Dobrý den, rádi bychom si pořídili nemovitost - domek. Naše možnosti financování jsou následující: 800 tis. Kč máme hotově, cca 1,8 mil. Kč budeme mít z prodeje bytu, ve kterém ale bydlíme a musíme bydlet, dokud se nepřestěhujeme do nového domku. Pořizovací cenu domu včetně všech potřebných úprav odhadujeme na 5 mil. Kč. Uvažujeme i o možnosti koupě rozestavěného domu (PC 4 mil. Kč, na dostavbu a úpravu terénu stačí 1 mil. Kč)od právnické osoby. Na tento dům je ale uvaleno zástavní právo ve výši 3,3 mil. Kč, které je možné řešit až z financí našich. Poradíte mi jak na to obecně a i v tomto konkrétním případě? Je lepší hypotéka nebo stavební spoření s překlenovacím úvěrem? Děkuji za informaci. S pozdravem Petra R.


odpovídal(a): Redakce

Výstavba domu, úvěr

Dobrý den. Jsme tříčlená domácnost (1,5letý syn), bydlíme v podnájmu v garsonce. Před rokem jsme koupili ze stavebního spoření pozemek k bydlení (405.000,-Kč), okolí Přerova. Zbývá nám splatit ještě 250.000,-Kč za tento pozemek. Zároveň jsme se dali do nového projektu našeho nového RD, který bychom chtěli v budoucnu na tomto pozemku postavit. Teď stojíme před otázkou jak tuto výstavbu nového RD financovat? Projekt bude mít letos stavební povolení. Oba máme celkem čtyři stavební spoření. Váháme zda financovat výstavbu pomocí úvěru ze stavebního spoření nebo nějakou hypotekou u jiné banky (váháme nad m-Bank). Vůbec se v tom neorientujeme a tak bychom potřebovali poradit a doporučit nějaký způsob u některé banky. Neznáme ani způsoby na čem to všem záleží. Jediné co vím je, že u stavební spořitelny nám dávají nízký úrok (4-4,2procenta). Proto Vás moc prosíme o radu a pomoc jak toto vše dobře zvládnout. S pozdravem manželé Mrázkovi


odpovídal(a): Redakce

Vyplacení podílu osoby bez vlastnického vztahu

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně financování bydlení. Má situace je následující: Jsem jediným vlastníkem nemovitosti (tržní hodnota cca 3,5 M) a potřebuji vyplatit "morální" podíl člena rodiny (cca 1,3 M), na který momentálně nemám hotovost. Dostanu klasickou hypotéku od banky v případě, že odkupuji podíl na nemovitosti od někoho, kdo úředně nemá k nemovitosti žádný vlastnický vztah? Pokud ne, jaké jiné možnosti mám a kterou by jste mi Vy doporučil? Moc Vám děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Stavba domu, vhodný úvěr

Dobrý den, chtěli bychom si vzít s přítelkyní hypotéku, případně jinou půjčku na výstavbu rodinného domu. Pozemek ze sítěmi již máme, máme také každý stavební spoření (já mám starou smlouvu na cílouvou částku 200tis, naspořeno 180tis, přítelkyně má tzv. novou smlouvu na cílovou částku 100tis, naspořeno 30tis.), v hotovosti máme jen cca 80tis. Co byste mi doporučil jako nejvýhodnější variantu? Co si např. myslíte o LBBW bank - účelový hypoteční úvěr. Nebo se raději pokusit financovat stavbu domu ze stavebního spoření. Chceme si půjčit 2mil., náš příjem dohromady cca 35tis.


odpovídal(a): Redakce

Prodej bytu, koupě domu

Dobrý den,můj dotaz ohledně financování bydlení bude trochu složitější a nabízí se více možností. Proto prosím o radu, co by v naší situaci bylo nejvýhodnější.Máme byt 3+kk v DV(převod do OV okamžitě možný) v ceně cca 2,7mil. Rádi bychom koupili starší dům v ceně 3,9mil. Ten však budou ještě čekat úpravy cca v ceně 500 tis.Hotovost máme 1,6 mil. a na dvou stavebních spořeních 180tis.+40 tis.Možnosti financování jsou takové : 1. Pronajmeme byt z něhož bude příjem 10tis. čistého a tím budeme splácet hypotéku ve výši 2,8-3 mil, která pokryje i rekonstrukci 2. Pronajmeme byt, ale hypotéku jen ve výši 2,3mil. a rekonstrukci budeme řešit ze stavebního spoření 3. Veškerou hotovost dáme ke stavebnímu spoření, bude tam tedy něco 1,8 mil a půjčíme si na zbytek od stavební spoř., ale nevím, jestli tak moc půjčují 4. Prodáme byt a spolu s hotovostí máme možnost vše zaplatit hotově - do toho se nám ale moc nechce Možná je i jiná výhodnější možnost, o které nevíme. Také nevíme, čím je lepší ručit, zda domem či původním bytem tím, že ho převedeme do OV.Naše příjmy jsou 27+22 tis. čistého, v brzké době však naše příjmy klesnou na 27+12 tis. Dějuji.VM


odpovídal(a): Redakce

Máme nárok na půjčku 450 tisíc korun?

Dobrý den, s manželem chceme kupovat byt v OV za 850tis.500tis.získáme z prodeje dosavadního bytu.Máme nárok na půjčku 450tis?Já na MD 7500Kč,manžel 13000 čistého.Stavební spoření nemáme.Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Čerpání meziúvěru

Dobrý den,měl bych na Vás žádost o radu.Mám se svojí přítelkyní rozestavěný RD a potřeboval bych si půjčit peníze na jeho dostavbu.Nyní bydlím v bytě který až dostavým RD do takového stavu abych tam mohl bydlet prodám za +/- 300 000,- Přemýšlel sem o překlenovacím úvěru od ČMSS (účet od nich mám ale uspořeno téměř nic)Potřeboval bych asi 1.5 mil. Problém mám v tom že když si vezmem meziúvěr a zároveň budem platit poplatky za byt bude to na hranici našich možností.Moje otázka zní:Je možný si vzít jen polovinu tzn. 750 000 ,prostavět je, nastěhovat se do rozestavěného RD ,prodat byt a penize použít na dostavbu a na to co bude scházet si vzít další meziúvěr? Děkuju za odpoveď


odpovídal(a): Redakce

Družstevní byt za 1,5 milionu korun

Dobrý den Jsem svobodná 23 letá zdravotní sestra a chtěla bych koupit byt v Neratovicích. Chtěla bych se zeptat zda jaké jsou možnosti financování družstevního bytu v cenně přibližně 1500000 při příjmech přibližně 22000 měsíčně. V současné době bydlím s rodiči v družstevním bytě


odpovídal(a): Redakce

Obecné pravidla pro nejlevnější úvěr?

Dobrý den, platí obecně, že získat půjčku či úvěr od banky je levnější, než od spořitelny? Respektive má banka nižší úrok u půjček a úvěru, než spořitelna? Děkuji za dotaz.


odpovídal(a): Redakce

Strategie na pořízení bydlení

Dobrý den, jmenuji se Michal a chtel bych se Vás prosím zeptat a nechat si od Vás poradit.Behem tohoto roku mi skonci splaceni a mesicni splatka cini 3621 Kc.Chtel bych se Vas zeptat co by jste mi doporucili za investovani teto castky na pripravu bydleni? S pritelkyni mame uzavren v roce 2008 Rentier Invest kde mame stanoveny mesicni vklad 3000 Kc.Toto nam bylo receno,ze je dlouhodobe investovani, ktere by se melo vyuzit zhruba po 15 az 20 letech od uzavreni.Myslite,ze by bylo dobre navysit mesicni vklad o 3000 Kc treba na 6000 Kc.Muzete mi prosim sdelit Vas nazor,rady a co by to pro nas znamenalo v praxi, pokud by to vubec slo navysit,jake by to melo zmeny s timto navysenim v Rentier Invest a jestli se to vyplati takto navysit nebo je to zbytecne a uz tak nevyhodne a bylo by to lepsi investovat jinak a nekam jinam?Jeste mame uzavreny dve stavebni sporeni a treti od rodicu.Radi bychom si poridili vlastni bydleni(nejlepe rodinny domek), ale nemame tolik financi,aby jsme se do toho pustili v tuto dobu a hypoteku na 2 000 000 Kc si v tuto dobu nejistoty udrzeni zamestnani i ve statnich slozkach nechcem risknout.Muzete nam prosim poradit? Mockrat Vam dekuji za rady a verim ze nam poradite a pomuzete priblizit se o neco rychleji k nasemu snu:-) Napiste mi prosim odpoved na muj e-mail:bacik.1@seznam.cz Jeste jednou Vam moc dekuji a preji prijemny zbytek dne a nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Starší nemovitost v hodnotě 1,5 mil. Kč

Dobrý den, chtěl bych spolu s přítelkyní zakoupit starší nemovitost v hodnotě 1 500 000 a rád bych se Vás zeptal na nejlepší možnost jejího profinancování. Máme dvě stavební spoření s naspořenou částkou cca 120 000 a pro ručení by byl nejspíše použit panelákový byt v hodnotě cca 1 500 000. Jsem státním zaměstnancem a můj plat je přibližně 25 000. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kam pro úvěr?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mam možnost koupit byt, cena 1700000 kc. Mam stavební spoření, 2 smlouvy, na nich cílové částky 750000 kc a 450000 kc, na těch 1.200.000 od stav. spořitelny mi poradkyně slibovala rpsn 4,4%, smlouvy jsou po pěti letech, lze je vypovědět a vybrat. Naspořeno mam 335000 kc Nebyla by pro nas výhodnější hypotéka na 665.000 kc1.700.000-335.000-700.000/vklad hotovosti Dnes jsou nulové poplatky za sepsání i vedení uctu-viz mBank Dekuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Koupě bytu za rok

Dobrý den, chtěli bychom si s manželkou hruba za rok pořídit vlastní byt (cca 1,300,000,-). Mě je 23 let a manželce 21. ona pracuje od 1/2010 a já bych měl začít pracovat 7/2010. Počítáme, že naspořenou částka v hotovosti by měla být (příští rok) 250,000.-. Oba máme zalořené SS (11/2009) s CČ 200.000 každé. Příjmy manželky jsou 10,000 měsíčně a já bych měl mít cca 17,000 měsíčně. Momentálně splácíme úvěr na auto, ale ten by se předtím doplatil. Jiné pravidlené výdaje nemáme, jelikož žijeme ještě v domě s rodiči. Chtěli bychom také využít Úvěr 300 od SFRB. Splácení by ¨nemělo být delší než 15 let. Tímto bych se chtěl zeptat na 1) jaké je šance že úvěr 300 od SFRB dostaneme 2) jaká je šance, že dostaneme hypoteční úvěr nebo úvěr ze SS 3) je lepší úvěr ze SS nebo hypoteční 4) je lepší kupovat byt od developera ve fázi výstavby či již hotový byt (z pohledu banky) Moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Získat 100% hypotéku na byt v paneláku není snadné

Dobrý den, potřebovali bychom prosím trochu poradit ohledně získání úvěru na bydlení a rekonstrukci, popř. kde zažádat o 100% hypotéku apod. Informovali jsme se u KB, ale tam to moc nevypadá a tak zvažujeme úvěr u Reiffeissen bank. Byt bychom chtěli získat a rekonstruovat,bud celkově (tj.+ 300 000 Kč) nebo částečně (tj.+ 70 000 Kč), nejkrajnější možností je získání peněz pouze na byt. Podle hypotečních kalkulaček vyhovujeme, ale když se člověk zajímá vícero tak to není až tak růžové. Děkujeme moc za případné rady! Informace o bytu: - Jedná se o byt v panelovém domě, který je zrekonstruován (plastová okna, zateplení..) - Byt se nachází v 10patře/10 - Jedná se o 3+1,as 15 km od Brna), jádro umakart - Kupní cena bytu je 1 030 000 Kč, stejné byty se v dané lokalitě pohybují od 1 250 000 Kč (většinou však kolem 1 400 000 Kč) Informace o žadatelích: - Žadatelé jsou 2 (druh/družka) - Naspořeno 0 Kč - Účty vedeny u KB, bez kontokorentu - Úvěr na auto u KB (150 000 Kč), kvůli tomu uzavřena karta (něco jako kontokorent) - Jeden z nich má stavební spoření uzavřené v prosinci 2009 u Reiffeisen stavební spořitelny, zde by šlo vzít si úvěr do 300 000 Kč, ale budeme to ještě ověřovat - Čisté měsíční příjmy 10 200 Kč a 19 900 Kč, věk 25 a 27 let


odpovídal(a): Redakce

Stavba svépomocí

Dobry den.Chteli by sme na jare2010 stavet svepomoci RD.Z vlastnich prostredku mame cca 700000kc.Potrebujem pujcit cca 1200000kc.Mam moznost vyuzit uveru u Modre pyramidy,kde jesem mel staveb.spor.Chcem se pokusit pozadat o statni novomanzelskou pujcku 300tis.Budem si spoustu materialu a remeslnickych praci zarizovat sami,nebo od nasich zanmich.Takze dokladani faktur bude minimalne.Koncem pristiho roku bych chtel prodat chalupu v cene cca700tis.Prosim o radu jak nejlepe zafinancovat zacatek stavby.Zda oslovit nejakou banku o uver ci stavebni sporitelnu.Dekuji s pozdravem.Hybl


odpovídal(a): Redakce

Financování stavby domu

Dobrý den, vlastním pozemek, na kterém bychom chtěli s přítelkyní postavit dům, cca v hodnotě 2,5 mil kč. Naše finanační prostředy - 180tis na stavebním spoření (stará smlouva s cílovou částkou 200tis) + 50tis. v hotovosti. Náš měsiční příjem činí cca 35tis kč. Přítelkyně vlastní byt 2+1, nicméně nejsme schopni říci, kdy tento byt budeme moci prodat a použít z něj finanční prostředky. Můžete nám poradit nejvhodnější zdroj financování...