FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VOLBA ÚVĚRU NA BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Jaký úvěr zvolit?

Dobrý den,chceme koupit byt do OV za 1300000-1500000.Můj čistý příjem 16500, přítel 17200, ale má smlouvu na dobu určitou. Máme 2 stavební spoření u ČMSS, jedno s cílovou částkou 300000 a naspořeno cca 30000 a na druhém naspořeno cca 160000.žádný jiný úvěr ani leasing nemáme. Je nějaká možnost jak byt financovat?Děkuji za radu. Lenka


odpovídal(a): Redakce

Rychlé peníze na nemovitost

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, kde je podle Vás nejvýhodnější vzít si rychlou půjčku cca 400 000 Kč bez udání účelu (plánuji koupi bytu a potřebuji finance rychle), se splatností do 2 let. Ideálně bez prokazování příjmu, neboť pracuji v zahraničí. Děkuji za Vaši odpověď, Alena



odpovídal(a): Redakce

Rizika u úvěrů

Dobrý den,cci koupit byt - cena 1 650 000,-, budu mít 700 000 vlastních prostředků, potřebuji zbytek kupní ceny ( 950 000) řešit hypotékouo nebo úvěrem ze stavebnío spoření. Mám stavební spoření u pyraminy, smlouva naspořeno asi 120 000, cílová částka 900 000. Váhám zda úvěr ze stavebního spoření či hyporéku od ČS, nyní mi nabízejí úrok 3,7,fixace na 5 let. Nevím co zvolit u úvěru mě láká jistota výše úroku.


odpovídal(a): Redakce

Jak získat požadovanou výši úvěru?

Dobrý den, chtěla bych koupit malý byt v Praze (1+kk), tak do ceny 1.600.000,-. Teď jsem v podnájmu a vše jde na podnájem. Nemám žádné úspory, rodiče mi nepomůžou a nemám ani stavební spoření, ani nemovitost, kterou bych mohla ručit. Mám čistý plat kolem 20.000,-. Existuje vůbec nějaký způsob jak byt pořídit nebo jsem odsouzená bydlet v podnájmech ? A pokud ano, jaký ? Předem díky, jsem zoufalá.


odpovídal(a): Redakce

Volba úvěru na stavbu domu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké je možnost řešení naší situace. S přítelem bysme chtěli postavit rodinný dům (pozemek již máme, je zatím napsaný na matku přítele). Naspořeno máme do dnešního dne 150.000,-, přítel má ještě stavební spoření, ale zatím nevím kolik na něm má naspořeno. Čistý příjem nás obou dohromady je 28000,- - 30000,-čistého měsíčně. Zatím žijeme každý u svých rodičů. Odhadujeme, že budeme potřebovat tak 1.500 000,-. Prosím o Váš názor jaké řešení by bylo nejlepší? Hypotéka, úvěr300 pro mladé, hypotéka jen na nižší částku a zbytek hradit z toho co nám zbyde? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vhodný úvěr

Dobrý den, jaký nejvýhodnější finanční produkt byste mi doporučili na zafinancování koupi bytu v hodnotě 1 080 000 Kč?(100% úvěr, pokud možno) Na stavebním spoření mám 120 000 Kč. Čistý měsíční příjem činí 16 500Kč. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na nemovitost na území ČR v zahraniční bance?

Dobry den, chtela bych se zeptat zda je teoreticky mozne si vzit hypoteku na ceskou nemovitost v zahranicni bance, ackoli ziji a pracuji v CR. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Kde refinancovat

Dobrý den,mám hypotéku u KB na 20let 800000CZK. V lednu končí pětiletá fixace. Tuto hypotéku bych chtěla refinancovat. Mám i stavební spoření u ČSOB. U které banky by bylo nejvhodnější refinancovat nynější hypotéku? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Stavba domu se solárním systémem

Dobrý den.chtel bych se zeptat na postup pri reseni meho bydleni. V soucasne dobe vlastnim byt v hodnote cca. 400 000CZK. Planuji ale stavbu rodinneho domu. V soucasne dobe presne nevim, jakou hodnotu tento dum bude po dostaveni mit. Chtel bych si zazadat o hypoteku v hodnote 2.000.000CZK, s tim ze je mozne ze nevyuziji celou castku. Planuji take, pokud by to bylo mozne z teto hypoteky zafinancovat i solarni system. Mohli by jste mi prosim poradit, jakym smerem se ubirat, popripade je-li muj zamer mozny nebo nemozny? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Potřebujeme vysoký úvěr na přechodnou dobu

Dobrý den. Jsme manželé 42 a 39 let, s 1 dcerou 16 let. Čistý měsíční příjem 42.000 Kč. Bydlíme v rd, který patří rodičům. Rodiče jej ale chtějí prodat, odstěhovat se a z prodeje nám chtějí věnovat 1,5-2 mil.Kč. Jelikož ani my nechceme v rd zůstávat, uvažujeme o pořízení novostavby rd v hodnotě 3,5 mil.Kč. Jak by bylo možné financovat nákup této novostavby, když naše aktuální hotovost je 150.000 Kč, do 6 měsíců dalších 350.000 Kč z termín.vkladu a zhruba do 1 roku 1,5-2 mil.Kč od rodičů? Lze dostat např.hypotéku na celou částku 3,5 mil.Kč k nákupu novostavby, splácet 1 rok nějakou vyšší částku (15-20.000 Kč, po roce zaplatit 1,5-2 mil. Kč a pak doplácet třeba 15 let nižší částku? Nebo je i jiná možnost? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Město mi nabídlo k prodeji byt do OV

Dobrý den, město mi nabídlo k prodeji bytu do OV. Potřebovala bych si na koupi tohoto bytu půjčit zhruba 200-250 tisíc korun a nevím, zda si vzít úvěr či hypotéku, uvítala bych rovněž nízké měsíční splátky tohoto úvěru (hypotéky). Ve svém shora uvedeném článku uvádíte, že je k tomuto možné využít levných úvěrů od státního fondu rozvoje bydlení a jiných fin. produktů - o co se jedná a kde bych se o tom dozvěděla víc? Děkuji za Vaši odpověď. Veronika


odpovídal(a): Redakce

Úvěr jako matematický rébus

Dobrý den, chci se zeptat na možnosti financování bydlení. Je mi 34 let, svobodná, bezdětná, uvažuji o koupi bytu v Praze, do 1,7 mil. Mám spoření u ČMSS,založeno v r. 2009, vklad 35 tis, 2% úrok, stát. podpora bude převedena až skončí SSČS SSČS na otce, naspořeno 130 tis, cíl.č.140 tis, 3% úrok, bez st.podpory ČMSS na otce, naspořeno 130 tis, cíl.č. 200 tis, 2% úrok, stát.podpora 4.500,-Kč Vlastní prostředky 685 tis na spořícím účtu. Příjem měsíčně 13.800-15.600, dle odměn zaměstnavatele... Prosím o návrh, jak byt financovat, dávám přednost úvěru ze SS, pravděpodobně ČMSS, kombinace mého SS nového a na otce-navýšení cílové částky. Splátku bych si představovala do 6.500,- Kč/měs, včetně všech poplatků. S přihlédnutím co nejnižní celkové náklady, aby se moc nepřeplatilo a byla přiměřená splátka. Nebo myslíte, že by byla výhodnější hypotéka? Děkuji za Váš návrh.Jana


odpovídal(a): Redakce

Rekonstrukce pomocí spotřebitelského úvěru?

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Uvažuji o rekonstrukci panelákového bytu a chci si půjčit půjčku ve výši 150 000 Kč. Mám na Vás několik menších otázek: 1. Kolik zhruba přeplatím navíc, když si půjčím oněch 150 000 Kč a zvažuji, že budu splácet měsíčně 3000 Kč? Doba splácení by byla kolem 8 let. 2. Kde je nejvýhodnější si půjčit, respektive u jaké instituce? 3. Můžu si pak zaplacené úroky odečíst z dani? 4. Půjčka mi bude vyplacena v hotovosti nebo na můj bankovní účrt? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Chtěl bych si koupit byt do OV

Dobrý den, prosím Vás o radu. Chtěl bych si koupit vlastní byt do OV. Potřebuji poradit, jak jej nejlépe financovat a jaké jsou mé možnosti půjčky ? Je mi 25, prokazatelný měs.příjem 18600 čistého. Stavební spoření 500 tis.Kč, spořící účet 220 tis.běžný účet 100 tis. V budoucnu plánuji nákup automobilu cca.80 tis. a chci si nechat rezervu 100 tis.pro případ nouze... Byt by měl být v rozmezí 1,8-2,2 mil. Rád bych měl byt splacený než půjdu do důchodu. Splátky budu platit sám, jiné závazky nemám. Děkuji za radu Ondřej N.


odpovídal(a): Redakce

Vypovědět stavební spoření nebo si vzít úvěr?

Dobrý den, chci si koupit byt v menším městě, počítám s cenou 1,3 mil, s tím že bych si ráda vzala půjčku/hypotéku na 1,5 mil aby bylo na případné opravy. Mám stavební spoření u pyramidy už cca 6 let, mám tam 130 tis. s cílovou částkou 2mil. Moje finanční poradkyně mi doporučila stavebko vypovědět, protože kdybych si prý chtěla vzít hypotéku u pyramidy, nebyla by nejvýhodnější, protože bych měla překlenovací úvěr. Lepší by pro mě bylo dát ty peníze jako hotovost u hypoteční banky pro úvěr. Ale mám pochybnosti. Je moudré pyramidu vypověd? Nikde jinde peníze nemám. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na dofinancování domu

Dobrý den, chci se zeptat na možnosti úvěru ve výši cca 1,000,000,- Kč. Finance potřebujeme na dofinancování domu (zbytek dodáme z prodeje bytu). Je možné na něho dosáhnout ze stavebního spoření? Pokud ano, je tato varianta výhodnější oproti hypotéce? Děkuji za odpověď Vanžura


odpovídal(a): Redakce

2 byty, 2 úvěry

Dobrý den, chtěli by jsme koupit větší byt v novostavbě za 2 700 000,- v Brně. Nemáme žádné finanční prostředky k dispozici, vlastníme s manželem byt 2 plus 1 v žádané lokalitě v Brně, který jsme zrekonstruovali a na to máme spotřebitelské úvěry já i manžel v celkové hodnotě 250 000,- (to zbývá zaplatit), naše nynější celkové měsíční náklady jsou 17 000,- (splátky, inkaso, poviné ručení, pronájem garáže)náš měsíční příjem je 34000,- s tím že do půl roku by jsme měli mít měsíční příjem 45 000,- , máme 1 malé dítě.Máme smlouvu u RB na stavební spoření s cílovou částkou 100 000,- Máme plán, že si vezmem hypotéku od stavební spořitelny, kde má manžel již 12 let účet,(zatím neznáme podmínky, je teprve pár dní co tuto situaci řešíme obracíme se i na Vás s prosbou o pomoc máme se rychle rozhodnout)ale počítáme s měsíční splátkou tak 14 000Kč,-,musíme se nějak zbavit stavajících dluhů, a chtěli by jsme náš byt pronajímat, kde by jsme počítali s čístým ziskem tak 10 000,- (navíc v novém bytě jsou měsíční náklady nižší asi o 3000,-úspora na inkasu a garáži)což by pokrylo část měsíčních nákladů náš nynější byt je velmi pěkný v žádané lokalitě ale prodali by jsme ho nyní pod cenou a do toho se nám nechce i když by to vyřešilo část dluhu, navíc je problém ten, že se musíme rozhodnout během pár nasledujících dnů a musíme mít za tu dobu realný finanční plán samozřejmně co nejvýhodnější, můžete nám prosím poradit co můžeme dělat v naší situaci, jaký finanční produkt bank je pro nás nejvhodnější? nebo jak by se dala využít již probíhající smlouva stavebního spoření?bylo by výhodné navýšit cílovou částku na plnou hodnotu nového bytu?napadla nás i varianta půjčit si 3 000 000,- a zbytek částky splatit spotřebitelský úvěr za rekonstrukci?Prosím o radu mockrát děkuji


odpovídal(a): Redakce

Úvěr od SFRB pro registrované partnery?

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je možné poskytnout Uvěr 300 - Podpora mladým i osobám, které uzavřeli registrované partnerství, a splňují všechny ostatní podmínky pro získání úvěru? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jak vybrat úvěr

Dobry den. Jsme mlady par a chystame se poridit si "startovni" byt v OV za cca 1800000 kc. K dispozici mame ruceni dalsi nemovitosti (3+1 za cca 2.500 000). Jakym zpusobem byste doporucovali porovnavani nabidek hypotecnich bank, popr. stavebnich sporitelen? Nechceme priliz zatizit partnersky rozpocet, proto planujeme dobu splaceni 25-30 let, kde by se vyse splatky mela pohybovat kolem 10000. Nas celkovy prijem je dle meho nazoru dostatecny a zvazujeme i moznost hypoteky pouze na jednoho znas (oba mame cca 25000 hrubeho/mesic). Ve hre je i me stavebni sporeni, kde je v souc. dobe cca 100.000, cilova castka 500.000 a jde o Wustenrot spec. uverovy trif, zalozeno 2005. Snazim se samozrejme nastudovat maximum informaci nejen z vaseho serveru, ale presto predpokladam, ze bych se timto zpusobem mohl dozvedet i neco vice.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na nemovitost s věcným břemenem

Dobrý den chtěla jsem se zeptat. Příští rok v březnu bychom chtěli s přítelem koupit nemovitost na které vázne věcné břemeno na dožití. Nemovitost má 2 patra + půda. Babička má právo na jednu místnost. Cena nemovitosti by byla 400 000Kč. Je možnost na takovou nemovitost dostat nějaký úvěr, hypotéku, nebo něco takového? A na jakou banku bychom se měli obrátit? Děkuji