FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VOLBA ÚVĚRU NA BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

3 nebo 5letou fixaci?

Dobrý den, za měsíc mi u hypotéky končí fixační období a banka mi zaslal nabídku úrokové míry na další období. Nabízí 3-letou fixaci za 3,99 % a 5-ti letou fixaci za 4,19 %. Myslím si, že je to docela zajímavá nabídka, ale nedokážu se rozhodnout jakou fixaci z těchto dvou zvolit - hlavně s ohledem jak se budou vyvíjet úrokové sazby za 3 nebo 5 let. Je možné někde zjistit výhledy úrokových sazeb hypoték (či 2T REPO sazby) na tří nebo pětileté období? Jakou fixaci byste za této nabídky zvolil Vy?


odpovídal(a): Redakce

Jaký úvěr na byt a rekonstrukci?

Dobrý den, uvažuji o koupi bytu. 1.450.000,- + cca.400.000,- na rekonstrukci. Ctěl jsem se orientačně zeptat, jaký produkt je pro mne nejvýhodnější. Mám stavební spoření u ČMSS od r.2003 a naspořeno mám cca 450.000,-. Nemám žádné úvěry ani půjčky. V domácnosti budu sám a čistý příjem je cca 20tis. Smlouva na dobu neurčitou. Výši měsíčních splátek bych chtěl stlačit pod 8tis. Děkuji za radu.



odpovídal(a): Redakce

Plán: pozemek a stavba

Dobrý den, měl bych na Vás dotaz. S přítelkyní plánujeme postavit si svépomoci malý domeček cca do 1.3 mil.Kč. Oba máme uzavřené stavební spoření na cílovou částku 200tisic každý.Spoříme na každé asi 1 rok 1000kč, a tento rok po doplacení spotřebitelského úvěru, který ještě máme, budem moci spořit měsíčně cca 10000. Bokem máme 50000. Nemáme ani pozemek, a bojime se, že se pozemky budou zdražovat. Stavět chceme cca za 5-7 let. Moje otázka zní, jestli by jste nám mohli poradit kam peníze spořit,jestli si vzít po doplaceni spotřeb.úvěru hned hypotéku na pozemek atd. Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vyplacení sourozenců

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Přítel by chtěl vyplatit své sourozence, celkem potřebujeme 900.000 Kč. Moje stavební spoření -naspořeno 140 tis/cílová částka 1 mil Kč.Přítel naspořeno 68 tis/cílová částka 300 tis Kč. V současné době mohu doplatit částku na spoření, tak abych mohla čerpat úvěr(3,7%-ne překlenovak)a přítel by měl překlenovací úvěr. Nevíme zda je vyhodné využít úvěr ze spoření nebo peníze vybrat (přítel má spoření 4 roky) a zvolit hypotéku jinde.Velmi Vám děkuji za rady Jana


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na dofinancování

Dobrý den,kupuji byt za 2,3 mil. Kč. Z toho 1,9 mil. Kč budu krýt hotovostí a prodejem stávajícího bytu. Potřebuji si vzít úvěr 400 tis. Kč na 20 let.Stavební spoření mám založené,ale zatím nespořím.Čistý příjem je cca 25 tis. Kč.Prosím o radu jak nejlépe dofinancovat byt.


odpovídal(a): Redakce

Jak poskládat úvěr na byt

Dobrý den, je mi 25 let, chtěl bych si koupit družstevní byt v hodnotě 900 000,-, mám stavební spoření u Raiffeisen s cílovou 120 000,- a / 40 000,- na stavebku/ a jsem rok klientem u Wustenrot ...naspořeno mám 100 000,-, výdaje prakticky žádné, čistý měsíční příjem cca 35 000,-. Mohl bych ručit bytem rodičů v hodnotě 1 milion ,-... jaké jsou nejvýhodnější podmínky pro financování tohoto bytu a jaké možnosti. Rád bych na krátkou dobu a časem i umoření z mých úspor. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Koupě pozemku, stavba za 4 roky

Dobrý den, chtěli bychom s manželkou koupit pozemek v hodnotě 1,3 mil. korun. Vlastníme kapitál 800 tis. korun. Chtěli bychom se zeptat, jakou výši nebo formu půjčky máme zvolit, když bychom na daném pozemku chtěli do 4 let začít stavět (RD v hodnotě max 2,5 mil.). Společný příjem máme ca 40 tis. a k ručení můžeme použít byt v ceně ca 2.mil v OV. Předem děkuji za radu a přeji příjemný den. Tomáš


odpovídal(a): Redakce

Otázka vhodného financování bytu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na otázku vhodného financování koupi bytu. S manželkou chceme koupit byt cena je 1 750 000,- část z ceny je z fondu SFRB- 300 000,- . Můžeme pak dát cca 200 tisíc ze stavebního spoření u Modré pyramidy či vlastní zdroj 170 000. Je pro nás výhodně vzít si úvěr ze stavebního spoření či sjednat hypotéku? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den Hon Radek


odpovídal(a): Redakce

Chceme si koupit byt za 2 mil. Kč

Dobrý den, chceme si koupit byt za 2mil. Máme stavební spoření u lišky naspořeno 200 tis. z cílové částky 500 tis. Prosime o radu, jak nejlépe financovat toto bydleni. Pro nas nejlépe co nejnižší splátky na 30 let s možností eventuálního dřívějšího splacení. Je nám 30 let a čekáme rodinu. Vělice děkujeme za radu.


odpovídal(a): Redakce

600 tisíc bez zajištění nemovitosti

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda je možné v některé bance či stavební spořitelně získat úvěr cca 300-600tisíc na koupi družstevního bytu bez zástavy jiné nemovitosti.Příjem cca 20tisíc čistého.Chtěla bych koupit byt za 1100000, vlastní prostředky mám 500tisíc.Případně zda existuje pro mě nějaké řešení - například si vzít dva úvěry po 300tisíc u různých institucí apod. Pokud ano,prosím ještě o informaci,jak by se zhruba pohybovala úroková sazba tohoto (těchto) úvěrů. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Pronajmout nebo prodat?

Dobrý den,chceme koupit byt, protože současný nám nevyhovuje, máme postiženou dceru a zde není výtah. Nyní vlastníme byt 3+KK, který je po kompletní rekonstrukci a chtěli bychom koupit byt 3+1 za 790.000,-Kč. Do tohoto bytu musíme ještě investovat alespoň 300.000,- Kč na rekonstrukci. V současné době je náš příjem 46.000,--, výdaje (pojistné, splátka úveru se stav.spoření, spotřeb.úvěr, poplatky za bydlení včetně energie) - 13.000,- Kč. Máme dvě děti 7 (postižené) a 15 let. Nevíme jak situaci řešit, protože byty se v našem městě špatně prodávají (cca 15.000 obyvatel - okresní město), zda stávající byt pronajmout nebo prodat za nižší cenu(tkzv. okamžitý odkup). Zda si vzít hypotéku ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

SFRB a stavba

Dobry den, mel bych dotaz na pujcku od SFRB. Ja a moje pritelkyne 27 a 28 let stavime dva roky RD.Za 14 dni se nam narodi dite.Meli by jsme sanci ziskat tuto pujcku? Jsem vlastnik pozemku na kterym stavime RD. Prave mi neni jasny ze maji v podminkach ze nesmim byt vlastnikem nemovitosti,ale jestlize je pujcka urcena i na vystavbu tak logicky stavim na pozemku ktery je muj.Dekuji za objasneni. Pangrac


odpovídal(a): Redakce

Stavba, 2,4 mil. Kč

Dobrý den,chtěl bych se zeptat,řešíme s manželkou otázku ohledně stavby domu,na který bychom si chtěli vzít hypotéku ve výši cca 2400000kč na 30let,nemáme žádnou hotovost a bydlíme v pronajatém bytě kde splácíme 9000kč měsíčně,můj příjem je 20000kč čistého a manželka je na mateřské s příjmem 7600kč,problém je ale v tom,že mám ještě úvěr z č.spořitelny 280000kč se splátkou 5100kč,s tím mě hypotéku asi nedají,tak se chci zeptat,zda existuje nějaká možnost jak hypotéku dostat a nebo jestli jde tento úvěr nějak refinancovat a zahrnout do případných hypotéčních splátek,moje maximální možná výše splátky i s refinancovaným úvěrem by mohla být max 12500kč,jsem v této oblasti financí úplný nováček,tak se chci zeptat,zda je to vše reálné a popřípadě jestli mě můžete poradit,jak nejlépe refinancovat úvěr abych tohle vše mohl vyřešit,nebo od tohodle stavebního záměru raději upustit.Chtěl jsem stavět u Ekonomických staveb,kde Vám vše přiklepnou ale po přečtení několika špatných referecí,na kvalitu odvedené práce,bych raději použil hypotéku z banky a stavební firmu si sehnal sám.Moc Vám děkuji za případné rady a pomoc s pozdravem M.Vaněček


odpovídal(a): Redakce

Prodat nebo pronajímat?

Dobry den, uvazuji o koupi domu v hodnote cca 7,5 mio a zvazuji dve moznosti financovani. a) pouziti vlastnich prostredku cca 3,5 mio (urcitou rezervu cca 600 tis. mam navic ve fondech a akciich), prodej bytu - odhadovana cena 2,8 mio a zbytek hypoteka cca 1,5 mio (jako zamestnanec banky si ji mohu vzit na urok cca 3,1 s moznosti mimoradnych splatek kdykoliv) b) pouziti vlastnich prostredku cca 3,5 mio + hypoteka 4 mio s tim, ze bych byt pronajal Muj cisty mesicni prijem je nyni cca 80k mesicne, manzelka je na materske dovolene (1 dite). Co byste mi doporucili? Dekuji za odpoved a jsem s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Financování bytu za 1 mil. Kč

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké by pro mě bylo nejvýhodnější financování bydlení na částku jeden milion korun, jestli překlenovacím úvěrem stavebního spoření nebo využitím hypotečního úvěru.Děkuji za informace.


odpovídal(a): Redakce

Za rok plánuji koupi bytu

Dobrý den. Chtěla bych požádat o radu. Je mi 24 let a před měsícem jsem nastoupila do zaměstnání na plný úvazek. Předpokládám, že v zaměstnání zůstanu a ráda bych si za rok vzala hypotéku příp. jiný úvěr na nákup malého bytu v hodnotě maximálně 400.000 Kč. Můj čistý měsíční příjem je 12.400 Kč. Zatím nemám sjednané žádné spoření, ale chtěla bych si od tohoto ledna začít spořit asi 1.500 Kč měsíčně. Jiné naspořené peníze nemám. Další mé měsíční závazné výdaje jsou 3.000 Kč. Měla bych s mými příjmy a výdaji šanci na hypotéku? Nebo by byl vhodnější jiný produkt? Bylo by reálné si teď v lednu sjednat třeba stavební spoření a již po roce uspět u spořitelny s žádostí o úvěr na bydlení? Kterou spořitelnu/banku byste mi případně doporučili? Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Finanční plán

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. S manželkou chceme příští rok začít se stavbou RD a nevíme si rady s financováním stavby. Naše situace je následující : měsíční spločený příjem přibližně 27 tisíc, úspory činí přibližně 150 tisíc + já mám 60 tisíc na stavebním spoření od ČMSS fungující déle jak 2 roky do CČ 300 tisíc. Předpokládaná cena výstavby včetně pozemku(140 tisíc) odhadujeme na 1,8 mil. Nabízejí se nám tři druhy financování a to od SFRB 300 tisíc (pokud na něj stát dá peníze), úvěr (překlenovací) ze stavebního spoření a hypotéka. Prosíme Vás o radu jak tyto možnosti co nejlépe využít a zužitkovat pro získání celé částky. Mnohokrát děkujeme.


odpovídal(a): Redakce

Domek na klíč a jeho financování

DOBRÝ DEN sme pár a do budoucna bychom chteli postavit domek na klíč tak do 2500000 mám naspořeno 300 000 na stavebním spoření co je vyhodnějši vzít si uvěr ze stavebního spoření nebo hypoteka


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na nemovitost 900 tisíc Kč

Dobrý den, chci koupit nemovitost za 900 000Kč.Mám stavební spoření u modré pyramidy(tarif profit,varianta rychlá) s cílovou částkou 300 000Kč,naspořeno 200 000Kč.V hotovosti volné peníze nemám.Prosím o radu jakým způsobem nejlépe získat peníze na financování nemovitosti.(úvěr,hypotéka... nevím co je výhodnější) děkuji Mila


odpovídal(a): Redakce

Úvěr od SFRB pro vlastníky nemovitosti?

Dobrý den chtěla bych se zeptat na půjčku 300000 tisíc od státu,zdali je ještě aktuální,moc informací jsem o tom nezjistla.Chtěla bych vědět je li poskytována i majitelům domu.Jsme spolu s manželem 3 roky majitelé rodinného domu,rekonstrukci stále nemáme dokončenou, hypotéku kterou jsme si na dům brali máme dočerpanou ,nedosáhli jsme zatím ani jede 35 let a máme tři děti,manžel je zaměstnám,já na mateřské dovolené,je li půjčka aktuální jakým způsobem na ní dosáhnout?Děkuji Vám za odpověd.