FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VOLBA ÚVĚRU NA BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Refinancování hypotéky

Dobrý den,ráda bych se zeptala , zda jde řešit tato situace a jakým způsobem.Potřebovali jsme finance na splacení menších půjček a na doporučení finančního poradce jsme šli do Americké hypotéky.Poté jsme zjistili,že ta nejde přerefinancovat na klasickou hypotéku.Mezitím se nemovitost přepsala dceři darem a hypotéku řádně splácíme.V této chvíli bychom ji rádi přerefinacovali a chtěli navýšit.Otázka zní:Dala by se tato nemovitost prodat rodinnému příslušníkovi,který by si na koupi vzal klasickou hypotéku,doplatit tím Americkou hypotéku.A zda se třebe po roce dá nemovitost opět předat původnímu majiteli,který nyní čerpá tu nevýhodnou Amarickou?Děkuji,vím, že můj dotaz je asi trošku složitější.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na hypotéku

Dobry den, chtel jsem se zeptat, je mi 28 let, jsem statni zamestnanec s platem 26 tisic, chtel bych si pujcit 2,2 milionu s tim ze 20% castky mam v hotovosti, nemam zadne pujcky, jedine co me napada byl jsem rucitel s tim ze castka byla po radnem splaceni predcasne doplacena v listipadu 2013, papir o ukonceni pujcky mam u sebe, budu i tak nekde vedena mohl by nastat problem? Mam na hypoteku narok? Dekuji



odpovídal(a): Redakce

Další úvěr na bydlení

Dobrý den, prosím tento portál jsem našel jen náhodou a tak jestli mužu tak bych se zde s vámi také rád poradil.prosím mám uvěr od Buřinky roku 2006 na koupi domu cena domu byla v té době 500tis uvěr jsem si bral v plné výši to je celých 500tis. Nedávno jsem koupil stavební pozemek a ted se rozhodujeme jestli tam začít stavět.Ale nevím jestli nám ještě nějaká banka pujčí. Na stávající dům ještě v únoru 2014 zbývá doplatit 490tis to je hodně. Mám takovou myšlenku jestli by šlo si vzít úvěr 1,5mil a toho půl milionu doplatit na stávající dům a se zbytkem se pokusit postavit nový. Ale mám obavy že nám nikdo tolik peněz nepujčí.druhá varianta mě napadla půjčit si jen někde 500tis doplatit dům a co nejdříve ho prodat a z prodeje začít stavět.Do domu jsme nainvestovaly spoustu peněz,vše je zde nové kromě obvodových zdí,asi by byl zapotřebí odhad, tak doufám že by snad mohl mít tu hodnotu 1.5-2mil.Opravdu nevím budu rád za každou radu. Děkuji Aleš


odpovídal(a): Redakce

Výše hypotéky

Dobrý den, Rád bych se Vás zeptal na pár věcí ohledně hypotéky. Je mi 26 let, bydlím v Plzni, mám SR občanství, měs příjem 25-32 tis. Pokud by jsem si chtěl vzít hypotéku, potřebuju nějaký vklad a od něj závisí výše úroku? Co když nemám dostatek peněz na vklad? Další otázka je ohledně předčasné splátky hypotéky: pokud by jsem chtěl po cca roce splácení, hypotéku doplatit nějakoi vyšší sumou - je možnost snížení úroku? Existují tzv. hypotéky pro mladé - jaké jsou podmínky těchto hypoték? Děkuji S pozdravem Filip Chobodický


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na výplatu podílu partnera z družstevního byt

Dobrý den, rozešla jsem se s partnerem, jsme nájemníci družstevního bytu. Rozhodujeme se co s bytem. Chtěla bych zde zůstat s dvěma dětmi a přítele vyplatit. Mám stavební spoření, které bude příští rok končit (cílová částka 230.000 Kč).Jaký druh půjčky by byl pro mne nejvhodnější?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka na nákup bytu

Dobrý den. Rozhodl jsem se pro koupi bytu v Brně s dispozicí alespoň 3+1 v maximální hodnotě 2 500 000. Sice mám stavební spoření u modré pyramidy z roku 2004, ale bohužel nemám naspořené žádné finanční rezervy ani možnost ručitele. Je mi 25 let a vydělávám 15000 čistého s tím, že bych měl v tomto bytě spolubydlící kteří by z nájmu pokryli splátky a inkaso. Je vůbec možné tento krok nějak realizovat? A pokud nelze, jaké by byly minimální požadavky pro získání potřebných financí nejméně "bolestivou" cestou? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kombinace hypotéky a stavebního spoření

Dobrý den, na stavebním spoření u ČMSS mám našetřeno cca 500 tis. korun. Cílová částka je nastavena na 4 mil. Stavební spoření již běží více jak 5 let. Rád bych během jednoho až dvou let investoval do vlastního bydlení zhruba 2 - 3 mil korun. Rád bych se zeptal, zda je možné financovat bydlení například napůl úvěrem ze stavebního spoření a hypotékou. A tedy jestli mám požádat o snížení cílové částky. Můj plat je kolem 40.000,- hrubého. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Financování koupě pozemku

Dobrý den, s manželem kupujeme od obce stavební pozemek v hodnotě 355 tisíc. Rekonstruovali jsme současné bydlení, proto máme našetřenou pouze částku, která pokryje koupi pozemku. Máme uzavřená 3 stavební spoření, která končí za 5 a za 6 let. Manžel má smlouvu na neurčito, příjem cca 25 tis. čistého měsíčně, já pobírám RP ve výši 11500,-, stavbu bychom jednou chtěli financovat hypotékou (mysleli jsme si tak 2 miliony). Co by bylo pro nás lepší: 1)zaplatit pozemek z peněz, které máme a zhruba za 5 let teprve vyřídit hypotéku? 2)použít našetřené peníze na vyřízení hypotéky již teď a poplatit z toho i pozemek? 3)případně jaké jiné řešení navrhujete? Snad jsem uvedla všechny potřebné údaje. Předem děkuji za odpověd. S pozdravem Darina K.


odpovídal(a): Redakce

Stavební spoření

Dobrý den, dcera začíná stavět dům a půjčila si nyní od ČMSS 2.200.000,- Kč, doba splácení 30 let, 18 let meziúvěr 3% splátka 8.800, pak úvěr 4,8% 12.500, fixace 3 roky. Stavební spoření má založené již 4 roky, ale nespořila na něj. Mám obavy, jestli neudělala chybu a jak byste doporučovali postupovat dále pro případné napravení této chyby. Děkuji mockrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Refinancování hypotéky před uplynutím doby fixace

Dobrý den chci se zeptat jeli možné refinancovat hypotéku když mám ještě jeden rok fixaci úrokové sazby?? Děkují za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Nejlepší hypotéka

Dobrý den, mám 3 úvěry od ČMSS na sebe, manželku a nezletilé dítě. V rámci úvěrů mi zbývá uhradit 520.000 Kč, při shodném úročení 4,8% a za průmerně 9,5 let. Rád bych úvěry přeúvěroval s nižším úrokem u jiné instituce, prostě výhodněji při době splácení kolem 10 let? Prosím o radu, kde? Děkuji Pavel Šifta


odpovídal(a): Redakce

Žádost o hypotéku

Dobrý den, měl bych dotaz. Chtěli bychom si vzít s přítelkyní hypotéku (ona na mateřské dovolené + dítě cca 2měsíce). V různých kalkulačkách, když zadám počet členů domácnosti všechny 3, tak na hypo 1,7milionu nedosáhnu. Když zadám mě a dítě, tak to vychází, že bych někde dostal a někde ne. A když zadám jenom sebe tak bych hypotéku dostal všude. Dá se při vyřizování hypotéky zatajit přítelkyně s dítětem, nebo si banka zjišťuje i takové informace?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v horizontu dvou let bych si rád vzal…

Dobrý den, v horizontu dvou let bych si rád vzal hypotéku ve výši cca 1 mil.Kč. Zajímal by mě váš názor na to, jak se na tuto chvíli nejlépe připravit. Nyní bych vám stručně sdělil svůj finanční a majetkový stav. Jsem dvaadvacetiletý student a vzhledem k tomu mám zatím možnost prakticky plně vyžít z kapesného. Můj plat tak celý, bez dalšího pohybu, končí na účtu. Plat není sice nikterak velký, nicméně vzhledem k tomu, že z něj nečerpám, tak mám na účtu již slušnou rezervu. Mám také dva roky staré IŽP, vlastním nestavební parcelu. K hlavnímu přjmu mám také ještě menší vedlejší příjem, který však také nespotřebovávám. Zajímalo by mě, co bych měl v tuto chvíli udělat, aby budoucí podmínky mé hypotéky byly co nejpříznivější. Je vhodné založit si ještě nějaký finanční produkt, který by mi sloužil k zástavě za hypotéku, nebo k jejímu financování (jaký produkt se na toto hodí nejlépe?)? Jak pomocí vedlejšího příjmuu zvýšit svou současnou a budoucí finanční bezpečnost? Myslíte si, že by bylo třeba vhodné postupně část mého příjmu investovat do akcií? Mockrát děkuji za Váš názor.


odpovídal(a): Redakce

Co je fixace

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co znamená u kalkulátoru na nej hypotéku fixace. Nerozumím tomu výrazu. Díky za odpověď. S pozdravem Petr


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka bez dokládání příjmu

Dobrý den, můj dotaz se týká hypotéky na dům. Přítel chce koupit dům, ale jeho oficiální příjmy nejsou dostatečné na to, aby dostal od banky hypotéku. Zároveň je však majitelem dvou jiných nemovitostí (bytů), potažmo by byl majitelem domu, který by koupil. Existuje banka, která by mu poskytla úvěr, při kterém by mohl ručit zmiňovanými nemovitostmi bez ohledu na příjem? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den budeme brat hypoteku na 750000 kč byt…

Dobry den budeme brat hypoteku na 750000 kč byt stoji 600000 a zbytek by jsme chteli pouzit na vybaveni,slo by prevest zbytek penez na nas ucet?? dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Zkušební doba a hypotéka

Dobrý den, chci se zeptat na možnosti financování rekonstrukce domu s věcným břemenem (hodnota min 1,2 mil.) na užívání přízemí, není možné rozdělit ho na dvě bytové jednotky. Rekonstrukce je nutná v rámci 200-400 tis. Kč. Přítel je ve zkušební době, já jako vlastník jsem státní zaměstnanec a průměrný plat 5 měsíců po nástupu by mohl být 12 tis. měs, smlouvu mám na dobu určitou, do listopadu 2012. Ve finančních ústavech, kde jsem zatím byla nejsem solventní pro hypotéku, i když mám Mgr. titul, jsem zaměstnaná, vlastním dům:( ručitele nemám, kromě přítele, které by ještě mohl mít starší záznam jako dlužník, který je u mobilní společnosti a je splacený. Jaké jsou možnosti spotřebitelských úvěrů, je možné je refinancovat v době, kdy budememe mít vyšší a jistý příjem?


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka či stavebko?

Dobrý den, budeme kupovat byt v hodnotě 1 480 000,-Kč, chybí nám na něj 600 000,-Kč. Rozmýšlíme se zda jít do překlenovacího úvěru/ úvěru ze stavebka nebo do hypotéky. U stavebka nás láká to, že můžem vkládat volné prostředky a tím snižovat dobu či splátky a víme dopředu kolik přeplatíme (budeme muset navyšovat cíl. částku, úrok. sazba v překl. úvěru 3,8% a úvěr 4,3%, naspořeno máme 170 tis., úvěr bude 170 + 600). U hypotéky jsou teď nízké sazby, ale bojíme se,co bude za těch pár let po fixaci. Banky se o nás moc neperou,jsme pro ně malý klienti, když nechceme aspoň milion.... Děkuji za Váš názor, zda je rozumné jít do hypotéky či stavebka.


odpovídal(a): Redakce

Rekonstrukce se spořitelnou nebo s bankou?

Dobrý den, pouštim se do rekonstrukce bytu a počítám s výdaji tak 500 000 Kč. Na stavebnim spoření mám tak cca 100 000 Kč a potřebuji půjčit 400 000Kč. Stavební spoření mám na dobu 6 let a ted jsem tak v půlce. Potřebuji poradit, zda je pro mě lepší úvěr ze stavebka, nebo hypotéka. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na dům, jak postupovat?

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla, jak co nejlépe financovat bydlení. Máme naspořeno cca 300.000. Dostala jsem od rodičů stavební spoření, na jednom je naspořeno cca 280.000 (cílová částka 500.000) a na druhém 270.000 (cílová částka 500.000). St. spoření na mne nejsou převedena, ale mohu s nimi počítat. V jedné spořitelně jsem se dozvěděla, že st. spoř. na jinou osobu převést nejde, ve druhé prý ano, ovšem je lepší ho nevyužít, protože je staré a má nevýhodnou úrokovou sazbu pro případ úvěru. Je mi 40, manželovi 34, vydělává 32.000/měs. čistého, já budu ještě přes rok dostávat rodičovský příspěvek 11.400. Máme dvě děti do 6 let. Jaká je nejlepší varianta financování bydlení (máme dvě možnosti, koupit dům za cca 1.500.000 plus rekonstrukce cca 1.000.000 nebo koupit dům za cca 2.500.000 bez nutné rekonstrukce)? Úvěr (či úvěry) ze stavebního spoření nebo zrušit st. spoř. a vzít si hypotéku? Nebo je nějaká výhodnější možnost? Za radu předem děkuji.