FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VOLBA ÚVĚRU NA BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Kombinace hypotéky s investičním životním pojištěn

Dobrý den, loni jsme koupili dům za 550tis. s tím, že nám hypotéku (úvěr) poskytla Raiffeisen banka. Splácíme však z hypotéky jen úroky a platíme investiční živ. pojištění s tím, že by se tam mělo za 20 let našetřit tolik aby se zaplatila hypotéka a ještě něco zbylo. Začínám o tom však pochybovat a radši bych viděla, že hypotéku postupně splácím. Tak platíme přes 4tis. měsíčně a hypotéka je pořád stejná. Je tento způsob kombinace hypotéky a invest. živ. pojištění rozšířený a dá se tomu důvěřovat?


odpovídal(a): Redakce

Stavební spoření nebo hypotéka?

Dobrý den chtěl bych se zeptat ohledně financování bydlení. Přítelkyně si chce koupit byt v novostavbě, kdy k předání bytu dojde 11/2008. Teď řešíme financování byt stoji 2005000+70 tis. parkovací místa a chtěli jsem cca 120.000 na kuchyňskou linku. celkem je to tedy 2.200.000,- kč. Jde mi o to přítelkyně bude disponovat částkou cca 850.000,- Kč ale z této jsem chtěli cca 150 tis na vybavení bytu takže částka se sníží na 700.000,-. Moje otázka zní co by bylo výhodnější stavební spoření do kterého by vložila zmíněnou částku a zbytek by si z tohoto vzala úvěr nebo si vzala hypotéku na 1,5 mil a a zbytek hradila uvedenou částkou. Za odpověd děkuji



odpovídal(a): Redakce

Kombinace hypotéky s překlenovacím úvěrem

Dobrý den, chceme s přítelem stavět barák za cca 2 100 000,- Kč, v hotovosti máme zhruba 700 000,- Kč. Chceme si vzít půjčku zhruba 1 500 000.- Kč. Je dobré kombinovat hypotéku s překlenovacím úvěrem od stavební spořitelny? Spoření zatím nemáme.Nevíte, zda bude příští rok poskytovat státní fond rozvoje a bydlení "novomaželské půjčky" ?


odpovídal(a): Redakce

Půjčka na území EU

Dobrý den, je nějaká banka schopna poskytnou hypoteční úvěr na rekonstrukci RD s jeho zástavou, který je na území států EU (konkrétne SR)? Zdraví Ing. Kamila Koutná


odpovídal(a): Redakce

40letá hypotéka

Dobrý den, s manželem se chystáme vzít hypotéku na částku 1 600 000 na výstavbu RD. Stále ale zvažujeme, zda není lepší stavební spoření. Jedná se nám při tom o co nejmenší měsíční splátku rozločenou klidně i na 35-40 let s fixací úrokové sazby 5 let, popř. 10 let, což SS nemá. Chtěla jsem se tedy zeptat, co si myslíte o 40leté hypotéce a zda když vezmu v úvahu přeplatek, bude větší u stavebního spoření či u hypotéky. Je nám jasné, že bez něj to nejde ani u jednoho z případů. Chtěli bychom znát názor odborníků. Děkujeme.


odpovídal(a): Redakce

Refinancování hypotéky bez pasti?

Zabývám se nabídkou Bawag bank na přefinancování stávající hypotéky. Jsou tam podle jejich údajů výhodné sazby úroků. Je tam nějaká jiná past ?. Má s tím někdo zkušenost ?


odpovídal(a): Redakce

Chci půjčit. Ale od koho?

Dobrý den, chtěli bychom si s přítelem koupit byt cca za 1800 000,- a nevíme zda je lepší použít hypotéku nebo stavební spoření (v našem případě asi překlenovací úvěr), které mám založeno jen já u Lišky a mám naspořeno jen cca 150 000,-.Moc děkuji za informace. Čechová


odpovídal(a): Redakce

Možnosti půjček pro SVJ

Dobrý den,jsem předsedou SVJ a v současné době řešíme financování rekonstrukce střechy. Proto se na Vás obracím s výběrem nejvýhodnějšího financování formou úvěru. Potřebná částka činí 350000Kč bez nutnosti zastavit nemovitost. Rádi bychom se vešli do pravidelné měs.spl.ve výši tohoto úvěru max.5000Kč za celý dům (8 bytů). Zároveň by mě zajímalo, zda máme nárok na využití některé z dotací. Podotýkám, že jsme cihlový dům z roku 1960. Děkuji Lucie H.


odpovídal(a): Redakce

Konsolidace půjček

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné přefinancovat spotřební úvěr hypotékou. Brala jsem si spotřební úvěr - hotovostní, abychom mohli zaplatit pozemek pro stavbu rodinného domu. Na smlouvě bohužel není napsáno, že je částka z úvěru použita na zaplacení úvěru, ale je to poznamenáno na příkazu k úhradě. Dále bych se chtěla zeptat zda vždy při hypotéce musím mít ručitele, protože v tuto chvíli nemám nikoho kdo by byl ochotný ručit.


odpovídal(a): Redakce

Původní výhodné podmínky u spořitelen

Jsme penzisté, manželce je 66 let a mně 76let a hodláme si nechat postavit řadový rodinný domek do našeho vlastnictví, které děděním přejde na naše dva potomky. Máme stavební spoření a potřebujeme ještě mimo jiné 500 až 700 tisíc Kč úvěr. Mám ještě starou stavební smlouvu z r.2003, kde mi banka nabízí úvěr bez ručitele za 4% p.a., jestliže se vzdám bonusu 1,5% zvýhodnění z naspořené částky. To činí dnes cca 11000 Kč. Je to vůbec výhodné, když úvěr předpokládám splatit do 2 let?



odpovídal(a): Redakce

Hypotéka nebo úvěr od spořitelny?

Dobrý den, stavíme rodinný dům, na koupi pozemku jsme si vzali hypoteční úvěr, již máme dům z poloviny postavený, ale finance nám došly. Uvažujeme, že si vezmeme další úvěr. Je výhodnější stavební spoření nebo hypoteční úvěr? Při prvním úvěru jsme se příliš neradili a zřejmě jsme neuzavřeli zrovna výhodnou smlouvu. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Michal

Hypotéka od nebankovní společnosti?

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda máte nějaké zkušenosti se společností Nadisi, zabývající se hypotékami, úvěry apod. Děkuji


odpovídal(a): Michal

Stavební úpravy u novostavby

na dokončení venkovních úprav u novostavby RD, potřebujeme půjčit cca150000. poradíte nám, kde by tato půjčka byla nejvýhodnější ?? děkujeme camrova@vhs-pe.cz


odpovídal(a): Michal

Kombinovaná hypotéka

dobrý den, rád bych se dozvěděl o užitku kombinované hypotéky.v této oblasti začínám a zatím jsem se setkal s protichůdnými názory.Jedni tvrdí,že je výhodná z hlediska výnosů a jistoty investice ,druzí opak,že pojištovny a banky výnosy nemohou garantovat. ale přitom při sepsání hypotéky se banky informují o životním pojištění klienta.Můžete uvést na pravou míru,zda je v součastnosti kombi hypo výhodné.Děkuji za odpo. leonard


odpovídal(a): Michal

Překlenovací úvěr vs. hypoteční úvěr

Chtela bych poradit nejvyhodnejsi ziskani penez na kopi bytu. V pripade, ze bych chtela koupit byt v cene do 2mil. a temer 1mil. mam nasetreno, mesicni prijem mohu popr.prokazat pres 40tis. cisteho. Bylo mi doporuceno si uzavrit stavebni sporeni s cilovou castkou 1mil. ci vice s moznosti okamzite pujcky 1mil. s moznosti splacet dle moznosti, pocitam s 5-10lety. Je to opravdu nejvyhodnejsi nabidka? Popr. ktera stav.sporitelna nabizi nejlepsi podminky? Predem velmi dekuji za opoved.


odpovídal(a): Michal

Novomanželské půjčky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli nyní existují nějaké novomanželské půjčky. Děkuji JH


odpovídal(a): Michal

Rekonstrukce koupelny

Dobrý den, zvažuji rekonstrukci koupelny va výši cca 80 -100.000,-Kč.Nedokážu se zorientovat v jednotlivých parametrech půjček či úvěrů (zejména RPSN a úroková sazba-nevím, co je důležitější při výběru typu půjčky)Můžete mi, prosím , poradit,co je při výběru úvěru nejdůležitěší, případně kterou půjčku, či úvěr byste mi na tuto rekonstrukci doporučili??? Děkuji, Ivana Krčmařová


odpovídal(a): Michal

Chci si půjčit na rodinný dům

Tento rok jsem skončila studium na VŠ. Nemám prakticky nic. Chci postavit, popř. koupit rozestavěný rodinný dům (cca 2 500 000Kč), který bych chtěla financovat nějakým úvěrem nebo hypotékou. Co by pro mě bylo nejvýhodnější? Jaký musím mít minimální měsíční plat? Děkuji za odpověď, s pozdravem Lenka


odpovídal(a): Michal

Zahrada a úvěr od spořitelny?

Dobrý den, máme zájem koupit pozemek pro stavbu rodinného domu. Námi vybraný pozemek je v současnosti zapsán v katastru jako zahrada - v územní plánu jako nezastavitelné území. Máme zjištěno, že při změně územního plánu by byla možnost parcelu změnit na stavební. Je možno použít na koupi takovéhoto pozemku úvěr ze stavebního spoření, nebo je možné úvěr ze stavebního spoření použít opravdu jen na koupi stavební parcely? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Michal

Půjčka raději po svatbě?

Dobrý den, uvažujeme s přítelkyní o koupi menšího rodinného domku v ceně do 2 mil. Oba máme zřízené stavební spoření, ale moc nspořeno nemíáme. Uvažovali jsme o financovaní úvěrem ze stavebního spoření s využitím překlenovacích úvěrů (ale tam jsou docela velké úroky). Chtěl bych se zeptat jestli je podle vašeho názoru lepší financování dvěmi stavebními spořeními nebo jednou společnou hypotékou. A dále jestli je výhodnější si nemovitost společně pořídit nyní za svobodna nebo příští rok po svatbě jako manželé a využít při tom půjčku 300 tis. pro mladé a zkombinovat to s hypotékou nebo stav. spořením. Děkuji za Váši radu. Luboš