FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VOLBA ÚVĚRU NA BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Chtěl bych si pořídit byt za přibližně 1.000.000 K

Dobrý den, je mi 25 let, můj příjem se pohybuje okolo 20 000kč/měs. hrubého, pracuji 7 let. Chtěl bych si pořídit byt za přibližně 1 000 000Kč. Nemám žádné spoření. Úspory mám asi 100 000Kč. Prosím, mohli by jste mi poradit, jak by se dala tato situace pro mě nejlépe vyřešit? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Co když pracuji jen pár měsíců?

dobrý den, mám možnost koupit nemovitost v ejdné malé vesničce. Cena nemovitosti je 600000Kč a pracuji teprve chvíli. Nemám takřka nic našetřeno(cca 20 tis). je mi 21let a můj příjem činí 19000Kč měsíčně hr. mzda.Mám čerstvě založené stavební spoření na cíloviou částku 500tis u modré pyramidy. poraďte, jak co nejlépe tuto nemovitost zainvestovat?



odpovídal(a): Redakce

Obec nabídla k odprodeji státní byt

Dobrý den, obec nám nabídla k odprodeji státní byt. Máme založeno stavební spoření BUŘINKA od roku 2003 a máme na něm naspořeno cca 60.000,- Větší část financí máme v hotovosti, ale potřebujeme půjčit 200.000,- Poradíte nám, kde půjčit tyto peníze nejvýhodněji při době splatnosti 10 let? děkujeme za radu Navrátil


odpovídal(a): Redakce

Koupě atraktivní nemovitosti

Koupě nemovitosti staré 29 let v atraktivní lokalitě. Prodejní cena je 3 350 000. Máme 750 000 Kč v hotovosti, 210 000 stavební spoření Modrá pyramida s možností výběru a možnost čerpat účelový úvěr 500 000 s úročením 3,99% bez ručení od Modré pyr. Máme čerstvě zřízeno stavební spoření s cílovou částkou 1600 000, kde je naspořeno asi jen 20 tis. pro možnost čerpání úvěru.Spíše však uvažujeme o hypotéce, přijde nám to výhodnější. Jsme dva dospělí 43 a 30 let a dvě děti 30 a 14 měsíců. Náš čistý příjem okolo 35 tis. korun.


odpovídal(a): Redakce

Kam pro menší úvěr na bydlení?

Dobrý den, chci koupit nemovitost a chybí mi 300000, které budu mít k dispozici cca příští rok v létě. Poraďte mi prosím co nejvýhodnější produkt, abych zbytečně nepřeplácel. Probírám se hypotékamy, úvěry ze st.sp. spotřeb. úvěry a nevím co zvolit. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zvažuji způsoby financování bytu

Dobrý den, chci si koupit byt a zvažuji způsoby financování. situace je následující: mám hotovost 500000 cena bytu cca 1500000 stavební spoření spořící tarif - běžící 1 měsíc - cč 150000 1. varianta hypotéka na 1000 000 2. varianta navýšit cč na st.sp. na 1000000 a využít překlenovacího úvěru 3. varianta navýšit cč na 1500000,vložit 500000 a půjčit si 1500000 která myslíte že je nejvýhodnější, získám 3. variantou dříve řádný úvěr? - doba splácení by měla být cca 15 let, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Snažíme se najít nejlepší způsob financování bydle

Dobrý den, snažíme se najít nejlepší způsob financování bydlení. V současné době žijeme s přítelem (oba pracující) v pronájmu. Do budoucna bychom chtěli pomocí úvěrových produktů financovat vlastní bydlení, konkrétně stavbu rodinného domu. Nyní má přítel uzavřené stavební spoření a já uzavření stavebního spoření zvažuji. Chtěla bych se tedy zeptat, jaká je nejlepší cesta k financování stavby rodinného domu v této situaci. Zda je vhodné nyní zakládat stavební spoření (pokud ano, tak jakou variantu - spořící nebo úvěrová) a zda lze nějakým upůsobem pro finanacování stavby rodinného dmómu kombinovat stavební spoření s hypotečními produkty . A poslední můj dotaz je s tímto související... zda při zpracování hypotéky má na podmínky poskytnutého hypotečního úvěru vliv existence stavebního spoření a pokud ano, tak jaký? Předem velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Koupě městského bytu

Dostala jsem nabidku na koupi mestskeho bytu. Mezi najemcem a mestem je smlouva, ze za cca 12let bude byt pridelen cloveku, ktery bude v tomto byte bydlet. Jelikoz se jedna o mestsky byt, tak si uz opravdu nevim rady jak toto vyresit. Je mi 25let, nevlastnim tudiz zadnou nemovistost na zastavu. Muzete mi prosim poradit?


odpovídal(a): Redakce

Řešení bydlení

Dobrý den, ráda bych řešila budoucí bydlení pro své děti a mám v plánu prodat garsonieru (za cca 1,5 mil.Kc)rodicu na Praze 3 a za utrzene penize + hypoteku koupit byt novy a vetsi (za cca 3 mil.). Nemám jiné fondy a bydlim v domě, na který splácím poledních 5 let hypotéku (ještě cca 500 tis.). Jaký postup/typ úvěru doporučujete? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kombinace čerpání hypotečního úvěru a ostatních mo

Dobrý den, rádi bychom si pořídili byt v Kladně do OV, max do 1,9 mil. Jaká je nejvhodnější kombinace čerpání hypotečního úvěru a ostatních možností (jaké to vůbec jsou?!) k financování této koupi, když vlastní prostředky nemáme, pouze stavební spoření, které však ještě není ukončené, je však naspořeno přes 50% z cílové částky. Který bankovní ústav nabízí v současné době nejvýhodnější podmínky? Je možné kombinovat úvěr ze stavebního spoření a hypoteční úvěr u různých bakovních domů? Je možné ručit stejnou nemovitostí - kupovaným bytem např. při kombinaci hypotéky a úvěru se stavebního spoření? Je možné kombinovat několik úvěrů ze stavebního spoření najednou spolu s hypotékou? Je možné čerpat úvěr ze stavebního spoření i jinou osobou než na kterou je uzavřeno?A ještě poslední otázka - úvěr pro mladé rodiny, tzv. úvěr 300 od SFZB je také nějak možné využít či nakombinovat? Předem Vám děkujeme za odpověď!



odpovídal(a): Redakce

Úvěr pod 75 % zástavní hodnoty

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co je nejvýhodnější pro koupi bytu. Zda uložit peníze na stavební spoření nebo si pořídit stavební hypoteční úvěr? Mám v hotovosti 450 000,-Kč. Pořizovací cena bytu je 1 300 000,-Kč. Děkuji. S pozdravem Ryšková.


odpovídal(a): Redakce

Půjčete si od státu

Dobrý den. Dcera si chce pořídit větší byt.Příští rok jí bude 36 roků,žije s manželem a dvěmi dětmi v bytě 34m.Potřebuje si půjčit častku 700000 Kč.Můžete mě prosím poradit jaký úvěr nebo hypotéka by byl pro ni nejlepší a z které banky? Dekuji za odpověď Lánská Marie


odpovídal(a): Redakce

Kombinace hypotéky a úvěru od spořitelny?

Dobrý den. Mám dotaz ohledně financování hypotéky bytu 2+1. Mám stavební spoření, ale nejsem si jistý zda je výhodné vzít si uplně celý úvěr od Lišky anebo to prokombinovat část Liška (do výše cílové částky) + uvěr od banky. Můžete mi prosím sdělit nějakého poradce,kterými pomuže toto skloubit dohromady?Děkuji Martin


odpovídal(a): Redakce

Státní dotace a podpory

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pár informací ohledně státních dotací k hypotékám. Předem bych chtěla říci, že na státní dotace jsem narazila úplnou náhodou a téměř o nich nic nevím. S přítelem bychom chtěli koupit pozemek a následně na něm postavit domek. Samozřejmě jsme se už infomovali o různých formách hypoték až jsme právě narazili na státní dotace. My bychom na obé potřebovali 2 000 000 korun.Jak jsem se dočetla,tak státní dotace by mohly být 1 500 000 + 200 000 na pozemek.Což by nám,ale ještě scházelo 300 000.Bylo by možné to nějak spojit s hypotékou? A měli bychom vůbec šanci státní dotaci získat? Četla jsem, že bychom museli zažádat do konce tohoto toku a podmínkou je, aby nám bylo méně než 36 let, což oba splňujeme. Chtěla bych se ještě zeptat pro případ, že by existovalo nějaké řešení, kde bychom mohli o státní dotace požádat a jak tak nějak postupovat. Vím, že je to asi moc otázek, ale jak jsem psala opravdu o tom moc nevím. Předem moc děkuji za odpověď a za radu. S přáním hezkého dne Xenie


odpovídal(a): Redakce

Spoření pro 18-

Dobrý den, jsem studentkou Střední soukromé podnikatelské školy v České Lípě. Mezi hlavní předměty patří i ekonomie. Mám za úkol zjistit "zda může být účastníkem stavebního spoření osoba mladší 18-ti let a za jakých podmínek". Velmi Vás prosím, zašlete mi do úterý 23.9.2008 odpověď na tuto otázku. Velice Vám děkuji za pomoc. Veronika Pillárová Česká Lípa tel. 728 158 514


odpovídal(a): Redakce

Spořitelna či banka?

Dobry den, Kupujeme byt v novostavbe za celkovou cenu 3.205.000(z cehoz jsme jiz 150tis zaplatili pri rezervacni zaloze). S pritelem pobyvamedlouhodobe v zahranici a planujeme se vratit do republiky konec roku 2010. Stavba je planovana na jaro 2009 a ukonceni srpen 2010. Zatim jeste nejsme manzele. Chteli bychom poradit zda je lepsi financovat byt s pouzitim stavebniho sporeni ci hypotecniho ueru. Mame stavebni sporeni u CMSS s CC 2mi korun s garantovanym uverem 3.71% na kterem mame priblizne 250tis. Dale mame stavebni sporeni u CS na 1mil korun na kterem mame 600tis. V hotovosti mame priblizne 50tis.Obe stavebni sporeni mame dele jak 4roky a obe se statnim prispevkem. Dale mam stavebni sporeni na kterem je priblizne 50tis zalozene na mou maminku ktere mam teprve 2roky. V soucanse dobe davame bokem mesicne 45-50tis a setrime jak se da. Nyni uvazujeme o dvou moznostech financovani bytu. Prvni moznost zrusit stavebni sporeni U CS a prevest veskere financni prostredky na stavebni sporeni u CMSS jehoz cilovou castku zvysit na pozadovanou cenu nemovitosti tj 3.055.000 a do jara 2009 dosetrit 38% z CC potrebych na zadost o uver (popripade si vzit na par mesicu preklenovaci uver a pak prejit na radny).Mame zjistene ze CMSS financuje tento developersky projekt a nema porblem byt druha v zastave. Druha moznost o ktere jsme uvazovali je ponechat si veskerou hotovost a vzit si hypoteku na cca 2mil korun a zbytek doplatiti v hotovosti.Na predbezne schuzce v bance nam bylo receno ze bychom meli bez problemu na totu vysi hypoteky dosahnout a zatim nikde nebyl problem ze pracujeme v zahranici. Jsme si vedomi ze dale budeme potrebovat financni hotovost na vybaveni bytu a klientske zmeny. Pocitame ale stim ze i pri splaceni at uz uveru ci hopteky ze zahranici budeme nadale schopni setrit a do republiky se vratit s potrebnou financni hotovosti. Pred dekuji za jakoukoli radu a doporuceni.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr ze zahraničí

Dobry den Pracuju v zahranici a chtel bych si poridit vlastni bydleni nejsem v cechach asi dva roky je mi 37 let je pro me dostupna nejaky hypotecni uver a co znamena levny uver od statniho fondu rozvoje bydleni? Poradil by stemi, Mam zajem poridit si bydleni v praze a tam zacinaj bydleni asi tak od 2mil.


odpovídal(a): Redakce

RPSN

Dobrý den, mám dotaz ohledně spotřebitelského úvěru či půjčky ve výši 100 000 Kč. Chci si půjčit tuto částku a RPSN je 12,5 %. Zajímá mě, jak se to RPSN na tuto částku ,,100 000" vztahuje? Respektive jak se počítá? Když si půjčím těch 100 000 Kč, tak jestli tomu dobře rozumím, přeplatím navíc 12 500 Kč? Děkuji za odpověď. S pozdravem Novák


odpovídal(a): Redakce

Potřebuji financovat rekonstrukci

Dobrý den. Mám prosbičku. Potřebuji poradit jak financovat rekonstrukci.Jsem rozvedená, s bývalým manželem máme vypořádáno společné jmění. Mám dvě děti, 10 a 13 let. Manžel na ně přispívá 4000 Kč. Uvádím proto, že některé banky do příjmů úvádějí alimenty a jiné ne. Můj příjem se pohybuje od 13 000 do 14 000 čistého. K tomu mi ještě náleží příspěvky na děti. V rodinném domku žiji spolu s rodiči - oba v důchodovém věku. Domek je v mém vlastnictví, rodiče mají tzv. výminek, uvedený v darovací smlouvě. Domek není dvougenerační, ani nemáme každý svou bytovou jednotku. Tržní hodnota rodinného domku a přilehlých pozemků je cca min. 1 500 000 až 2 000 000 kč Na rekonstrukci rodinného domku (nová střecha- vybudování jednoho pokoje, sprchy a malé kuchyňky v podkroví, izolace, omítky) bych potřebovala asi minimálně 150 000 Kč, nejlepší by možná bylo skoro půl miliónu. Nevím jestli s prostředky kterými disponuji a bodovým ohodnocením stavební spořitelny (stav.spoř.české spořitelny)je možno dosáhnout na úvěr ze stav. spoření. Nebo je lepší zkusit hypotéku. Stavební spoření mi končí letos koncem roku. Moje naspořená částka je zatím cca 105 000 Kč. Jak financovat rekonstrukci? Děkuji moc za odpověď. Bašková Eva


odpovídal(a): Redakce

Máme zájem o hypotéku

Máme zájem o hypotéku asi 1300 000 Kč. Ale máme zároveň půjčky na které měsíčně splácíme asi 4000 Kč. Čistý příjem domácnosti 22000. Máme dvě děti do 6 let. Lze tyto půjčky přefinancovat, nebo vložit do hypotéky. Děkuji Brázdil