FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VOLBA ÚVĚRU NA BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Koupě pozemku

Dobrý den, mám zájem o koupi pozemku v hodnotě 800 000 Kc. V hotovosti mám pouze polovinu (tedy 400 000 Kc). Jak nejlépe zafinancovat druhou polovinu? Samozřejmě bych potřeboval přeplatit co nejméně a nejlépe mít možnost splatit dluh předčasně bez sankcí. Ocenění pozemku bankou zřejmě nebude dosahovat částky, za kterou ho budu pořizovat. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Banka či spořitelna?

Dobry den, Chtela bych poradit ohledne financovani novostavby v Brne. Jedna se byt v cene 2,805,000 plus 400tis garaz z cehoz jsme jiz 150tis zaplatili pri rezervaci tudiz potrebujeme pradit z financovanim ve vysi 3,055,000. Uvazovali jsme o dvou SS u CMSS (CMSS zastituje tutu vystavbu). Pritel ma SS jiz vice jak pet let a jsem zrusila sve SS u Burinky a zalozila si nove u CMSS v rijnu lonskeho roku - tudiz bych musela cerpat preklenovaci uver. Oboum SS jsme upravili vysi CC na 1,527,500 (presnou polovinu ceny, jelikoz nejsme manzele). Pritel ma svem SS priblizne 450tis na mem SS je prozatim jen par tisis korun s tim ze po zruseni burinky mam na beznem uctu priblizne 600tis, ktere mohou byt kdykoli prevedeny na me SS u CMSS. Chtela by se zeptat na vas subjektivni nazor zda v dane situaci je lepsi financovat bydleni ze dvou SS ci vlozit priblizne 1,055,000 v hotovosti a na zbyvajici cenu 2mil si vzit hypotecni uver. Dekujeme za radu. Hana



odpovídal(a): Redakce

Družstevní byt a garáž

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jakým možným způsobem a kde? se dají půjčit peníze na koupi družstevního bytu v hodnotě 1.200.000tis a 150 tic na garáž(v OV),a aby pak byt zůstal i nadále družstevní! Ničím nemůžu ručit a preferoval bych asi hypotéku z banky i když má o něco větší úrokovou sazbu ale myslím že by mi mohla půjčit lépe než spořitelna. Mám stavební spoření na kterém si můžu půjčit cca 350tis. tím bych pak chtěl dofinancovat hodnotu bytu a garáže. Děkuji za opdpověď a přeji pěkný den. Petr Minář


odpovídal(a): Redakce

Na jakou částku dosáhnu?

Dobrý den, jsem matka 3-leteho ditete, k rodicovskemu prispevku(cca3600KC) jsem zacala pracovat. Jsem ve zkusebni dobe(jeste 2mes.).Smlouva na dobu neurcitou, vyplata 10 000Kc hrubeho. Zisk z brigad cca 3 000 Kc. Vyzivne od byvaleho druha 5 000kc mesicne (pouze dohodou mezi nami,vyplaceno v eurech, neni soudne podlozeno). Ja mam sporeni u cssm,chybi jeste jeden rok, cilova castka 200 000, nasporeno 150 000. Moje dite take u cssm, chybi jeste 4roky, nasporeno 50 000. Rada bych vyuzila nejake vyhody od statu (uver 300 000 pro mlade nebo dotace na hypoteku) Ktery produkt vybrat kdyz bych rada koupila byt v osobnim vlastnictvi nebo druzstevni byt cca 1 300 000tis. Na jakou castku v teto chvily dosahnu? Mockrat dekuji, S pranim pekneho dne Kocianova


odpovídal(a): Redakce

Dotace na dům určený k pronájmu?

Dobrý den, s přítelem jsme koupili rodinný dům a momentálne probíhá jeho rekonstrukce na 5 bytových jednotek. V budoucnu budem v jednom s bytů bydlet a zvyšek budou nájemní byty. Chtěla bych se zeptat na možnost čerpání nejaké dotace, můžete mi prosím poradit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Financování stavby roubenky

Dobry den, chteli bychom si s druzkou nechat postavit roubenku do ceny hrube stavby tak 1 mil. korun.Nevlastnime zadnou nemovitost a tak bychom timto domem i rucili. Ja mam stavebni sporeni u Modre pyramidy, kde uz je moznost cerpani uveru. Mam zde 200 tisic nasporeno, ale vyse uveru je asi 320 tisic. nas mesicni prijem je 28 tisic. Pozemek na stavbu mam. Zajimalo by me, jestli si navysit cilovou castku a pak si vzit preklenovaci uver na celkem milion korun, nebo hypoteku a jestli by se dalo pocitat napriklad se statni pujckou 300 tisic pro mlade, kdyz nam neni ani jednomu 36 let. Co by bylo celkove jenvyhodnejsi. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Hypotéka s IŽP

Dobrý den,potřebuji poradit.Chystáme se rekonstruovat rodinny dům přítelových rodičů.Slyšela jsem o možnosti, hypotéky přes životní pojištění.Nemám zatím moc informací, ale jistě mi dokážete poradit, jeslti je to výhodnější než klaciská hypotéka,jestli je nějaký problém v jejím získání, jestli dle mých informací je pravda že nepřeplatím tolik peněz atd..Chtěla bych být informována , než si sjednám schůzku.Přeci jen, můžu narazit na člověka, který nebude mít v zájmu jen mé finance ale hlavně svůj profit. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vyplatí se hypotéka kombinovaná s IŽP?

Dobrý den, chceme si s přítelem koupit byt v osobním vlastnictví(1.800.000,-). Nyní však váháme zda využít stavebního spoření (máme naspořeno 150.000,-) nebo využít produktu Hypoteční banky a ING investičního životního pojištění (kombinovaná hypotéka nebo-li hypotéka s odloženou platbou finanční jistiny.)Zde si na živ.poj.předspořujeme již 1 rok a máme zde 60.000,-. Nyní však váháme co bude pro nás lepší. Velice Vám děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Váháme, zda výstavbu RD financovat pouze z hypoték

Dobrý den, plánujeme s manželem výstavbu RD a řešíme financování. Cena za stavbu RD by měla být ca. 3.000.000 Kč, pozemek je náš. Vlastníme byt 2+1 v osobním vlastnictví, z jehož prodeje chceme stavbu částečně financovat. Předpokládáme, že byt prodáme za min. 1.000.000 Kč, takže zbylé 2.000.000 Kč si budeme muset půjčit. S manželem máme každý stavební spoření u Raiffeisen Bank. Jedno spoření bylo založeno v roce 2001, cílová částka 300.000, úrok 3%; naspořeno 211.000 Kč, možno vzít úvěr 3,5%. Druhé spoření bylo založeno v roce 2002, cílová částka 240.000 Kč, úrok 2%; naspořeno 138.000, možno brát úvěr 3,5%. Celkový čistý měsíční příjem naší rodiny činí ca. 36.000 Kč, měsíční splátka úvěru na bydlení by neměla (alespoň v horizontu ca. 5 let) přesáhnout 12.000 Kč měsíčně. Váháme, zda výstavbu RD financovat pouze z hypotéky (pokud ano, tak váháme s dobou fixace), či zda zkombinovat hypotéku s úvěrem ze stav. spoření. Můžete nám, prosím, poradit optimální řešení? Za odpověď děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Chci koupit městský byt

Dobrý den,chci koupit městský byt v hodnotě 500000 Kč,s manželkou máme stavební spoření, každý ve výši asi 140000 Kč, prosím o radu jestli je výhodnejší financovat uvedenou částku úvěrem ze stavebního spoření, nebo hypotékou.Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dostali jsme darem dům a chceme jej zrekonstruovat

Dobrý den,přítel dostal darem dům a chceme jej zrekonstruovat.Máme oba stavební spoření u lišky, ale nejsme manželé, žijeme spolu.Jiné spoření nemáme.Chtěla jsem se zeptat co je lepší, hypotéka nebo překlenovací úvěr u lišky.Potřebuji radu.Nemáme na liškách našetřeno moc, dohromady asi jen 100 000,-.Děkujji moc za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na nábytek

Dobrý den, mám otázku na úvěr...Jsem poměrně mladý, je mi 19 let, úspěšně jsem dokončil maturitu a jsem od 1.10.2008 zaměstnán jako údržbář s čistý měsíčním platem asi 12 000,-...poteboval bych úvěr na nábytek a moje výdaje a představoval bych si částku něco jako 200 - 300 000,- kč co byste navrhovali abych udělal ...nechci udělat chybu díky s pozdravem Jiří


odpovídal(a): Redakce

Kam pro úvěr 1,3 mil. korun?

dobrý den, mám dotaz ohledně financování bydlení. mám možnost koupit byt za 1 500 000, naspořeno mám 200 000, které do toho chci vložit, vyplatí se mi více úvěr od banky, nebo stavební spořitelny (SS nemám uzavřené, uzavíral bych nové) děkuji za odpověď FTA


odpovídal(a): Redakce

Koupě bytu s možností přestavby

Dobrý den. Momentálně se mi naskytla výhodná koupě bytu s p možností přestavby. NA to vše potřebuju 600 000 Kč. Hotovost malou mám (zhruba 50 tisíc). Není to hodně, to je mi jasné. V momentě kdy jsem chtěl založit stavební spoření, tak potřebuji nutně peníze. Je mi teda jasné, že nejlepší bude kombinace úvěru či hypotéky a k tomu mít stavební spoření s tím, že úvěr či hypotéka se za nějakou dobu umoří úvěrem ze stavebního spoření. Můj dotaz zní: je tato kombinace ještě pořád nejvýhodnější a u jakých bank? Nebo existuje ještě jiná výhodnější forma? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jak financovat družstevní byt?

Dobrý den, chceme zakoupit družstevní byt s převodem do osobního vlastnictví během jednoho roku, nemůžeme ručit jinou nemovitostí a nemáme ručitele. Cena bytu je 2 500 000, anuita 35 000, naše prostředky 500 000 a máme dvě stavební spoření u Modré pyramidy přes 5 let, na jednom 150 000 s CČ 300 000 a druhém 80 000 s CČ 400 000. Máme předjednanou KB. Prosím vás o radu, co je v tuto dobu cenově výhodnější, jestli předhypoteční úvěr s hypotečním s fixací na jeden rok při vyšším úroku a dále to refinancovat stavebním spořením, nebo přejít k jiné bance, popřípadě raději vzít předhypoteční s hypotečním s delší fixací a lepším úrokem, dále spořit a v době fixace bud změnit banku, nebo dodat peníze ze stavebka? Děkuji za odpověď. Robert Esser


odpovídal(a): Redakce

Prokazování příjmů

Dobrý den, jsem spoluvlastnicí ideální poloviny RD. Nyní chci odkoupit druhou polovinu do svého vlastnictví a stát se tak výhradním vlastníkem. Prodejce souhlasí, je sepsána kupni smmlouva, ale banka ČMSS mi zamítla žádost o úvěr. Důvodem je souběh činností v roce 2007, kdy jsem byla 10 měsíců zaměstnaná a dva měsíce podnikala. Příjem ze zaměstnání mi neuznali do příjmu, pouze příjmy z podnikání a to nestačilo. Přistupitele jsem nesehnala. Prosím o radu, jak se dá tato situace řešit. Nyní podnikám celý rok 2008. Předchozí úvěr jsem téměř splatila (420 000,- během 3 let, chybí doplatit 20 000,-). Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Řešíme financování stavby domu

Dobrý den, s přítelem řešíme financování stavby domu.Protože máme stavební spoření nabídli nám překlenovací úvěr. Bývá výhodnější než hypotéka? Děkuji za radu.Silvie


odpovídal(a): Redakce

Potřebuji vyšší půjčku, než je hodnota bytu

dobrý den, můj dotaz zní: jak nejlépe financovat nákup bytu v hodnotě cca 600 000kč přičenž potřebuji ještě cca 400 000kč na nutné opravy. Jedná se o koupi bytu v domě se 4bytovými jednotkami který má však 2popicné čísla a dva vchody. V jednom bytě bydlí moje matka která mi hodlá byt přepsat. Byt nad ní hodlám koupit, avšak je v katastrofálním stavu. Poradíte jak nejvýhodněji financovat tuto záležitost. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vsadit všechny karty na spořitelnu?

Dobrý den, do dvou let chci koupit nemovitost cca do 2 000 000Kč. Mám uzavřeno stavební spoření s cílovou částkou 240 000Kč, na níž mám již asi 200 000Kč naspořeno. Rád bych věděl, jestli se mi vyplatí cílovou částku navýšit a později žádat o úvěr ze stavebního spoření. Jiné úspory už nemám, je mi 22 let. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zkusíte mi poradit?

uvažuji o koupi pozemku s domem za cenu 800000 kč.Jsme manželé nad 40 let.Čistý příjem dohromady 25000 kč.Každému nám bude končit příští rok stavební spoření s cílovou částkou 160000 kč.Jsme majiteli bytu, s hodnotou minimálně 600000kč.Protože dům o jehož koupi uvažujeme, potřebuje investice, odhadem 400000 kč a asi dva roky času než bude obyvatelný, potřeboval bych vyřešit jaký by byl nejvhodnější úvěr.Představa je taková že, si vezmu hypotéku(úvěr)800000 kč na pozemek, úspory a stavební spoření vložím do z obyvatelnění, nastěhuju se do domu a prodám byt.Z prodeje bytu bych splatil hypoteku.Zkusíte mi něco poradit?