FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VOLBA ÚVĚRU NA BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Možnosti financování družstevního bytu

Dobrý den, probíhá privatizace našeho panelového domu. My jako dosavadní opravnění nájemníci jsme založili družstvo. Jelikož stát ČR, který nyní vlastní tento dům, hodlá prodat dům pouze právnické osobě. Moje první otázka zní, kdo bude zapsán v katastru nemovitosti po koupi domu, nejspíše to družstvo, které jsme založili? Jaká je možnost financování bytu (cena cca. 1 500 000Kč)?


odpovídal(a): Redakce

Financování koupě pozemku a následné výstavby

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o názor na financování koupi pozemku a následnou výstavbu rodinného domu. Nemohu se rozhodnout, zda využít hypotéky od banky nebo překlenovacího úvěru stavební spořitelny. U banky je z mého pohledu nejasný úrok po době fixace. U Ss je částečná jistota stálého úroku. Můžu Vás požádat o Váš pohled na věc, jakou variantu byste doporučil, Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Ráda bych zakoupila pozemek a postavila domek

Dobrý den, ráda bych zakoupila pozemek (cca 600 000), a postavila domek cca 1 200 000-1 400 000, celkem tedy max 2mil. Mám jen stavební spoření, kde již 5 let spořím, cíl. částka 120 000, naspořeno 100 000. Hotovost nemám ani nic čím bych mohla ručit. Mám život.pojištění na úraz a smrt. Plat 29000 čistého. Prosím o radu, jak a kde zkombinovat vhodně úvěry,hypotéky abych platila co nejméně na úrocích a měsíčních splátkách a aby se dal úvěr splatit bezsankčně i dříve. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jak si půjčit, když nemovitost nelze zapsat do kat

Dobry den, s manzelem kupujeme druzstevni byt, ktery se do dvou let prevede do osobniho vlastnictvi. Ja mam stavebko 6 let u Raifky, manzel 2 roky u Wustenrot. V Raifce mi poradili predhyptecni uver, ale je tam cca 8,5 % urok a jistina se zacne splacet az za ty dva roky. Ma nektera Banka lepsi podminky? Popr. je mozne ziskat alespon cast prostredku jinym zpusobem, jinou pujckou a kombinovat to s predhypotecnim uverem? Nemame cim rucit. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Jak nejlépe získat zbytek prostředků na zakoupení

Chtěl bych koupit ideální 1/2 rodinného domku na Praze 4 za 4 700 000,-Kč. cca 2 000 000,-Kč bych měl mít z vlastních zdrojů. Jak nejlépe získat zbytek prostředků na zakoupení nemovitosti? Děkuji za odpověď. Milan


odpovídal(a): Redakce

Strategie na stavbu domu

Dobrý den, chci se vás prosím zeptat na následující dotazy, na vaše osobní názory a uvítali by jsme i nějaké nápady a rady. S přítelkyní plánujeme v blízké době (cca 2-3 roky) koupě stavebního pozemku (300 000 – 400 000 Kč) a výstavbu rodinného domu jehož cena při výstavbě svépomocí by neměla překročit 1 800 000 Kč. Máme k dispozici 3 stavební spoření a Rentier Invest. První stavební spoření běží pátým rokem, je ve stadiu 120 000 Kč a cílová částka je 300 000 Kč. Druhé stavební spoření bylo založeno 11.6.2007, cílová částka 160 000 Kč a měsíční vklad 1700 Kč. A třetí stavební spoření bylo založeno 14.6.2008 na cílovou částku 150 000 Kč a měsíční vklad 1700 Kč. A Rentier Invest od Pioneer Ivestments byl založen 14.6.2008 na 20 let a měsíční vklad 3000 Kč. A od příštího roku by bylo možné investovat 4000 Kč do něčeho velmi výnosného, bezpečného, flexibilního,tak co by jste prosím doporučili? Založit něco nového nebo tuto částku rozdělit do těch třech stavebních spoření a Rentier Invest ? Chceme se vás dále zeptat na váš názor ohledně takovéto přípravy k získání vlastního bydlení a s co nejmenším zadlužením, jestli by jste to tak nechaly a máme ve všem pokračovat dále a nebo by jste doporučili nějaké menší nebo větší změny? Jak by jste prosím poradily s financovaním pozemku, když budeme mít k dispozici ,,jen“ tyto stavebka a Rentiera? Výstavba by mohla klidně začít i několik let po koupi pozemku. Záleželo by na velikosti vlastních financí. Za vaše odpovědi, názory, rady atd. mockrát děkujeme


odpovídal(a): Redakce

Předčasné splacení, kde si půjčit?

Dobry den! Chtela bych poradit ohledne financovani koupe domu. Jedna se dum s pozemkem v cene 2 000 000,- Kc. Pritel ma nove SS u CMSS s cilovou castkou 1 mil. Kc. Ja mam také nove SS u Raiffeisen s cil. castkou 2 mil. Kc. Nasporeno tam jeste nemame. Dale mam v osobnim vlastnictvi garsonieru v cihlove zastavbe v cene cca 800 000,- Kc. Uvazuji o prodeji garsonky a pozdejsim doplaceni casti dluhu z tohoto prodeje. Protoze uver (ci hypoteku) si potrebujeme vzit uz nyni (mame zaplacenou rezervaci a podepsanou predkupni smlouvu), nemam zatím k dispozici peníze z prodeje garsonky (predpokladam, ze se mi ji podari prodat zhruba do pul roku). Prosim o radu, kde si nejvyhodneji pujcit peníze (jak pujcky nakombinovat) na koupi a to tak, abychom meli co nejnizsi splatky (radeji na delsi dobu) a bylo mozne cast dluhu predcasne bez sankci splatit. Nas spolecny prijem je cca 30-31 tis. mesicne. Je rozumnejsi vzit si celou castku ze stavebnich sporeni, nebo to nakombinovat s nejakou pujckou bez zajisteni (cca 400 000,-), kterou bychom po prodeji garsonky jednorazove splatili? Dekuji za odpoved! Kajina


odpovídal(a): Redakce

Dostaneme překlenovací úvěr nebo hypotéku?

Dobrý den. Prosím Vás o radu: máme možnost koupit rodinný domek za 1.500.000,-. Ovšem naše úspory nejsou nijak velké. Máme cca 250.000,- a stavební spoření na cílovou částku 330.000,-, na kterém je naspořeno 130.000,-. Máme šanci, že dostaneme překlenovací úvěr nebo hypotéku? Jsme schopni měsíčně splácet cca 9.000,- Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na sušárnu

Dobrý den Mám jeden problém. Vlastním družstevní byt a mám možnost jej rozšířit o další místnost(sušárna). Problém je takový že nemám žádné uspořené prostředky a hypotéku na družstevní byt není možné použít protože jej nemůžu zastavit.Předpokládaná výše fin.prostředků je 400000Kč a čistý příjem je cca 22000 Kč čistého


odpovídal(a): Redakce

Výhodný úvěr na bydlení

Dobry den, chteli by jsme si poridit bydleni,mame nasetreny 400 tis,a nevime jestli na zbytek je lepsi zazadat z preklenovaciho uveru mame SS nebo hypoteku slo by asi o castku 1000000.Co by bylo vyhodnejsi?? Dekuji



odpovídal(a): Redakce

Financování koupě nemovitosti - rodinného domu …

Financování koupě nemovitosti - rodinného domu (1400000 Kč)a následných oprav (300000 Kč). Vlastním byt 1+1 (Olomouc - v osobním vlastnictví), příjmy domácnosti (2 dospělé, výdělečně činné osoby)35 000 Kč. Náklady na domácnost 10000 Kč. Stavební spoření Buřinka naspořeno 1 osoba 140000 Kč 2 osoba 35000 Kč. Děkuji za odpověď. V. H.


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění

Chtěla bych se zeptat na životní pojištění a jeho roli ve financovaná bydlení ?? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Oprava domu

Jak nejvýhodněji získat finance na opravu domu


odpovídal(a): Redakce

Vzorec na nejlepší úvěr na bydlení?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda existuje nějaký vzorec či přímo kalkulačka na porovnání několika možností financování (stavby RD). Slyšela jsem něco o efektivním úroku...Má brát v potaz jak poplatky za smlouvy, za vedení,...tak i dotace od státu a odpočet úroků...Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kombinace úvěrů a ručení?

Dobrý den,jak nejlépe mám zafinancovat část peněz na stavbu RD (cca 1 mil.), kterou získám až po přestěhování a prodeji svého družstevního bytu?Chci si vzít hypotéku nebo překl. úvěr na zbávajících 1,6 mil. na dům (celkem tedy 2,6mil Kč), počítám i s 1mil z bytu,ale nečekám, že mi stavitel bude čekat, až se přestěhuji a získám peníze za byt, ani nepočítám, že mi kupec bytu zaplatí předem.Navíc 100% hypotéka má i vyšší úrok... Jedná se o max 4 měsíce mezi počátkem investice a přestěhováním.(dřevostavba).Mám si vzít překl. úvěr na 1mil. a zbytek hypotéku a pak ten překlenovák po prodeji splatit?Ještě vlastním pozemek za cca 750tis., je bez zástavy.Nevyznám se v těch podílech vlastních prostředků, jestli je lze chápat i v podobě zástav..děkuji předem za radu. Andrea


odpovídal(a): Redakce

Ceny bytů

Dobry den v posledni dobe uvazuji o koupi bytu a chtel sem se zeptat jestli se vyplati koupit byt ted nebo pockat ze ceny realit pujdou stale dolu?


odpovídal(a): Redakce

SubPrime hypotéky

Dobrý den, chci se zeptat, co jsou přesně SUB-PRIME Hypotéky? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na rekreační objekt

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem - rodiče vlastní nemovitost vedenou jako rekreační objekt, kterou by rádi darovali mně a mému bratrovi, jelikož nemovitost vyžaduje další finance z důvodu rekonstrukce, které se již nechtějí věnovat. Já se svým dlouholetým partnerem jsme se rozhodli vyrovnat se s mým bratrem a potom v rekonstrukci pokračovat. Chtěla jsem se zeptat na možnosti financování – jednak majetkového vyrovnání s mým bratrem a jednak následné rekonstrukce. Já i přítel máme každý dvě stavební spoření. Není mi jasné, zda je možno úvěr ze stavebního spoření ve stávající situaci čerpat na majetkové vypořádání (přítel by vyplácel část nemovitosti, kterou by rodiče darovali mému bratrovi) a potom na rekonstrukční úpravy? Je možno za nějakých okolností začít rekreační objekt využívat k trvalému bydlení včetně získání trvalého pobytu? Jaká jiná možnost financování by přicházela v úvahu. Předem velmi pěkně děkuji za radu. P. Mandakova


odpovídal(a): Redakce

Jak spořit na budoucí hypotéku

Dobrý den,ráda bych během max.5 let postavila rodinný domek.Protože jsem ale sama se čtyřmi dětmi,nemohu si dovolit špatné rozhodnutí.těch jsem už udělala v životě dost.Následujících 12 měsíců mohu spořit cca 35000 měsíčně(bratr mě vyplácí dědictví),dále potom asi 15000.Za 5 let,kdy bych chtěla realizovat stavbu,bude dětem již 25,23,20 a 14 let.Předpokládám,že neméně dvě nejstarší již budou výdělečně činné,a to i přesto,pokud budou studovat vysokou školu.Můžete mě poradit,jak co nejvíce zhodnotit peníze,které mohu ukládat,s předpokladem že mým cílem je získat hypotéku?A jakou formu hypotéčního úvěru si potom zvolit,abych nebyla zatížena do 70 let?Teď je mě 38 let,a nechci zbytek života jen splácet dluh.Děkuji za radu.J.Novotná


odpovídal(a): Redakce

Dostanu na mateřské hypotéku?

Dobrý den, mám 4rokem stavební spoření u české spořitelny.. naspořeno celkem i se státní podporou 210000.-cílová částka 400.000 S přítelem plánujeme výstavbu rodinného domku, přičemž si budeme muset vzít uvěr nebo hypotéku na tak 1200000. Je vhodnější použít stavební spoření a zažádat si o uvěr nebo si vzít hypotéku.. měsíční příjem obou je cca 35.000Kč. Také otázka zda Vám banky poskytnou ´úvěr nebo hypotéku, když by byla žena na mateřské dovolené. Děkuji Izzy