FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝSTAVBA DOMU

odpovídal(a): Redakce

Rekonstrukce domu a hypotéka

Dobrý den, rád bych se informoval ohledně rekonstrukce domu. S přítelkyní jsme s rekonstrukcí začali a práce jsou již zhotoveny za cca 400 000 korun, které však nejsou uhrazeny (pouze zálohy, s rekonstrukcí vypomáhali známý) zároveň jsme po zahájení prací zažádali o hypotéku, která bude vyplacena ve dvou fázích. Z první fáze jsme chtěli uhradit již provedené práce. Momentálně si ale nejsme jisti, zda při odhadu nemovitosti v rámci schválení hypo bude možné již provedené práce do první fáze započítat. Pokud by to možné nebylo, došli bychom do situace, kdy zaplatíme provedené práce a již nám nezbydou finance na pokračování v rekonstrukci. Děkuji za radu jak se v tomto případě postupuje


odpovídal(a): Redakce

Koupě domu a dostavba

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Mám zájem koupit RD, jedná se o nedokončenou novostavbu. Nabídka je 1,9 mil. kč. Aktuálně mám stavební spoření u ČS, naspořeno 160 tis., cíl. částka 200 tis. K tomu k dispozici cca. 400 tis. volných. Jaká by by nejlepší cesta financovat nákup té nemovitosti a zároveň v nějaké dohledné době pokračovat ve stavbě té nemovitosti ? Náklady na dostavbu odhaduji tak 800 tis. Můj čistý příjem je cca. 24 tis., příjem přítelkyně asi 12 tis. Předem díky, Petr



odpovídal(a): Redakce

Úvěr na pozemek a dům na klíč

Chci si nechat postavit dům na klíč a k tomu potřebuji koupit menší pozemek.Část bych financoval prodejem bytu jehož hodnota je cca 1 mil.Kč.Nemáme s manželkou žádné stav.spoř. Příjmy máme celkem kolem 30 tisíc.Splácím již jeden ůvér.-rekonstrukce bytu.Otázka č.1:Je lepší si vzít hypotéku nebo ůvěr(jaký)?Otázka č.2:Lze odložit splátky hypotéky/ůvéru do doby než budu bydlet v novém? např. nějakou smlouvou.Protože bychom to vše současné finančně neutáhli.Je nějaká možnost?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Stavba domu, způsob financování

Dobrý den, jsme 5-ti členná rodina s dětmi: dcera 4 roky a dvojčata 1 rok. Bydlíme v bytě 3+1 v osobním vlastnictví v hodnotě cca 1 mil. kč a vlastníme garáž v hodnotě cca 170 tis. kč. Já mám příjmy cca 30 tis. měsíčně a manželka je na mateřské dovolené ( do konce roku 7 600 kč a zbývající dva roky 3 800 kč peněžité pomoci v mateřství). V letošním roce si chceme nechat postavit na klíč rodinný domek. Začít by se mělo na přelomu dubna a května. Stav. povolení je na spadnutí a stavba na klíč bude stát 2,1 mil. kč. Na konci dubna budeme mít hotovost 350 tis. Stav. spoření máme uzavřeno pouze na dceru s cílovou částkou 200 tis. kč a jeho splatnost je na jaře 2011. Na financování této investice chceme využít meziúvěr/úvěr ze stav. spoření a pak např. krátkodobý spotřebitelský úvěr, který by jsme po nastěhování do nového domu splatili prodejem bytu a garáže. Model ponechání si peněz z prodeje a následné investování (zhodnocení) peněz např. do podílových fondů či do akcií se nám vůbec nezamlouvá, protože o této problematice máme velmi málo informací a zkušeností a proto těmto investicím nedůvěřujeme. Mohli by jste vypracovat způsob financování, který by pro nás byl ten "pravý" ? Děkujeme manželé Rychlí.


odpovídal(a): Redakce

Financování stavby, OSVČ

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně financování výstavby rodinného domu. Předpokladána výše půjčené částky je 1200000. Nějakou finanční hovotost mám. Do 30.09.2009 jsem byl zaměstnanec a od 01.10.2009 nás přehodili na OSVČ. Stavba bude prováděná svépomocí. Je možné využít podpory od státu ? Nevím jestli hypotéku nebo jiný produkt ? Prosím pošlete co nejvíce inforamcí. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Rozchod: Změna projektu a snížení hypotéky?

Prosim o informaci, dcera s pritelem si sjednala hypoteku na stavbu domku, nyni je stavba zahajena , postaveno prizemi domku a cast uveru je cerpana.nastaly vsak problemy ve vztahu, proto se ptam, zda jde pozadat o zmenu projektu a dostavet pouze prizemi a zaroven zadat o snizeni hypoteky. Maji sjednanou jednu hypoteku, ale kazdy polovicnim podilem.Lze prevest hypoteku pouze na jednoho? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dům, hypotéka

Dobrý den, s manželkou jsme začali výstavbu RD a řešíme financování. Cena za stavbu RD by neměla přesáhnout částku 3.000.000 Kč, pozemek je náš. 1000000,- Kč máme s vlastních zdrojů, rádi by jsme si půjčily zbylé 2000000,-Kč. Vlastníme starší RD který by jsme po dostavění nového RD cca.do 2 let prodali a doplatily půjčenou částku+poplatek za předčasné doplacení úvěru(hypoteky).Zástavou chceme nabídnout parcelu s rozestavěným domem. Existuje na trhu banka která toto umožňuje, v případě jaká. děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Stavba domu s co nejlevnějším úvěrem

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na nejvýhodnější variantu úvěru nebo hypotéky na výstavbu rodinného domku nejlépe s nejnižší úrokovou sazbou a dobou splácení. Půjčená částka by měla být 1200000. Předem děkuji a přeji hezký den. S pozdravem Sedlmaierová


odpovídal(a): Redakce

Změna zajištění v průběhu úvěru

Dobrý den, mám dotaz ohledně hypotéky. Budeme stavět RD a moje matka nám nabídla, že můžeme vzít hypotéku na její dům (abychom dostali peníze hned a nemuseli dokládat faktury při výstavbvě atd.). Je možné po dostavbě našeho RD pouze změnit ve smlouvě zastavenou nemovitost nebo je nutné první hypotéku splatit a vzít novou na nový RD? A je možné vůbec vzít hypotéku na nemovitost, jejímž majitelem je někdo jiný? Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Financování pozemku a následné stavby

Dobrý den. Plánuji koupit pozemek (ihned) v hodnotě 270.000Kč (+50.000,-Kč - poplatek obecnímu úřadu za sítě - mám v hotovosti). Můj měsíční příjem je cca 18.000,-Kč. Mám stavební spoření s cílovou částkou 1.000.000,-Kč, na které spořím již sedmým rokem - naspořeno cca 150.000,-Kč (1xzvýšena cílová částka). Dále mám druhé stavební spoření, uzavřené v roce 2003, na které nespořím, pouze ho "udržuji", aby ho nezrušili.... Na pozemku plánujeme s přítelem stavět - za dva roky.... Můžete mi prosím poradit jak nejlépe financovat pozemek? Co by bylo pro mě nejvýhodnější? Úvěr popř. hypotéku bych chtěla splatit co nejdříve... (popř. potom nějak nakombinovat s úvěrem na výstavbu domu - za 2 roky) Uvažuji o Půjčce na lepší bydlení u ČSOB... myslíte si, že je to dobrá volba, či bych měla sáhnout po nějakém stavebním spoření? Moc děkuji za Vaši radu. Petra K.



odpovídal(a): Redakce

Prodat byt, postavit domek

Dobrý den, máme koupený byt na SS+překlenovací úvěr. Měsíčně splácíme cca 5000Kč. Chtěli bysme si postavit domek. K dispizici máme tak 600000Kč. Původně jsme chtěli za ty peníze koupit pozemek, pak si vzít nějaký typ půjčky na stavbu domu, potom prodat byt a tím doplatit překlenovací úvěr. Dohadujeme se jestli to tak vůbec jde. Ručíme bytem, tudíž si myslím že bude těžké ho prodat. Můžete nám poradit nějakou cestu jak to správně udělat, jaký typ půjčky máme zvolit na financováná domu (který chceme sami stavět)? Předem děkuji za radu. Z.Š.


odpovídal(a): Redakce

Chceme postavit rodinný dům

Dobrý den, chtěla bych se zeptat...já a můj přítel si chceme postavit rodinný dům...nevím zda je lepší hypotéka a nebo překlenovací úvěr..a ještě jeden dotaz...musíme být manželé abysme dostali úvěr?


odpovídal(a): Redakce

Bezúročná půjčka?

Dobrý den rád bych se pozeptal zda stále existuje možnost podání žádosti o bezúročnou půjčku na MMR jako podpora rozvoje bydlení či jiná pomoc MMR při výstavbě nového RD děkuji


odpovídal(a): Redakce

Čekat? Nebo jít pro úvěr?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně financování výstavby rodinného domku. Nevím, jaký produkt finančního trhu by byl pro mé účely ideální, takže se obracím na Vás. Je mi 25 let, jsem čerstvě ženatý a s manželkou jsme koupili pozemek v hodnotě cca 700 000kč. Teď nás čeká volba hypotéky nebo úvěru. Jelikož máme v plánu stavět převážně svépomocí, tak jsou předpokládané náklady okolo 1,5 milionu. K dispozici máme asi 200 000kč. Společný příjem do rodiny je cca 35 000kč čistého. A ještě jedna otázka, na stavbu extrémně nechvátáme, myslíte, že je lepší počkat, jestli neklesne úroková sazba kvůli krizi? Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na dokončení stavby

Dobrý den,můžete mi prosím poradit která půjčka by byla výhodnější v mém případě?:Stavím dům svépomocí a ze svých prostředků mám postavenu hrubou stavbu s okny a střechou.Na dokončení potřebuji půjčit + - 400 000 kč.Nevím zda je v tomto případě výhodná hypotéka a nebo jiná půjčka.Samozřejmě bych raději půjčku bez ručení nemovitostí.Věk 40 let. Děkuji za odpověď.Plíšek


odpovídal(a): Redakce

Úvěr na vypořádání majetku

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký úvěr a od jaké stavební spořitelny je nejvýhodnější asi na částku 800 tis., splácení asi tak 20 let-částka je určena pro vypořádání SJM (tedy vyplacení nemovitosti bývalému manželovi).Na trhu je už tolik spořitelen, že už se ani nejde pořádně zorientovat, která asi tak nabízí nejlepší podmínky vč. úroku. Hypotéku nechci. Moc děkuji za odpověď. MS


odpovídal(a): Redakce

Darování pozemku a stavba domu

Dobry den. Dedecek me chce darovat pozemek. Muzete me poradit co vse mam pro to udelat, abych tam mohl i stave? Nevim presne jaky urady mam chodit. IS jsou na tom pozemku. Kde jsem uz byl byl katastr a dal jsem si vypis a snimek pozemku meho dedecka. Ted uz nevim kam jit. Zda nejdrive zjistit zda tam mohu stavet abych nedostal pozemek a byl nekde zadrhel. Malinko si sam odpovim. Zjistim zda vubec tam mohu stavet(jaky urady kontaktovat pote se sepise smlouva darovaci a prevede se to na me jmeno a jaky urad toto zpravuje? Dale az by to bylo moje, jake urady mam navstevovat, abych mel od vsech uradu povoleni ke stavbe? OU, Zivot. prostredi, nekde taky prevest louku na stveb. pozemek a pod. Dekuji za kazdou pomoc. Spozdravem Holas


odpovídal(a): Redakce

Jak na stavbu domu?

Dobrý den. Chtěl bych požádat o Vaši radu. Chystáme se na výstavbu rodinného domu. Financování proběhne částečně z vlastních zdojů, zbytek úvěrem (hypotékou, hypoúvěr..). Vlastní zdroje dosahují cca 1,3mil, cena domu by měla být zhruba 3,3mil. Rád bych zvolil nějaký optimální způsob financování. Plánuji začít s výstavbou z vlastních zdrojů a postupem času zažádat o úvěr - ručení rozestavěnou sazbou. Myslíte že je tento postup vhodný? Nebo mám vzít úvěr ihned? Případně jaký tip úvěru by byl pro mou situaci vhodný. děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Lze stavět na zahradě?

Dobrý den. Vlastním pozemek, který je v územním plánu vedený jako zahrada. Chtěla bych na něm postavit rodinný dům. Kolik by stála změna územního plánu a povolení ke stavbě jako takové? Můj pozemek má rozlohu 2021 m2 a nachází se ve Stodě, okr. Plzeň -jih. Předem děkuji zaodpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dědické řízení

Moje maminka mi darovala rodinný dům. Mám bratra. Nyní jsem se dočetla v časopise, že po smrti matky padne dům do dědictví a budu se muset se svým bratrem vyrovnat.Může mi někdo poradit, je-li to pravda?Děkuji.