Poradenství s financováním bydlení

Rádi byste si koupili pozemek, byt nebo dům? Máte v plánu rekonstruovat, ale nevíte si rady s tím, která půjčka je pro vás nejvýhodnější? Anebo naopak máte vysoké splátky u stávajícího úveru a potřebovali byste je snížit? 

Finanční poradna je tu od toho, aby vám pomohla najít řešení. Nebojte se proto na své bydlení zeptat. 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Je nám líto, ale pro dnešní den bylo přijímání dotazů z kapacitních důvodů ukončeno. Pokud chcete využít služeb poradenství portálu www.finance.cz, máte možnost zadat dotaz opět zítra. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem vlastníkem bytu vrámci "Sdružení…

Dobrý den, jsem vlastníkem bytu vrámci "Sdružení vlastníků bytových jednotek", nyní jsme schválili, že každý z vlastníků uzavře stavební spoření a tak budeme moci čerpat úvěr. Náš předseda sdružení nám říkal, že s tím nebudeme mít žádné povinnosti, jen uzavřeme smlouvu. Jednotlivé splátky budou hrazeny z fondu oprav. Můžete mi prosím říci, jestli tato varianta má nějaká úskalí a který zákonný předpis upravuje tuto problematiku. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v létě 2004 jsme s manželem uzavřeli…

Dobrý den, v létě 2004 jsme s manželem uzavřeli hypoteční smlouvu s Českou spořitelnou na částku cca 2.000.000 Kč na byt, který je právě ve výstavbě - hotový a připravený k nastěhování by měl být na konci roku 2005. Můj dotaz k tomuto je: Pokud bychom se s manželem rozhodli, že z nějakého důvodu nejsme schopni byt splácet, jaká varianta by pro nás byla nejvhodnější? Vypovězení hypoteční smlouvy je možné? Prodej bytu? jiná varianta? Děkuji za odpověď, Gabriela D.odpovídal(a): Redakce

pokusny dotaz, prosim neodpovidejte

pokusny dotaz, prosim neodpovidejte


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Potřebovala bych jen poradit, jakou…

Dobrý den. Potřebovala bych jen poradit, jakou šanci bych měla na úvěr, který potřebuji ke koupi bytu. Je mi 31let, jsem rozvedená a mám dvě děti 12 a 6 let. Můj průměrný měsíční příjem činí asi 14.000,-korun, v osobním vlastnictví mám chalupu, ale je mi ji líto prodat. Myslíte že mám nějakou šanci na úvěr? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych poradit s…

Dobrý den, potřebovala bych poradit s financováním bytu v osobním vlastnictví. Je mi 21 let, mému příteli 28, v březnu se budeme brát, děti nemáme a chtěli bysme si vzít hypoteční úvěr na byt v hodnotě do 900000 kč, ale nemáme bohužel žádné finanční prostředky, ani stavební spoření. Náš společný čistý měsíční příjem je asi 21.000 kč, nemáme žádné finanční závazky - zatím bydlíme u rodičů. Poradíte mi prosím, jak postupovat s vyřizováním hypotéky?Jak dlouho trvá vyřízení a kolik stojí vyřízení všech formalit v bance?Děkuji za odpověď. Přeji Vám pěkný den...s pozdravem Romana Kohoutová


odpovídal(a): Redakce

Cena nemovitosti je 2 900 000,- Kč. K dispozici…

Cena nemovitosti je 2 900 000,- Kč. K dispozici máme hotovost ve výši 200 000,- Kč. O hypotéku bychom žádali jako 3 samostatné osoby ve věku 27, 35 a 53 let. Celkový náš čistý příjem činí cca 60 000,- Kč měsíčně. Životní pojištění máme uzavřeno všichni a to na částku á 500 000,- Kč. Stavební spoření máme založeno všichni nicméně naspořené částky činí v této chvíli cca 3 x 10 000,- Kč. Jaké jsou naše možnosti pro získání financování této nemovitosti. Předem děkuji za Vaši odpověď. Robert


odpovídal(a): Redakce

Potřebuji si zařídit půjčku( na rekonstrukci domu…

Potřebuji si zařídit půjčku( na rekonstrukci domu) 900000,-.Mam založeno staveb.spoř. u KB 2x 180000,- CČ. Návrh altrnat. financování ,nebo jen stav.spoř, nebo jen hyp. úvěr.Doba splácení 15let.Čistý měs. příjem rodinyasi 24500,- , 2 děti 15,18 let. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Chtěl bych koupit byt na hypotéku,ručila by mě má…

Chtěl bych koupit byt na hypotéku,ručila by mě má přítelkyně,která je ale vdaná s nezletilými dětmi,já mám syna 18r,tak myslím zda by šlo napsat ji jako spolumajitele,aby neměla obavy kdyby se mě cokoli stalo a nemohl jsem úvěr splácet.Nevím zda to nemá nějaký právní "háček"?Zároveň bych nechtěl,aby měl v nějakém případě trable můj syn,ale nevím jak to zajistit.Nemáte na tohle radu?Díky za každé info.


odpovídal(a): Redakce

Děkuji za odpověď i když jsem nečekal, že se…

Děkuji za odpověď i když jsem nečekal, že se spravedlnosti někde dočkám. Vaše vysvětlení má pouze jednu chybu. Píšete, že jsem si zažádal o zvýšení cílové částky, a tudíž je všechno jinak. Jenomže já jsem si zažádal pouze proto, že na formuláři bylo velkým červeným písmem napsáno Při zvýšení cílové částky zůstávají v platnosti Všeobecné podmínky stavebního spoření platné v den uzavření smlouvy, což je přesně to, co jsem udělal. Nic víc a nic míň. Tudíž každý by logicky předpokládal, že při zvýšení cílové částky zůstávají v platnosti podmínky stavebního spoření, ale vidím že na to máte jiný výklad. Vy to vykládáte stejně jako ČMSS, což znamená že při zvýšení cílové částky neplatí nic z toho, co jsme podepsali před tím, i přes to, že to tam vysloveně tvrdíme. I tak se to dá vysvětlit a v této nemocné bezprávní republice asi máte pravdu. Děkuji za Váš čas. -------------------------------------------------------------------------------- From: robot@finance.cz [mailto:robot@finance.cz] Sent: Tuesday, January 25, 2005 4:49 PM To: ikucera@volny.cz Subject: Dotaz do poradenstvi.finance.cz Dobrý den, Váš dotaz na serveru poradenstvi.finance.cz byl zdarma zodpovězen Sekce: Financování bydlení Typ dotazu: Zdarma Dotaz: Chci podat žalobu proti Lišce, Českomoravské státní spořitelně, u které mám Stavební spoření. Otevřel jsem Stavební spoření 20.9.2002 s cílovou částkou 150,000. Smluvní úrok byl 3 %. V prosinci jsem si byl zvýšit cílovou částku a oznámili mi, že po zvýšení cílové částky nejen že budu úročen pouze 2%, ale to se navíc změní i retrospektivně i do již zúročených 2 let, kde mi vyplatili 3 procenta a chtějí teď jedno procento zpátky. A když jsem upozorňoval na to, že mají v původní podepsané smlouvě červeně vytištěno Při zvýšení cílové částky zůstávají v platnosti Všeobecné podmínky stavebního spoření platné v den uzavření smlouvy, tak řekli, že to už neplatí? To mohou tak měnit podmínky za pochodu bez souhlasu druhé strany? A mohou retrospektivně měcit procenta smlouvy jednou podepsané? Toto jsem u jiných spořitelen nezaznamenal, pouze u Lišky. Můžete poradit, jak mám postupovat dál a nebo je to podle zákona v pořádku? Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. To že jste přestoupil na zvýšení cílové částky, tak automaticky souhlasíte s přechodem na nové obchodní podmínky. Obsahoval to papír, který jste podepisoval, kde byla větička, že souhlasíte s přechodem na nové VOP. Co se týká té větičky na uzavřené smlouvě, tak její platnost je zpravidla jenom při žádosti o úvěr, kdy při navýšení nemusíte přejít na nové podmínky. Pokud se sám svévolně rozhodnete, že zvýšíte cílovou částku, tak Vás k tomuto rozhodnutí nikdo nenutí a tudíž jej nemusíte dělat. Pokud se rozhodnete, tak musíte přejít na podmínky dle aktuálního stavu. Samozřejmě žalobu podat můžete, ale osobně Vám toto nedoporučuji, neboť po konzultaci s ČMSS, je vše v pořádku a úspěšnost žaloby není velká. Přeji Vám však hodně úspěchů. Odpověděl: Münster Jaroslav, Ing.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v létě bych chtěla postavit srubový…

Dobrý den, v létě bych chtěla postavit srubový dům určený k trvalému bydlení.Předpokládaná cena s dokončovacími pracemi je 1,5 mil.Stavební povolení je vydáno pouze na mě. Stavebním spořením mám založené, ale čerpám na něj úvěr.Vlastním byt -odhad je kolem 1,2 mil.Splátky bych chtěla na 20 let. Řeším co je pro mě výhodnější: 1. Vzít si ve stavební spořitelně úvěr na 1,5 mil. s tím, že ručit budu bytem, později domem. 2. Vzít si hypotéku na hrubou stavbu domu, což bude 836.000,-Kč ostatní náklady řešit stavebním spořením, které bych musela založit 3. Vzít si hypotéku na 1,5 mil Kč Plat mám 13 tis.čistého(Není problém ho zvýšit.)Nebo je možné si vzít jako přistupitele mého přítele.Jak se pak počítají odpisy z hypotéky? Děkuji za odpověďodpovídal(a): Redakce

Chci podat žalobu proti Lišce, Českomoravské…

Chci podat žalobu proti Lišce, Českomoravské státní spořitelně, u které mám Stavební spoření. Otevřel jsem Stavební spoření 20.9.2002 s cílovou částkou 150,000. Smluvní úrok byl 3 %. V prosinci jsem si byl zvýšit cílovou částku a oznámili mi, že po zvýšení cílové částky nejen že budu úročen pouze 2%, ale to se navíc změní i retrospektivně i do již zúročených 2 let, kde mi vyplatili 3 procenta a chtějí teď jedno procento zpátky. A když jsem upozorňoval na to, že mají v původní podepsané smlouvě červeně vytištěno Při zvýšení cílové částky zůstávají v platnosti Všeobecné podmínky stavebního spoření platné v den uzavření smlouvy, tak řekli, že to už neplatí? To mohou tak měnit podmínky za pochodu bez souhlasu druhé strany? A mohou retrospektivně měcit procenta smlouvy jednou podepsané? Toto jsem u jiných spořitelen nezaznamenal, pouze u Lišky. Můžete poradit, jak mám postupovat dál a nebo je to podle zákona v pořádku?


odpovídal(a): Redakce

Máme třetím rokem 2 stavební spoření na cílovou…

Máme třetím rokem 2 stavební spoření na cílovou částku 300 tis. Kč, splácíme již jednu hypotéku (300 tis. na 5 let-splátka cca. 6tis.Kč). Jedno dítě do 6 let. Čistý příjem cca 28 500,-Kč. Manželka na mateřské dovolené (potenciál vyššího příjmu během cca 3 let). Vlastníme byt v hodnotě cca. 1mil.Kč. Vlastníme stavební parcelu. Hledáme nejlepší způsob financování stavby v hodnotě cca.2,5 mil. Kč.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chteli bychom si koupit byt v radovem…

Dobry den, chteli bychom si koupit byt v radovem domku (novostavba, cena 1500000,-- Kč). Cistý mesicni prijem je 27.000,-- Kč (2 osoby). Pujci mi banka tuto castku? Jaka by byla mesicni splatka na 20 let? Je mi 24 let.


odpovídal(a): Redakce

Je mi 30 let. Jsem rozvedená a mám 1 dítě. ráda…

Je mi 30 let. Jsem rozvedená a mám 1 dítě. ráda bych si koupila byt v hodnotě 950000,- Kč v Brně. ebanka mi přislíbila poskytnout prostředky ve výši 70%. Bohužel nemám zbývajících 30%. Mám stavební spoření. Nárok na čerpání uvěru mi vznikl 1.1.2005. Cílová částka spoření je 120000. Můj průměrný měsíční plat je 20000,- Kč čistého. Jaké navrhujete řešení situace.


odpovídal(a): Redakce

Chtěla bych kupovat byt v paneláku. Mohu si vzít…

Chtěla bych kupovat byt v paneláku. Mohu si vzít hypotéku, když byt nebude v osobním vlastnictví, ale bude podílové vlastnictví. Já vlastně nebudu vlastnit byt, ale pouze setinu paneláku. Jak se postupuje u takových případu a kdo mi poskytne´úvěr na byt? Děkuji Petra L.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! V září 1999 jsem uzavřela stavební…

Dobrý den! V září 1999 jsem uzavřela stavební spoření u Hypo stavební spořitelny, tarif Nadstandard, s cílovou částkou 100000,- Kč, která byla po 2 letech navýšena na 200000,-. V současné době, po uplynutí 5 let, mám na účtě naspořeno cca 50000,- Kč. Můžete mi, prosím, poradit, jak dále nakládat s účtem, pokud v dohledné době neplánuji čerpání úvěru? Je výhodnější ve spoření pokračovat, nebo jej zrušit a založit jiné (pokud ano, u které stavební spořitelny)? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych věděla jaké mám možnosti…

Dobrý den, ráda bych věděla jaké mám možnosti financovat koupi bytu v osobním vlastnictví (popř. družstevníjo bytu). Je mi 29 a můj čistý výdělek je 11 tisíc. Ráda bych koupila byt do maximální ceny 800 tisíc kč. Chtěla bych vědět, zda je výhodnější použít hypotéční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření (mám založeno staveb.spoření v roce 2003 - s 25% státní podporou - zatím mám našetřeno ca 40 tisíc). Děkuji předem za odpověď. Ing.Kateřina D.


odpovídal(a): Redakce

Uvažujeme o koupi případně výstavbě rodinného…

Uvažujeme o koupi případně výstavbě rodinného domu v ceně cca 2,5 mil. Kč v Ostravě a okolí. Potřebujeme poradit s možností získání financování tohoto domu za následujících předpokladů: 1) Finanční hotovost 200 000,- Kč 2) Počet osob žádajících o úvěr - 3 3) Celkový měsíční čistý příjem - 57 000,- Kč 4) Věk: 26, 34 a 53 let 5) Stavební spoření založeno s minimálními naspořenými částkami 6) Životní pojištění uzavřeno u všech tří osob 7) Po přestěhování možnost prodeje družstevního bytu 2+1. Předem děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Poprvé jsem navštívila Vaše stránky a…

Dobrý den. Poprvé jsem navštívila Vaše stránky a zjistila, že je možné se u Vás dotázat na určité věci v daných okruzích. Nejsem si jista, zda Vaše poradenství je stále aktuální a zda obdržím zpětně Vaši odpověď, avšak byla bych Vám velmi vděčna. Je mi 23let a řeším otázku bydlení. Jsem svobodná a bydlím s rodiči v bytě 3+1. Původně jsem si chtěla zvolit variantu podnájmu, avšak dříve, než to udělám, bych se chtěla zeptat, jaká je možnost získat nějaký hypoteční úvěr popř. podobný finanční program k tomu, abych si mohla pořídit alespoň byt 0+1, tj. cca 200tis. Kč. Mám 3 rokem stavební spoření, avšak s min. částkou - tudíž 500Kč. Chtěla jsem se zeptat jaký člověk potřebuje příjem: můj je kolem 10tis. Nevím, zda by to bylo dostačující, jsem svobodná, bezdětná. Nejsem si jista, zda bych úvěr dostala, výši měsíčních splátek, výše úroků atd. Byla bych Vám vděčná za každou radu, neboť věřím, že budete se mnou souhlasit, že dnešní mladí lidé to nemají v otázce bydlení lehké. Předem Vám velmi děkuji. S pozdravem Bulinská


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na …

Dobrý den, ráda bych se zeptala na "nejvýhodnější" variantu řešení koupě bytu - hypotéka nebo stavební spoření. Byt je v OV v Příbrami, cena 800 tisíc. Mám ss u ČMSS na cč 300 tisíc uzavřené v 8/2003 a tarif is. Jsem ročník 1974, čistý měsíční příjem je cca 18 tisíc, neplatím měsíčně nic kromě stavebního spoření (1.000) a jednorázově bych vložila 300 tisíc. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Alena NováčkováPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.