Poradenství s financováním bydlení

Rádi byste si koupili pozemek, byt nebo dům? Máte v plánu rekonstruovat, ale nevíte si rady s tím, která půjčka je pro vás nejvýhodnější? Anebo naopak máte vysoké splátky u stávajícího úveru a potřebovali byste je snížit? 

Finanční poradna je tu od toho, aby vám pomohla najít řešení. Nebojte se proto na své bydlení zeptat. 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování bydlení je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ

odpovídal(a): Redakce

Je mi 24 let a s přítelem bychom si chtěli…

Je mi 24 let a s přítelem bychom si chtěli postavit rodinný domek. Každý máme založeno 1 stavební spoření s cílovou částkou 260000 Kč. Chtěli bychom se zeptat jestli je eálná šance s možností Hypoteky postavit RD a jaké by musely být asi měsíční splátky. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Od října 1997 mám uzavřeno stavební…

Dobrý den. Od října 1997 mám uzavřeno stavební spoření u VSS KB. Mám správně zaplaceno 5 x 18tis.Kč, cílová částka činí 300 tisíc Kč. S přítelem chceme kupovat byt v hodnotě 450 tisíc Kč. Pracovní smlouvu mám na dobu určitou, přítel neurčitou. Náš měsíční příjem činí 24 tisíc Kč. Zajímalo by mne, jestli máme šanci získat úvěr ze stavebního spoření (co nejdříve) i v případě, že bychom nenašli ručitele. Žádnou zastavitelnou nemovitost také nevlastníme. Bude banka požadovat velké zajištění, když se vlastně jedná o půjčku "jen" 170 tisíc? Také by mne zajímalo, jak dlouho trvá bance, než úvěr vyřídí. A ještě jednu otázku: Je možné podat žádost o úvěr když bychom zatím neměli byt vyhlídnutý, ale pouze bychom ho hledali? Jestli se také žádost podává dopředu, kdyby se náhodou něco vhodného naskytlo. Děkuji vám.odpovídal(a): Redakce

Budu žádat o úvěr ze stavebního spoření. Byla…

Budu žádat o úvěr ze stavebního spoření. Byla jsem informována, že musí být sepsána smlouva o budoucí kupní smlouvě. Lze také do kupní smlouvy uvést, že polovinu zaplatím v hotovosti a druhá polovina bude zaplacena Stavební spořitelnou do 2 měsíců od požádání o úvěr. A po obdržení této částky bude byt na družstvu přepsán na mě? Bude to stavební spořitelně stačit? Předem mnohokrát děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme pětičlenná rodina, manželka je na…

Dobrý den, jsme pětičlenná rodina, manželka je na MD, zdědili jsme rodinný dům, který vyžaduje částečnou úpravu. Předpokládaná částka, kterou bychom potřebovali získat na úpravy a vybavení bytu je 50 000,- Kč. Měsíční příjem rodiny je 17 000,- Kč. Kde by bylo nejvýhodnější tuto částku získat? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Máme uzavřenou smlouvu na HÚ u KB v celkové výši…

Máme uzavřenou smlouvu na HÚ u KB v celkové výši 1 050 000 Kč. Chtěli bychom 200 000 Kč získat z úvěru pro mladé (SFRB). Můžeme čerpat z HÚ pouze 850 000 Kč aniž bychom museli s KB uzavírat dodatek smlouvy k HÚ? Může nás KB nějakým způsobem penalizovat, když celou čásku HÚ nedočerpáme?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych se zeptat, jake mam…

Dobry den, chtela bych se zeptat, jake mam moznosti ziskani financniho uveru na bydleni v CR, jako slovensky obcan ktery ma v CR jen prechodny pobyt cizince. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, uvazuji o zakoupeni bytu v Praze a…

Dobry den, uvazuji o zakoupeni bytu v Praze a v soucasne dobe jsem ve stadiu prvotnich uvah. Nejsem si uplne jisty, zda muj dotaz patri do teto rubriky (pokud ne, byl bych vdecny alespon za jakekoli info, kam se obratit o radu). Jedna se mi o rozdil mezi bytem v OV a bytovem druzsvu. Je mi jasne, ze bytovemu druzstvu se (podle smlouvy) plati urcita castka vyuzivana k udrzbe/oprave domu/spolecnych prostor. Jak se situace resi v pripade, ze byt je inzerovan v osobnim vlastnictvi a pritom je v dome s vice byty. Jak se resi napriklad nutna rekonstrukce takoveho domu/spolecnych prostor? Lze nejak obecne shrnout vyhodu a nevyhody osobniho vlastnictvi v porovnani s bystovym druzstvem?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsme čtyřčlenná rodina s dvěma dětmi …

Dobrý den. Jsme čtyřčlenná rodina s dvěma dětmi (8 a 10 let). Uvažujeme o koupi pozemku na stavbu RD v hodnotě okolo 1.000.000.- Kč. Chtěli bychom založit 4x stavební spoření s měsíčním vkladem 1.500.- Kč a čerpat překlenovací úvěr. Máme dohromady čisté měsíční příjmy přesahující 70.000.- Kč. Je možné takto financovat koupi pozemku? Dále bych se chtěla zeptat, jestli je možné použít náš stávající byt 4+1 I. kat.(vlastníkem je družstvo nájemníků a byt formou splátky v nájemném splácíme do osobního vlastnictví) použít jako zástavu pro získání hypotečního úvěru na financování stavby. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chceme si kupovat 1 byt v rodinnem…

Dobry den, chceme si kupovat 1 byt v rodinnem domku do vlastnictvi a nevime, zda muzeme zadat i o zvyhodneny uver pro mlade ve vysi 200 000Kc. Vztahuji se podminky na tento uver i pro zakoupeni bytu, ktery neni primo nami staven (staven developerskou spolecnosti), avsak vystavba je hrazena prubezne z nasich penez?


odpovídal(a): Redakce

Vazeni, mam nasledujici dotaz: Mohu pouzit uver…

Vazeni, mam nasledujici dotaz: Mohu pouzit uver ze stavebniho sporeni nebo hypoteku se statni dotaci na uhradu ucelove pujcky od soukromme osoby ? Jinymi slovy, mi rodice mi pujcili penize na koupi pozemku na dum, byla sepsana smlouva v niž je vyslovně řečeno, že penize lze pouzit pouze na koupi domu. Dekuji, Jiri Coufalodpovídal(a): Redakce

Dobry den, uvazuji o zakoupeni bytu v Praze a…

Dobry den, uvazuji o zakoupeni bytu v Praze a rad bych se v predstihu informoval, na co je potreba dat si pozor v kupni smlouve ( pripadne smlouve o budouci kupni smlouve). Lze shrnout obecna pravidla, co by nemelo ve smlouve chybet pripadne co je vhodne ve smlouve vyzadovat. Jaky je bezny postup pripravy smlouvy? Pripravuje smlouvu prodavajici , ci kupujuci? Kam je mozne se obratit o radu v pripade pochybnosti o existujici smlouve a jake jsou standardniu ceny za pravni poradenstvi / pripadne pripravu smouvy? Dekuji Petr Komarek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Potřeboval bych vyřešit dofinancování…

Dobrý den. Potřeboval bych vyřešit dofinancování pořízení rekreačního bydlení. Rekreační chata stojí 500 000,- Kč, z toho máme v hotovsti cca 30%, v nejhorším případě lze zajistit 40%, tedy 150 000 - 200 000 Kč. Zbytek potřebujeme vypůjčit. Chata je v současnosti vedena jako rekreační objekt, ale po koupi nebude problém ji zrekolaudovat na trvalé bydlení. Jsme manželé, ročník nar. 1939(muž) a 1941 (žena). pobíráme starobní důhod 7900 + 7500 Kč, ale oba stále podnikáme jako fyzické osoby s kladným daňovým přiznáním. Žádné stavební spoření nemáme uzavřeno. J. R. Ostrava


odpovídal(a): Redakce

Financovani bydleni,hyp.uver - koupe bytu,…

Financovani bydleni,hyp.uver - koupe bytu, obcanstvi SR.Je podminkou k ziskani hyp.uveru obcanstvi CR?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci Vás požádat o radu. Vlastním…

Dobrý den, chci Vás požádat o radu. Vlastním stavební parcelu. Existuje hypoteční banka, u které by bylo možno tuto parcelu zastavit a za získané peníze rozjet stavbu nového RD.


odpovídal(a): Redakce

Vážení, VSS KB mi oznámila splnění podmínek…

Vážení, VSS KB mi oznámila splnění podmínek pro přidělení cílové částky stavebního spoření - délka spoření delší pěti let, naspořeno více než 40% CČ. Nepotřebuji nyní úvěr, ale chci ho využít později. Je možné nyní vybrat naspořenou částku a čerpání úvěru odložit o cca 1 - 2 roky? Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem P. Štěpánek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, možná tento dotaz s financováním…

Dobrý den, možná tento dotaz s financováním bydlení přímo nesouvisí, ale ručitele většinou schánějí všichni. Tedy: mohu jako ručitel hypotéky si zajistit to, že pokud dlužník nesplácí bance, přejde byt nebo jiná objek ručení na ručitele po zaplacení první platby?


odpovídal(a): Redakce

Prosím o zodpovězení následujícího dotazu: Mohu…

Prosím o zodpovězení následujícího dotazu: Mohu pronajmout družstevní byt na který mi byla před cca pěti lety poskytnuta půjčka ze stavebního spoření s KB? (překlenovací úvěr a následně půjčka). Žádná z těchto smluv tuto možnost neřeší. Mohu tento byt případně prodat před splacením půjčky? Půjčka je zajištěna ručitelem. Děkuji Hitková


odpovídal(a): Redakce

Chtěl bych poradit se zainvestováním výstavby…

Chtěl bych poradit se zainvestováním výstavby rodinného domu. Rozpočet domu je cca 2mil. Kč, vlastní zdroje jsou 800 tis. Kč, vlastním byt 3+1 v panelovém domě. Pozemek je v mém vlastnictví. Mám stavební spoření založené v únoru 2002 na cílovou částku 200 tis. Kč. Je možné zažádat o státní 200 000 půjčku, když věk (do 36 let) splňuje pouze žadatel? Děkuji předem za informaci.


odpovídal(a): Redakce

V rámci privatizace si musíme od ČEZu odkoupit…

V rámci privatizace si musíme od ČEZu odkoupit byt v hodnotě 310 000,- Kč. Nemáme založené stavební spoření, manžel je v invalidním důchodu a vydělává 10.OOO,- a já pouze 5.000,-. Nemáme ani čím ručit, neboť byty se musí nejdříve prodat družstvu, což znamená, že byt nebudeme mít v osobním vlastnictví. Máme šanci získat nějaký úvěr ? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zajímalo by mne, které byty jsou považovány za…

Zajímalo by mne, které byty jsou považovány za lepší investici - nové v ceně okolo 2.2mil (např. Zelené údolí), nebo starší a levnější tak např. 2+kk za 1.2mil na Jižním Městě. děkuji Jan RosaPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.